Nikon si opět hraje se slovem retro a jistě tím nadchne tradiční uživatele, kteří tíhnou k větším ovládacím prvkům zaměřeným čistě na expoziční trojúhelník. Model Z fc s APS-C snímačem měl docela úspěch, co se tedy povedlo značce dostat pod pokličku mladšího bratra? Je vůbec možné spojit moderní technologie s klasikou? Na kolik novinek z modelů Z8 a Z9 si tato bezzrcadlovka troufla a jak se to povedlo?

Hodnocení odborníka 99%

 • Hodí se pro kreativce kteří fotí i točí
 • Z f není přebalená Z6 II do retro těla
 • Dostáváme spoustu funkcí z vyšších modelů Z8 a Z9
 • Pixel Shift pro snímání snímků s větším rozlišením v RAW
 • Elegantní design, gravírované nápisy
 • Interně nahraje 10-bit H.265 N-Log bez potřeby externího rekordéru
 • První full frame Nikon s plně otočným LCD
 • Perfektní pro vlogování
 • Plnohodnotná velká baterie EN-EL15c
 • Crop při natáčení 4K při 60p
 • Pixel Shift snímky se musí spojovat v počítači v NX studiu

Popis

Papírově to vypadá poměrně slibně. FX bezzrcadlovka Nikon Z f je vybavena novým procesorem Nikon EXPEED 7 a technologií deep learning pro zachycení až devíti objektů pomocí systému automatického zaostřování. Jeho 24,5 Mpx BSI full frame snímač prý zajistí výjimečnou kvalitu obrazu a to i za špatných světelných podmínek. Konec konců ISO jde nyní až na hodnotu 64 000 ISO, což je více než Z6 II. Automatické zaostřování pracuje až do hodnoty -10 EV (výrobce - měřeno v režimu fotografování při citlivosti ISO 100 a teplotě 20 °C v režimu jednorázového zaostření (AF-S) s objektivem se světelností f/1,2) Nikon Z f má dotykové voliče pro všechna nastavení, včetně speciálního přepínače pro rychlou změnu z barevného na monochromatický režim, umístěno pod voličem rychlosti závěrky. Vše můžete vidět v reálném čase prostřednictvím 3,2" otočného dotykového LCD displeje. Jako první na světě také přináší stabilizaci obrazu soustředěnou na zaostřovací bod.

nikon zf recenze

Ovládání, držení a ergonomie Nikonu Z f

Pokud začnete nad tímto fotoaparátem přemýšlet a nejste profesionál, nebo nabiflovaný technický hnidopich, je to asi zejména pro jeho vzhled. I já jsem byl velmi zvědavý, jak se mi bude s přístrojem zacházet (mám velké ruce ruce) a zda bych ho mohl využívat na profesionální tvorbu. Na testování jsem měl jen tělo bez vystouplého gripu smallrig, který slonům jako já, značně ulehčuje držení a dodá arca swiss spodní destičku. Tady se rovnou sluší napsat, pokud nebude v balení v rámci nějaké akce, tak si ho hned dokupte. Na delší prsty to bez gripu není. 

Co se týče rozložení otočných voličů (2) a tlačítek, nemám nejmenších výhrad. Styl je samozřejmě podobný jako u Z fc, má ale o něco mohutnější grip a váhu 710 gramů s baterií a kartou. Na vrchu tlačítko nahrávání a malý digitální ukazatel clony (po vypnutí hodnotu neukazuje), nechybí tradiční spoušť se závitem pro kabelové spouště, nebo třeba barvené tlačítko. Otočné voliče jsou standardní, je zde již zmíněné přepínání mezi focením, videem a monochromatickým režimem a PSAM přepínač včetně režimu AUTO. 

recenze fotoaparátu nikon zf

Na zadní straně máte možnost využití AF-ON tlačítka, není tu třetí otočný volič ani ovladač změny ostřících bodů, ale pozor, v menu si lze nastavit plochu LCD, kde si můžete poté palcem pohodlně posouvat oblast ostření. Z hlediska hledáčku a jeho rozlišení nebo obnovovací rychlosti se změna nedostavila, ale s tím se dá žít. Fotoaparát jsem si pro své potřeby v podstatě nastavil do priority clony a pracoval naprosto standardně, limity to nemělo.

Zastavil bych se i u slotů pro paměťové karty. Nikon Z f má 1 slot pro SDXC USH-II a 1 microSDXC UHS-I slot. Za to asi dostane od spousty lidí vyhubováno, ale já to tak nevidím. Druhý paměťový slot je ve fotoaparátech primárně pro zálohu dat a přesně tak bych pojal zálohování na micro SD kartu, nechal ji ve fotoaparátu a nedával ji ven. Pokud možno si pořídit tu nejrychlejší a nemělo by vás to výrazně limitovat. Dofotím, velkou SD vyndám a stahuji na disk, micro SD formátuji a hotovo.

Sluší se dodat, že Nikon Z f je utěsněným fotoaparátem proti “klimatickým vlivům”. Představte si pod tím co chcete, pro mě to znamenalo, že jsem na něj nechal padat sníh i déšť a neměl s tím problém. Na snímači je dvojí vrstva, elektromagnetická odpuzuje prach a díky té fluorové vám půjde snímač lépe otřít. 

Ostření, rychlost snímání a stabilizace Nikonu Z f

I tady jsem byl plný očekávání, protože fotoaparát umí velmi dobře, dokonce tak dobře, jako modely Z8 a Z9. A nejen to, i menu a rozhraní si bere z trochu našláplejších sourozenců. Když k tomu přidáme ostření až do - 10 EV a rychlost snímání 14 snímků za vteřinu s možností nastavení snímání, než je spoušť plně domáčknuta, nemůžete přijít o vaši jedinečnou fotografii. 

Detekce objektu fungovala při testování skvěle, bohužel musím říci, že když fotoaparát porovnám s nedávno testovanou Z7 II, je to někde zcela jinde. Oko zvířete i člověka chytne a drží. Opravdu nyní lituji, že jsem tento fotoaparát neměl při novoroční cestě do Británie, kde jsem ho chtěl ještě zkoušet víc. 

A co ta stabilizace? Jak moc je jí třeba? Poměrně hodně to záleží na tom, jaký jste tvůrce. Pokud se často pohybujete v terénu a součástí vašeho focení je přesun na lokace s fotoaparátem v pohotovosti, budete chtít fotit a natáčet z ruky, nebo za horších světelných podmínek, je stabilizace potřeba dost. Takový případ fotografa jsem já. Video často doplňuje mé snímky a nemám čas dávat fotoaparát na stativ. Hodnota 8 EV je úžasná, navíc s podporou tam, kde je to třeba, tedy s ostřícím bodem (nutno zapnout v menu). Ale pozor, toto funguje jen na focení, nikoliv video, tam budete mít klasickou stabilizaci. 

recenze nikon bezzrcadlovky nikon zf

Obrazová kvalita a výkon

Sice jsem to nikde oficiálně nenašel, ale je asi jasné, že snímač v Z f jsme již viděli v modelu Z6 II. A to není úplně špatná věc, pracuje skvěle. Rozlišení je ideální pro dostatečně velké tisky snímků a zároveň ideální pro místo na vašem úložišti dat. Dynamický rozsah tohoto snímače je perfektní. Výkon fotoaparátu zajisté podpoří nový procesor. Co se týče hodnot ISO, v rychlosti jsem koukal, že jsem se dostal v praxi na 4 000, ale nebál bych se vyšších hodnot. Roli zde hraje kvalita zpracování.

chci nikon zf

Hlavní rysy

 • 24,5MP BSI snímač full frame
 • Snímky 6048 x 4032 JPEG, 10-bit HEIF nebo 14-bit NEF/RAW ve 3 velikostech
 • Procesor EXPEED 7
 • Rozpoznávání objektu s 3D sledováním
 • 4K/30p Záznam videa
 • Technologie snímání s posunem pixelů (Pixel Shift) až 96 Mpx
 • 3,2" výklopná dotyková obrazovka
 • Stabilizovaný snímač v 5 osách s hodnotou 8EV
 • 2 sloty na karty - SDXC a micro SD
 • Snímání 14 snímků za vteřinu RAW s kontinuálním ostřením

Shrnutí

Překvapení! Skvěle fungující, opravdu kompaktní bezzrcadlovka s perfektní obrazovou kvalitou, skvělým automatickým ostřením a možností natáčet video dle libosti. Navíc s opravdu stylovým designem. Je něco s Nikon Z f špatně? Pro můj styl pracovního i volnočasového focení rozhodně ne a (skoro) za cenu jedné Z8 mám dvě Z f. Je na čase přejít z modelu Z6? Ano, rozhodně! Z modelu Z6 II? To bude trochu náročnější a umím si představit, že pokud jste radikální “tlačítkář”, počkáte si na Z6 III. Bude Z6 III přebalená Z f? Nebude, Nikon poslední dobou ukazuje, že se nebojí hodit nové technologie a selský rozum v nezamknutí některých funkcí i mezi normální smrtelníky (což se o dalším hlavním hráči na trhu říci nedá), máme se tedy na co těšit. Dost už bylo řečnění, stavte se u nás ve FotoŠkoda Z f vyzkoušet, já to doporučuji!

Další recenze

Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024
Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8
Hodnocení 99%

Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8

28. 12. 2023

Diskuze

Recenze: Nikon Z f

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...