Canon EOS 850D navazuje na dlouhou tradici digitálních zrcadlovek Canon určených začínajícím fotografům, kteří to s focením nebo natáčením videa myslí vážně. EOS 850D nabízí spoustu funkcí, které díky pohodlnému ovládání můžete snadno nastavovat, ale také perfektní kvalitu fotek i videa.
Canon EOS 850D je pokračovatelem už vlastně velice dlouhé řady digitálních zrcadlovek Canon, které byly určené nadšeným amatérským fotografům. Tahle řada začala už v roce 2003 slavným modelem EOS 300D, který byl první digitální zrcadlovkou Canon dostupnou běžnému uživateli. Roku 2005 přišel model 350D s 8 Mpx rozlišením (300D měl 6 Mpx), model 400D z roku 2006 měl 10 Mpx, model 450D (rok 2008) 12 Mpx, EOS 500D měl 15 Mpx a pak přišel velice dlouho používaný snímač s rozlišením 18 Mpx, který měly modely EOS 50D (2010), 600D (2011), 650D (2012) a EOS 700D z roku 2013.
V roce 2015 začala další kapitola, tedy snímač s rozlišením 24 Mpx, který najdete i v nejnovějším přírůstku, modelu 850D. Na rozdíl od předchůdců je ale 850D vybaven nejnovějším procesorem Digic8, kterému vděčíme za opět o něco lepší kvalitu obrazu, ale také za celkové zrychlení a vyšší výkon, ať už se jedná o rychlost autofokusu, rychlost sériového snímání, a nebo 4K video.
Ergonomie ovládání je u Canonu tradičně perfektní. Je vidět, že pokud nepotřebují u nových modelů nijak zásadně měnit ovládání, mají to prostě za ty roky už vychytané. To je super pro fotografy, kteří se sžili s předchozím modelem a plánují přejít na novější stroj. Jestliže jste někdy měli v ruce nějaký starší Canon EOS, nečeká vás skutečně téměř žádné překvapení, ergonomie zůstala zachována.
Majitelé své první zrcadlovky se zde mohou tedy těšit na snadný přístup ke všem důležitým funkcím. Všechny často nastavované funkce mají své tlačítko a k těm ostatním se dostanete po stisku tlačítka Q. Menu pak slouží především k prvotnímu nastavení přístroje, které v průběhu užívání už moc často neměníte. Příjemné je, že veškeré ovládací prvky jsou soustředěny napravo, takže většinu nastavení hravě zvládnete jednou rukou.
Systém automatického ostření je u Canonu EOS 850D stejný jako u starších modelů. K dispozici máte 45 ostřicích AF bodů a možnost přepínat mezi průběžným (AI Servo) a statickým (One Shot) zaostřováním. Pro začínajícího fotografa je to možností víc než dost a při správném nastavení může bez obav fotit jak statické, tak pohyblivé objekty.
Na fotky jsem byl zvědav ze všeho nejvíc a hned na úvod musím říct, že jsem byl moc potěšen už od prvních záběrů. Měření expozice fungovalo excelentně, což není vlastně žádné překvapení.
Snímač si dokáže poradit s vysokým rozsahem jasů ve scéně, což je hlavně pro začátečníky velice důležité. Když zapnete ještě Automatickou optimalizaci jasu, přístroj trochu projasňuje stinné partie snímku, takže není tak velký problém s tím, že třeba při dobře exponovaném popředí vychází úplně přepálená obloha.
Moc mě potěšil výkon při nastavení vysokých citlivostí. Jak vidíte v galerii ukázkových fotek, jsou snímky na ISO 800 čisté a v podstatě téměř bez šumu. Jenže ono to pokračuje i na vyšších citlivostech.
Jak můžete vidět na ukázkových snímcích, jsou bez problému i vyšší citlivosti. Šum samozřejmě uvidíte, ale rozhodně nepůsobí nijak rušivě. Redukce šumu byla nastavena na střední hodnotu a myslím si, že by klidně mohla být nastavena i na nižší úroveň, protože už jsou snímky trochu “přežehlené” a trpí lehkou ztrátou detailů. Ale není to nic zásadního.
Možná vám přijde tento odstavec zbytečný s tím, že to je přece jasné. Ale právě začínajícím fotografům to úplně jasné být nemusí. Píšu o tom hlavně kvůli kvalitě ukázkových snímků, které byly pořízeny objektivem dodávaným v setu s tělem, tedy s objektivem Canon EF-S 18-135 mm f/3,5-5,6 IS NANO USM. Vzhledem k tomu, že je dodáván v setu, neočekává se od něj bůhvíjaký výkon, ale mě jeho výstup při testování potěšil.
Pokud byste s ostrostí fotek nebyli spokojeni, doporučuji navštívit naši prodejnu a vyzkoušet kvalitnější objektiv - ten rozhodně nemusí být nijak drahý, například skvělý portrétní objektiv Canon EF 50/1,8 STM stojí cca 3 490 Kč a fotky jsou perfektně ostré a bez barevných vad.
Rozhodně se tedy vyplatí investice do kvalitních objektivů, které vám přinesou nejen ostřejší fotografie, ale také lepší světelnost, která vám umožní lépe pracovat s hloubkou ostrosti, ale také fotit pohybující se objekty i za horšího světla.
Canon EOS 850D je perfektní pro začátečníky, kteří chtějí využívat na maximum všech funkcí, které nabízí. A to nejen při focení, ale i při natáčení videa, které zvládá ve vysoké kvalitě. Pokud ho doplníte kvalitním objektivem, můžete se těšit na excelentní kvalitu fotek. Recenzoval Luděk Bouška
Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací
Rozumím
Diskuze
Canon EOS 850D
Přidat příspěvekDálková samospoušť
Petr Daňkovský 06.12.2020 00:18:02RE:Dálková samospoušť
Luděk Bouška 15.12.2020 12:10:34Dobrý den, ano, je to model https://www.fotoskoda.cz/canon-br-e1-dalkova-spoust/.