Recenze: COLBOR CL60M/CL60 | FotoŠkoda

Colbor CL60M/CL60 představuje příjemně kompaktní LED světlo s vysokým světelným výkonem i řadou praktických funkcí. Výkon je 65 W, barevná teplota je neměnná (model CL60M) – 5 600 K a k dispozici je až 31 speciálních efektů. Světlo je ideální pro řadu foto i video situací: reportáže, rozhovory, vlogy, produkt a reklama.

Hodnocení odborníka 96%

 • Vysoký výkon v kombinaci s malými rozměry
 • Povedený design a rychlá, flexibilní montáž
 • Celokovové provedení, robustní konstrukce
 • Regulace intenzity světla (0 – 100 %)
 • Dlouhý napájecí kabel (cca 3 m)
 • Aktivní chladící systém
 • 7 efektů / 5 úrovní / celkem 31 efektů
 • Jednoduché ovládání, přehledný LCD
 • Kolejnice pro montáž příslušenství
 • Napájení ze sítě i z baterií (volitelně)
 • Slušná nabídka základního vybavení
 • Lze dokoupit celou řadu příslušenství
 • Možnost propojení s mobilní aplikací
 • Praktická, pohodlná přepravní brašna
 • Plastový límec montážního bajonetu (Bowens)
 • I přes sofistikované chlazení relativně dost „topí“
 • Adaptér pro baterie není součástí balení

Popis

Profesně jsem „vyrostl“ na systémových externích blescích. Je to vcelku logické, protože když jsem s komerční fotografií začínal, žádná foto/video LED světla tehdy ještě nebyla. Přesněji byla, ale buď téměř nepoužitelná a nebo (pro běžného smrtelníka) nedostupná. Ostatně v té době ještě nebylo ani tolik rozšířené video v digitálních fotoaparátech. Tedy opět: bylo ale pouze v kompaktních fotoaparátech (paradoxně) a v nijak rozumné kvalitě. Boom v podobě kvalitního videa, jak jej známe dnes - v digitálních zrcadlovkách DSLR nebo dokonce v bezzrcadlovkách - byl teprve před námi. Byly to vlastně svým způsobem zdravé a pohodové časy. Kdo nechtěl řešit umělé světlo ve fotografii, vystačil si s fotoaparátem. Kdo jej řešit chtěl, musel si pořídit systémový externí blesk nebo nějaké studiové zábleskové světlo. 

 

COLBOR LED CL60M image 1

LED světlo versus fotografický blesk

Systémový fotografický blesk byl vždy jasnou volbou pro fotografování – bez ohledu na žánr. Používal jsem a používám blesky velice rád a často. Naopak LED světla jsem dříve víceméně ignoroval. Bývala totiž z mého pohledu příliš drahá, nevýkonná, velká a těžká. Ale hlavně byla problematická – na transport, spolehlivost, skládání, rozkládání i co se týče jejich odolnosti a nutnosti dalšího příslušenství. Vyzkoušel jsem jich mnoho a často musel řešit technické problémy na place. Především šlo o jejich výdrž, výkon, kompatibilitu a napájení (zdroj). Na druhou stranu blesky představovaly jistotu a spolehlivost. Nebylo co řešit. Pak ale přišlo na scénu video a musel jsem se znovu zamyslet nad tím, jak řešit nasvícení scény právě u videa. A to nejen v interiérech ale i venku. Externí blesky zde byly samozřejmě ze hry.  

 

COLBOR LED CL60M image 2

LED světla nejen pro video

Proč tak dlouhý úvod? Abychom se dotkli samotné podstaty umělých světel, která používáme ve fotografii nebo videu. A také protože dobře vím, že spousta kolegů fotografů/kameramanů to vnímá velmi podobně. Když to zkrátím, po několikaletém hledání a zkoušení různých stabilních LED světel a za současně - téměř cyklicky se opakující - frustrace ze stále (pro mne) nedostačujích LED světel, se vše zhruba před 1 nebo 2 roky zlomilo. Na trhu se objevilo hned několik nových řad LED světel různých výrobců, které již disponovaly rozumným výkonem, barevnou i světelnou stabilitou, možnostmi napájení i pomocí akumulátorů, aktivním chlazením nebo třeba i eliminací mihotání. Postupně jsem tak opustil své předsudky a kromě využití pro video (kde není o čem diskutovat) jsem LED světly částečně nahradil svůj světelný park i v případě focení (portréty, produktovka). Na externí systémové blesky jsem samozřejmě nezanevřel ale LED světla již tvoří pevnou a stabilní součást mého workflow.

 

COLBOR LED CL60M image 3

COLBOR CL60M LED světlo

Výhoda LED stabilních světel spočívá v tom, že je můžeme – na rozdíl od blesků, využít jak ve videu, tak při focení. Další povedený kousek, který se mi dostal do ruky a utvrdil mě v tom, že LED světla smysl mají, je COLBOR CL60M. Jedná se o kompaktní, lehké, výborně navržené a zpracované přenosné světlo, disponující vysokým světelným výkonem a barvou simulující denní (bílé) světlo. Je vybaveno COB LED žárovkou s působivým parametrem věrnosti světla CRI 97 a barevnou teplotou 5 600 K (CL60M). Špičkový výkon 65 W LED dosahuje svítivosti až 3 243 lux na 1 m. Ve standardním balení je spolu se světlem ještě dodáván klasický reflektor o průměru cca 12 cm, napájecí adaptér 220V, bajonet kompatibilní se standardem Bowens a kloubový držák na umístění světla na stojan. Světlo CL60M najde využití jak pro práci v interiérech, ateliéru ale i exteriéru. Jaké je a jak se s ním dělá?

 

COLBOR LED CL60M image 4

První dojmy z CL60M LED

COLBOR CL60M Daylight LED zaujme na první pohled svým designem i řadou přiloženého příslušenství. Světlo je úhledně uloženo v polstrované, stylové, šedivé brašně. Ke světlu dodává výrobce ještě standardní kruhový reflektor 12 cm, límec/adaptér Bowens, dále napájecí kabel (USB-C/síťový adaptér 220 V), plastovou krytku na LED pilotku a kovový kloubový držák pro upevnění světla na stojan. Na první pohled a dotek zaujme světlo opravdu robustním provedením. Celohliníkový šedý plášť dává jasně najevo, že toto světlo skutečně něco vydrží. Další zvláštností jsou celkem 4 kolejničky po obvodu celého světla, sloužící k pevnému připojení dalšího příslušenství nebo dalších světel Colbor. Všudypřítomné průduchy jsou součástí aktivního chlazení světla a efektivně odvádí teplo ven, aby nedošlo k přehřátí světla. Pro tento účel je uvnitř ještě větráček, který je velice tichý ale účinný.

 

COLBOR LED CL60M image 5

Možnosti a parametry COLBOR CL60M

LED s velice slušným výkon, stabilním „denním“ světlem, celokovovým tělem a množstvím funkcí kde můžete řídit jak intenzitu světla, tak jeho směr a tvrdost/měkkost. Jediné, co zde nelze měnit, je barevná teplota. V případě, že chcete řídit i barvu světla, je k dispozici model Colbor CL60, který změnu barvy světla umožňuje (2 700 - 6 500 K). Světlo dále obsahuje 7 integrovaných speciálních efektů pro simulaci různých typů osvětlení. Každý z efektů navíc lze nastavit na 5 různých úrovní (kromě „SOS“, kde je pouze jediný mód). Celkově tak dostanete až 31 různých světlených efektůOriginální konstrukce COLBOR CL60M LED „kostky“ umožňuje připojení více světel jednoduchým spojením (zasunutím) více jednotek k sobě. Světlo je navrženo a zkonstruováno k dlouhodobému svícení v interiérech díky univerzálnímu napájecímu adaptéru. Současně jej však můžete stejně dobře využít i v terénu, a to díky možnosti napájení přes baterie typu V-mount / NP-F (nutno dokoupit zvlášť, nejsou součástí balení).

 

COLBOR LED CL60M image 6

Standardní a volitelné příslušenství

Světlo má v základním balení k dispozici příslušenství (viz výše, odst. "První dojmy"). Právě díky možnosti uchycení pomocí Bowens adaptéru, je světlo kompatibilní s širokou škálou samostatně dostupných modifikátorů pro modulování světla. Colbor CL60M je v principu ateliérovým světlem, alespoň je tak v základu vybaveno. Jako napájení slouží standardní síťový zdroj pro 220 V. Základní příslušenství jsem již zmínil výše, teď se pojďme podívat, jaké další trumfy ještě máme v rukávu. Colbor CL60M lze totiž stejně dobře použít i v terénu, protože umožňuje provoz také na baterie typu V-mount nebo 2× NP-F. Ty je ovšem třeba ještě doplnit speciálním adaptérem s kabelem Colbor VM2 set (pro akumulátor V-mount), případně setem Colbor VM2 a deskou Colbor VAP1 (pro dvojici akumulátorů NP-F). Vyzkoušel jsem obě verze napájení přímo na akci (foto i video zakázky), tedy jak síťové, tak pomocí baterií (NP-F) a mohu zodpovědně potvrdit, že obojí funguje naprosto skvěle, výdrže je velice dobrá a světlo tak nabídne velice flexibilní možnosti využití. Dále je k dispozici ke světlu balónový softbox BL65 a také trojice softboxů/octaboxů založených na systému „easy-click“: Colbor BP40, Colbor BP65 a Colbor BP90, tedy s průměry: 40, 65 a 90 cm. Je to právě příslušenství, které dělá toto světlo opravdu zajímavým a využitelným na celou řadu video i fotografických aplikací.   

 

COLBOR LED CL60M image 7

Ovládání a nastavení světla CL60M

Ovládání probíhá přes přehledný a jasný LCD displej, umístěný na zadní straně světla. Samotné ovládání a práce se světlem je velice jednoduchá a intuitivní. LED světlo CL60M má celkem 7 ovládacích prvků: On/Off tlačítko sloužící k zapnutí/vypnutí, dále je zde dvojice koleček, pomocí nichž regulujeme jas (v CCT režimu) nebo intenzitu a druh speciálního efektu (v režimu EFF). Pod displejem pak ještě najdeme 4 tlačítka, pro práci v menu, přepínání režimů a nastavení efektů: Set, Rate, EFF a CCT. Pro lepší orientaci slouží přehledný display, kde jsou zobrazeny všechny důležité parametry, jako intenzita světla (od 0 do 100 %), aktuálně zvolený režim a nastavení. Na displeji je také zobrazen aktuální stav, režim (CCT/normální režim nebo EFF/světelné efekty) a podobně. Obě kolečka slouží také pro rychlou regulaci, například když chcete skokově snížit/zvýšit výkon světla, nemusíte točit (po jednotkách %) ale stiskem přeskakujete po celých ¼ výkonu nahoru/dolů (0 – 25 – 50 – 75 – 100 %).

 

COLBOR LED CL60M image 8

Colbor LED CL60M v praxi   

První z předností světla Colbor CL60M LED spočívá v jeho velikosti, světlo je opravdu malé a tedy i velice dobře skladné a přenosné. Výrobce dodává světlo v polstrované brašně, kam pohodlně uložíte světlo včetně veškerého příslušenství (případně i baterie – ty ovšem nutno dokoupit zvlášť). Rozměry brašny jsou cca 26 × 19 × 18 cm (Š × D × V), je vybavena uchem na horní straně a také ramenním popruhem, který je při zakoupení uvnitř. Rozměry samostatného světla jsou 130 × 18 × 85 mm a velmi praktické je, že světlo pohodlně vložíte do přepravní brašny i s nasazeným bajonetovým límcem a standardním reflektorem.

 

COLBOR LED CL60M image 9

 

Při vybalení světla je třeba nejprve sundat plastovou krytku, chránící LED pilotku, poté nasadit na světlo límec (kompatibilní s Bowens bajonetem) a na něj nacvaknete standardní reflektor 12 cm. Pak už jen stačí namontovat kloubový držák, díky němuž světlo uchytíte do běžného stojanu na světla. Poté připojíte napájecí kabel (síťový 220V / USB-C) a jste připraveni. Skvělá zpráva je, že vše výše zmíněné dodává výrobce jako standardní součást ke světlu (což u konkurence zdaleka není samozřejmostí). Výhodou je, že jak světlo samotné, tak i veškeré příslušenství (s výjimkou Bowens objímky a napájecího adaptéru) je z kovu - převážně hliník, takže je to pevné ale současně i lehké.

 

COLBOR LED CL60M image 10

 

Světlo je po celém obvodu těla vybaveno praktickými „kolejnicemi“, do nichž nasazujete další příslušenství, jako například: držák na stojan, desku a adaptér pro baterie (není součástí balení) nebo další světla řady CL. Právě toto je velice zajímavým benefitem a funkcí světel Colbor řady CL, kde můžete doslova vrstvit jednotlivá světla na sebe – pomocí kolejnic, výsledkem tam je tandem klidně i 10 navzájem propojených světel, kde se výkon násobí. A pokud to sečteme, tak 650 W to už je opravdu hodně světla i pro náročnější foto/video produkce.

 

COLBOR LED CL60M image 11

 

Samostatnou kapitolu poté představuje další (volitelné) příslušenství - adaptér na baterie (typ: V nebo NP) a celá řada softboxů. Napájení na baterie využijete v situacích, kdy není k dispozici žádná zásuvka nebo chcete být prostě mobilní a se světlem často hýbat. Můžete využít jeden typ baterii V-mount a k ní menší adaptér VMP V-mount a k tomu propojovací kabel VC50 D-tap. Obojí je také dostupné v setu: VM2 (VMP + VC50 D-tap). To je ale ta nákladnější varianta, protože V-mount baterie nepatří zrovna k těm levným! V případě „economy“ řešení můžete využít též 2 baterie typu NP-F, které vyžadují také VMP V-mount + propojovací kabel VC50 D-tap a k tomu ještě navíc desku Colbor VAP1. Poté si můžete naplno vychutnat krásu bezdrátového napájení, kde vás neomezují kabely ani nutnost mít přístup k elektrické síti 220V. 

Volitelné příslušenství:

 

COLBOR LED CL60M image 12

Hodnocení světla CL60M

COLBOR CL60M je super světlo, které je nejen praktické na transport ale současně jej velmi rychle kdykoli a kdekoli složíte i rozložíte. Velkou výhodou je i řada dalšího příslušenství, včetně řady softboxů se systémem „easy-click“, které jsou také velice rychle rozložené i složené a zbalené. CL60M je nenáročné též na ovládání a bez problému si jej nastavíte pro různé foto i video aplikace. Jediné, co jsem zde občas trochu postrádal, byla funkce změny barevné teploty. Ta se hodí hlavně v situacích, kdy světlo CL60M kombinujete s jiným světelným zdrojem a potřebujete se k němu barevně přiblížit. Naštěstí i tato situace má řešení a tím je model Colbor CL60, který možnost změny barevné teploty má. Na druhou stranu však u něj zase máme – díky systému Bi-color (2 různé barvy LED) - celkově o něco slabší výkon světla.

 

COLBOR LED CL60M image 13

 

Chci světlo COLBOR CL60M 

 

CL60M ale umí poskytnout relativně dost výkonu pro fotografování a video. S výkonem 3 243 Lux/1 m a stabilní denní barevnou teplotou i celou řadou speciálních efektů se můžete spolehnout na hodně muziky a to za velice zajímavý peníz. Kromě běžného „pracovního“ režimu CCT, máte u světla k dispozici ještě speciální efektový (EFF) s řadou efektů, kterých je zde celkem 7 s tím, že každý lze ještě různě regulovat v celkem 5 úrovních (s výjimkou režimu SOS kde je pouze jediná volba). Celkem tak dostanete 31 světelných efektů, které mohou rozšířit vaše kreativní cítění.

 

COLBOR LED CL60M image 14

 

Samostatnou kapitolou je již zmíněné příslušenství – jak to standardní, které dodává výrobce spolu se světlem – tak především to volitelné, které si můžete pořídit dodatečně (a nejspíš to i rádi uděláte, protože se opravdu vyplatí). Světla řady CL60 jsem testoval obě, tedy jak verzi s pevnou barevnou teplotou CL60M, tak i verzi s nastavitelnou teplotou světla CL60. Měl jsem k dispozici i dvojici softboxů BP 65 s průměrem 65 cm a testoval jsem světla jak v interiéru tak v exteriéru. Na menší foto/video akci vám v interiéru v pohodě vystačí jediné světlo, a navíc jej nemusíte ani „tavit“ na maximum. Běžně jsem se pohyboval v rozsahu výkonu 50 – 75 % a jednalo se převážně o sólo portréty nebo produktové focení. V exteriéru je to samozřejmě jiná liga a zde jsou zapotřebí alespoň světla dvě a výkon většinou maximální. Také vzdálenost světel od snímaného/natáčeného objektu musí být výrazně kratší, ale to už je téma na úplně jiný článek. Na baterie 2× NP-F750 (7,4V/4600 a 4400 mAh) a při plném výkonu mi světla vydržela zhruba 2 hodiny, což je relativně slušný výsledek. 

 

COLBOR LED CL60M image 15

 

Chci světlo COLBOR CL60

Závěr

LED světlo Colbor CL60M/CL60 Bi-Color představuje polo/profesionální řešení z řady LED světel. Výborně se uplatní v celé škále foto/video aplikací. LED světlo můžete dobře využít pro focení nebo natáčení portrétů, produktů, rozhovorů, vlogů. Velkým benefitem je možnost propojení více světel (až 10 ks) do jediného celku. Takový světelný výkon už vyhoví i náročnějším akcím, jako je například focení/natáčení skupinek, reportáží, svateb. Díky možnosti síťového nebo bateriového napájení je světlo vhodné jak do interiérů/ateliéru tak do exteriérů. Režimy osvětlení vytváří zajímavé světelné podmínky a je zde velký prostor pro experimentování s různými kombinacemi svícení s nimiž můžete dosáhnout velice zajímavých a neotřelých výsledků - pro natáčení videa i fotografování.

Obsah balení COLBOR CL60M LED světla: 

 • CL60M/CL60 LED světlo
 • Napájecí kabel (220V / USB-C)
 • Standardní reflektor 12 cm
 • Kloubový držák pro umístění na stojan
 • Krytka hlavy světla
 • Uživatelsky manuál
 • Přepravní brašna

 

COLBOR LED CL60M image 16

 

Hlavní rysy

 • Určeno pro živé vysílání, vlogy i fotografii
 • Výkon 65 W - 3243 Lux / 1 m
 • Barva světla CL60M: 5600 K CCT / CRI 97
 • Barva světla CL60: 2 700 – 6 500 K
 • Bezdrátové ovládání přes aplikaci
 • LCD displej pro snadné nastavení
 • Až 31 speciálních světelných efektů
 • Napájení 220V / V-Mount, NP-F (volitelně)
 • Držák pro příslušenství kompatibilní s Bowens
 • Kovové tělo (hliník), aktivní chlazení
 • Lze kombinovat, propojit s dalšími světly
 • USB kabel a základní reflektor součást balení
 • Přepravní brašna

Shrnutí

Cobor CL60M/CL60 je perfektní alternativou ke studiovým ale i mobilním světlům. Hodí se jak do vnitřních prostor, tak i ven. K hlavním benefitům světla patří velice flexibilní využití díky kombinaci slušného výkonu, kompaktního provedení, možnost síťového i bateriového napájení a celá řada základního nebo volitelného příslušenství. Celkem 65 W výkonu (3243 Lux / 1 m), stabilní barevná teplota 5600 K a rozměry 130 × 18 × 85 mm činí ze světla CL60M/CL60 skvělého pomocníka na cesty i do studia. Mezi další výhody řadím: jednoduché, intuitivní ovládání, různá nastavení světla, odolné robustní provedení, aktivní chlazení a opravdu široké možnosti využití. Set CL60M/CL60 má ve standardním balení: světlo LED, základní reflektor 12 cm, napájecí kabel, plastovou krytku LED pilotky, kloub pro uchycení do stojanu, manuál a kvalitní přepravní brašnu.

Další recenze

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.
Hodnocení 94%

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.

20. 4. 2023
Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.
Hodnocení 88%

Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.

23. 3. 2023
Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox
Hodnocení 94%

Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox

16. 3. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...