O minilabech

Minilab je zkrácený slangový výraz pro miniaturní laboratoře, určené pro zpracování fotografií z filmů a datových nosičů.

Současné nejmodernější technologie použité ve všech minilabech Noritsu používají nejlepší postupy a materiály, výkonné procesory a počítače a špičkový software EZ Controller a AccuSmar. Výsledkem jsou dokonalé fotografie.

Minilab pro zpracování fotografií z filmů a datových nosičů

Minilab nabízí vysokorychlostní skenování, nadstandardní možnosti úprav a fotografie až do formátu 305 x 914 mm ve výstupním rozlišení 640 DPI. Perfektní kombinace kvality a rychlosti. To vše nabízí špičkový model minilab Noritsu QSS 3904 G. Integruje v sobě všechny vymoženosti a inovace mokrých minilabů. Zvláště vyniká v kvalitě a kapacitě zpracování.

Výhody

 • produkce široké škály formátů fotografií
 • vybaven kolorimetrem a automatických kalibračním systémem
 • volba barevných profilů tisku a tiskového rozlišení

Vlastnosti

 • vysoké rozlišení tisku
 • větší prokreslení detailů a skvělá gradace
 • kompatibilní s procesem RA-4
 • tiskový formát až 305 x 914 mm
 • optimalizace obrazu pomocí "AccuSmart" technologie

Analogová média

 • Filmy 135, IX240, 120 (negativní, pozitivní)
 • Diapozitivy, filmy APS, střední formát

Digitální média

 • Microdrive, CompactFlash, SmartMedia, SD Card, MMC, RS-MMC, Mini SD Card
 • Memory Stick, Memory Stick Pro, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo
 • xD-Picture Card, USB Flash Memory

Vysoce kvalitní skenování

Skener využívá jako zdroj světla červenou, zelenou a modrou LED diodu a jednotlivé RGB složky jsou, po průchodu filmovým materiálem snímány vysoce kvalitním, řádkovým CCD snímačem. Díky tomuto snímači jsou obrazová data naskenována s minimálním šumem a jsou vhodná i pro špičkový výstup profesionálních fotografů a fotostudií.

Jednokanálové skenování

Rozdíly v denzitě barev u jednotlivých negativních a pozitivních materiálů jsou korigovány automaticky. To výrazně zvyšuje efektivitu a rychlost skenování – obsluha nemusí nijak měnit nastavení při skenování odlišných typů materiálů.

Digital ICE

Technologie Digital ICE (Image Correction Enhacement) pomáhá odstraňovat dva typy povrchových defektů předlohy. Buď je v cestě odraženému snímacímu paprsku nějaký materiál navíc, typicky prach, či vlasy, nebo naopak v předloze část materiálu chybí, či je nějak poškozena, tedy třeba škrábanec nebo ohyb. V obou případech přináší Digital ICE zlepšení výsledného obrazu. Základní princip technologie spočívá ve využití dvou světelných zdrojů, které osvětlují během snímání určené pole každý pod jiným úhlem. Pod šikmými paprsky vrhá mechanická nerovnost snadno identifikované stíny a tato problémová místa jsou analyzována a následně zkorigována.

Digital Masking

Pokud je množství prachových částic a škrábanců příliš velké, nelze v některých případech použitím technologie Digital ICE dosáhnout uspokojivých výsledků. Proto společnost Noritsu Koki vyvinula speciální software DIGITAL MASKING, dodávaný jako volitelné příslušenství, které automaticky retušuje prach a škrábance na emulzní vrstvě filmu tam, kde již technologie Digital ICE není dostatečně účinná.

 

Optimalizace obrazu

V dnešní době má řada minilabů tendenci fotografie až překorigovat, např. přílišnou sytostí barev nebo nadměrným doostřováním. Všechny technologie optimalizace obrazu minilabů Noritsu se oproti tomu zaměřují na produkci krásných, ale přitom stále přirozeně vypadajících snímků. Snadno proveditelné a optimální korekce jak pro skenovaná data, tak i pro data z digitálních fotoaparátů jsou "Korekce optických chyb objektivů".

Korekce optických chyb objektivů

Úprava zkreslení vznikající z optických chyb a vad objektivů, kterými jsou především:

Vinětace

Vinětace Pokles intenzity světla ke krajům obrazu. Vinu nesou jak optické zákonitosti, tak i konstrukce objektivu, především jeho konstrukční délka. Více se projevuje u objektivů s velkým zorným úhlem, které obsahují čočky se značným zakřivením.

 

Chromatická aberace

Vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky. Nejvíce se projeví při silném ultrafialovém záření na ostrých hranách, které se zobrazí rozmazaně s nežádoucími fialovými okraji.

 

Distorze

Soudkovité a poduškovité zkreslení – jedná se o zhroucení kresby patrné směrem ke krajům. Zkreslením trpí nejvíce širokoúhlé objektivy a zoomy, zvláště s velkým rozsahem, které mívají u krátkých ohnisek soudkovité a u dlouhých ohnisek poduškovité zkreslení.

 

Korekce červených očí

Odstranění efektu červených očí – vznikajícího hlavně u kompaktních aparátů, kdy je osa blesku velmi blízko k ose objektivu, a tím ve špatných světelných podmínkách dojde k prosvětlení očních pupil fotografovaných osob. Červené oči jsou na snímku detekovány automaticky, jejich odstranění pak může být provedeno buď automaticky, nebo manuálně.

 

Korekce barev defektních filmů

Automaticky se provede vyvážení barev u všech filmových materiálů s abnormální teplotou barev, např. filmy s nepřirozenou maskou, staré filmy s prošlou expirací , filmy halené, nebo jinak závadné, a také nestandardní, nebo nekvalitní materiály.

 

Korekce snímků v protisvětle

Tato digitální korekce se používá především pro optimální vyvážení světel a stínů u fotografií pořízených v protisvětle. Jejím principem je vyhodnocení hustoty barev jednotlivých objektů na snímku a jejich rozdělení na samostatné objekty. Korekce je prováděna pro každý objekt individuálně. Tím je dobře zajištěno, že scéna nebude příliš světlá, na rozdíl od pouhého zesvětlení fotografie.

 

Změny barevného podání

Původní barevné obrázky mohou být převedeny na černobílé či sépiové fotografie.

 

Korekce šumu a zrna

Přeexponované negativní a podexponované pozitivní snímky jsou detekovány automaticky. Pro redukci jejich šumu a zrna na minimální možnou úroveň je u nich při zpracování automaticky snížena rychlost skenování a současně zapnuta i precizní oprava chyb.

 

Podexpozice a přeexpozice

Je samozřejmostí, že jako všechny dnešní stroje i Noritsu minilaby pochopitelně automaticky korigují podexponvané a přeexponované snímky. Pro dosažení optimální korekce se sleduje barva, kontrast a chroma snímku.

 

Korekce kontrastu, jasu a denzity

Minilaby Noritsu umožňují korekce kontrastu, sytosti barev, jasu a denzity. Výsledkem jsou prvotřídně barevně vyvážené tisky na výstupu.

 

Doostření nebo změkčení snímku

V případě potřeby se dá kresba originálního snímku snadno přiostřit nebo naopak změkčit.

 

Mimoosové výřezy

Možnost změny velikosti a pozice ořezového rámečku umožňuje nastavit libovolný, mimoosový výřez.

 

Zrcadlení, srovnání horizontu

Obraz je možné pootočit libovolným směrem o přesně stanovený úhel.

 

 

 

Vyvolání fotek

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...