Kate Hopewell-Smithová: Práce se světlem je základ fotky | FotoŠkoda
Produktové novinky

Kate Hopewell-Smithová: Práce se světlem je základ fotky

Kate Hopewell-Smithová: Práce se světlem je základ fotky
28. 1. 2019 | 4 minuty čtení

Kate Hopewell-Smithová je ambasadorkou Sony a svatební a portrétní fotografkou. Teprve nedávno přešla z DSLR na Sony α9 a již teď cítí změnu v přístupu k práci. V čem změna spočívá a čím se vyznačuje osobitá a zvládnutá fotka, to se dozvíte v tomto článku.

Práce se světlem

Datum je zamluveno, lokace připravena a novomanželé vypadají krásně, ale jak vysvětluje Kate Hopewell-Smithová, fotografka svateb a portrétů, vše záleží na osvětlení fotografie.

© Kate Hopewell-Smith

Nechte se inspirovat

Vzhledem k jejím znalostem umění je přirozené, že právě z této oblasti čerpá Kate spoustu inspirace. "Moje oblíbené médium byla vždy olejová malba a moje práce byly především figurativní – vždy jsem tíhla k malování lidí. Zní to strašně, ale přišlo mi zajímavé, že fotografie je to samé, jen rychlejší. Je to dílo okamžiku. Kýžené výsledky vidíte okamžitě, díky čemuž je ta práce velmi uspokojující."

© Kate Hopewell-Smith

Naučte se používat světlo a expozici

Podle Kate je klíčem světlo. "Myslím, že práci se světlem si musíte vyzkoušet. Není to něco, co se naučíte z knížky. Pamatuji si moment, kdy jsem se poprvé učila vidět světlo – ten moment všechno změnil, protože když porozumíte světlu, můžete poté začít chápat expozici a převzít kontrolu nad fotoaparátem. Díky této kontrole získáte větší sebejistotu a začnete snímat světlo určitým způsobem – to je chvíle, kdy si začínáte vytvářet vlastní styl."

© Kate Hopewell-Smith

Najděte to nejlepší světlo

Kate na svých snímcích lidí používá světlo konstantním způsobem. Ať už jde o individuální portrét, rodinný snímek, ateliérové fotografie nebo svatbu, všechny její snímky se vyznačují osobitým stylem. Z jejích fotografií poznáte, jak používá světlo k osvětlení objektu i k odhalení detailů scény nebo lokace.

Kate při fotografování svateb pracuje se svým manželem a vysvětluje, že jejich role je vyprávět příběh, i když se jejich filozofie velmi liší od dokumentárních fotografů. "Věřím, že fotografie nejen snímáme, ale že je vytváříme," říká. "Směruji osoby a snažím se je umístit do místa s nejkrásnějším světlem, jaké dokážu najít – tyto momenty vytváříme. Nesnímáme pouze to, co se právě děje."

© Kate Hopewell-Smith

Buďte připraveni

Přestože Kate miluje práci s okolním osvětlením, používá občas přídavné světlo, aby snímku zajistila tu nejvyšší kvalitu. Vysvětluje, že "je nutné udržet citlivost fotoaparátu na co nejnižší možné úrovni. Používáme blesk a trvalé osvětlení," pokračuje. "Máme také spoustu světelných adaptérů a modifikátorů. Věřím v důkladnou přípravu, takže s sebou vozím hodně vybavení, ale vždy doufám, že jej nebudeme muset použít. I tak je při fotografování dost stresu, zvláště na svatbách, natož se ještě starat o vybavení."

© Kate Hopewell-Smith

Realizujte svou vizi

Kate teprve nedávno přešla z digitální zrcadlovky (DSLR) na fotoaparát Sony α9 a již cítí, že to mění způsob, jakým pracuje. Práci se světlem jí usnadnila také možnost vidět finální podobu snímku, ještě než stiskne spoušť. Už si neumí návrat k používání digitální zrcadlovky (DSLR) představit. "Myslím si, že už by ten návrat byl zvláštní. Nedokážu si představit, že bych si nemohla prohlédnout svou expozici – to je tak přirozené. Bylo by to opravdu bolestivé."

Kate je ambasadorkou společnosti Sony Europe Imaging. Více z její tvorby naleznete na adrese www.sony.cz/alphauniverse.

TETHER TOOLS TetherPro USB-C 2.0 na Micro-B 4,6m oranžový

délka 4,6 m, přenosová rychlost 450 Mb/s, není primárně určen k nabíjení

1 490,-
SIGMA 24 mm f/1,4 DG DN Art pro L-mount

Formát Full-Frame, Rozsah clony f/1,4 až f/16, Systém krokového motoru AF

23 490,-
PEAK DESIGN Mobile - Everyday Case - iPhone 14 Pro Charcoal

Určeno pro: Apple iPhone 14 Pro, Výrobce: Peak Design, Kompatibilní s širokou škálou mobilního příslušenství

1 090,-

Související články

DJI představuje gimbaly Osmo pro natáčení s telefonem

DJI představuje gimbaly Osmo pro natáčení s telefonem

Světlo, stín a hudba: Leica uvádí limitovanou edici modelu Q2

Světlo, stín a hudba: Leica uvádí limitovanou edici...

Novinka od Nikonu: širokoúhlý zoom Nikkor Z 17–28 mm f/2,8

Novinka od Nikonu: širokoúhlý zoom Nikkor Z 17–28 mm f/2,8

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...