RozhovoryRozhovory

Kateřina Janišová: Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem

Kateřina Janišová: Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem
| 5 minut čtení

V našich poměrech asi není známější fotografky, která tak zajímavě a osobitě pracuje s ženskou krásou na černobílé fotce. Kateřina Janišová byla hostem našeho dalšího dílu seriálu “Jak fotí” a prozradila nám detaily o své připravované knize.

Focení je v mém životě na prvním místě

  • Katko, vypadá to, že se restartují fotografické kurzy včetně cest do zahraničí. Kam se v nejbližší době chystáš? 

Tento rok budu mít jedinou fotoexpedici v Krkonoších, která se koná 20. 8. - 22. 8., víc jich bohužel tento rok pro hodně práce nestíhám, ale na 2022 jich plánuji více, baví mě práce se studenty.

  • V čem je lepší jet s modelkou a studenty na lokaci na pár dní než mít kurz tady v Praze?

Sejde se parta lidí, co milují fotografii a celé dva dny se v kuse fotí v týmu na krásných lokacích s profesionální modelkou. Lidé si vyzkouší focení jak v terénu v krásné přírodě, tak v interiéru ubytování, kde bydlíme. Je mnohem více času na teorii i praxi. Studenti mají více prostoru pro svou kreativitu a já mohu více pracovat individuálně s každým z nich.

V neděli vstáváme na východ slunce a fotíme akt. Je to vždy krásný víkendový zážitek pro všechny, kdy se lidé primárně naučí vnímat denní světlo ve všech fázích dne a učí se s ním pracovat. Je více prostoru se učit komunikaci s modelem a fotíme jak kreativní portrét, tak akt.

Rozhovor s Kateřinou Janišovou

  • Kromě expedic děláš hlavně kreativní fotku a kurzy "Ženy fotí ženy" a "Ženy očima mužů". Proč ta dvě pohlaví takto dělíš od sebe? 

Protože muži vnímají focení nahých žen úplně jinak než ženy. :-) Snažím se muže nasměrovat při svých workshopech tak, aby ženu nevnímali obecně jako kus "hezkého masa", ale aby se také snažili se na ni napojit a zachytit její emoce. Aby se to podařilo, primární je komunikace s modelem, se kterou má plno mužů problém.

Workshop ženy fotí ženy je jen pro ženské pokolení, jelikož tam nehraje roli žádný testosteron a focení nahé ženy se opravdu odvíjí v úplně jiném duchu. Ženy vnímají ženy jemněji, romantičtěji a nemají takové zábrany, co se týče komunikace, což je normální. :-)

Kateřina Janišová rozhovor na FotoŠkoda

  • Nedávno jsi spustila projekt na podporu své knihy WOMAN. Na co se v knize můžeme těšit a kde ji můžeme podpořit? 

Můžete se těšit na velkoformátovou knihu mé práce za posledních 10 let. V knize budou figurovat černobílé portréty žen a akty.  Knihu bude graficky zpracovávat můj kamarád a fotograf Kevin V .Ton. Podpořit její realizaci můžete na HitHit.

  • Jakou techniku na focení nyní používáš? Už jsi zkoušela bezzrcadlovky? 

Fotím na Canon EOS 6D, který se za tu dobu stal mým skvělým parťákem. Z bezzrcadlovek jsem zkoušela Canon EOS R6 a nyní budu zkoušet i R5. Bezzrcadla mají něco do sebe, hlavně co se týče váhy a vychytávky v podobě taháku v hledáčku, když fotíte, ale zatím zůstávám u svého zrcadla :-) Mám ráda pevná skla, můj oblíbený objektiv je pevná TOKINA 50 mm f/1,4 FF Opera.

  • Co tě nejvíce posunulo ve tvé tvorbě jako fotografku, Katko?

Asi to, že se cítím ve focení už hodně jistá, můžou za to roky a roky focení a píle. Mít tvrdé lokty je v naší branži nezbytnost a já jsem se to naučila, ještě když jsem žena a fotím ženy. Fotografický svět je nelítostný, jako plno jiných odvětví, kde je velká konkurence a člověk se na to musí psychicky připravit. 

Focení je v mém životě na prvním místě, velmi mě obohacuje a miluju práci jak se svými klienty, tak se svými studenty při workshopech. Jsem hodně samostatná a vytrvalá, to jsou také velmi důležité vlastnosti, které mi v mém fotografickém životě hodně pomohly.

  • Co bys poradila začínajícím portrétním fotografkám a fotografům?

Vnímat klienta jako člověka, co má duši, a uvědomovat si, že dobrá fotka je z 80 % komunikace s klientem před focením. Mít pevnou vůli, naučit se říkat NE, učit se od zkušených a nepolevovat. Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem. :-)

Fotografie z archivu Kateřiny Janišové

CANON EOS R5
CANON EOS R5

Nově navržený snímač CMOS, 5 osá stabilizace obrazu ve fotoaparátu s výkonem až 7 EV, Nepřetržité snímání 20 snímků / s

122 990,-
CANON EOS RP
CANON EOS RP tělo

54 mm bajonet Canon EOS RF, na který s adatérem nasadíte všechny objektivy typu EF i EF-S, 26,2 Mpx snímač velikosti FF, Výkonný procesor DIGIC 8

24 990,-
CANON EOS R
CANON EOS R tělo

kompaktní full frame (FF) bezzrcadlovka (CSC) s 30,3 Mpx snímačem, extrémně rychlé sériové ostření (0,05 s) i snímání s až 8 sn./s s pevným AF a 5 sn./s průběžným přeostřováním, nový 54 mm bajonet Canon RF - kompatibilita se stávajícími objektivy zajištěna volitelným adaptérem

40 990,-

Související články

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které nikdo neviděl

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které...

Vojta Hurych: Umění je najít krásu v obyčejnosti

Vojta Hurych: Umění je najít krásu v obyčejnosti

Petr Jan Juračka: V lidech jsem prý znovu probudil touhu k cestování

Petr Jan Juračka: V lidech jsem prý znovu probudil touhu...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím