HOYA filtr IR R72 77 mm
Doprava zdarma
HOYA filtr IR R72 77 mm

HOYA filtr IR R72 77 mm

Hoya
Kód produktu: 2121693

IR filtr Hoya propouští záření o vlnové délce 720 nm. Na černobílém i barevném IR filmu vytváří snímky s apokalyptickým nádechem. Vhodný pro náladově pojaté krajinářské i architektonické fotografie.
Více o produktu »

222 929 031 V případě dotazů se můžete obrátit na naše specialisty

Základní popis

Parametry

Průměr77
Objímkastandardní
Efekty filtrůIR (Infra Red)

Popis produktu HOYA filtr IR R72 77 mm

Speciální vlastnosti

 • IR filtr - Filmy pro infračervenou fotografii jsou mimo jiné citlivé na ultrafialové záření a záření kratších vlnových délek viditelného spektra, proto je nutné odfiltrovat všechny tyto vlnové délky viditelného světla kromě infračervené oblasti. IR filtr R72 propouští IR záření o vlnové délce 720 nm. Vhodný pro výtvarné obrazy na ČB i barevný materiál. Použití možné u analogových přístrojů, kde je třeba volit IR film pro dosažení požadovaného efektu, tak i u digitálních kamer, u nichž je potřeba nastavit "bílou" manuálně skrze IR filtr.
 • Faktor prodloužení expozice 9 EV stupně

K čemu slouží

Efektové filtry vytváří na výsledné fotografii či videozáznamu určitý vizuální efekt. Na snímku se tak mohou objevit hvězdičky, lokální či úplná změkčení, ale i duhové a pastelové přechody. V současné době dochází společně s rozvojem digitálních technologií k ústupu těchto filtrů do pozadí, stále však jsou oblasti, kde naleznou své uplatnění. Patří sem především ateliérové portréty, svatební obřady a filmové záznamy. Určitou výjimkou jsou IR filtry, jejichž efekt je sice možné napodobit v grafickém editoru. Snímače digitálních fotoaparátů jsou opatřeny filtrem, který blokuje IR záření, proto mnoho zanícených amatérských i profesionálních fotografů (vědecké účely, kriminalistika, lékařství apod.) využívají pro pořízení IR fotografií filmový materiál. Obecně lze říci, že všude tam, kde je upřednostněno použití filmového materiálu je možné použít i efektové filtry.

Ukázka funkce filtru

Jak se používá

V závislosti na podstatě efektu se liší i způsob použití. Některé mohou ovlivnit expozici, jiné posouvají barevné podání a další změkčují obraz. V zásadě ovšem platí, že je většina filtrů zasazena do klasické kruhové obroučky, která se prostřednictvím závitu upevňuje před frontální člen objektivu. I zde se vyskytuje výjimka a to jsou obdélníkové filtry COKIN a LEE, jež se zasouvají do držáku.

Stránky výrobce (ENG)

Parametry produktu

Průměr77
Objímkastandardní
Efekty filtrůIR (Infra Red)
Další podobné produkty

Alternativy k produktu

Alternativy k produktu

Poradna k produktu

HOYA filtr IR R72 77 mm

Přidat příspěvek
 • Kouba
  Odpovědět

  Canon 50D

  Kouba 20.07.2011 19:26:22
  Dobrý den,jak je to s Canonem 50D? ... má taky ten low pass filtr, nebo to bude v pořádku?Děkuji
  • Petr Brynda
   Odpovědět

   RE: Canon 50D

   Petr Brynda 22.07.2011 17:38:02
   Dobrý den, každá DLSR má low pass filtr či řešení, které omezuje infračervené spektrum. To lidským okem není viditelné a cílem snímačů je přiblížit se vnímání lidského oka pro přirozený obraz. Při použití poptávaného filtru je tak nutné počítat s delšími expozičními časy. Jeho použitelnost pak závisí i na konkrétním objektivu.
 • Radim
  Odpovědět

  D200

  Radim 04.04.2011 18:47:02
  dobrý den jaké budou výsledky na D200 ? děkuji
  • Petr Brynda
   Odpovědět

   RE: D200

   Petr Brynda 05.04.2011 13:10:27
   Dobrý den Radime, při použití IR filtrů na DLSR vybevených low pass filtrem budou výsledky vždy experimentální viz. www.naturfotograf.com/D200_rev05IR.html .
 • Bořek
  Odpovědět

  HOYA Infrared R 72 77mm

  Bořek 23.08.2010 01:20:24
  Fotím Nikonem D700, je jeho čip použitelný pro IR fotografii ? Děkuji
  • Petr Brynda
   Odpovědět

   RE: HOYA Infrared R 72 77mm

   Petr Brynda 23.08.2010 15:42:25
   Dobrý den Bořku, Nikon D700 má před snímačem IR filtr, je tak méně citlivý. Při expozicích řádově v desítkách vteřin však lze na infrafotografii použít.
Další podobné produkty

Alternativy k produktu

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím