Fujifilm X-E3 | FotoŠkoda
Recenze

Fujifilm X-E3

Luděk Bouška
2. 11. 2017 | 10 minut čtení

Skoro se mi chce říci, že Fuji X-E3 patří do každé fotobrašny, ne-li rovnou do každé rodiny. Fakt. Na cestování, streetfotografii, life-style, reportáž, ale třeba také krajinu, nebo architekturu mi tenhle kapesní foťák přijde prostě bezva. Fotí stejně kvalitně jako vyšší modely, ale při tom je o dost menší a skoro se mi chce říci, že oproti těm vlajkovým lodím mu toho zase tak moc nechybí. Dokonce je v některých ohledech i lepší, ale to je dáno asi tím, že je “mladší”.

Hodnocení odborníka 85%

 • perfektní kvalita obrazu i na vyšších ISO
 • bezkonkurenční barevné podání
 • kovové tělo odolné proti povětrnostním vlivům
 • velmi dobře fungující autofokus
 • až 14 sn/s s elektronickou závěrkou
 • snadné a rychlé ovládání
 • kvalitní elektronický hledáček
 • velmi dobré video
 • nemá vestavěný blesk

Popis

Už předchozí X-E2s byl parádní a hodně oblíbený model. Rozlišení 16 Mpx bylo pro někoho přece jen málo, zatímco 24 Mpx už dostačuje naprosté většině fotografů. Velice dobrá byla i ergonomie, ale musím říci, že u X-E3 je ovládání ještě příjemnější. 

Co je nového

Autofokus

Systém automatického ostření patří k těm nejdůležitějším. Jeho funkčnost do velké míry určuje, pro koho, nebo spíše pro jaký styl focení bude přístroj vhodný.

Model X-E2s disponoval celkem 77 ostricími body, přičemž prostředních 9 bylo fázových (fázová detekce - stejný systém, jako používají zrcadlovky. Tento systém daleko rychleji a spolehlivěji zaostřuje především pohybující se objekty). X-E3 má celkem 325 ostřicích bodů, fázových je celkem 49 a zabírají cca 40 % plochy záběru, přičemž všechny AF body (tedy včetně těch, které fungují na základě porovnání kontrastu) pokrývají cca 65% plochy záběru. To je docela dost a znamená to, že je nový X-E3 daleko výkonnější při zaostřování na pohybující se objekty. Ještě se k tomu vrátím v odstavci věnovanému přímo autofokusu.

Snímač a procesor

Velice podstatnou změnou je samozřejmě snímač a také procesor (X Processor Pro), který data ze snímače zpracovává. Snímač s označením X-Trans CMOS III má nyní rozlišení 24 Mpx a skvělou zprávou je, že před ním není umístěn antialiasing filtr, to má velmi pozitivní vliv na ostrost fotek. Nový snímač má maximální citlivost ISO 12 800, to je o jeden EV lepší, než u předchůdce.

Nové ovládání a dotykový displej

Fuji X-E3 je nově vybavený dotykovým displejem, což pokládám za ohromnou výhodu. Dotykový displej totiž funguje třeba také pro volbu AF bodu v případě, že fotíte přes hledáček a funguje to opravdu hezky. V ovládání jsou ale ještě další změny. Na levé straně displeje už nenajdete žádné tlačítko, všechna byla přesunuta napravo, aby bylo možno ovládat přístroj jen jednou (pravou) rukou. Navíc přibyl ještě joystick, který nahrazuje klasický křížový volič a slouží jednak pro nastavení ostřicího bodu, ale také pro pohyb v menu.

Možná jste teď zpozorněli: chybí křížový volič? A kam se tedy poděla jeho tlačítka, kterým bylo možno přiřadit nejrůznější funkce? Jednoduchá odpověď. Tlačítka byla nahrazena dotykovým displejem. Stačí prstem přejet po displeji třeba doleva a funguje to stejně, jako byste stiskli levé tlačítko křížového ovladače. Krásná ukázka toho, na co všechno se dá dotykový displej použít.

Další novinky

 • rychlost sériového snímání je nyní s el. závěrkou až 14 sn/s a to včetně automatického ostření
 • přibylo 4K video ve 30 sn/s
 • na zadní straně se objevil velice praktický joystick pro snadnou a rychlou volbu AF bodu
 • byl odstraněn vestavěný blesk. Nahrazen je ale malým externím, který je součástí balení
 • Bluetooth

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Asi nejzásadnější změnou je nový joystick pro volbu AF bodu. Není divu, jejich počet hodně vzrostl, takže přepínat pouze tlačítky by bylo dost nepohodlné. Navíc ovšem můžete AF bod nastavovat na dotykovém displeji. Dotykem na displej můžete rovnou také exponovat snímek, to ale nabízí už velká spousta přístrojů.

Moc se mi líbila drobnost, které jsem si všiml už u X-T2. Totiž pokud manuálně nastavujete čas přímo mechanickým otočným voličem, máte na výběr jen z relativně omezeného množství hodnot, k dispozici jsou jen “celé” hodnoty. Ovšem otáčením klasickým vroubkovaným kolečkem, na které jsme zvyklí ze zrcadlovek, máte možnost nastavení času v rozmezí +/- 2/3EV a to mi přišlo opravdu velice praktické.

Autofokus, rychlost a spolehlivost

Zvýšení počtu AF bodů ze 77 na 325 je úctyhodné, ale kdyby nebylo těch 49 bodů s fázovou detekcí, nebylo by to vlastně zase tak moc platné. AF body s fázovou detekcí jsou totiž potřeba k tomu, aby dobře fungovalo průběžné zaostřování. S kontrastním ostřením musí foťák neustále přeostřovat tam a zpět a to průběžné ostření prakticky znemožňuje. Takže X-E3 ostří fázově a také velice rychle. Systém automatického ostření byl zmenšen a celkově zrychlen, dokonce by měl být o něco rychlejší, než u modelu X-Pro2, který se v hierarchii Fuji nachází hned nad E3 a je brán jako profesionální přístroj.

Samozřejmě nejspolehlivější bylo zaostřování jedním AF bodem, ale i při nastavení různě velkých skupin se autofokus chytal dobře. Popravdě ale musím říci, že úplně dokonalý také nebyl, například při špatných světelných podmínkách mu správné zaostření trvalo relativně dlouho. A to dokonce i přes to, že jsem používal objektivy se světelností f/1,4 a f/1,2.

Zkoušel jsem také to, jak si poradí s automatickou volbu AF bodu při průběžném ostření. Ne, že by byl tenhle režim nějak zvlášť užitečný, ale některé foťáky v tomto nastavení dokážou dobře sledovat pohybující se objekt. Nevím, jestli byla chyba na mé straně (řekl bych, že ne… :), ale tady AF vůbec nevěděl, jak se rozhodnout. Neustále přeostřoval a AF body poskakovaly po displeji z místa na místo. Takže tenhle režim bych raději nedoporučoval. Ale stačí jen zvolit skupinu bodů a už to fungovalo perfektně.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je důvod, který vás pro X-E3 přesvědčí v případě, že jste ještě nebyli pro Fuji rozhodnuti úplně na 100%. Totiž jestli Fuji v něčem vyniká nad ostatními značkami, je to právě kvalita fotek. Přesněji řečeno unikátní barevné podání.

Je normální, že v podstatě všichni výrobci digitálních fotoaparátů umožňují uživateli nastavit parametry výsledné fotky (jas, kontrast, sytost barev, ostrost, projasnění stínů a podobně).

Fuji nabízí něco podobného, jmenuje se to Simulace filmu. Trochu vysvětlím pro ty, kteří už nepamatují éru fotografických filmů. Společnost Fujifilm (jak konec konců název sám napovídá…) se odedávna zabývala výrobou fotografických a filmařských materiálů. V jejich nabídce byla velká spousta filmů, které byly mezi fotografy velice oblíbené pro své specifické barevné podání. Například film Fuji Velvia je perfektní na focení krajiny, má hodně saturované barvy a je docela kontrastní. Naproti tomu film Astia podával barvy daleko jemnější, film Acros byl zase legendárním černobílým materiálem...

No a společnost Fujifilm dokázala tohle specifické barevné podání převést do algoritmů, které se používají ve foťácích. Znamená to tedy, že pokud si zvolíte simulaci některého z oblíbených filmů, dostanete fotku s velice podobnými barvami, jako by byla focena na skutečný film. Tohle je jedna z nejsilnějších stránek bezzrcadlovek Fujifilm, simulace filmu si můžete zvolit dokonce i ve středoformátovém přístroj Fuji GFX 50s.

Musím podotknout, že simulace filmu se samozřejmě projeví pouze v hotovém JPEGu, pokud fotíte do RAWu, máte smůlu a jste odkázáni na svou šikovnost při zpracování a nebo na různé presety, které může nabízet váš software na zpracování RAWů.

Šum při vysokých citlivostech

Mohu bez obav a s klidem na duší říci, že při redukci šumu nastavené na střední, tedy nulovou hodnotu, není šum ŽÁDNÝM problémem dokonce ani při nastavení nejvyšší citlivosti - softwarově se dá zvýšit až na 51 200. To už je samozřejmě softwarově zesíleno, nejvyšší nativní citlivost snímače je ISO 12 800 a je bez problémů použitelná. Redukci šumu bych asi ještě trochu ubral, protože jsou docela vyžehlené detaily, ale opět musím zopakovat perfektní barevnost dokonce i při těch nejvyšších citlivostech.

Konektivita

X-E3 umožňuje připojení chytrých zařízení pomocí WiFi. Ovšem model X-E3 je první bezzrcadlovkou od Fuji, která je vybavena také Bluetooth. Díky spárování chytrého mobilu a foťáku tak udržujete spojení prakticky neustále, když se tato dvě zařízení nacházejí v dosahu.

Nová aplikace Fujifilm Camera Remote umožňuje stahování fotek (to ale funguje i na pozadí), nebo třeba dálkové ovládání foťáku včetně nastavování důležitých parametrů. To se mi ale nepodařilo zprovoznit. Od technického specialisty z Fuji jsem se dozvěděl, že na iPhonech to funguje perfektně a dokonce mi to i ukázal, ale v aplikaci pracující na zařízeních s Androidem prý ještě musí něco dořešit, takže to zatím ještě nefunguje úplně dobře. No a to byl bohužel i můj případ.

 

Hlavní rysy

 • 24,3 Mpx (APS-C) X-Trans CMOS III snímač
 • X-Processor Pro
 • bajonet FUJIFILM X mount (pro objektivy Fujinon XF)
 • 325 ostřicích bodů (91 s fázovou detekcí)
 • EVF hledáček o rozlišení 2,36M bodů
 • 3,0" LCD displej
 • systémová patice pro externí blesk
 • citlivost 200–12 800 ISO (rozšiřitelná až 100–51 200 ISO)
 • tlačítka Fn a Q pro přímou volbu nastavení menu snímání
 • režim simulace filmu
 • video ve 4K
 • Bluetooth

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze FUJIFILM X-S10: malé rozměry, ale vysoký výkon

Recenze Nikon D700 a Canon EOS 7D: foťáky do 6000 Kč

Shrnutí

Fujifilm X-E3 je v podstatě odlehčenou verzí profi modelu X-Pro2. Je výrazně menší a lehčí a bez nadsázky se dá říci, že běžnému fotografovi přinese stejnou kvalitu fotek, z jaké se radují profesionálové. Malé rozměry a hmotnost a samozřejmě také velmi snadné ovládání díky joysticku a dotykovému displeji, předurčují tuhle novinku především pro cestovatelskou fotografii. Stejně dobře ale obstojí v reportážích, krajině, nebo třeba streetfotografii. Model X-E3 je také perfektní jako druhé tělo doplňující právě profi přístroje X-Pro2 a X-T2. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

BENQ SW271C: Recenze profesionálního fotografického monitoru
Hodnocení 100%

BENQ SW271C: Recenze profesionálního fotografického monitoru

11. 8. 2022
Recenze FUJIFILM X-S10: malé rozměry, ale vysoký výkon
Hodnocení 95%

Recenze FUJIFILM X-S10: malé rozměry, ale vysoký výkon

4. 8. 2022
Recenze Nikon D700 a Canon EOS 7D: foťáky do 6000 Kč
Hodnocení 80%

Recenze Nikon D700 a Canon EOS 7D: foťáky do 6000 Kč

28. 7. 2022
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...