Canon EOS 1D X Mark III | FotoŠkoda

Poslední generace 1D řady společnosti Canon se ke mně dostala s odstupem času, kdy jsem měl možnost vyzkoušet v praxi sportovní fotografie tento inovovaný model. Ten vzbudil hodně diskusí. Jedním z nich byla možnost natáčení videa ve velkém rozlišení, druhým tématem byla zvyšující se cena jedničkového modelu. Tu ještě podpořil příchod bezzrcadlovek a to konkrétně modelů R5 a R6. Já se nebudu pouštět do porovnání s těmito modely, ani se nebudu dívat na 1DX Mark III jako na videokameru. Ale naopak jako čistě fotoaparát. Jedno odhalím již na začátku. Je to opravdu dříč. Pracovní dříč.

Hodnocení odborníka 98%

 • Procesor speciálně na práci autofokusu
 • Dotyková ploška pro volbu AF bodu
 • Počet ostřících bodů AF
 • 16 sním./s skrz hledáček
 • Technologie Deep learning AF
 • Podpora formátu HEIF
 • Výdrž baterie
 • 3,2” dotykový displej
 • Velký buffer v kombinaci s CFExpress kartou
 • Chybí podpora WIFI s 5GHz (to zajišťuje až modul WFT-E9)
 • Nelze nabíjet z USB

Popis

Konstrukce a držení

Jedničková řada pokračuje ve skvělé a osvědčené ergonometrii ovládacích prvků. Přibyl však dotykový sensor pro práci (především) s ostřícími body. Ten v praxi reaguje dokonale. Už žádné posouvání joysticku. Stačí naznačit a jste na zvoleném bodě, který potřebujete.   Jeho citlivost lze nastavit. (Nezkoušel jsem v praxi ve velké zimě, tento poznatek doplním později)  

Rozdíl 90 gramů, které ubyly oproti předchozí verzi, v praxi nepoznáte. Vše bytelné jak se dá u 1D řady čekat. Canon ještě zlepšil odolnost proti prachu a vodě, což již bylo na top úrovni.  

Výraznou změnou v konstrukci je přítomnost dvou slotů podporující CFExpress karty. Tedy to nejlepší, co na trhu najdete. V praxi s velkým bufferem to znamená jediné. Dokud držíte spoušť, tak fotíte. Za tohle palec nahoru. 

Baterie doznala velkých změn. Tou zásadní je její výdrž. Při focení přes hledáček Canon udává 2850 snímků na jednu baterii a při focení přes živý náhled (LiveView) až 610 snímků. V praxi jsem se k vybití baterie nikdy nedostal ani při celodenním focení. To je možná odpověď na mínus nabíjecího systému. Nelze totiž nabíjet z USB. Možná v praxi není proto to ani důvod. 

Práce s ostřením 

Obecně lze říci, že z 90% pro sportovní a reportážní fotografii se bude realizovat přes optický hledáček, jak jsou fotografové zvyklí. Je to dáno velikostí a zabudovaným zadním displejem. Na vybrané typy fotek však lze použít živý náhled, který pracuje režimu bezzrcadlovky. Nabízí jiné možnosti a jiné technologický background. 

V režimu optického hledáčku

V rámci autofokusu došlo k mnoha změnám. Za prvé vzrostl počet ostřících bodů na 191, kdy 155 je typu cross-type. To byl velký skok. Pro práci s body je kombinace s dotykovým senzorem přímo geniální.  Rychlé a přesné. Dle parametrů je při cloně F8 využito všech 191 bodů z nichž je 65 pořád typu cross-type. V praxi jsem to nezkoušel, jelikož sportovní fotka vyžaduje spíše nižší hodnoty okolo 2,8, 4 atd. V kombinaci s telekonvertory zde je však obrovský prostor. 

Deep learning AF technologie

V rámci focení přes optický hledáček je možnost využít sledování objektu. K tomu Canon využívá technologii tzv deep learning, která přináší vysoce kvalitní sledování objektu, především hlavy sportovce, helmy sportovce. To funguje v praxi dobře, ne však 100%. Ale to jsem ani nečekal. V tomto režimu zapomeňte sledování očí, jako nabízí bezzrcadlovky. To přináší až režim živého náhledu. 

Deep learning technologie neznamená, že se fotoaparát učí z nafocených fotografií, ale vychází z diagnostiky tisíců nafocených snímků. Je jen otázka času, kdy Canon zpřesní ostření a představí i ostření na zvířata. 

Režim živého náhledu

V tomto režimu dostáváte možnost ostření na oko, což funguje velmi dobře. Velmi rychle nalezne objekt a při pohybu jej následuje. Kvalitativně je toto řešení o výrazný kus jinde než jsem původně čekal, v Canonu odvedli perfektní kus práce. Za tím stojí samostatný procesor DIGIC 8, zatímco pro ostatní operace je zde nejnovější DIGIC X. 

Přestože funguje skvěle, věřím, že většina sportovních a reportážních fotografů budou využívat především focení přes optický hledáček. Žádné zpoždění v zobrazení reality a manipulace s kamerou, to budou dva hlavní důvody pro focení přes hledáček. 

Autofokus má mnoho volitelných nastavení, které si lze upravit a dosáhnout tak různých (rozuměj maximálních) výsledků pro každou situaci (sport). Prioritizace na lidi a hlavy tomu zásadně pomáhají. Od  předchozí verze se zde v nastavení objevil automatický režim, který hlídá celou zónu. 

Kvalita snímků  

Zde je to nejlepší, co Canon doposud představil. Nelze si na nic stěžovat. Velký dynamický rozsah při základním rozsahu ISO (DR dle tabulek 14,5 EV), stejně tak odpovídající DR při vyšších hodnotách, které budou používat sportovní a reportážní fotografové. 

Canon představil nově i nabídku formátu HEIF. Ten představuje výrazně větší porci dat (10-bitů v HEIFu vs 8-bitů v JPEGu) a výrazně lepší (4 násobnou) kompresi. Pro přenos dat z fotoaparátu do datacenter bude tato možnost podstatným faktorem. Samozřejmostí je podpora JPEG a formátu RAW.

 ISO hodnoty

Jak jsem již zmiňoval, je práce s ISO hodnotou na super úrovni odpovídající konkurenci sony A9 II apod. Rozsah nativních hodnot canon udává 100 až 102 400. S možností rozšíření až na H3 na hodnotu 819 200. Obecně je toto spíše marketing než reálná možnost fotit na tyto hodnoty. V praxi jsem fotil na hodnoty 12 800, kde jsou výstupy na velmi velmi dobré úrovni. Je však zapotřebí brát v potaz možnosti využití. Sportovní fotografie bude mít větší nároky než bulvární časopis. Obecně bych řekl, že práce s ISO hodnotami již dnes nejsou palčivou oblasti. A lze jen profitovat z každého vylepšení, které se pak projeví při velkých výstavních tiscích v rámci zachování detailů. 

Nový low-pass filtr

Nový low pass filtr zvyšuje ostrost snímku a odstraňuje vznik moiré. Dosahuje tím 16 násobným rozdělením signálu.  Zatímco předchozí verze používala pouze 4násobné rozdělení. V praxi jsem se však tímto zcela nezaobíral. V rámci sportovní a reportážní fotografie jde spíše o nastavení snímku a správné zaostření.  

CFExpress karty 

Dva sloty a oba pro CExpress kartu (typ B). Sakra drahá karta. Ale! Ano má to svá ale, nekonečný buffer, perfektní rychlost a cena oproti ceně systému je zanedbatelná. V rámci nahrávání videa to byl opět krok vpřed. I když v rámci nahrávání videa v té nejvyšší kvalitě bude zapotřebí v praxi využívat externí úložiště. S četností využití tohoto typu karet i u jiných typů fotoaparátů, půjde jejich cena dolů.

Hlavní rysy

 • Aktualizovaný CMOS snímač s rozlišením 20,1 Mpx a DIGIC X procesor
 • Dual Pixel AF se 191 ostřícími body / 155 křížových, detekce a sledování obličeje
 • 4K video 60p s 10bit s Canon Log, 5,5K RAW video
 • GPS, Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet, Mini HDMI a USB 3.1 C
 • Integrace výběru AF bodu pod AF-ON
 • Formáty souborů CR3 (RAW), JPEG, HEIF
 • Výrazně zvýšená životnost baterie na až 2850 snímků
 • Ostření za světelných podmínek živý náhled -4 EV/-6 EV
 • Snížená hmotnost přístroje na 1440 gramů

Shrnutí

Canon představil hybridní profesionální pracovní nástroj s výrazným vylepšením v oblasti rychlosti a kvality zpracování dat a především v práci s ostřením, které snižuje procento špatně zaostřených snímků. Díky kombinaci s perfektními vlastnostmi pro oblast videa však vzrostla i jeho cena, která směřuje tento model do rukou čistě profesionálních fotografů a velkých foto nadšenců. Těm se však do rukou dostává nejlepší fotoaparát, který na trhu mohou získat. A pokud se jedná o profesionální práci, nelze dělat kompromis. Sport a reportáž se odehrává v řádech milisekund a situace se již nikdy nebude opakovat.

Další recenze

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích
Hodnocení 93%

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v...

29. 9. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

19. 1. 2022

Diskuze

Canon EOS 1D X Mark III

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...