HOYA filtr IR R72 52 mm
HOYA filtr IR R72 52 mm

HOYA filtr IR R72 52 mm

Hoya
*****
5 1 (1 recenze) | Kód produktu: 2120310

IR filtr Hoya propouští záření o vlnové délce 720 nm. Na černobílém i barevném IR filmu vytváří snímky s apokalyptickým nádechem. Vhodný pro náladově pojaté krajinářské i architektonické fotografie.
Více o produktu »

222 929 031 V případě dotazů se můžete obrátit na naše specialisty

Základní popis

100%
*****

hodnotilo 1 uživatelů

Parametry

Průměr52
Objímkastandardní
Efekty filtrůIR (Infra Red)

Popis produktu HOYA filtr IR R72 52 mm

Speciální vlastnosti

 • IR filtr - Filmy pro infračervenou fotografii jsou mimo jiné citlivé na ultrafialové záření a záření kratších vlnových délek viditelného spektra, proto je nutné odfiltrovat všechny tyto vlnové délky viditelného světla kromě infračervené oblasti. IR filtr R72 propouští IR záření o vlnové délce 720 nm. Vhodný pro výtvarné obrazy na ČB i barevný materiál. Použití možné u analogových přístrojů, kde je třeba volit IR film pro dosažení požadovaného efektu, tak i u digitálních kamer, u nichž je potřeba nastavit "bílou" manuálně skrze IR filtr.
 • Faktor prodloužení expozice 9 EV stupně

K čemu slouží

Efektové filtry vytváří na výsledné fotografii či videozáznamu určitý vizuální efekt. Na snímku se tak mohou objevit hvězdičky, lokální či úplná změkčení, ale i duhové a pastelové přechody. V současné době dochází společně s rozvojem digitálních technologií k ústupu těchto filtrů do pozadí, stále však jsou oblasti, kde naleznou své uplatnění. Patří sem především ateliérové portréty, svatební obřady a filmové záznamy. Určitou výjimkou jsou IR filtry, jejichž efekt je sice možné napodobit v grafickém editoru. Snímače digitálních fotoaparátů jsou opatřeny filtrem, který blokuje IR záření, proto mnoho zanícených amatérských i profesionálních fotografů (vědecké účely, kriminalistika, lékařství apod.) využívají pro pořízení IR fotografií filmový materiál. Obecně lze říci, že všude tam, kde je upřednostněno použití filmového materiálu je možné použít i efektové filtry.

Ukázka funkce filtru

Jak se používá

V závislosti na podstatě efektu se liší i způsob použití. Některé mohou ovlivnit expozici, jiné posouvají barevné podání a další změkčují obraz. V zásadě ovšem platí, že je většina filtrů zasazena do klasické kruhové obroučky, která se prostřednictvím závitu upevňuje před frontální člen objektivu. I zde se vyskytuje výjimka a to jsou obdélníkové filtry COKIN a LEE, jež se zasouvají do držáku.

Stránky výrobce (ENG)

Parametry produktu

Průměr52
Objímkastandardní
Efekty filtrůIR (Infra Red)
Další podobné produkty

Alternativy k produktu

Uživatelské recenze

avatar
100%*****
08.09.2011 15:55:24

   Další podobné produkty

   Alternativy k produktu

   Alternativy k produktu

   Poradna k produktu

   HOYA filtr IR R72 52 mm

   Přidat příspěvek
   • Alois Hric
    Odpovědět

    Faktor prodloužení expozice

    Alois Hric 20.07.2015 04:37:35
    Dobrý den,opravdu je faktor prodloužení expozice shodný
    pro tento filtr s vlnovou délkou 720 nm i pro COKIN P007 s vlnovou délkou 890 nm?Nebude někde chyba?
    • Poradce Fotomateriály
     Odpovědět

     RE:Faktor prodloužení expozice

     Poradce Fotomateriály 01.08.2015 14:40:32
     Dobrý den, filtr Cokin P007 s vlnovou délkou 890 nm nemá shodný faktor prodloužení expozic s vlnovou délkou 720 nm.
   • Pepa
    Odpovědět

    Kompatibilita a dostupnost

    Pepa 17.02.2011 13:03:11
    Dobrý den, vlastním fotoaparát Nikon D3100 se setovým 18 - 55 Nikkor objektivem a rád bych zkusil fotit s tímto filtrem. Nicméně jsem se dočetl, že u mnoha objektivů se projevuje vada v podobě bílé skvrny na středu fotografie a zajímalo by mě, zda se tato vada projeví i u mého objektivu, nebo zda je tento objektiv vhodný pro IR fotky. Dále by mě zajímala dostupnost filtru tohoto rozměru. Případně, zda radši zvolit větší rozměr filtru a doukoupit redukci na tento rozměr, abych mohl filtr použít i na můj 55 - 300 objektiv Nikkor, též ze sady.
    • Jakub Škraban
     Odpovědět

     RE: Kompatibilita a dostupnost

     Jakub Škraban 17.02.2011 17:49:56
     Dobrý den,uvedený objektiv (18-55mm) jsem s filtrem vyzkoušel a kromě toho, že snímek trpěl mírnou podexpozicí, přeci jen filtr pohlcuje viditelné světlo, nevšiml jsem si jiného nedostatku. Proto mohu říci, že je možné použití objektivu pro pořízení IR fotografií.Velikost filtru bych doporučil volit větší, tedy 58mm a dokoupit redukci na objektiv 52mm.
   Další podobné produkty

   Alternativy k produktu

   Servisní knížka plná výhod
   • 4 servisní prohlídky
   • základní kurz ovládání zrcadlovky
   • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

   Kompletní informace »

   Čekejte prosím...

   Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

   Rozumím