Panasonic Lumix DC-S5 | FotoŠkoda
Recenze

Panasonic Lumix DC-S5

Luděk Bouška
4. 2. 2021 | 7 minut čtení

O tom, že Panasonic vyrábí perfektní fullframe bezzrcadlovky, o tom nemusíme diskutovat. Ty nejlepší jsou určeny především pro profesionální práci. Jsou maximálně robustní, aby bez problémů zvládly každodenní pracovní zátěž. Jsou tedy relativně velké a těžké. Jestliže ale chcete profi výkon, ale přece jen menší rozměry a nižší hmotnost, nemusíte zoufat, je tu Panasonic S5.

Hodnocení odborníka 95%

 • perfektní kvalita obrazu i na vyšších ISO
 • tělo odolné proti povětrnostním vlivům
 • vynikající hledáček
 • snadné a rychlé ovládání, spousta uživatelsky nastavitelných tlačítek
 • vynikající 4K video v 50 sn/s
 • funkce 6K Photo v rozlišení 18 Mpx
 • nemá vestavěný blesk

Popis

Panasonic se evidentně rozhodl, že nabídne skutečně profesionální fullframe přístroj i těm neprofesionálním fotografům. Model S5 je totiž téměř shodný s profi strojem S1. Je akorát menší a lehčí a liší se ještě v několika (podle mého názoru) méně podstatných drobnostech.

Grip a joystick

Nový je celkový design, protože vše potřebné bylo potřeba vměstnat na menší tělo. I tak ale S5 své profi sourozence dost připomíná. I když je přístroj menší, velice dobře se s ním fotí. Grip je skvěle tvarován, je dostatečně hluboký a perfektně sedne do ruky, což podstatně zlepšuje práci s většími objektivy.

Ale pokud byste potřebovali, můžete připojit ještě PANASONIC DMW-BGS5 bateriový grip, který držení ještě zlepšuje.

Když je přístroj vybaven celkem 225 zaostřovacími body, je pro rychlou volbu toho správného de facto nepostradatelný joystick. Vím, některé přístroje ho nemají a taky to jde, ale s joystickem je to o dost rychlejší a pohodlnější. A nebo můžete při focení přes hledáček nastavovat ostřicí bod přímo na displeji, což je v některých situacích ještě rychlejší. 

Snímač, režim s vysokým rozlišením až 96 Mpx

Na samotném snímači jsem neviděl nic zvláštního, má rozlišení 24 Mpx a jeho kvalita je podle mého názoru úplně stejná s profi modelem S1.

Na co ale musím upozornit v každém případě, to je režim vysokého rozlišení. Jde o to, že přístroj pořídí několik snímků (v tomto případě osm) a při tom vždy posune snímačem o jeden pixel, čímž dostane pro každý pixel kompletní barevnou informaci. Znamená to, že má výsledný snímek daleko víc detailů. A zároveň dosahuje rozlišení cca 96 Mpx. A tak vysokého rozlišení dosáhnete (kromě ostatních fullframe bezzrcadlovek Panasonic) pouze s některými středoformátovými přístroji za řádově vyšší cenu… Asi ani nemusím zdůrazňovat, že tento typ snímání se hodí pouze na statické snímky. 

6K Photo

Panasonic už několik let využívá funkci 4K Photo hned v několika režimech, výsledkem jsou snímky s rozlišením cca 8 Mpx, což z dnešního pohledu není nijak mnoho. No, ono to bohatě stačí na tisk fotky formátu A4, ale to mnoha fotografům přijde málo… S5 tedy přichází s funkcí 6K Photo (4K samozřejmě umí také) s rozlišením cca 18 Mpx a to už je přece jen jiná káva. 6K Photo pracuje rychlostí 30 sn/s, zatímco 4K Photo fotí rychlostí 60 sn/s, takže se hodí pro zachycení ještě rychlejších pohybů, než by zvládlo v rozlišení 6K.

Stabilizátor 6,5 EV

Další novinkou a další silnou stránkou je nový stabilizátor. Je (už tradičně) tzv. pětiosý a dokáže kombinovat účinek optického stabilizátoru v objektivu s mechanickým stabilizátorem snímače. Výsledkem je ostrý obraz vyfocený z ruky s expozičními časy delšími o 6,5 EV proti fotkám bez stabilizátoru. 

Autofokus, rychlost a spolehlivost

Systém automatického ostření využívá 225 zaostřovacích bodů a pracuje opravdu velice rychle. Moc se mi líbila citlivost autofokusu při focení za špatných světelných podmínek. Fotil jsem v situacích, kdy mívám se zrcadlovkou Nikon D810 a světelným objektivem už hodně problémy a velice často se mi stává, že mi fotka prostě uteče jen proto, že zrcadlovka není schopna zaostřit. Ve stejných situacích zaostřoval Panasonic S5 mnohonásobně rychleji a hlavně spolehlivěji. Problémy nastaly pouze v situaci, kdy byl hlavní objekt tmavší, než pozadí. Pak se nemohl chytit, ale to je vlastně naprosto běžná situace. Tedy velice chválím citlivost a rychlost ostření při velice špatných světelných podmínkách - myšleno skutečně skoro potmě.

Za dobrého světla fungovalo ostření naprosto bezchybně a přesně, pokud jsem zaostřoval na statické objekty. Popravdě musím říci, že průběžné zaostřování na mě působilo trochu rozporuplným dojmem. Foťák totiž bleskově zaostřil tam, kam mířil ostřicí bod, ale neustále lehce přeostřoval tam a zpět a hledal správnou rovinu ostrosti. Při prohlížení fotek jsem musel uznat, že správně zaostrená byla naprostá většina snímků, ale při pohledu do hledáčku to vypadalo jinak. Na vině může být (a osobně si myslím, že to tak bude) fakt, že Panasonic nepoužívá fázovou detekci, ale kontrastní ostření, které pro správnou činnost to přeostření tam a zpět prostě potřebuje. 

Co ale fungovalo opravdu perfektně, to bylo sledování objektu, který jsem namáčknutím spouště označil. Zaostřovací bod se nenechal zmást a vždy mířil přesně tam, kam měl. Skvělá je i detekce tváře a bližšího oka, které je zároveň vyznačeno křížkem. Bylo hezké sledovat, jak křížek ihned přeskočil na druhé oko v případě, že se obličej otočil.

Když to shrnu, tak musím autofokus jednoznačně pochválit, je skutečně velice rychlý a až nečekaně výkonný při špatném světle.

Hlavní rysy

 • Pixel Shift - rozlišení až 96 Mpx
 • Velký OLED hledáček 2,36k a zvětšením 0,74x s frekvencí 120fps
 • Sériové snímání až 7 sn/s včetně automatického zaostřování
 • 4K video 3840x2160/50p a FullHD 4:2:2 10bit
 • Duální sloty pro SD karty (1x UHS-II)
 • 6K Photo s rychlostí snímání 30fps a rozlišením 18M
 • 4K Photo s rychlostí snímání 60fps a rozlišením 8M
 • WiFi, Bluetooth 4.2 konektivita, USB 3.1, nabíjení přes USB
 • Podpora Lumix Tether pro ovládání a pořizování foto/video záznamu přímo z PC
 • Tělo odolné dešti, prachu, mrazu a s podporou vertikálního gripu

Shrnutí

Panasonic S5 se mi prostě líbil. Je to full frame bezzrcadlovka a při tom příjemně malá a lehká. Ovládání má Panasonic vychytané snad skoro nejlíp ze všech, takže se mi s S5 fotilo opravdu dobře. Pokud jde o kvalitu obrazu, tu nejlépe posoudíte z ukázkových fotek, podle mého názoru je excelentní. Je to prostě neuvěřitelně povedený přístroj. Profi výkon v malém a lehkém těle. Panasonic S5 si zaslouží velikou pochvalu.

Další recenze

Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH
Hodnocení 88%

Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH

23. 6. 2022
Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý. Nebo než třetí?
Hodnocení 98%

Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý....

24. 2. 2022
Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh
Hodnocení 100%

Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh

10. 2. 2022

Diskuze

Panasonic Lumix DC-S5

Přidat příspěvek
 • Milan O.
  Reagovat

  Panasonic S5

  Milan O. 31.08.2021 17:38:21
  Dobrý den, vlastním krátce tento fotoaparát a zajímala by mě životnost závěrky kterou v recenzi neuvádíte .Předem děkuji za odpověď.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Panasonic S5

   Luděk Bouška 02.09.2021 10:32:40

   Dobrý den, bohužel ji neznáme, neuvádí ji ani výrobce. Osobně bych ale neměl obavy...

 • Standa
  Reagovat

  DOTAZ

  Standa 22.03.2021 06:59:59
  Dobrý den. Jaké ochranné sklo na displej Panasonic DC-S5 byste mi doporučili?
  Děkuji
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:DOTAZ

   Luděk Bouška 23.03.2021 09:59:24

   Dobrý den, mohu Vám nabídnout pouze ochrannou fólii Clear Plex, která je svými vlastnostmi velice podobná sklu. Vzhledem k současné situaci ji můžeme aplikovat pouze na nový fotoaparát, který následně zašleme zákazníkovi. Pokud budete chtít fólii aplikovat na Váš fotoparát, musíme Vás požádat o strpení. Bude to totiž možné až po opětovném otevření prodejny.

 • Alois K.
  Reagovat

  Panasonic s5

  Alois K. 16.02.2021 15:57:58
  Dobrý den, děkuji za pěkný test. Fotím krajiny a využil bych funkci vysokého rozlišení. Ještě zvažuji Sony A7RII a RIII. Jaký je váš názor na výběr mezi těmito fotoaparáty. Děkuji Kropáček.
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Panasonic s5

   Luděk Bouška 17.02.2021 18:00:21

   Dobrý den, model A7R II je už starší a minimálně výdrž baterky není nic moc. A7R III je na tom o dost lépe a byl jsem s ním také spokojen. Asi bych vybíral podle toho, jestli potřebujete standardní rozlišení 42 Mpx (Sony), nebo stačí 24 Mpx (Panasonic) s tím, že občas využijete těch 96 Mpx na statické snímky...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...