Svébytné snímky Ralpha Gibsona v Leica Gallery Prague | FotoŠkoda
Výstavy

Svébytné snímky Ralpha Gibsona v Leica Gallery Prague

Termín: 24. 6. - 11. 9. 2022
24. 6. 2022 | 3 minuty čtení

Ralph Gibson je výraznou postavou světové fotografie a jeho dílo slouží jako výkladní skříň transformace americké fotografie v 70. letech 20. století. Jeho snímky, z nichž je jasně patrný odklon od dokumentárního a fotožurnalistického směru a příklon k individualismu a fotografii coby uměleckému médiu můžete nyní vůbec poprvé v Praze vidět v Leica Gallery Prague.

Analogově i digitálně, černobíle i barevně - a vždy originálně

Být fotografem je nejjednodušší věc na světě, stačí jenom zmáčknout tlačítko. Nejtěžším úkolem, který fotograf musí splnit, je vytvořit snímek, na který se můžete dívat dlouhou dobu.

Ralph Gibson (*1939) se narodil v Los Angeles a fotografovat se naučil v americkém námořnictvu, v letech 1960-1962 studoval na San Francisco Art Institute. Působil jako asistent Dorothey Langeové a Roberta Franka a stojí za založením nakladatelství Lustrum Press.

Po přestěhování do New Yorku v roce 1966 chvíli pracoval pro agenturu Magnum, avšak nepřilnul ke komerční fotografii a namísto toho hledal vlastní vizuální jazyk. Od dokumentu a sociální fotografie se přesunul k surrealistickým snímkům a následně vlastním nákladem vydal svou první knihu The Somnambulist (1970). V nakladatelství Lustrum Press pak vydal mnoho dalších knih a jeho fotografie se staly inspirací řadě fotografů.

Značka Leica ho fotografickým životem provází již 60 let, první fotoaparát, model M2 musel pracně splácet. Zároveň mu však pomohl formovat jeho fotografickou vizi, která se přetavila ve svébytné dílo plné jasných, grafických a dokonale komponovaných snímků, které nesou jasný rukopis. Fotografie působí abstraktně, ale realita v nich je stále rozpoznatelná. Kromě objektů, surrealistických kompozic a pouličních scén najdeme v jeho díle také mnoho aktů. Gibson zůstal analogu věrný až do roku 2013, kdy vyzkoušel Leicu Monochrom:

Od té doby už jsem do fotoaparátu nevložil film. Fotografie zobrazují mou vizi. Jsou stejné - a zároveň jiné.

Během svého života získal několik ocenění, včetně Leica Medal of Excellence (1988), francouzského národního řádu Čestné legie nebo Leica fotogarfie roku 2021, a jeho snímky jsou k vidění ve významných soukromých i muzejních sbírkách. Za své mnohovrstevnaté dílo je nyní uveden do Leica Camera Síně slávy.

Výstavu můžete v Leica Gallery Prague navštívit od 24. 6. do 11. 9. 2022.

Foto z vernisáže: Karolína Fialová

LEICA M11 black paint finish

Leica M11 s full frame BSI CMOS senzorem, Trojí rozlišení: L-DNG / M-DNG / S-DNG, Počet aktivních obr. bodů: 18 MPix / 36 MPix / 60 MPix

216 990,-
LEICA Q2 Monochrom

47,3 MPX CMOS s plným snímkem, Full Frame s černobílým výstupem, Robustní hořčíkové tělo

141 390,-
LEICA SL2-S

Podsvícený Full Frame 24,6Mpx CMOS-BSI snímač, Procesor MAEOSTRO III - 4 GB vyrovnávací paměť, IBIS

123 790,-

Související články

Michal Hurník: Nejen pejsci pohledem objektivu

Michal Hurník: Nejen pejsci pohledem objektivu

Albíni: výstava fotografií Michała Szalasta v galerii 400 ASA

Albíni: výstava fotografií Michała Szalasta v galerii 400...

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...