Roky měřené světlem | FotoŠkoda
VýstavyFotokurzy

Roky měřené světlem

Termín: 11. 1. - 3. 3. 2019| Místo: Leica Gallery Prague
Roky měřené světlem
22. 1. 2019 | 6 minut čtení

Stanislav Tůma patří k významným jménům české klasické fotografie. Zanechal po sobě bohatý archiv, z něhož si nyní v Leica Gallery Prague od 11. ledna do 3. března budete moci prohlédnout jeho zátiší. Zveme také na besedu 28. ledna od 19:00 s kurátorkou výstavy Evou Heyd, která vám přiblíží jeho tvorbu. V kavárně zase můžete zhlédnout autoportréty Petra Hricka, jehož si můžete pamatovat z FotoŠkoda Festu.

Zveme na imaginární setkání se Stanislavem Tůmou

BESEDA - 28. 1. 2019, 19 hod. v Leica Gallery Prague

Kurátorka Eva Heyd bude v pondělí 28. ledna na besedě v Leica Gallery Prague hovořit o fotografovi Stanislavu Tůmovi - autorovi, z jehož rozsáhlého a neprobádaného archivu sestavila pro naši galerii výstavu "Roky měřené světlem". Abyste mohli blíže poznat jak autorovu lidskou, tak i fotografickou tvář, bude naším hostem také vdova po Stanislavu Tůmovi Jiřina Borkovcová a kunsthistorik Richard Drury.

Beseda se uskuteční v prostorách Leica Gallery Prague v pondělí 28. 1. 2019 od 19 hod. Vstup je zdarma, prosíme o registraci na e-mailu post@lgp.cz.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA - 28. 2. 2019, 18 hod.

Když se chcete dozvědět zajímavé detaily o výstavě, není lepší způsob než se zúčastnit komentované prohlídky s nejpovolanější osobou - kurátorkou. Eva Heyd vás provede výstavou "Stanislav Tůma: Roky měřené světlem" ve čtvrtek 28. 2. 2019 od 18 hodin. Prosíme o registraci na e-mailu post@lgp.cz, vstup podle platného ceníku.

Světlo jako nejdůležitější výrazový prostředek

Stanislav Tůma je v mnohých ohledech spojovaný s tím nejlepším v klasické černobílé fotografii, jeho hlavní devizou je ale využití světla jako nejdůležitějšího výrazového prostředku. Tůma po celý život hledal světlo, stín a ozářené struktury, které měnili šedivou realitu v něco poetičtějšího. Svou Leicu měl vždy při sobě a byl neustále připravený zachytit záběr ve správném světle. Kromě lyričnosti a metafor se jeho fotky vyznačují minimalismem a uvolněností.

Tvořil fotografie s mnoha náměty - zátiší, Malá Strana, příběhy s otevřeným koncem. Jeho snímky zachycující venkovní a vnitřní prostory včetně jejich detailů svým osvětlením a kompozicí dávají realitě nový význam. Jeho narativní snímky navazují na českou filmovou novou vlnu, která si hraje s napětím nevysloveného. Jako dvorní fotograf Malé Strany nám zanechal jedinečnou ukázku atmosféry druhé poloviny 20. století. Na Malé Straně pořizoval výstižné a svěží portréty svých přátel a známých z uměleckých a bohémských kruhů. V rámci výstavy v Leica Gallery Prague můžete zhlédnout jeho zátiší, která se v dnešním světle ukazují jako nejcennější část jeho archivu.

Všechny své fotografie pořizoval na lehký kinofilmový fotoaparát, který mu umožnil pohybovat se volně a zachytit přirozené snímky. Díky švédskému pasu se také v době neprodyšně uzavřených hranic dostal do severní Evropy, Anglie, USA i Afriky. Díky zcestovalosti si osvojil nadhled a odvahu pro svobodu vyjádření bez zbytečných tabu. Je představitelem květinové generace se vším všudy - s vřelostí, romantickým pohledem i vztahem k nejobyčejnějším věcem. Přesto ve své tvorbě vědomě navazuje na českou klasickou i avantgardní fotografii. Díky této jedinečné kombinaci má tvorba Stanislava Tůmy neopomenutelné místo v české fotografii.

Stanislav Tůma

Narodil se v roce 1950 a fotografie ho zajímala už od dětství. Po nedokončeném studiu hotelové školy se živil jako diskžokej a nakonec si našel byt v barokní vile u Petřína. Ten se stal centrem, kde se scházeli jeho přátelé umělci.

Od roku 1969 začíná fotit profesionálně. Fotí hlavně českou hudební scénu, divadlo a architekturu. V roce 1980 se stěhuje do Švédska a pak do Amsterodamu. Vystavuje v evropských galeriích, publikuje v evropských časopisech a jeho snímky jsou součástí významných sbírek. Získává Kulturní cenu Státní kulturní rady Švédska ve Stockholmu (1982). V Nizozemí vydává svou první fotografickou knihu Women, jejíž součástí jsou i básně Jaroslava Seiferta.

V roce 1990 se natrvalo vrací do Prahy, kde vznikají zátiší, akty a portréty. Vystavuje v rámci autorských výstav a organizuje skupinové výstavy fotografů a výtvarníků v Čechách i v zahraničí. Zemřel v roce 2005.

Autoportréty Petra Hricka

Kromě výstavy Stanislava Tůmy můžete v kavárně Leica Gallery Prague od 8. ledna do 4. 3. zhlédnout snímky nadaného fotografa Petra Hricka. O vystavených snímcích říká:

Sérii autoportrétů jsem začal fotit v roce 2012, když jsem začal experimentovat s levitací a surreální fotkou. Snažil jsem se znázornit můj vztah k přírodě a to jak se v ní cejtim. Postupně jsem začal koncept portrétů rozšiřovat. Onehdá jsem u popelnic našel starou televizi a rozhodl jsem se, že si jí budu dávat místo hlavy. Chtěl jsem upozornit na to, že být venku je stejně nejlepší program, který znám, a naznačoval jsem svůj postoj k televiznímu vysílání jako takovému.

Telka se mi postupem času úplně rozpadla, tak ji budu muset stlouct a někde si ji vystavím, pro mě je to legenda. Sbírám staré telefony, nacházím stará zrcadla a chci vždy jen jedno: vrátit je na chvíli do hry aspoň nějakou zajímavou fotkou. Tenhle typ fotky mám rád, protože je to nejlepší způsob odreagování a někdy i výzva. Rád posouvám svoje hranice, občas na něco upozorním a výsledek mě vždycky pobaví. Kdybych měl říct, které auotoprtréty mě baví nejvíc, tak jsou to jednoznačně všechny, kde jsem se svojí psí láskou Boony.

PEAK DESIGN Mobile - Everyday Case - iPhone 14 Pro Charcoal

Určeno pro: Apple iPhone 14 Pro, Výrobce: Peak Design, Kompatibilní s širokou škálou mobilního příslušenství

1 090,-
PEAK DESIGN Mobile - Everyday Loop Case - iPhone 14 Charcoal

Pouzdro s tloušťkou stěny 2,4 mm, Magnetický / mechanický zámek ho propojuje k dalšímu příslušenství PD Mobile, Funguje a podporuje příslušenství Apple Magsafe

1 390,-
PEAK DESIGN Mobile - Everyday Loop Case - iPhone 14 Pro Charcoal

Pouzdro s tloušťkou stěny 2,4 mm, Magnetický / mechanický zámek ho propojuje k dalšímu příslušenství PD Mobile, Funguje a podporuje příslušenství Apple Magsafe

1 390,-

Související články

Plechová abstrakce v galerii Czech Photo Centre

Plechová abstrakce v galerii Czech Photo Centre

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Soutěž FOTOSTART: 8. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 8. ročník - vítězné práce

Další Fotokurzy

10 důvodů, proč jezdit na fotoexpedice s námi

10 důvodů, proč jezdit na fotoexpedice s námi

Canon ZOOM 2022: Děkujeme za účast!

Canon ZOOM 2022: Děkujeme za účast!

Naučte se létat s dronem na našich kurzech

Naučte se létat s dronem na našich kurzech

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...