Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Nikon D5600

23. 7. 2017 | 5 minut čtení

Novinka od Nikonu, fotoaparát Nikon D5600, cílí zejména na nadšené a náročné amatéry. Ergonomie se stále drží ověřené konstrukce a kompaktních rozměrů, bez ohledu na úkor pohodlného ovládání. Zajímalo nás, zda-li stále dokáže udržet krok v této kategorii s ostatními.

Hodnocení odborníka 85%

  • -vysoká obrazová kvalita
  • -příjemná velikost a ergonomie
  • -nízký výstup šumu
  • -video
  • -spolehlivé automatické ostření
  • -absence vysokorychlostní synchronizace s bleskem
  • -komplikované připojení přes bluetooth

Popis

První dojmy

Když aktuální model porovnáme s předchozí verzí Nikon D5500, po stránce designu se téměř nic nezměnilo. Ergonomie je díky hlubokému gripu pohodlná a zůstala i kompaktní velikost, byť se o pár gramů navýšila váha těla fotoaparátu.

Dle specifikací je zde nově možnost využití funkce SnapBridge, uživatelské vylepšení dotykové obrazovky a časosběrné snímání.

Co je vlastně zmiňovaný SnapBridge? Firma Nikon tuto funkci uvádí jako pomocníka pro snadné propojení fotoaparátu s chytrým zařízením pomocí technologie Bluetooth při nízké spotřebě energie. Pomocí aplikace lze tyto dvě zařízení spárovat. Možnost propojení je podporována zejména novější generací chytrých zařízení. Starší zařízení nemusí být podporováno a je lepší udělat praktickou zkoušku spojení. První propojení se musí udělat zcela správně, jinak uživatel musí spojení opakovat od začátku. Nemohu říct, že by se jednalo o stejně intuitivní řešení jako v případě Nikon wi-fi řešení a aplikace WMU (Wireless Mobile Utility).

Po úspěšném připojení lze posílat fotografie z fotoaparátu v plném či zmenšeném rozlišení do chytrého zařízení, ihned po fotografování a jsou tak připraveny pro další zpracování či posílání.Fotoaparát lze rovněž dálkově ovládat, či stahovat nejnovější firmware do fotoaparátu. Baterie zůstala stejná, s označením EN-EL14a a její výdrž činí cca 800 snímků.

 

Obrazová kvalita

Firma Nikon se již delší dobu spoléhá na snímače s rozlišením 24 Mpix. Ten nalezneme i v modelu Nikon D5600. Stejně jako předchůdce není snímač vybaven low-pass filtrem, který zlepšuje ostrost (zejména v detailech). Díky tomu je obrazová kvalita v dané kategorii digitálních zrcadlovek opravdu skvělá a není zde co vytknout.

To vše uživatel získá zejména s aktuálními a moderními objektivy. V případě použití staršího či horšího objektivu bude zachycení detailů horší a z fotoaparátu nedostane maximum.

Dynamický rozsah snímače je skvělý a navíc díky funkci aktivního D-lightingu, lze z fotografie vytěžit nadprůměrně velké množství detailů. Fotoaparát má funkci HDR, která automaticky dokáže spojit fotografie do jednoho snímku a tím dynamiku obrazu ještě navýšit.

Objektiv

Součástí námi testovaného kitu byl objektiv Nikon 18-55 AF-P s optickou stabilizací. Největší novinkou u základního objektivu činí inovovaný ostřící motor, který spolu se sníženou hlučností zaručuje rychlé a plynulé ostření. Při živém náhledu je rozdíl v rychlosti zaostření mezi verzí AF-S a AF-P obrovský. U základního objektivu bych takovou pohotovost nečekal.

Optická konstrukce se dočkala modernizace. Objektiv se skládá ze 12 optických členů v 9 skupinách, jsou zde i 2 asférické členy a clona se skládá ze 7 lamel. Změnu najdeme i v absenci přepínání ostření a stabilizace. To se nově nachází v menu fotoaparátu. Důvodem bylo zjednodušení ovládání. S testovaným fotoaparátem vytváří objektiv vyváženou a kvalitní kombinaci.



Výbava a zpracování

Model D5600 má tělo zpracované z tvrzených plastů a působí v ruce solidním dojmem. Hledáček je menší, ale jeho velikost plně odpovídá amatérské kategorii fotoaparátu.

39-bodový autofocus, převzatý z vyšší modelové řady, potěší slušným rozprostřením bodů po matnici, 9 křížovými body a pohotovou reakcí. Přístroj tak lze bez obav využít například pro sportovní či momentky. Díky dotykové obrazovce lze palcem ovládat a posunovat ostřící body, což v praxi funguje opravdu skvěle.

Na horním otočném voliči expozičních režimů najdeme obrazové efekty. Zmiňuji je z důvodu, že nejsou určené pouze pro fotografie, ale i pro video. Tuto vychytávku ocení nejeden nadšený fotograf-kameraman, pro kterého je jinak představa úpravy videa v počítači nepředstavitelná.

Konektor pro připojení externího mikrofonu je samozřejmostí. Fotoaparát spolu s objektivem tvoří vynikající kombinaci pro natáčení videa, což je stále častější požadavek u digitálních zrcadlovek.

 

Hlavní rysy

  • 24 Mpix snímač
  • Expeed 4 procesor
  • Výklopný a dotykový display
  • 39 zaostřovacích polí
  • Wifi a bluetooth
  • 5 snímků za vteřinu

Shrnutí

Další model v oblíbené řadě D5xxx přináší spíše kosmetické změny. Nabídne malou inovaci a modernizaci v obsluze.Stále zde chybí kratší synchronizace s externím bleskem, které se snad v příští generaci dočkáme.

Další recenze

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G
Hodnocení 98%

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G

25. 4. 2024
Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...