Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II - stativ pro cestovatele | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark II - povedený a víceúčelový stativ

Martin Hájek
10. 6. 2021 | 11 minut čtení

Na první pohled zaujme svou robustností ale současně i jistou dávkou elegance a stylu. Stativ je to pevný, svými rozměry velmi univerzální a v neposlední řadě i perfektně kvalitně zpracovaný. Jako materiál jsou zde využita uhlíková vlákna (karbon), která vynikají kombinací lehkosti a pevnosti.

Hodnocení odborníka 92%

 • Design, zpracování, použité materiály
 • Šroubovací zámky nohou
 • Možnost demontáže jedné z nohou stativu a její použití jako monopod
 • Gumové nohy vs kovové bodce
 • Skvělá stativová hlava – panorama, otáčení, naklánění + frikce
 • Úchop stativu (příjemný pěnový materiál), vhodné i do vlhka a mrazu
 • Nástavce na nožičky (guma vs bodce) mají též gumová těsnění
 • Vše je perfektně utěsněno
 • Nohy lze ohýbat v úhlu 90° (skvělé na makro)
 • Hlava má 2× mini vodováhu
 • Frikce, nutno štelovat šroubovákem
 • Trochu složitější výměna nožiček – guma vs kovové bodce (musíte vše přešroubovat)
 • Pojistky pro zvednutí nohou směrem vzhůru jdou hodně ztuha povolit a je nutno je držet.

Popis

​Fotografický nebo video stativ patří mezi to příslušenství, bez něhož nedá většina fotografů a kameramanů ani ránu (přesněji: „ani snímek/ani záběr“). Jsou sice disciplíny, kde stativ není až tak zásadní (například reportážní, dokumentární či portrétní fotografie), na druhou stranu u mnohých dalších typů fotografování je stativ víceméně nutností – a o natáčení videa ani nemluvě. Do ruky se mi dostal stativ Rollei Rock Solid Beta Mark II, tak se pojďme podívat, jak obstál v redakčním testu.  

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II stativ v akci

První dojem je jen jeden

V mnoha ohledech platí, že první dojem rozhoduje – ať už cíleně či podvědomě. U fototechniky a příslušenství to platí zcela beze zbytku. Ono totiž nač vám bude například takový papírově zcela špičkový fotoaparát, nadupaný všemi nejnovějšími funkcemi, když vám prostě „nepadne do ruky“?! U stativu si troufám tvrdit, že platí úplně to samé. I když zde to naštěstí není až tak přísné jako právě u výše zmíněných sofistikovaných (a drahých) zařízeních jako jsou fotoaparáty či kamery.

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II sada stativ s pouzdrem

Rollei Rock Solid Beta Mark II

Na první pohled zaujme svou robustností ale současně i jistou dávnou elegance a stylu. Stativ je to pevný, svými rozměry velmi univerzální a v neposlední řadě i perfektně kvalitně zpracovaný. Jako materiál jsou zde využita uhlíková vlákna (karbon), která vynikají kombinací lehkosti a pevnosti. Zcela oprávněně jsou již mnoho let tzv. „karbonové stativy“ u fotografů i kameramanů velice oblíbené. Můj první dojem se stativem Roller R.S.B. MkII byl velice dobrý. Se stativem se opravdu pohodlně pracuje – je rychle rozložený i složený, jednotlivé sekce jdou lehce povolit i utáhnout a současně perfektně drží. Nic nevrže a neskřípe, nic se nezasekává, veškeré manipulace a nastavení jdou hladce a tak to má být!

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II detail hlavy

Základní parametry stativu Rollei Rock Solid Beta Mark II

Roller R.S.B. MkII je klasickým tripod stativem. Zajímavostí je, že jej lze rychlou úpravou „předělat“ na monopod (nikoli tím, že „srazíte nohy“ k sobě), k tomu se ale dostaneme později. Nohy stativu se skládají z celkem 4 sekcí. Možností využití stativu je tak spousta. K nastavení jednotlivých nohou slouží prstence – které jsou podle mých zkušeností spolehlivější a osobně je mám i z praktického hlediska radši než systém pák / klipsen. V plně rozloženém stavu má stativ maximální výšku 176,5 cm, ve složeném stavu měří 62,5 cm (s ohnutou hlavou stativu o 90°, aby se vešel celý stativ pohodlně do brašny). Hmotnost stativu včetně hlavy je 2 a ¼ kg. Horní segmenty nohou jsou obaleny pěnovým povlakem, díky němuž můžeme stativ pohodlně používat i v mrazu nebo jej pohodlně přenášet na rameni.

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II zámek

Hlava stativu Rollei T5S Mark II

Stativ – byť sebelepší stabilizační prvek - je bez odpovídající a kvalitní stativové hlavy dost špatně použitelný. Zde výrobce dodává hlavu kulového typu (T5S MkII), označovanou též jako panoramatickou. Pro fotografii je velice praktická a univerzální, pro video bych volil přeci jen jiný typ hlavy (3D nebo vyloženě video hlavu). Nicméně tím nechci vůbec na T5S MkII nijak nasazovat – naopak. Jde o skvěle zpracovanou a funkční stativovou hlavu, s níž je radost pracovat. Velkou výhodu zde vidím v jednoduchosti. Problémem mnoha kulových stativových hlav je často jejich komplikovanost (resp. Jejich Ovládání). To tady naštěstí nehrozí. Na hlavě najdete jen 3 páčky: tou nejvyšší uvolňujete/utáhnete destičky s fotoaparátem/kamerou, tou prostřední (největší) pohybujete fotoaparátem do stran, dopředu/vzad, spodní páčka slouží k rotaci kolem dokola. Součástí prostřední (největší) páčky je frikční ovladač (více dále, viz praktické zkušenosti).   

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II detail hlavy (vodováha)  

Praktické zkušenosti s Rollei Rock Solid Beta Mark II

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu aneb jak se s Rollei R.S.B. MkII stativem fotografuje? V první řadě musím ještě jednou pochválit velice příjemné provedení, designově skvěle zpracovaný kousek, který ale rozhodně nezůstává pozadu ani v případě manipulace. Díky použitým materiálům (karbon v kombinaci s kovem – střední část/základna stativu) zajistí jak příjemnou hmotnost, tak i velice dobrou stabilitu stativu. Každý detail je zde plně dotažen, včetně pojistek na zvednutí nohou či koncovek nohou stativu. 

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II střed stativu

Výrobce uvádí, že díky vylepšeným šroubovacím zámkům lze nyní vytáhnout nohy stativu ještě rychleji - když se při výběru motivu počítá každá sekunda. A já zde nemohu, než plně souhlasit. Roztažení i stažení stativu je opravdu velice rychlé a pohodlné. Zajímavé je zde (již v úvodu zmíněná) možnost demontáže jedné nohy stativu a její a použití jako monopod. Celý proces představuje vcelku jednoduchou a rychlou záležitost.

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II - Set (obsah balení)

Stativ je vybaven také několika praktickými „vychytávkami“ jako je například háček na spodní straně středové tyče (pro zavěšení batohu či jiné zátěže – pro snížení celkového těžiště). To je praktické především při focení nebo natáčení za silnějšího větru. Další zajímavost představují přídavné kovové bodce (najdete je v postranní kapse pouzdra stativu), které se výborně uplatní hlavně při focení na měkčím povrchu. V případě práce se stativem na pevném (nebo lehce kluzkém) povrchu se hodí standardní gumové koncovky nohou stativu. 

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II detail zavěšení batohu

Zde musím současně pochválit perfektní utěsnění všech pohyblivých (či vyměnitelných) komponent – což ochrání stativ proti vniknutí vody, písku či bahna. To by to mohlo nadělat pěknou neplechu! Malou vadou na kráse je trochu složitější výměna nožiček – gumové koncovky vs kovové bodce (nutno vždy vše přešroubovat, což dost zdržuje ale s trochou šikovnosti a cviku to lze vcelku rychle zvládnout).

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II - nohy stativu

Chválím skvělé uchycení (příjemný pěnový materiál) stativu, což je super i do vlhka a mrazu. Také flexibilita stativu – například nohy, které lze ohýbat v úhlu 90° - je parádní. To dobře využijete například pro makrofotografii. Pojistky pro zvednutí nohou směrem vzhůru jdou velice tvrdě povolit a je nutno je držet (vyžaduje to docela sílu). Otázka je, zda-li se časem trochu „ochodí“, povolí a půjdou lépe vycvaknout. A druhou stranu, zase to pevně drží a nohy stativu vám tak opravdu nepovolí.  

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II stativ nohy detail

Hlava Rollei T5S MkII

Hlava stativu představuje samostatnou kapitolu a její kvalita často přímo rozhoduje o vhodné použitelnosti celého kompletu. Zde použitá panoramatická hlava je kulová (panoramatická), lze ji otáčet libovolně dle potřeby (rotovat dokola 360°, naklánět nahoru/dolů a do stran cca 180°). Ke snadné obsluze slouží 3 ovladače: 1 pro rotaci a 2 k náklonům do všech stran. Chod ovládacích páček je plynulý a rychlý. Části pro úchop jsou pogumované, aby se lépe ovládaly i za horších podmínek (mokro, mráz, horko atd.). Pro nastavení ovladače kulového kloubu slouží tzv. frikce – kterou si nastavíte tuhost kloubu (dle aktuální zátěže). Ovladač frikce (nastavení tuhosti kloubu hlavy) však nutno štelovat šroubovákem.

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II

Výrobce uvádí, že použitá hlava v kombinaci se stativem prý má unést až 25 kg!! Což je parametr vskutku brutální, nicméně sám jsem jej neměl šanci otestovat. Mé běžné zatížení během testu stativu běžně oscilovalo mezi 2,5 až 5 kg (velká DSLR, občas i s bateriovým gripem, střední zoom objektiv nebo teleobjektiv, blesk, filtry, dálková spoušť). To už je taky slušná nálož a stativ se ani nehnul (využíval jsem však též zátěž pomocí batohu zavěšeného ze spoda na stativu – inu, zvyk je zvyk).

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II

Kromě krajinek jsem si stativ vzal i na pár komerčních zakázek a i zde se osvědčil skvěle. Zejména při fotografování architektury a interiérů přijde vhod dvojice malých vodováh, umístěných ve spodní části hlavy T5S MkII. V kombinaci s mou třetí (externí) vodováhou byly všechny svislice dokonale srovnány. Současně jsem však občas měl trochu problém kulovou hlavu zcela přesně nastavit dle svých potřeb. Zejména při interiérové/architektonické fotografii je často nutná velká přesnost, které se s kulovou hlavou prostě hůře dosahuje (pro tyto účely mám raději 3D hlavy ale i to může být otázkou preferencí a zvyku).

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II brašna

 

Recenze Rollei Rock Solid Beta Mark II

Koupit Rollei Rock Solid Beta Mark II

Hlavní rysy

 • Materiál: karbon
 • Barva: černá
 • Typ: tripod (možno i jako monopod)
 • Max. výška: 176,5 cm
 • Min. výška: 62,5 cm
 • Max. zatížení: 25 kg
 • Hmotnost: 2,215 kg
 • Stativová hlava: panoramatická, kulová
 • Součástí balení je: stativ, stativová hlava T5S MkII, pouzdro, 3× náhradní kovové bodce, sada 4× imbus klíčů, nano pytlík, manuál

Videorecenze

Další videorecenze

Leica Q3 - první dojmy

Recenze Leica M11 Monochrom: černobílý klenot

Shrnutí

Rollei Rock Solid Beta Mark II je skvělým stativem pro běžné focení, občas též natáčení. Je vysoce flexibilní, lze s ním realizovat spoustu různých foto akcí. Mezi jasné plusy patří lehká ale bytelná konstrukce, odolnost i příjemná manipulace, stejně jako třeba možnost rychlého rozložení i složení. Model Rock Solid Beta Mark II nabídne zlepšenou nosnost až 25 kg, přesto váží i se stativovou hlavou jen 2 215 g. Stabilní středový sloupec lze rychle otočit o 180° (například pro focení makra). V několika jednoduchých krocích navíc můžeme stativ proměnit ve stabilní monopod, který unese také až 15 kg techniky. Součástí stativu je vyvedená stabilní kulová hlava s panoramatickým pohybem. Rychloupínací destička pro fotoaparát i jiné příslušenství (typu Arca-Swiss) umožní velmi rychle nasadit nebo demontovat fotoaparát či kameru. Stativ Rollei Rock Solid Beta Mark II se hodí skvěle na fotografování v exteriérech (krajinky, makrofotografie) ale své využití najde i pro jiné typy fotografování (interiéry, produkt), díky rychlé přestavbě na monopod jej lze vhodně využít například i pro reportáž.

Další recenze

Leica Q3 - první dojmy
Hodnocení 99%

Leica Q3 - první dojmy

25. 5. 2023
Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP
Hodnocení 97%

Velká recenze stativu: VANGUARD VEO 3T+ 234AP

18. 5. 2023
Recenze: LASTOLITE HaloCompact 82 (LR3300 Silver/White)
Hodnocení 94%

Recenze: LASTOLITE HaloCompact 82 (LR3300 Silver/White)

4. 5. 2023

Diskuze

Recenze: Rollei Rock Solid Beta Mark II - povedený a víceúčelový stativ

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...