V hledáčku: Dokumentární filmy o velikánech fotografie na Aerovodu | FotoŠkoda
Fototipy

V hledáčku: Dokumentární filmy o velikánech fotografie na Aerovodu

V hledáčku: Dokumentární filmy o velikánech fotografie na Aerovodu
30. 11. 2020 | 4 minuty čtení

Někteří lidé se do dějin fotografie zapsali tak hluboko, že jejich vliv vnímáme dodnes. Osobnosti, které najdete v kolekci V hledáčku, mezi ně rozhodně patří. Helmut Newton, Vivian Maier, Josef Koudelka, Antonín Kratochvíl nebo představitelé Slovenské nové vlny prožili bohatý a inspirativní život, který si můžete připomenout v dokumentárních filmech na Aerovodu.

V hledáčku: Filmová kolekce o životech a díle slavných fotografů

Film sestává z jednotlivých políček, snímků. A nejednou vznikl skvělý film o tvůrcích famózních snímků. Díky stránkám Aerovod.cz si můžete udělat vlastní domácí kino v top kvalitě a v kolekci V hledáčku si pustit hned pět filmů o fotografech, kteří se svou tvorbou navždy otiskli do dějin.

V prosincové soutěži na Instagramu můžete soutěžit o měsíční předplatné, které můžete využít na sekci V hledáčku i na všechny ostatní dostupné filmy. Přejeme hodně štěstí!

Helmut Newton: Nestoudná krása

Ikona módní fotografie, která si vysloužila uznání a obdiv, ale vyvolala i vlnu kritiky. Na jeho fotografiích žen najdeme spojení erotiky i elegance, vyzývavosti i hravosti. Film skládá dohromady střípky díla i života svérázného umělce, který se umělcem být necítil a kterého jakožto dítě z židovské rodiny narozené v roce 1920 poznamenaly historické události 20. století, jejichž odrazy najdeme i v jeho díle.

 

Hledání Vivian Maier

Jméno Vivan Maier za jejího života něco říkalo málokomu. Do šuplíku si ovšem nafotila přes 100 000 fotografií, které ji po smrti vyslaly mezi hvězdy a nejuznávanější osobnosti fotografie 20. století. Snímky vznikly v ulicích New Yorku a Chicaga a před objevením strávily několik desetiletí v zaprášených krabicích. Pouliční záběry snesou srovnání s Henri Cartier-Bressonem a dalšími velkými jmény, o jejím životě toho ale bylo známo jen málo.

V tomto filmu najdete doposud nepublikované fotografie, filmy a rozhovory s desítkami lidí, kteří si mysleli, že ji dobře znali.

 

Koudela fotografuje Svatou zemi

Jak pracuje mistr? Na to odpovídá izraelský režisér Gilad Baram, asistent světoznámého českého fotografa Josefa Koudelky, filmovým portrétem, který vznikal pět let. Mapuje v něm Koudelkovu cestu Izraelem a Palestinou a ukazuje jeho hledání okamžiků, které tvoří nezapomenutelné fotografie.

 

Můj otec Antonín Kratochvíl

O dokumentárním filmu Můj otec Antonín Kratochvíl jste od nás už slyšeli. Ústředními postavami jsou otec a syn Antonín a Michael Kratochvílovi, oba fotografové. Antonín si po emigraci v 18 letech prošel rakouským uprchlickým táborem, švédským vězením, francouzskou Cizineckou legií či prestižním studiem v Amsterdamu, fotil válečné konflikty a zažil obrovský úspěch za oceánem, ale také odloučení od svého syna, kterého poznal až v dospělosti a který si o něm až do puberty myslel, že zemřel.

Film mapuje třeba jejich společnou cestu do Černobylu a hledání odpovědí na zásadní otázky vzájemného vztahu. Poodkrývá Antonína Kratochvíla jako člověka, otce i fotografa světového formátu.

 

Vlna vs. břeh

Pražská FAMU se počátkem 80. let stala svědky jednoho výjimečného setkání. Potkali se zde Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník, kteří se svou energií, hravostí a imaginací, která se spojovala hlavně s postupy inscenované fotografie, stali představiteli tzv. Slovenské nové vlny. Ta ovlivňuje fotografii v Čechách i na Slovensku dodnes.

Martin Štrba ve svém režijním debutu navštěvuje a zpovídá přátele a umělecké souputníky a rekonstruuje atmosféru, která umožnila zrod nové vlny. Dokument se jí věnuje nejen svým obsahem, principy, jimiž se představitelé řídili, můžeme vidět i ve formální stránce.

CANON EOS R6
CANON EOS R6

Senzor CMOS, Full Frame s rozlišením 20 MP, DIGIC X Image Processor

64 490,-
CANON EOS 6D Mark II
CANON EOS 6D Mark II

Plnoformátový snímač CMOS s rozlišením 26,2 Mpx, ISO 40 000 (rozšíření na ISO 102 400), 45 křížových bodů AF (v hledáčku)

29 990,-
SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III tělo

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

53 490,-

Související články

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Fotopublikace vol. 1 aneb Které fotoknihy vám nesmí uniknout

Fotopublikace vol. 1 aneb Které fotoknihy vám nesmí uniknout

Zaostřeno na: LED světla Fomei

Zaostřeno na: LED světla Fomei

Diskuze

V hledáčku: Dokumentární filmy o velikánech fotografie na Aerovodu

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...