Domov můj - Svědectví portrétu | FotoŠkoda
Výstavy

Domov můj - Svědectví portrétu

Termín: 14. 12. - 30. 4. 2018| Místo: Lidická galerie, Památník Lidice
Domov můj - Svědectví portrétu
22. 12. 2017 | 3 minuty čtení

Lidice a Ležáky. Jen v málokterém člověku tato slova nezanechají pachuť zvůle, jíž se na českém civilním obyvatelstvu dopustili nacisté. Přesto jsou ale tyto obce místem odpuštění a naděje, jak ve svém unikátním dokumentu zobrazujícím dosud žijící pamětníky ukazuje fotograf Martin Homola. Výstavu Domov můj - Svědectví portrétu můžete v Lidické galerii Památníku Lidice zhlédnout až do 30. dubna příštího roku.

Lidice a Ležáky po letech

Vyhlazení obce Lidice po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se v celém světě stalo symbolem nacistické zvůle a hrůzovlády, mnoho dívek dostalo i jméno Lidice. Po válce se obec stala manifestem socialistické propagandy. Ačkoliv podobný osud čekal i obec Ležáky, jejich smutný odkaz byl v době socialismu kvůli napojení odboje v obci na exilovou vládu v Londýně marginalizován.

Nacistické činy přežil jen zlomek obyvatel a právě tváře přeživších, kteří jsou doposud mezi námi, přináší projekt Domov můj. Jeho cílem je doplnit knihy, články a reportáže o vizuální dokument. Fotografie lidických a ležáckých přeživších pořízené Martinem Homolou otevírají řadu otázek spojených s vnímáním ztráty rodiny a domova. Právě v místech, kde po původních obcích nezbylo vůbec nic, získává hledání ztracených hodnot zcela jinou dimenzi, kterou slova nemohou vystihnout. 75 let po události se jedná o výjimečnou a patrně poslední příležitost zprostředkovat novou perspektivu na důsledky tohoto zločinu prostřednictvím žijících pamětníků.

Na počátku roku 2018 k projektu vyjde stejnojmenná kniha, do níž napsala texty Naděžda Rezková-Přibylová.

O autorovi

„...Když jsem byl Památníkem Lidice vyzván ke spolupráci, dlouho jsem nabídku zvažoval, nakonec ji přijal a po nějaké době pocítil ve vnímání tohoto místa přelom. Setkávání s přeživšími ve mně vyvolalo snahu i potřebu jejich sílu a pozitivitu zprostředkovat ostatním. Rozhodl jsem se jejich životní příběhy vyprávět prostřednictvím své profese fotografa. Lidice pro mne již dávno nejsou jen stigmatem bolesti, ale místem naděje a odpuštění. Pozitivní životní síla těch statečných lidí, které jsem měl čest zachytit objektivem fotoaparátu, mne úžasně obohatila – a přál bych si, aby obohatila i vás.“

Martin Homola působil od roku 1990 jako fotograf Lidových novin a hudebního měsíčníku Rock & Pop, později jako fotoreportér České tiskové agentury a šéf fotooddělení časopisu Kinorevue. Od roku 1997 je na volné noze jako reklamní fotograf spolupracující s agenturami v oblasti reklamy, módy, portrétu, architektury.

Je držitelem 3. ceny Czech Press Photo z roku 1995 v kategorii Každodenní život.

Je členem poroty Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Lidicích.

Fotografie v rámci spolupráce zpracovalo DTP studio Centra FotoŠkoda.

PANASONIC Lumix DC-G100
PANASONIC Lumix DC-G100

Ultrakompaktní bezrcadlovka, Výkonný pětiosý hybridní stabilizátor, Vlogovací kamera

13 990,-
SIGMA 16 mm f/1,4 DC DN Contemporary pro Fujifilm X

Sigma 16 mm f/1,4 DC DN Contemporary, Pro bajonet Fujifilm X/formát APS-C, 24 mm (ekvivalent 35 mm)

10 990,-
HOYA filtr ND 1000x PROND EX 62 mm

ND1000, Technologie ACCU-ND pro zachování konzistentních barev, 62 mm závit na přední i zadní straně

2 120,-

Související články

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v Czech Photo Centre

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v...

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...