Objektivy na středoformátové bezzrcadlovky za zlomek ceny

Objektivy na středoformátové bezzrcadlovky za zlomek ceny

Objektivy na středoformátové bezzrcadlovky za zlomek ceny

Střední formát jsme probírali už několikrát. Zatím se ale jednalo pouze o přístroje na svitkové filmy. Ty digitální středoformáty se zdají pro mnoho fotografů nedostupné, protože s nákupem nového přístroje logicky souvisí i nákup vhodných objektivů a v takovém případě může pořizovací cena vyšplhat opravdu vysoko. Máme pro vás ale řešení, které vám umožní používat i starší středoformátové objektivy na nových digitálních tělech.

Starší středoformátové objektivy a vhodné redukce

Přemýšlíte o nových středoformátových bezzrcadlovkách Hasselblad X1D nebo Fujifilm GFX? Skvělých výsledků můžete dosáhnout nejen s originálními objektivy, ale pro někoho možná trochu překvapivě i s těmi staršími, které i po letech stále patří k absolutní optické špičce ve své třídě. Na mysli mám například legendární objektivy Carl Zeiss, které využívaly tak věhlasné středoformátové legendy, jako Hasselblad, Rolleiflex, nebo také Contax

Ale ani objektivy ostatních značek nijak nezaostávají, i ty totiž nabízejí skvělou rozlišovací schopnost a přenos kontrastu (tedy skvělou ostrost), ale také perfektní kvalitu až do rohů obrazového pole. Jsou totiž konstruovány na ještě větší plochu filmu než jakou dnes zabírají středoformátové snímače, takže perfektně ostré rohy fotky patří i u těchto objektivů k naprostému standardu.

Špičková optika za pár korun

Ohromnou výhodou starších objektivů je jejich pořizovací cena. Tedy pokud jste střední formát používali už ve filmové éře a svých oblíbených objektivů jste se odmítli vzdát, udělali jste dobře. Stačí vám k novému digitálnímu tělu pořídit vlastně jen vhodnou redukci podle toho, jaký systém jste používali dříve.

Pokud k takovým šťastlivcům nepatříte, rozhodně nemusíte zoufat. V našem bazarovém oddělení máme skvělých středoformátových objektivů celou řadu a to pro různé systémy. Jejich ceny jsou na zlomku původních hodnot a podobné je to i ve srovnání s dnes dostupnými středoformátovými objektivy. Pro přehlednost zde uvádíme výběr těch nejzajímavějších rovnou s vhodnými adaptéry:

Bajonet Contax 645

​Adaptéry:

FOTODIOX adaptér objektivu Contax 645 na tělo Hasselblad X

FOTODIOX adaptér objektivu Contax 645 na tělo Fujifilm GFX

Bajonet Mamiya

​​Adaptéry:

FOTODIOX adaptér objektivu Mamiya 645 na tělo Hasselblad X

FOTODIOX adaptér objektivu Mamiya 645 na tělo Fujifilm GFX

Nejlépe fungují staré manuální objektivy Sekor C, protože nemají žádné elektronické kontakty. Novější  AF objektivy se dají nasadit, ale fotit půjde jen na plně otevřenou clonu.

Bajonet Hasselblad H

​​Adaptéry:

HASSELBLAD adaptér objektivu H na X-systém

FUJIFILM GFX H-Mount Adapter G

Autofokusové objektivy systému Hasselblad H budou s uvedenými adaptéry fungovat plnohodnotně, tedy včetně kompletní elektronické komunikace.

Bajonet Hasselblad V

​​Adaptéry:

HASSELBLAD adaptér objektivu CF na X-systém

NOVOFLEX Adaptér HAX/HA objektiv Hasselblad V na tělo Hasselblad X

NOVOFLEX Adaptér FUG/HA objektiv Hasselblad V na tělo Fujifilm GFX

FOTODIOX adaptér objektivu Hasselblad V na tělo Fujifilm GFX

Bajonet Pentax 67

​​Adaptéry:

NOVOFLEX Adaptér FUG/PENT67 objektiv Pentax 67 na tělo Fujifilm GFX

FOTODIOX adaptér objektivu Pentax 67 na tělo Hasselblad X

FOTODIOX adaptér objektivu Pentax 67 na tělo Fujifilm GFX

Bajonet Pentax 645

​​​Adaptéry:

FOTODIOX adaptér objektivu Pentax 645 na tělo Hasselblad X

FOTODIOX adaptér objektivu Pentax 645 na tělo Fujifilm GFX

Bajonet Pentacon Six/Kiev60

​​Adaptér:

FOTODIOX adaptér objektivu Pentacon Six/Kiev 60 na tělo Fujifilm GFX

Objektivy s bajonetem Pentacon Six/Kiev60 patří k těm nejdostupnějším. Zároveň jich míváme největší výběr.

Adaptéry na další systémy

Středoformátových systémů byla samozřejmě ještě dlouhá řada, ale v našem bazaru se nevyskytují příliš často. Rádi vám ale objednáme vhodnou redukci, pokud takové objektivy máte:

Kinofilmové (fullframe) objektivy na digitální středoformát???

Ano, proč ne… Existují totiž redukce, které vám umožní nasadit na středoformátovou bezzrcadlovku i objektivy, které byly konstruovány pro menší formát snímače, nebo filmu:

TECHART EF-FG01 adaptér objektivu Canon EF na tělo Fujifilm GFX

TECHART TCX-01 adaptér objektivu Canon EF na tělo Hasselblad X1D

Zkoušeli jsme redukci objektiv Canon EOS na tělo Fuji GFX a je fakt, že autofokus fungoval dobře jen s některými objektivy, například se Sigmou 24/1,4 ART. Nicméně tyto redukce jsou perfektní pro fotografy architektury nebo produktové fotografie, kteří vlastní tilt-shift objektivy Canon. Díky jejich specifické konstrukci dokážou bez problémů vykreslit i větší plochu snímače a díky tomu mají vlastně ještě větší úhel záběru, což mnozí ocení.

Tilt-shift objektivy Canon

Středoformátové objektivy v bazaru

Adaptéry a redukce

Podobné články

Novinka Sony FX9 má 6K full frame snímač
Novinka Sony FX9 má 6K full frame snímač

20. 9. - Sony představilo novou kameru, SONY PXW-FX9, která přichází se zcela novým full frame snímačem o rozlišení 20,5 Mpx,...

FOTOvýlet: Mlha, déšť, duha... Nejlepší je focení na hraně
FOTOvýlet: Mlha, déšť, duha... Nejlepší je focení na hraně

18. 9. - Na vrcholu letošního léta jsem si konečně nadělil něco, co jsem měl uskutečnit už dávno. Vyrazil jsem s kamarády a...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací