Canon EOS 200D | FotoŠkoda

Canon EOS 200D je jednou z nejmenších zrcadlovek určených pro začínající fotografy. Model 200D je malý, lehký a snadno se ovládá. Začínajícím fotografům dokáže nabídnout přesně to, co potřebují: plně automatické scénické režimy, ale také možnost manuálního nastavení času a clony.

Hodnocení odborníka 85%

 • slušný obrazový výkon
 • malé rozměry a hmotnost
 • snadné ovládání
 • FullHD video
 • scénické režimy
 • dotykový displej
 • nic podstatného

Popis

Recenze Canon EOS 200D

Už v roce 2013 představil Canon model EOS 100D, který byl určen těm nejméně náročným fotografům, kteří se s fotografováním zrcadlovkou teprve seznamují, ale zároveň požadují co možná nejmenší rozměry a hmotnost. Byl to velice dobrý tah, protože se jednalo o bezkonkurenčně nejmenší zrcadlovku s APS-C snímačem, jaká byla kdy k mání. Nabízela především automatické funkce, ale také možnost manuálního nastavení, díky tomu to byl ideální přístroj na učení a cestování. Měl rozlišení 18 Mpx a nejvyšší citlivost ISO 12 800.

V roce 2017 Canon představil nástupce s označením EOS 200D. Nabízí rozlišení 24 Mpx, nejvyšší ISO 25 600 a po zvýšení dokonce až 51 200, nově také HD video v 60 snímcích za sekundu a také možnost bezdrátového propojení prostřednictvím WiFi a NFC. Nechybí dokonce ani dotykový displej, který je navíc výklopný a otočný, což mimochodem pokládám za jednu z nejpraktičtějších věcí. I když je tělo o fous větší než u 100D, stále se jedná o nejmenší zrcadlovku s touto velikostí snímače.

Porovnání s předchozím modelem

 

Canon EOS 200D

Canon EOS 100D

Datum uvedení

29. červen 2017

21. březen 2013

Max. rozlišení

24 Mpx

18 Mpx

Procesor

DIGIC 7

Digic 5

Rozsah citlivostí ISO

Auto, 100-25600 (až 51200)

Auto, 100-12800 (až 25600)

Výklopný displej

ANO

X

Úhlopříčka displeje

3″

3″

Rozlišení displeje

1,040,000

1,040,000

Dotykový displej

ANO

ANO

Nejdelší exp. čas

30 sec

30 sec

Nejkratší exp. čas

1/4000 sec

1/4000 sec

Vestavěný blesk

ANO

ANO

Dosah blesku

9.80 m

9.40 m

Synchronizační čas

1/200 sec

1/200 sec

Rychlost sériového snímání

5.0 sn/s

4.0 sn/s

Video

1920 x 1080 (60, 30, 24 fps), 1280 x 720 (60, 30fps)

1920 x 1080 (30, 25, 24 fps), 1280 x 720 (60, 50 fps), 640 x 480 (30, 25 fps)

Mikrofon

Stereo

Mono

Vestavěný WiFi modul

ANO

X

Battery Life (CIPA)

650

380

Hmotnost (včetně baterie)

453 g

407 g

Rozměry

122 x 93 x 70 mm

117 x 91 x 69 mm

Pro koho je Canon EOS 200D určen

Jak jsem už naznačil výše, jedná s o přístroj, který začínajícímu fotografovi usnadní vstup do světa fotografie. Když vezme přístroj do ruky skutečně úplný začátečník, který se zrcadlovkou ještě nikdy nefotil, bude schopen s ním pořídit hezké fotky. K tomu mu pomůže inteligentní automtika, která je schopna detekovat fotografovanou scénu a nastavit vhodné expoziční hodnoty za fotografa podle toho, co se chystá fotit. V tomto režimu si uživatel může vybrat pouze to, jestli chce použít samospoušť.

O stupeň zajímavější je kreativní automatika. Zde si po stisku tlačítka Q můžete vybrat, jestli chcete pořídit snímek s ostrým, nebo s rozostřeným pozadím, můžete také nastavit režim blesku a nebo zvolit kontinuální (sériové) snímání, kdy přístroj fotí jednu fotku za druhou. A to nesmím zapomenout na možnost nastavení, jak syté a kontrastní výsledné snímky budou. O vše ostatní se opět postará automatika přístroje.

Dalším stupněm ke získání plné nadvlády nad přístrojem a tedy i nad výslednými snímky jsou scénické režimy. Zde si už sami volíte typ scény, kterou se chystáte fotit (portrét, krajina, sport, makro, jídlo, noční focení), přístroj automaticky nastaví optimální hodnoty pro danou scénu a vy můžete ovlivnit především barevný nádech podle toho, při jakém typu osvětlení budete fotografovat. Stále se tedy jedná o plně automatické režimy, do kterých fotograf nemůže skoro vůbec zasahovat.

Až s poloautomatickými režimy (Av a Tv) a nejvíce samozřejmě s plně manuálním režimem (M) přichází ta skutečná fotografická svoboda. Pod kontrolou máte clonu i čas, nastavení citlivosti, korekci expozice a všechny ostatní funkce, jako mnohem dražší a výkonnější přístroje.

Canon EOS 200D je tedy určen právě těm, kteří chtějí fotit zrcadlovkou a buď ani nechtějí na přístroji nic nastavovat, a nebo by chtěli, ale ještě to neumí. Canon EOS 200D je ideální první zrcadlovkou, se kterou propadnete kouzlu fotografování.

Ale nesmíme zapomínat na malé rozměry. Ty totiž ocení nejen cestovatelé, ale třeba křehké dívky a ženy, které chtějí začít fotit, ale odrazují je rozměry a hmotnost běžných digitálních zrcadlovek.

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Ergonomie ovládání je u Canonu tradičně perfektní. Je vidět, že pokud nepotřebují u nových modelů nijak zásadně měnit ovládání, mají to prostě za ty roky už vychytané. To je super pro fotografy, kteří se sžili s předchozím modelem a plánují přejít na novější stroj. Jestliže jste někdy měli v ruce nějaký starší Canon EOS, nečeká vás skutečně téměř žádné překvapení, ergonomie zůstala zachována.

Majitelé své první zrcadlovky se zde mohou tedy těšit na snadný přístup ke všem důležitým funkcím. Všechny často nastavované funkce mají své tlačítko a k těm ostatním se dostanete po stisku tlačítka Q. Menu pak slouží především k prvotnímu nastavení přístroje, které v průběhu užívání už moc často neměníte. Příjemné je, že veškeré ovládací prvky jsou soustředěny napravo, takže většinu nastavení hravě zvládnete jednou rukou.

Stejně příjemné je také to, že z výroby je Menu nastaveno na graficky odlišný mód než jste byli zvyklí u ostatních zrcadlovek. Tahle nová grafika je určena hlavně těm začínajícím fotografům, aby měli cestu k jednotlivým nastavením příjemnější a v mnoha ohledech i popisnější. Zkušení si ale mohou přepnout do standardního rozhraní, které dobře znají.

Autofokus

Systém automatického ostření je u Canonu EOS 200D stejný jako u starších modelů. K dispozici máte 9 ostřicích AF bodů a možnost přepínat mezi průběžným (AI Servo) a statickým (One Shot) zaostřováním. Pro začínajícího fotografa je to možností víc než dost a při správném nastavení může bez obav fotit jak statické, tak pohyblivé objekty.

Kvalita obrazu

Na fotky jsem byl zvědav ze všeho nejvíc a hned na úvod musím říct, že jsem byl moc potěšen už od prvních záběrů. Měření expozice fungovalo excelentně, což není vlastně žádné překvapení.

Snímač má jednak vyšší rozlišení, ale přijde mi, že oproti předchůdci si lépe dokáže poradit s vysokým rozsahem jasů ve scéně, což je hlavně pro začátečníky velice důležité. Když zapnete ještě Automatickou optimalizaci jasu, přístroj trochu projasňuje stinné partie snímku, takže není tak velký problém s tím, že třeba při dobře exponovaném popředí vychází úplně přepálená obloha.

Šum při vysokých citlivostech

Moc mě potěšil výkon při nastavení vysokých citlivostí. Jak vidíte v galerii ukázkových fotek, jsou snímky na ISO 800 čisté a v podstatě téměř bez šumu. Jenže ono to pokračuje i na vyšších citlivostech.

Jak můžete vidět na ukázkových snímcích, je bez problémů použitelná i citlivost ISO 12 800. Šum samozřejmě uvidíte, ale rozhodně nepůsobí nijak rušivě. Redukce šumu byla nastavena na střední hodnotu a myslím si, že by klidně mohla být nastavena i na nižší úroveň, protože už jsou snímky trochu “přežehlené” a trpí lehkou ztrátou detailů. Ale není to nic zásadního.

Ostrost dělá objektiv

Možná vám přijde tento odstavec zbytečný s tím, že to je přece jasné. Ale právě začínajícím fotografům to úplně jasné být nemusí. Píšu o tom hlavně kvůli kvalitě ukázkových snímků, které byly pořízeny objektivem dodávaným v setu s tělem. Vzhledem k tomu, že je dodáván v setu, neočekává se od něj bůhvíjaký výkon. Proto jsou některé snímky v okrajích lehce neostré, nebo na kontrastních hranách najdete barevnou aberaci (zelené, fialové a nebo modré skvrny při maximálním zvětšení).

Pokud byste s ostrostí fotek nebyli spokojeni, doporučuji navštívit naši prodejnu a vyzkoušet kvalitnější objektiv - ten rozhodně nemusí být nijak drahý, například skvělý portrétní objektiv Canon EF 50/1,8 STM stojí cca 3 390 Kč a fotky jsou perfektně ostré a bez barevných vad.

Rozhodně se tedy vyplatí investice do kvalitnějších objektivů, které vám přinesou nejen ostřejší fotografie, ale také lepší světelnost, která vám umožní lépe pracovat s hloubkou ostrosti, ale také fotit pohybující se objekty i za horšího světla.

Chci koupit Canon EOS 200D

Hlavní rysy

 • APS-C snímač CMOS s rozlišením 24,1 Mpx
 • ISO 25 600 (rozšíření na ISO 51 200)
 • Procesor DIGIC7
 • Full HD s 60p
 • Live View
 • Hledáček s 9-bodovým AF
 • výklopný dotykový LCD displej s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) a 1 040 tisíci body
 • Wi-Fi s NFC - rychlé sdílení fotografií i během cest prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect
 • Propracovaný průvodce fotografováním a ovládáním fotoaparátu

Shrnutí

Canon EOS 200D je perfektní pro začátečníky, kteří chtějí ušetřit i na hmotnosti a rozměrech. Je především malý, lehký a snadno se ovládá. Začínajícím fotografům dokáže nabídnout přesně to, co potřebují: plně automatické scénické režimy, ale také možnost manuálního nastavení času a clony. Pokud ho doplníte kvalitním objektivem, můžete se těšit na excelentní kvalitu fotek. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze Fujifilm GFX 100 II
Hodnocení 99%

Recenze Fujifilm GFX 100 II

23. 11. 2023
Recenze: FUJIFILM Instax Pal
Hodnocení 77%

Recenze: FUJIFILM Instax Pal

9. 11. 2023
Recenze Nikon Z 85 mm f1,2 S: jeden z nejvýkonnějších objektivů všech dob
Hodnocení 99%

Recenze Nikon Z 85 mm f1,2 S: jeden z nejvýkonnějších...

5. 10. 2023
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...