VýstavyVýstavy

UPFRONT: Váleční fotoreportéři

Termín: 1. 4. - 23. 5. 2016
UPFRONT: Váleční fotoreportéři
| 3 minuty čtení

Dne 1.4. 2016 odstartovala v pražském Doxu výstava UPFRONT: Váleční fotoreportéři. Projekt organizovaný Institutem Cervantes v ČR představuje snímky 23 fotografů pocházejících ze španělsky mluvících zemí. Vystavené snímky pochází z konfliktních zón Blízkého východu, Afriky nebo Latinské Ameriky. Výstava se pyšní netradiční koncepcí, návštěvu (nejen) proto vřele doporučujeme. Máte čas až do 23. 5. 2016. DOX, Poupětova 1. Otevřeno st–po.

UPFRONT je multimediální projekt kurátora Ramira Villapadierna připomínající zásluhy válečných fotoreportérů. Dnešní globální generace má vůbec nejtěžší podmínky práce, projekt proto ukazuje pohled zepředu. Fotografové dennodenně nasazují své životy, abychom se dozvěděli o událostech v těch nejnebezpečnějších oblastech. Zároveň se jedná o připomínku našeho přesycení fotografiemi, kterých dnes za 5 minut vznikne více, než za celé 20. století.

... A je to.
Fotograf přestává existovat.
Obraz zůstává nehybný a mlčenlivý,
odsouzený navždy k tomu, aby
připomínal strašlivou lidskou
přítomnost.

Gracia Morales (báseň Fotografie)


Dox © Maysun, EPA Syria, 3.10.2012

Rozumíme této "Říši Fotografie"? Hovoříme jejím jazykem? Kdo je ten, co s námi manipuluje? Fotograf, editor, korporace, nebo jsme to my sami – náš vlastní pohled? Kurátor si položil mnoho nesnadných otázek.


© Alvaro Ybarra Zavala, Reportage by Getty Images Ramadi, Iraq, 2007

Projekt vybízí ke hře – k nahlížení na snímky mimo původní kontext. Mezi fotografiemi vzniká díky jejich rozmístění jakási "hra falešných dialogů". Obraz vnímáme nejdříve očima, až pak si přečteme vysvětlující text, který pravděpodobně vše (co si myslíme, že víme) změní. Cílem tohoto přístupu je reflektovat dnešní konzumní způsob nahlížení na fotografie a ukázat, že se člověk nemůže spoléhat pouze na svůj úsudek. Divák má možnost dát význam tomu, co vidí.

Doprovodný program

Chtěli byste se o tématu dozvědět ještě více? Ve čtvrtek 7.4. se v rámci doprovodného programu koná panelová diskuse Zmateni obrazem: Obrazové zpravodajství v globálním kontextu. Můžete se těšit na opravdu zajímavé hosty! Zde naleznete událost na Facebooku.

SWAROVSKI NL PURE 8x32 Green - dalekohled

Zorné pole (vzdálenost 1km) 150 metrů, Minimální zaostřitelná vzdálenost 2 metry, Známá optická kvalita dalekohledů Swarowski

60 990,-
OLYMPUS M.Zuiko 8-25 mm f/4,0 PRO

Systém MFT, M4/3, Micro Four Thirds, Ohnisko 16-50 mm (ekvivalent kinofilmu), Rozsah clony: f / 4 až f / 22

25 990,-
SIGMA 150-600 mm f/5-6,3 DG DN OS Sports pro Sony E

Ideální pro focení přírody, sportu a krajiny, Optická konstrukce s 25 členy v 15 skupinách, Optika je vysoce odolná proti aberaci, nechtěným odrazům a odleskům

37 990,-

Související články

Mezi námi lidmi: Výstava Miloně Novotného v Leica Gallery Prague

Mezi námi lidmi: Výstava Miloně Novotného v Leica Gallery...

Soutěž FOTOSTART: 7. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 7. ročník - vítězné práce

Jen tak jsem šel kolem: výstava Petra Bruknera v Czech Photo Centre

Jen tak jsem šel kolem: výstava Petra Bruknera v Czech...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím