Kateřina Janišová: Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem | FotoŠkoda
Rozhovory

Kateřina Janišová: Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem

Kateřina Janišová: Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem
1. 7. 2021 | 5 minut čtení

V našich poměrech asi není známější fotografky, která tak zajímavě a osobitě pracuje s ženskou krásou na černobílé fotce. Kateřina Janišová byla hostem našeho dalšího dílu seriálu “Jak fotí” a prozradila nám detaily o své připravované knize.

Focení je v mém životě na prvním místě

  • Katko, vypadá to, že se restartují fotografické kurzy včetně cest do zahraničí. Kam se v nejbližší době chystáš? 

Tento rok budu mít jedinou fotoexpedici v Krkonoších, která se koná 20. 8. - 22. 8., víc jich bohužel tento rok pro hodně práce nestíhám, ale na 2022 jich plánuji více, baví mě práce se studenty.

  • V čem je lepší jet s modelkou a studenty na lokaci na pár dní než mít kurz tady v Praze?

Sejde se parta lidí, co milují fotografii a celé dva dny se v kuse fotí v týmu na krásných lokacích s profesionální modelkou. Lidé si vyzkouší focení jak v terénu v krásné přírodě, tak v interiéru ubytování, kde bydlíme. Je mnohem více času na teorii i praxi. Studenti mají více prostoru pro svou kreativitu a já mohu více pracovat individuálně s každým z nich.

V neděli vstáváme na východ slunce a fotíme akt. Je to vždy krásný víkendový zážitek pro všechny, kdy se lidé primárně naučí vnímat denní světlo ve všech fázích dne a učí se s ním pracovat. Je více prostoru se učit komunikaci s modelem a fotíme jak kreativní portrét, tak akt.

Rozhovor s Kateřinou Janišovou

  • Kromě expedic děláš hlavně kreativní fotku a kurzy "Ženy fotí ženy" a "Ženy očima mužů". Proč ta dvě pohlaví takto dělíš od sebe? 

Protože muži vnímají focení nahých žen úplně jinak než ženy. :-) Snažím se muže nasměrovat při svých workshopech tak, aby ženu nevnímali obecně jako kus "hezkého masa", ale aby se také snažili se na ni napojit a zachytit její emoce. Aby se to podařilo, primární je komunikace s modelem, se kterou má plno mužů problém.

Workshop ženy fotí ženy je jen pro ženské pokolení, jelikož tam nehraje roli žádný testosteron a focení nahé ženy se opravdu odvíjí v úplně jiném duchu. Ženy vnímají ženy jemněji, romantičtěji a nemají takové zábrany, co se týče komunikace, což je normální. :-)

Kateřina Janišová rozhovor na FotoŠkoda

  • Nedávno jsi spustila projekt na podporu své knihy WOMAN. Na co se v knize můžeme těšit a kde ji můžeme podpořit? 

Můžete se těšit na velkoformátovou knihu mé práce za posledních 10 let. V knize budou figurovat černobílé portréty žen a akty.  Knihu bude graficky zpracovávat můj kamarád a fotograf Kevin V .Ton. Podpořit její realizaci můžete na HitHit.

  • Jakou techniku na focení nyní používáš? Už jsi zkoušela bezzrcadlovky? 

Fotím na Canon EOS 6D, který se za tu dobu stal mým skvělým parťákem. Z bezzrcadlovek jsem zkoušela Canon EOS R6 a nyní budu zkoušet i R5. Bezzrcadla mají něco do sebe, hlavně co se týče váhy a vychytávky v podobě taháku v hledáčku, když fotíte, ale zatím zůstávám u svého zrcadla :-) Mám ráda pevná skla, můj oblíbený objektiv je pevná TOKINA 50 mm f/1,4 FF Opera.

  • Co tě nejvíce posunulo ve tvé tvorbě jako fotografku, Katko?

Asi to, že se cítím ve focení už hodně jistá, můžou za to roky a roky focení a píle. Mít tvrdé lokty je v naší branži nezbytnost a já jsem se to naučila, ještě když jsem žena a fotím ženy. Fotografický svět je nelítostný, jako plno jiných odvětví, kde je velká konkurence a člověk se na to musí psychicky připravit. 

Focení je v mém životě na prvním místě, velmi mě obohacuje a miluju práci jak se svými klienty, tak se svými studenty při workshopech. Jsem hodně samostatná a vytrvalá, to jsou také velmi důležité vlastnosti, které mi v mém fotografickém životě hodně pomohly.

  • Co bys poradila začínajícím portrétním fotografkám a fotografům?

Vnímat klienta jako člověka, co má duši, a uvědomovat si, že dobrá fotka je z 80 % komunikace s klientem před focením. Mít pevnou vůli, naučit se říkat NE, učit se od zkušených a nepolevovat. Vyhranit se, nekopírovat a fotit hlavně srdcem. :-)

Fotografie z archivu Kateřiny Janišové

CANON EOS R6 Mark II
CANON EOS R6 Mark II

Rozlišení 24,1 Mpx / obrazový procesor DIGIC X, Rozsah citlivosti až ISO 102 400, AF s technologií Dual Pixel CMOS AF II

63 990,-
CANON EOS RP
CANON EOS RP tělo

54 mm bajonet Canon EOS RF, na který s adatérem nasadíte všechny objektivy typu EF i EF-S, 26,2 Mpx snímač velikosti FF, Výkonný procesor DIGIC 8

21 990,-
CANON EOS R5
CANON EOS R5

Rozlišení 45 Mpx full frame CMOS, Obrazový procesor nové generace DIGIC X, 8K/30p Raw a 4K/120p 10-bit video

96 990,-

Související články

Petr Horálek: Každá fotografie je jen povrchním svědectvím příběhu

Petr Horálek: Každá fotografie je jen povrchním...

Petr Horálek: Když dáme očím čas, nad známým světem se odkryje nový

Petr Horálek: Když dáme očím čas, nad známým světem se...

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...