Petr Jan Juračka: "Jsem spokojený tělem na zemi a hlavou v oblacích" | FotoŠkoda
Rozhovory

Petr Jan Juračka: "Jsem spokojený tělem na zemi a hlavou v oblacích"

Petr Jan Juračka: "Jsem spokojený tělem na zemi a hlavou v oblacích"
15. 6. 2020 | 12 minut čtení

Petr Jan Juračka - vědec, fotograf, cestovatel, hledač příběhů, milovník přírody a krásného světla. Rád se na svět dívá z ptačí perspektivy, a protože můžete až do konce června v naší minigalerii zhlédnout jeho výstavu fotek pořízených dronem, dnešní rozhovor jsme věnovali právě jim. Kdy ho poprvé napadlo, že by mohl začít létat s dronem, jak se připravuje na cesty, kdy je na létání s dronem potřeba licence, jaký příběh, na který narazil, ho hodně zasáhl a jak můžeme pomoci planetě? To všechno a mnohem víc se dozvíte v rozhovoru!

Drony jsou splněnej dětskej sen lidí, jako jsem já

 • Ahoj, Petře. :) S drony létáš už od roku 2012, v textu k výstavě, kterou u nás zrovna máš, píšeš: "…němě sleduji ten úplně jiný a mnohdy hezčí svět odtamtud shora. Pohled, který neruší často zbytečné detaily ležící na zemi, jako by svět stvořil Bůh proto, aby se mohl někde seshora kochat svým dílem.“ To je to, co tě přivedlo k dronům? A nechtěl by ses tam nahoru podívat i osobně, nejenom prostřednictvím objektivu?

Hehe, tím to u mě začalo! Poprvé jsem se nadchl do létání, když mi bylo šestnáct a tátův známý se mnou provedl vývrtku nad jediným kopcem Polabí, Kunětickou horou! První větší létání v ultralightu táty mého kamaráda začalo u mě na jaře 2008 a tehdy jsem pochopil, že ten svět je shora opravdu nádherný!

Jenomže, vem si, kolik já už rozbil dronů a udělal různých průšvihů jenom proto, že bylo hezký světlo a já tu bezpečnost nějak zrovna neřešil… Asi bych se dost brzo zabil, což se mi nechce. A tak jsem teď spokojený tělem na zemi, ale hlavou v oblacích… Ale co ti  budu vyprávět, za týden bych měl letět poprvé se Srdcaři vírníkem a už teď se na to moc těším! :)

Indonésie © Petr Jan JuračkaIndonésie © Petr Jan Juračka

 • V jednom rozhovoru jsi řekl, že první starty by neměly být o samotě, ale s někým, kdo už nějaký čas poletuje kolem. Jak ses učil drony ovládat ty?

O samotě, to ano. Ale úplně bez nikoho zkušeného, s dvěma pivy v krvi a potmě. Jak to skončilo, není třeba dodávat. Nebyla to nejvhodnější konstelace. :)

Představ si, že jsem člověk, který chce s létáním začít – co všechno je potřeba si při tom ohlídat?

Nejlepší je fakt nepodcenit přípravu – i krátká diskuse s někým zkušeným udělá hodně. Samozřejmě – technicky zdatnější uživatel, kterému nevadí číst návody a hodně googlit, to sám dokáže. Ale představa, že koupím dron a vyletím z krabice rovnou nad Prahu, je značně zcestná.

 • Pravidla pro létání dronem se postupem času mění – kde se u nás dříve létat mohlo, dnes se třeba už nesmí – a pravidla se liší i v různých zemích. Jak se připravuješ na natáčení a focení dronem v zemích, kam se chystáš jet? A jak konkrétně to z hlediska pravidel vypadá různě po světě?

Hele, je to marast. Pokaždé googlím, co můžu, podívám se taky na Youtube a sociální sítě, abych si udělal představu. Pakliže mám známého, co v destinaci recentně létal, kontaktuji jej. Pakliže létám pro televizi a oficiálně, nelajznu si žádný malér a řeším to s místními úřady, což je teda někdy administrativa navíc, ale zase vím, že se to vyplatí.

Pakliže si poletuji jen tak pro sebe, občas řeším jen bezpečnost a kontroluji jen zakázané prostory, jako jsou letiště a různé ochranné zóny... Zkrátka, pokaždé je to jako poprvé! :)

České Švýcarsko, 2017 - kolektivní panorama © Petr Jan JuračkaČeské Švýcarsko, 2017 - kolektivní panorama

 • Nedávno policie zadržela expedici Tatry v Íránu za natáčení dronem tam, kde to bylo zakázané. Dostal ses kvůli létání s dronem někdy do potíží?

Samozřejmě. Ale zrovna Írán – tam to je fakt problém, tam to vůbec není sranda. Ale nemám co poučovat, porušil jsem sám pravidla ve vojenském území Pákistánu… :)

Ve světě mi zatím dron problémů příliš nepřinesl, ale tady v Čechách ano. Zpravidla jen v okamžiku, kdy jsem letěl zcela legálně, ale všiml si mě "důležitý" blbec. Máme jich v naší vlasti dost.

 • S létáním s drony jsou spojené i určité byrokratické kroky, mám na mysli získání licence. Jaké podmínky v této oblasti panují a kdy je potřeba licenci mít?

Licenci u nás zatím potřebuješ takřka jen pro tzv. komerční užití dronu, tj. s tím, že plánuješ využít výstupy pořízené během letu. A pakliže je to tvůj případ, napiš mi, dám ti číslo na Martina, který ti to pomůže oběhat :)

Udělat si licenci úplně sám bez pomoci není totiž úplně reálné a upřímně, ani vhodné. Je dobré mít svého mentora. Na rekreační létání malého lehkého dronu někde nad loukou mimo chráněná území či hustě osídlené prostory licence ani registrace zatím zapotřebí není.

 • Jak je koneckonců vidět i na výstavě, navštívil a zažil jsi toho opravdu hodně. Je nějaké místo, které tě opravdu chytilo za srdce?

Heh, to všechna! Já jsem tak strašně moc rád venku! Třeba včera v lese, tady v jižních Čechách! Teda, ten les není až tak výjimečný, ale zkrátka byl jsem venku, a to bylo fajn. Pokaždé si uvědomím, jak je dobré nesedět celý den za monitorem a číst rozhovory. :) Lítal jsem tu nad rybníky, které právě analyzujeme s našimi studenty a i ta bahnivá a přerybněná vodní tělesa, která dříve byla tradičními českými rybníky, vypadají shora hezky.

Labe © Petr Jan JuračkaLabe © Petr Jan Juračka

 • Kde by sis rád zafotil nebo zalétal dronem a ještě jsi neměl příležitost?

Spíš si pojďme vysvětlit, kde jsem ještě neměl příležitost a úplně mi to nevadí – Severní Korea, Peking a pásmo Gazy. Zbytek láká.

 • Tvoje zatím poslední výprava s drony vedla na Ukrajinu, konkrétně do Černobylu, několik fotek odtud je vidět i na výstavě. Během té doby jste se podívali třeba i do chladicí věže nedostavěného pátého bloku, z čehož vznikly pro mě hodně mrazivé fotky. Jak k tomu došlo? A jaký zážitek sis celkově z Ukrajiny odnesl?

Sáló (syrový vepřový bůček) a vodka! Ne, dělám si srandu, je to bomba i tak. Lidi, jídlo, a koneckonců i krajina. :) Na Ukrajinu mě pozval Maxim Sačok, lektor Liberecké školy fotografie, který se opakovaně účastnil mých kurzů NikonŠkoly a o kterém jsem věděl, že s ním bude sranda. Bylo to natolik silné, že už diskutujeme nad dalším kurzem v Černobylu, kde bychom chtěli přespat přímo na místě. Fakt mě to tam zaujalo. Navíc, mají všude skvělé a přitom levné kafe. Je to dobrá země.

Chladicí věž nedostavěného pátého bloku černobylské jaderné elektrárny © Petr Jan JuračkaChladicí věž nedostavěného pátého bloku černobylské jaderné elektrárny © Petr Jan Juračka

 • Drony nám umožňují vidět svět z úplně jiné perspektivy, dávají nám křídla. Jaký je podle tebe největší přínos a pro tebe největší pocit štěstí a radosti spojený s drony? A v čem je třeba jejich mínus?

Hele, největší plus je to, že se to zjevně nedá úplně hned okoukat. Je to barevné, hejbe se to, lehce abstraktní. Je to pohodlné, návykové a vůbec. Drony jsou splněnej dětskej sen lidí, jako jsem já. Fakt jsem rád za to, že žiju v téhle době. :)

Těch mínusů zatím moc nevidím, zatím. Ale obávám se, že to nás ještě čeká.

 • Často mluvíš o tom, že video včetně toho pořízeného dronem je pro tebe vyprávěním příběhu. Jaký příběh, který se ti povedlo, nebo naopak nepovedlo, zachytit, tě zasáhl?

Teď recentně nejvíc určitě příběh Hanky Svobodové a jejího životního poslání – ochrany mořských želv v Indonésii, kam jsme se za ní vypravili celá rodina. Těžko se to popisuje, ale video je tu:

 

 • Situace okolo koronaviru ti tak trochu zhatila plány jet do Nepálu na tvou první osmitisícovku, Makalu. Na Facebooku jsi psal, že čas využiješ pro dlouho odkládaný projekt v Čechách a na Kokořínsku. Prozradíš, o co se jedná? Taky jsi psal, že se v říjnu chystá workshop v Himálaji. A máš představu, kam tě vítr zavane v dohledné době? :)

Ale jo :) Docela jsem s tím pokročil – točím popularizační záběry našeho projektu kokořínských tůní, který byl ústředním tématem mojí dizertace. Už teď se rýsuje velmi dobře s tím, že ty záběry budete patrně moct sledovat v televizi. Ale v které to bude, je ještě tajné… :)

No a právě teď tady sedím na zadku a snažím se zjistit, zda za čtyři týdny odletím na Azory, anebo ne, ale věřím že to nějak dopadne. O Nepálu v říjnu se pak už vůbec nesnažím pochybovat, to by mě mrzelo hodně – jedná se totiž o promakaný workshop s Nikonem a hlavně s Honzou Trávou kolem Annapuren. Vysněnej fototrek, těším se.

Ama Dablam 2019 © Honza Tráva TrávníčekAma Dablam 2019 © Honza Tráva Trávníček

 • Na DVTV jsi mluvil o tom, že vývoj u dronů je velmi rychlý a zároveň se dají vysledovat určité fáze. Nejdřív se vylepšení zaměřovala na stabilizaci, pak na kvalitu kamery, v roce 2017, kdy rozhovor vznikal, to byla autonomie. Kam se vývoj dronů posouvá dnes a jak ho vidíš do budoucna?

Hele, od té doby nastala jasná fáze "plateau". Stagnuje to, protože drony létají skvěle a mají skvělé kamery. Hlavní posun je teď v miniaturizaci – drony jsou menší a menší a ještě menší. A taky lehčí. Kam tohle spěje, naprosto netuším.

 • S jakou technikou v současnosti létáš?

Stále DJI Mavic 2 Pro, nic lepšího jsem zatím neletěl. Ale tento týden půjdu osahat nějaké novinky, tak uvidíme.

 • V jednom rozhovoru jsi řekl, že každý vzlet s dronem je vlastně tak trochu adrenalin. Malinko mi připadá, i vzhledem k tvým ostatním aktivitám, že máš celkem rád extrémy a extrémní podmínky. Co tě žene za dobrodružstvím?

Světlo. To krásné světlo ve světě tam za dveřmi. To, které v atelieru nevykouzlíš. Kvůli tomu to všechno podnikám. Je to droga. Jsem jako můra, co přiletí na zářivku.

České Švýcarsko, 2018 © Tomáš JanataČeské Švýcarsko, 2018 © Tomáš Janata

 • Přírodu sleduješ jako vědec (a fotograf) mikroskopem i jako milovník přírody a fotograf z výšky. Jaké kroky bychom měli jako lidstvo a i my jako jednotlivci podniknout, aby nám zůstala taková, jaká je, nebo dokonce ještě o kus lepší?

Kdyby se každý chytil za nos a udělal něco za sebe, byl by to krásný start. Nekoupit si ten salát zabalený v jednorázovém plastu, použít MHD/vlak namísto auta, když to vlastně jde, omezit svou spotřebu a nakupování nových věcí… Stačí i drobnosti, když jich je hodně. Je to otázka, co se povede uchovat, na opravdovou ochranu přírody je už asi pozdě, ale na to nezničit planetu úplně třeba ještě ne.

 • Díky za rozhovor a držím palce, ať všechno vyjde!

Nepál © Petr Jan JuračkaNepál © Petr Jan Juračka

Autorka rozhovoru: Anna Jirásková

DJI Mini 3 Pro

Dron DJI Mini 3 Pro - senzor 1/1,3“, 4K HDR video, Kvalita videa 1080p / 30 fps na vzdálenost až 12 km, Nativní ISO / přímý výstup HDR záběrů

21 990,-
DJI MINI 2 Fly More Combo

Dosah až 10 kml s OcuSync, Senzor 12 Mpx 1/2,3 "CMOS, Objektiv 24 mm f / 2,8

17 990,-
DJI MINI 2

Dosah až 10 kml s OcuSync, Senzor 12 Mpx 1/2,3 "CMOS, Objektiv 24 mm f / 2,8

13 990,-

Související články

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Rozhovor - Lucie Bártová: Vzpomínkám dáváme nový život

Ondřej Filgas: Rare Places šíří povědomí o místech, která jsou architektonicky zajímavá

Ondřej Filgas: Rare Places šíří povědomí o místech, která...

Přemek Vida: Na fotce je důležitá atmosféra

Přemek Vida: Na fotce je důležitá atmosféra

Diskuze

Petr Jan Juračka: "Jsem spokojený tělem na zemi a hlavou v oblacích"

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...