Recenze

Recenze: LED světlo COLBOR PL8B Bi-Color

Martin Hájek
4. 1. 2023 | 12 minut čtení

Colbor PL8B Bi-Color představuje kompaktní LED světlo s vysokým světelným výkonem a celou řadou možností využití. Výkon 8W, regulace barevné teploty v rozmezí 2500 až 9000 K nebo až 28 speciálních efektů lze kreativně využít ve spoustě fotografických i video situací, jako jsou například: reportáže, rozhovory, vlogy, produkt a reklama. Výborný pomocník pro každého fotografa či kameramana.

Hodnocení odborníka 94%

 • Vysoký výkon v kombinaci s malými rozměry
 • Jednoduchý design a rychlá, flexibilní montáž
 • Magnetická záda, stativový závit, hot-shoe patice
 • Regulace intenzity světla (0 – 100 %)
 • Regulace barvy světla v rozsahu 2 500 – 9 000 K
 • 10 efektů / 3 úrovně / celkem 28 světelných efektů
 • Jednoduché ovládání a přehledný malý display
 • Výdrž až 125 minut při 100 % výkonu světla
 • Světlo PL8B lze použít s celou řadou zařízení
 • Lze propojit s mobilní aplikací „Colbor“
 • S nasazeným difuzérem je horší přístup ke stativovým závitům
 • Mobilní aplikace není 100 % spolehlivá (padá, „seká se“)

Popis

Cobor PL8B: světla není nikdy dost

Colbor PL8B je flexibilním světelným zdrojem, který vyniká svou univerzálností a kombinací slušného výkonu i kompaktních rozměrů. Světlo nabídne široké možnosti umístění téměř kamkoli, neboť disponuje jak magnetickými zády tak i dvojicí standardních stativových závitů. Dále lze měnit všechny hlavní parametry světla jako jsou: barevná teplota, světelný výkon a různé efekty. Díky magnetickým zádům světlo okamžitě připevníte na libovolný kovový povrch ale tím to nekončí. Na světlo lze navíc připevnit další příslušenství pomocí vestavěných hot-shoe sáněk. Colbor PL8B dále nabídne celkem 10 režimů, kde dostanete kombinaci až 28 různých efektů. V neposlední řadě nám světlo poslouží též jako powerbanka a můžeme s ním v případě potřeby dobít třeba svůj chytrý telefon.  

 

COLBOR PL8B Bi-Color img1

Charakteristika PL8B LED světla

Colbor PL8B B i-Color disponuje výkonem 8W a baterií s kapacitou 5000 mAh, díky čemuž vydrží svítit lehce přes dvě hodiny při plném výkonu (tedy 100% jasu). Barevná věrnost je zde CRI 98 a praktickou součástí je silikonový odnímatelný difuzér na změkčení světla. Baterie se nabíjí přes rozhraní USB-C, jak difuzér tak USB kabel najdete v balení. LED světlo PL8B má v označení mimo jiné „Bi-Color“, což značí „dvojbarevný“ typ světla, kdy světlo vytváří dva odlišné typy LED diod (studené/modré a teplé/žluté). Výhodou dané kombinace je, že umožňuje nastavit širokou paletu teploty barev. Současně je možné měnit barevnou teplotu velice jemně – po krocích 100 K. Tím dokážete věrně nasimulovat různí světlené zdroje. 

 

COLBOR PL8B Bi-Color img2

Co nabízí LED světlo COLBOR PL8B

Model PL8B Bi-Color představuje jakýsi pomyslný střed celé řady COLBOR LED světel, které se skvěle uplatní pro celou řadu foto/video aplikací. LED světlo můžete dobře využít v kombinaci s bezzrcadovkami i digitálními zrcadlovkami (DSLR). Baterie Li-Ion 5000 mAh (3,7V) dodává světlu výkon až 2400 Lux. Díky tomu můžeme na jedno nabití svítit od 2 hodin (100% výkonu) ale stejně tak lze světlo využít (při sníženém výkonu) klidně i celou řadu hodin (při cca 1/3 výkonu nám vydrží bez problémů i 5-6 hodin. V případě snímání detailů, produktů nebo makra nemusíme totiž zdaleka svítit naplno. K dispozici máme možnost řízení intenzity světla i barevného podání. Barevná věrnost je zde CRI 98 a kromě možností ovládání intenzity a barvy světla ještě máme k dispozici 10 světelných efektů. Rozměry a hmotnost jsou: 124 × 74 × 17 mm a hmotnost cca 190 g. Colbor PL8B Bi-Color LED světlo se skvěle hodí jak pro živé vstupy, vlogy, video rozhovory, tak i pro fotografování portrétů, produktů a detailů obecně. 

 

COLBOR PL8B Bi-Color img3

V čem se liší PL8B oproti základnímu typu PL5

Před nedávnem jsem recenzoval také základní typ LED světla řady Colbor PL5. Logicky mne tedy zajímalo, v čem je PL8B Bi-Color jiné nebo lepší? Zásadní rozdíl je ve výkonu, který má PL8B vyšší (8W vs 5W / PL8B vs PL5, viz samotné typové označení, které se liší právě výkonem). Také barevný rozsah světla je zde širší, lze jej měnit od 2500 do 9000 K (PL5 umožňuje nastavení 2700 – 6500 K). Součástí světla PL8B je silikonový difuzér (standardní příslušenství v balení). PL8B je vybaven hot-shoe paticí – pro umístění dalšího světla nebo příslušenství a dále má 2× ovládací kolečka (oproti modelu PL5 s jediným kolečkem). Řadově vyšší model má o něco větší rozměry a sice: 124 × 74 × 17 mm - oproti cca 110 × 64 × 15 mm u PL5 (bez „křidýlek“). PL8B sice nemá protiskluzový povrch zezadu ani „křidýlka“ k uchycení na chytrý telefon/tablet, zato je však vybaveno hned 2× stativovým závitem – ze spodu a zboku (PL5 má pouze jeden). Druhým klíčovým upgradem modelu PL8B je dvojice USB konektorů, kde jeden je vstupní/pro nabíjení (USB-C) a druhý (USB-A) slouží jako výstup – pro připojení a nabíjení dalších zařízení (světlo totiž funguje také jako powerbanka, až 5A USB-A).

 

COLBOR PL8B Bi-Color img4

 

Chci LED světlo COLBOR PL8B Bi-Color

Ovládání a nastavení světla PL8B

Samotné ovládání a práce se světlem je velice jednoduchá a intuitivní. LED světlo PL8B má celkem 3 ovládací prvky: On/Off tlačítko sloužící k zapnutí/vypnutí a změny módů (CCT/EFF); a dále dvojici koleček, pomocí nichž regulujeme jas a barvu světla (v CCT režimu) nebo intenzitu a druh speciálního efektu (v režimu EFF). Horní kolečko (v režimu CCT mění barvu světla) ještě umožňuje stiskem přeskakovat mezi efekty (v režimu EFF). 

 

COLBOR PL8B Bi-Color img5

 

Pro lepší orientaci slouží malý display na zadní straně světla. Zde jsou zobrazeny všechny důležité parametry, aktuálně zvolený režim a nastavení. V horní liště displeje je zobrazen režim (CCT/normální režim nebo EFF/světelné efekty) a stav baterie. V dolních dvou třetinách displeje je poté zobrazena intenzita a barva světla (v CCT módu) nebo speciální světelné efekty (v módu EFF). Uživatel tak neustále má „po ruce“ náhled aktuálního nastavení. 

 

COLBOR PL8B Bi-Color img6

Speciální světelné efekty PL8B

Režim EFF nabízí celkem 10 speciálních světelných efektů: Fire, Chase, Pulsing, TV, Explosion, Vadná žárovka, Welding, Strobe, Lightning a SOS. Každý z efektů  má ještě možnost volby mezi 3 úrovněmi síly efektu (kromě efektu SOS, kde je pouze 1 nastavení). Kromě toho můžete navíc každý efekt řídit co do intenzity světla (stejně jako v běžném EFF režimu). Nabídka je to opravdu rozmanitá a lze si zde se světlem a efekty doslova vyhrát. PL8B tak umí nabídnout velice širokou škálu různých světelných efektů. 

 

COLBOR PL8B Bi-Color img7

 

Zajímá mě model COLBOR PL5

Colbor LED PL8B v praxi   

Jak jsem zmínit již v úvodu, hlavním benefitem světla je kombinace slušného výkonu a kompaktního provedení. Celkem 8W / 2400 Lux a rozměry 124 × 74 × 17 mm činí ze světla PL8B dokonalého světelného společníka na cesty. Pohodlně se vejde téměř kamkoli - do kapsy, tašky, batohu s tím, že jeho nároky na místo jsou minimální. K dalším výhodám patří: jednoduché, intuitivní ovládání, různá nastavení světla a možnosti jeho využití díky široké škále využití a umístění světla (2× stativový závit, hot-shoe patice, magnetická záda). Režimy osvětlení vytvářejí zajímavé světelné podmínky a mnoho různých kombinací s nimiž dosáhnete zajímavých výsledků jak pro natáčení videa tak i při fotografování. Pomocí silného magnetu v zadní části světlo drží na všech kovových površích.  

 

COLBOR PL8B Bi-Color img13

 

Zajímavostí je u světla LED PL8B Bi-Color možnost bezdrátového propojení s mobilní aplikací „Colbor“ (ke stažení na Google nebo Apple Store). Aplikace samotná je přehledná a jednoduchá. Lze si vytvářet různé scény a přidávat další světla. Na základních třech obrazovkách ovládáte to samé, co na samotném světla. Jen je to přes appku o poznání jednodušší a přehlednější. Tento systém ovládání má nespornou výhodu v případě, že využíváte více světel najednou. Nemusíte tak běhat neustále od jednoho k druhému a vše ovládáte na dálku, přes svůj chytrý telefon nebo tablet. Nicméně aplikace samotná ještě není zcela vyladěna, během testu mi často padala a několikrát „zamrzla“, takže jsem přesto musel občas ke světlu dojít a dokončit nastavení starým dobrým způsobem – ručně. Ale věřím, že toto je pouze otázkou času, než výrobce (resp. programátoři) vše vyladí. Na druhou stranu, netestujeme zde aplikaci ale světlo jako takové.

 

COLBOR aplikace

Hodnocení světla PL8B

COLBOR PL8B poskytne dost výkonu pro komornější fotografování nebo natáčení. S výkonem 2400 Lux/30 cm, regulovatelnou barevnou teplotou a množstvím speciálních efektů dostanete skutečně hodně muziky za velice rozumný peníz. K dispozici jsou 2 módy: v prvním CCT pracujete s běžným světlem, u něhož měníte intenzitu a barevnou teplotu ve škále od 2500 K do 9000 K a regulaci výkonu 0 % až 100 %. Kromě regulace výkonu a barvy je k dispozici i speciální efektový (EFF) mód s řadou speciálních efektů – celkem 10 a každý se třemi úrovněmi nastavení (vyjma režimu SOS). 

Světlo PL8B velice dobře drží na kovových površích, na stativech, stojanech i přímo na fotoaparátu. Vzhledem k nízké hmotnosti (cca 190 g) lze velice dobře kombinovat i více světel vzájemně. Dostatečná výdrž baterie cca 125 minut při 100% jasu postačí i pro delší foto a video shoty.

Světlo má ve standardním balení příslušenství, včetně difuzéru a kloubu pro uchycení do stativu nebo na další světlo. Díky magnetickým zádům, dvojici stativových závitů a hot-shoe patici máme řadu možností kam a jak světlo uchytit. Testoval jsem jej na různých místech – v interiérech, v exteriérech i ve studiu a nikde jsem neměl žádný problém, světlo relativně rychle instalovat a připravit k akci

 

COLBOR PL8B Bi-Color img14

 

Chci LED světlo COLBOR PL8B Bi-Color  

Obsah balení COLBOR PL8B LED světla: 

 • PL8B LED světlo
 • USB-C nabíjecí kabel
 • Držák do sáněk blesku
 • Kovová destička
 • Uživatelsky manuál
 • Pouzdro

Hlavní rysy

 • Kompaktní LED světlo určené pro fotografování i video
 • USB-A port 5V (výstup) + USB-C konektor (vstup)
 • Kapacita baterie 5000 mAh / lze využít jako powerbanku
 • LED Bi-Color světlo s barevnou teplotou 2 500 – 9 000 K
 • Barevná věrnost CRI 98 a nastavitelný jas od 0 do 100 %
 • Výdrž cca 125 minut při maximálním jasu
 • 10 režimů a až 28 světelných efektů
 • Magnetická záda; 2× závit 1/4"- 20; hot-shoe patice
 • K dispozici je dálková ovládací aplikace
 • Stavový displej a snadné ovládání

Shrnutí

COLBOR PL8B je kapesní a lehké LED světlo, které překvapí opravdu nečekaně velkým výkonem i kompaktním tělem. Světlo se vyznačuje možností regulace intenzity (0 – 100 %) i barevné teploty v rozsahu od 2 500 do 9 000 K. S výkonem 8W a baterií o kapacitě 5000 mAh (3,7V) lze PL8R využít pro širokou škálu fotografických i video aplikací a to po relativně dlouhou dobu, neboť světlo vydrží pracovat na plný výkon více než 2 hodiny. Výkonný li-ion akumulátor s kapacitou 5000 mAh může být přes rozhraní USB-C využít i jako powerbanka k dobíjení externích zařízení (mobil, tablet). PL8B také disponuje magnetickými zády a současně je vybaveno 2× stativovým závitem ¼“ (na spodní a boční straně světla). V menu světla lze vybírat mezi 10 světelnými efekty a celkově lze vytvořit až 28 různých světelných scén. LED světlo PL8B Bi-Color se stane vaším výkonným parťákem pro natáčení vlogů a youtube videí ale stejně tak jej využijete i pro fotografické akce.

Další recenze

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.
Hodnocení 94%

Recenze COLBOR VM2 Set: už žádné kabely II.

20. 4. 2023
Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.
Hodnocení 88%

Recenze: COLBOR VAP1 – už žádné kabely I.

23. 3. 2023
Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox
Hodnocení 94%

Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox

16. 3. 2023
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...