UPFRONT: Váleční fotoreportéři | FotoŠkoda
Výstavy

UPFRONT: Váleční fotoreportéři

Termín: 1. 4. - 23. 5. 2016
UPFRONT: Váleční fotoreportéři
31. 3. 2016 | 3 minuty čtení

Dne 1.4. 2016 odstartovala v pražském Doxu výstava UPFRONT: Váleční fotoreportéři. Projekt organizovaný Institutem Cervantes v ČR představuje snímky 23 fotografů pocházejících ze španělsky mluvících zemí. Vystavené snímky pochází z konfliktních zón Blízkého východu, Afriky nebo Latinské Ameriky. Výstava se pyšní netradiční koncepcí, návštěvu (nejen) proto vřele doporučujeme. Máte čas až do 23. 5. 2016. DOX, Poupětova 1. Otevřeno st–po.

UPFRONT je multimediální projekt kurátora Ramira Villapadierna připomínající zásluhy válečných fotoreportérů. Dnešní globální generace má vůbec nejtěžší podmínky práce, projekt proto ukazuje pohled zepředu. Fotografové dennodenně nasazují své životy, abychom se dozvěděli o událostech v těch nejnebezpečnějších oblastech. Zároveň se jedná o připomínku našeho přesycení fotografiemi, kterých dnes za 5 minut vznikne více, než za celé 20. století.

... A je to.
Fotograf přestává existovat.
Obraz zůstává nehybný a mlčenlivý,
odsouzený navždy k tomu, aby
připomínal strašlivou lidskou
přítomnost.

Gracia Morales (báseň Fotografie)


Dox © Maysun, EPA Syria, 3.10.2012

Rozumíme této "Říši Fotografie"? Hovoříme jejím jazykem? Kdo je ten, co s námi manipuluje? Fotograf, editor, korporace, nebo jsme to my sami – náš vlastní pohled? Kurátor si položil mnoho nesnadných otázek.


© Alvaro Ybarra Zavala, Reportage by Getty Images Ramadi, Iraq, 2007

Projekt vybízí ke hře – k nahlížení na snímky mimo původní kontext. Mezi fotografiemi vzniká díky jejich rozmístění jakási "hra falešných dialogů". Obraz vnímáme nejdříve očima, až pak si přečteme vysvětlující text, který pravděpodobně vše (co si myslíme, že víme) změní. Cílem tohoto přístupu je reflektovat dnešní konzumní způsob nahlížení na fotografie a ukázat, že se člověk nemůže spoléhat pouze na svůj úsudek. Divák má možnost dát význam tomu, co vidí.

Doprovodný program

Chtěli byste se o tématu dozvědět ještě více? Ve čtvrtek 7.4. se v rámci doprovodného programu koná panelová diskuse Zmateni obrazem: Obrazové zpravodajství v globálním kontextu. Můžete se těšit na opravdu zajímavé hosty! Zde naleznete událost na Facebooku.

HASSELBLAD 907X Komfort kit

Hasselblad kamera kit, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

299 990,-
FUJIFILM TS 16x28

Dalekohled o zvětšení 16x, které díky stabilizátoru udržíte i z ruky, Výdrž baterie stabilizátoru až 12 hodin, Voděodolné, odolné proti zamlžení

18 990,-
SAMYANG 35 mm f/1,4 AF II pro Sony E

Samyang 35mm f/1.4 AF II, Bajonet E-Mount/full frame, Rozsah clony: f/1,4 až f/16

17 190,-

Související články

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v Czech Photo Centre

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v...

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...