Recenze

Recenze: COLBOR PL5 – kompaktní výkonné LED světlo

Martin Hájek
21. 12. 2022 | 11 minut čtení

Kompaktní ale výkonné LED světlo s typovým označením PL5 od výrobce Colbor představuje skvělou alternativu na přisvícení scény v případě natáčení nebo fotografování chytrým telefonem nebo digitálním fotoaparátem. Slušný výkon, malé provedení a široké možností využití a uchycení světla – to je Colbor LED PL5.

Hodnocení odborníka 96%

 • Inovativní design, flexibilní montáž
 • Magnet, protiskluzový povrch, stativový závit
 • 2× prodlužovací „křídla“ přizpůsobená pro většinu telefonů
 • Regulace intenzity (0-100%)
 • Regulace barvy světla (2700-6500 K)
 • 2 efekty: oheň a blesky (EEF mód)
 • Jednoduché ovládání a přehledný malý display
 • Výdrž až 90 minut (při 100% výkonu)
 • Průběžně je zobrazován stav výdrže baterie
 • Světlo PL5 lze použít s celou řadou zařízení
 • Difuzér je z měkkého materiálu, snadno se poškrábe
 • Složitější manipulace s ovládacím kolečkem (pro větší prsty)

Popis

Ať už natáčíte videa nebo fotíte, určitě znáte velmi dobře klasickou situaci, kdy potřebuje v určitý moment, v konkrétní scéně pořídit záběr ale složitá – nebo vyloženě špatná světlená situace, vám to celé značně zkomplikuje. V takovou chvíli si většinou říkáte, co byste dali za pořádné světlo, jímž by se dalo scénu přisvítit a získat tak výrazně lepší výsledky. Naštěstí máme v dnešní době již spoustu možností, jak světelně náročné situace řešit a současně už nás to ani nestojí hotový majlant. Nová řada LED světel Colbor může být vhodnou alternativou. V dnešní recenzi si vyzkoušíme základní světlo COLBOR LED PL5.   

COBOR PL5 LED světlo img1

Colbor PL5 vyniká lehkou a malou konstrukcí ale slušným výkonem i výdrží 

Kdy se nám světlo hodí

Reálných situací, kdy využijeme externí světlené zdroje, máme dost. A to z různých důvodů. K té nejběžnější patří nutnost přisvítit si příliš tmavou scénu. Stejně tak se můžeme vcelku běžně setkat se situací, kdy máme naopak na scéně světla až příliš a je nutné jej buďto nějak potlačit (clonit, redukovat) nebo vyrovnat obrovský kontrast scény (dynamický rozsah) mezi světlem a stínem. I zde nám může dobře posloužit právě dodatečný světelný zdroj. Nejběžnějším příkladem je focení/natáčení v protisvětlu (proti oknu či jinému zdroji světla). Do třetice využijeme externí světelný zdroj v případech, kdy máme zcela specifický tvůrčí záměr a přidáním světla chceme vytvářet různé efekty. Například pracovat se stíny (potlačit je nebo zvýraznit), zdůraznit kresbu, strukturu povrchu, kreativně pracovat s kompozicí a podobně.    

COBOR PL5 LED světlo img2Colbor PL5 má mimo jiné regulaci intenzity i barvy světla. 

Co náš u světla zajímá?

V případě světel nás zajímají většinou tři hlavní parametry. Patří sem: 1) intenzita světla; 2) barva světla; 3) charakter světla. V prvním případě řešíme sílu neboli výkon světla. Čím vyšší, tím lepší – světla není nikdy dost, navíc ubrat intenzitu většinou můžeme. Za druhé se bavíme o barvě nebo teplotě (chromatičnost) světla, což výrazně ovlivňuje jak samotnou kvalitu tak i schopnost světla, „spolupracovat“ s dalšími světelnými zdroji na scéně. A do třetice je to samotný charakter světla neboli směřování, tvrdost/měkkost a velikost světelné plochy. Moderní světelné zdroje nabízí slušný výkon, pokročilé možnosti řízení světla, regulaci intenzity, barvy i charakteru. Nejinak je tomu i v případě mnou testovaného světla Colbor LED PL5.

COLBOR PL5 LED světlo

Colbor PL5 nabízí spoustu možnosti umístění světla téměř na jakýkoli povrch. 

COLBOR PL5 LED

Jedná se o nejmenší z řady COLBOR LED světel. Malé a lehké světlo s relativně velkým výkonem a velmi příjemnými rozměry i nízkou hmotností. Světlo PL5 je ideálním pomocníkem ve spojení s chytrými telefony ale lze jej využít samozřejmě i ve spojení s bezzrcadlovkami nebo DSLR (digitálními zrcadlovkami). Napájení zde zajišťuje baterie o kapacitě 2100 mAh (3,7V) dodávající světlu výkon 5W / 1500 Lux. Díky tomu nám světlo vydrží svítit až 1,5 hodiny (na jedno nabití, při plné intenzitě, 100% výkonu). K dispozici je samozřejmě možnost řízení intenzity světla i barevného podání. Barevná věrnost je zde CRI 95+ a kromě možností ovládání intenzity a barvy světla zde navíc ještě máme k dispozici pár světelných efektů (o tom dále). Rozměry a hmotnost jsou: 110 × 65 × 15 mm a 110 g. Colbor PL5 LED světlo se skvěle hodí například pro živé přenosy, focení nebo natáčení reportáží (svateb), produktů, rozhovorů, vlogů a podobně.

COBOR PL5 LED světlo img4

V balení je řada praktického příslušenství. 

Výbava a možnosti světla PL5

Velká výhoda spočívá zejména ve flexibilitě a širokých možnostech využití PL5. Lze jej totiž umístit téměř kamkoli. Colbor PL5 LED je vybaveno protiskluzovými podložkami i magnetickými zády, díky nimž jej můžete snadno a okamžitě umístit na jakýkoli kovový povrch (díky magnetu) stejně jako na celou řadu nekovových povrchů (díky protiskluzovým podložkám). PL5 je dále vybaveno na horní hraně dvojicí malých výstupků, pomocí nichž lze světlo uchytit téměř na libovolný chytrý telefon ale i na téměř jakoukoli hranu. Drží opravdu skoro na čemkoli (vyzkoušeno v praxi)! To je současně největší benefit světla PL5. A kdyby to ještě nestačilo, na spodní hraně je umístěn standardní stativový závit, pro montáž na stojan, stativ. Navíc, výrobce ke světlu ještě dodává kloubový držák do sáněk (hot-shoe) a také dvojici kovových destiček vybavených pevnou lepicí páskou. Možnosti aplikace světla jsou skutečně téměř neomezené. 

COBOR PL5 LED světlo img5

Světlo lze umístit například na chytrý telefon - buď přímo nebo pomocí kloubu (je součástí balení) do hot-shoe patice.  

Ovládání a nastavení světla PL5

Samotné ovládání a práce se světlem je velice jednoduchá a intuitivní. Na světle najdete všehovšudy jen 2 tlačítka: jedno On/Off sloužící k zapnutí/vypnutí a změny módů; druhým ovladačem je kolečko pro regulaci intenzity a barvy světla. Současně stiskem kolečka přepínáte právě mezi ovládáním intenzity a barvy světla. Stiskem tlačítka zapínání/vypínání také přepínáte do menu speciálních efektů. Zde je možnost volby mezi efektem „blesk“ a „oheň“, kde každý s nich má ještě 3 úrovně nastavení a intenzitu kmitání světla. Celkově tak lze s LED LP5 světlem „vykouzlit“ relativně širokou škálu různých světelných efektů.

COBOR PL5 LED světlo img6

Režim svělných efektů (oheň a blesky)

 

Pro lepší orientaci slouží malý display na zadní straně světla. Zde jsou zobrazeny všechny důležité funkce a nastavení. V horní liště displeje je zobrazen režim (CCT/normální režim nebo EFF/světelné efekty), stav baterie a předpokládaná doba svícení. V dolních dvou třetinách displeje je poté zobrazena intenzita a barva světla (v CCT módu) nebo speciální světelné efekty (v módu EFF). Vždy tak máte k dispozici aktuální nastavení a možnosti včetně regulace světla.

COBOR PL5 LED světlo img7

Regulace intenzity a barvy světla. 

Colbor LED PL5 v praxi 

Díky opravdu kapesním rozměrům PL5 (110 × 65 × 15 mm / Š×V×H) a hmotnost jen 110 g se vám světlo pohodlně vejde opravdu kamkoli (do kapsy, do tašky, batohu) a nezabere téměř žádné místo. Vzhledem ke svým malým rozměrům příjemně překvapí relativně slušným výkonem a současně jednoduchým nastavením. Režimy osvětlení vytvářejí zajímavé světelné podmínky a mnoho různých kombinací s nimiž dosáhnete zajímavých výsledků jak pro natáčení videa tak i focení. Pomocí silného magnetu v zadní části světlo drží na všech kovových površích a pokud nemáte k dispozici nic kovového, stejně dobře využijete i protiskluzové plochy a nebo dvojici výstupků na horní hraně světla. A pokud by přeci jen vše ostatní selhalo, stále zde máme ještě stativový závit. To je současně jeden z největších benefitů světla PL8, že jej lze mechanicky a současně pevně umístit téměř kamkoli.

 

COBOR PL5 LED světlo img8

Colbor PL5 LED světlo v praxi...

Hodnocení světla PL5

LED video světlo COLBOR PL5 poskytuje dostatečný výkon pro menší video a foto akce se svítivostí až 1500 Lux/30 cm a regulovatelnou barevnou teplotu. K dispozici máme 2 módy: v prvním CCT poskytuje barevnou teplotu ve škále od 2 700 K do 6 500 K a regulaci výkonu 0 % až 100 %. Kromě regulace výkonu a barvy je k dispozici i speciální efektový (EFF) mód s dvojicí speciálních efektů (oheň a blesky) pro další kreativní vyžití. 

 

COBOR PL5 LED světlo img9

Colbor PL5 LED světlo v praxi...

 

Zajímavostí je i praktická funkce, kdy máte na zadním malém stavovém displeji neustále dostupnou informaci o výdrži baterie v aktuálním nastavení. Když tedy například svítíte naplno a máte baterii plně nabitou, ukazuje 1,5 hodiny výdrže (což je současně i maximum), ovšem pokud intenzitu světla snížíte například na 30 – 50 % výkonu, doba výdrže se rázem prodlouží klidně i na desítky hodiny (20 – 30 hod). Díky tomu máte vcelku dobrou představu, jak pracovat se světlem a nakolik s ním třeba šetřit. 

 

COBOR PL5 LED světlo img10

Colbor PL5 LED světlo v praxi...

 

Světlo lze snadno přichytit téměř na libovolný povrch, ale v principu je určeno především v kombinaci s chytrými telefony. Dále dobře drží na kovových površích (magnet na zadní straně) ale i jiných materiálech. V neposlední řadě zde máme slušnou výdrž baterie čítající přibližně 90 minut při 100% jasu.

 

COBOR PL5 LED světlo img11

Colbor PL5 LED světlo v praxi...

Obsah balení COLBOR PL5 LED světla: 

 • PL5 LED světlo
 • USB-C nabíjecí kabel
 • držák do sáněk blesku
 • 2 x destička
 • 1 x brašna

Hlavní rysy

 • Zaměření světla: pro vlogy, produkt, portrét apod.
 • Spotřeba/Výkon cca 5W / 1500 Lux
 • Integrovaná dobíjecí baterie 2100 mAh
 • Nastavení intenzity 0 až 100 %
 • Barevná teplota od 2700 do 6500 K
 • Rozměry: 110 × 65 × 15 mm / Š×V×H
 • Výdrž až 90 minut (při 100% výkonu)
 • Montážní závit 1/4"- 20
 • EFF mód se dvěma efekty
 • Magnet pro snazší uchycení
 • Display se zobrazení stavu
 • USB-C nabíjecí vstup

Shrnutí

Kapesní a lehké LED světlo, které překvapí velkým výkonem a ultra kompaktním provedením i zanedbatelnou hmotností. Světlo lze díky svému provedení umístit téměř kamkoli. Je vybaveno protiskluzovými podložkami i magnetickými zády a nechybí ani závit na stativ. Colbor PL5 LED umožňuje mimo jiné nastavit jak intenzitu, tak barevnou teplotu světla. Světlo je ideálním parťákem pro natáčení vlogů a youtube videí v kombinaci s chytrým telefonem nebo tabletem. Výborně se uplatní v široké škále fotografických i video scén se zaměřením převážně na detaily.

Další recenze

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.
Hodnocení 94%

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.

20. 4. 2023
Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.
Hodnocení 88%

Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.

23. 3. 2023
Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox
Hodnocení 94%

Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox

16. 3. 2023
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...