Canon, Nikon, Sony. Jak jsou na tom, když je postavíme vedle sebe? | FotoŠkoda
Produktové novinkyRecenzeVidea

Canon, Nikon, Sony. Jak jsou na tom, když je postavíme vedle sebe?

Canon, Nikon, Sony. Jak jsou na tom, když je postavíme vedle sebe?
29. 1. 2018 | 5 minut čtení

Příznivci jednotlivých značek mezi sebou svádějí líté debaty o tom, která značka fotoaparátu je lepší. Podrobili jsme testu profesionální přístroje Canon EOS 5D Mark IV, Nikon D850 a Sony Alpha A7R III, abychom zjistili, který z nich je ten nej. A jak to dopadlo?

Canon 5D Mark IV, Nikon D850, nebo Sony Alpha A7R III?

V dnešní nabídce profi techniky je těžké se zorientovat. Je nejlepší Canon 5D Mark IV, nástupce legendárního 5D Mark III, D850, dlouho očekávaná novinka z dílny Nikon, nebo vám nejlépe poslouží Sony A7R III, už třetí generace populární Alphy A7? Ondřej Neff, Michal Houdek a Luděk Bouška nelenili, důkladně je porovnali a výsledky jste mohli slyšet minulý týden na besedě. Aby bylo rozhodnutí co nejobjektivnější, stanovili si řadu kritérií ze všech možných oblastí, podle kterých přístroje hodnotili. Pojďme se na ně podívat podrobněji, abyste v tom měli jasno i vy.

Ergonomie je prvním kritériem, který posuzujete, když berete fotoaparát do ruky. Drží se dobře? Jak je to s ovládáním tlačítek? Zrcadlovky Canon a Nikon z tohoto měření vyšly o něco lépe než bezzrcadlovka Sony, což vychází už ze samotného rozdílu mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou. Navíc firma Sony zažívá raketový vzestup až v posledních letech a značky Canon a Nikon měly na ladění ergonomie několik desítek let. V malé velikosti Sony, kvůli které se bez gripů hůře drží, je ale i jedna velká výhoda, a to je její skladnost.

Vybíráte si fotoaparát i na základě toho, jaký je výběr kompatibilních objektivů? V tom případě jsou na tom lépe příznivci značky Canon, protože možnosti nákupu špičkových objektivů různých řad jsou skutečně široké a můžete je bez problémů použít i na jiné systémy, stejně jako jiné systémy na Canon. Nikon a jeho objektivy pracují na bázi tak specifického systému, že bez chyby a jakýchkoli omezení komunikují jenom spolu, na druhou stranu je nabídka objektivů Nikon natolik široká, že si s ní mnozí bez nutných kompromisů bez problémů vystačí. Sony je na tom naopak kvůli manku desítek vývojových let trochu hůře, neznamená to ale, že to tak bude napořád. A milovníci starších objektivů zajásají, protože právě se systémem Sony tyto objektivy skvěle spolupracují.

Nyní už k technickým vlastnostem. Dynamický rozsah mají lépe vyřešený značky Nikon a Sony, ale pokud víte, jak s touto skutečností zacházet, nijak to neovlivní výslednou fotografii. Co do výdrže baterie zase excelují zrcadlovky, jejichž spotřeba je díky absenci elektronického hledáčku mnohem menší než u čistě elektronické bezzrcadlovky. I na tom už ale vývojáři Sony pracují. Pokud s oblibou fotíte pomocí funkce LiveView, určitě oceníte spolehlivé automatické ostření u Canonu nebo u Sony, kdy u obou funguje princip tzv. fázové detekce (Canon ho nazývá dual pixel, kdy je u dvojitých pixelů vždy jeden použit pro zaostřování a druhý pro samotné snímání). Nikon a Sony se mohou pochlubit výklopným displejem, kterou u LiveView snímání jistojistě nepohrdnete. autofocus trackingu, tj. sledování objektu v režimu automatického ostření, vynikají Sony a Nikon. Právě u této funkce plně doceníte například to, že Sony umí bezchybně zaměřit oko a držet se ho.

Rozlišení. Ačkoliv ho mnozí považují za to nejdůležitější, je to věc relativní, a pokud nefotíte snímky určené pro ultravelkoformátový tisk, mnohdy ani nepoznáte rozdíl. Musíme ale vypíchnout, že se Nikon se pyšní skvělým rozlišením 45 Mpx, které mu dovolí i relativně velký ořez snímku, aniž by to uškodilo jeho kvalitě. U Sony se 42 Mpx často záleží na objektivu, má ale i funkci Pixel Shift, díky které můžeme dostat snímek v dokonalé barevné kvalitě.

Co se týče rychlosti sériového snímání, jasně vede bezzrcadlovka nad zrcadlovkami a jejích 399 ostřících bodů je oproti oběma zrcadlovkám bezkonkurenční. Naopak v hodnocení systému jako celku a dostupnosti servisu, kompatibilních blesků, odpalovačů a dalšího příslušenství dopadli lépe matadoři fotografického odvětví, značky Canon a Nikon. A protože jdou s dobou, zaměřili se kolegové i na funkci GPS, která se nejlépe osvědčila u Canonu.

Tak jaký je verdikt? Každý fotoaparát i systém jako takový má mnoho výhod i nevýhod, záleží vždy na tom, co chcete fotografovat a v jakých podmínkách. Podle toho si můžete vybrat takový přístroj, který vám bude sloužit přesně tak, jak potřebujete. A abychom nezůstali jenom u suché teorie, v následujícím videu se můžete podívat na to, jak se všechny fotoaparáty chovají v praxi.

SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III tělo

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

52 490,-
SONY CyberShot DSC-WX350 černý

18,2 Mpx CMOS Exmor R CMOS (1/2,3"), Inovovaný obrazový procesor Bionz X, 25 mm širokoúhlý objektiv

5 990,-
AGFAPHOTO Realikids Cam 2 růžový

12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), stabilizátor obrazu

1 290,-

Související články

Nová limitovaná edice Leica Q2 Traveller Kit!

Nová limitovaná edice Leica Q2 Traveller Kit!

EIZO slaví 10 let a představuje nové monitory

EIZO slaví 10 let a představuje nové monitory

Leica představila nový exkluzivní design fotoaparátu Q2 “Ghost”

Leica představila nový exkluzivní design fotoaparátu Q2...

Další Recenze

Recenze: Monitor Eizo CG319X po roce užívání

Recenze: Monitor Eizo CG319X po roce užívání

Recenze: DJI Mini 3 Pro
Hodnocení 98%

Recenze: DJI Mini 3 Pro

Recenze: Sony FX30 - nová éra dostupných filmových kamer
Hodnocení 99%

Recenze: Sony FX30 - nová éra dostupných filmových kamer

Další Videa

Fotoškola - jak si vybrat dron

Fotoškola - jak si vybrat dron

Fotoškola - ideální ohnisková vzdálenost na portréty

Fotoškola - ideální ohnisková vzdálenost na portréty

Zaostřeno na: co si přát k Vánocům

Zaostřeno na: co si přát k Vánocům

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...