Panasonic Lumix DC-LX100 II | FotoŠkoda
Recenze

Panasonic Lumix DC-LX100 II

Luděk Bouška
22. 8. 2018 | 10 minut čtení

Nový Panasonic LX100 II nahrazuje svého předchůdce LX100 a je lepší hned v několika ohledech. Nicméně nijak nevybočuje z řady, takže stále máte k dispozici příjemně malý kompakt, který designem trochu připomíná hledáčkovou Leicu.

Hodnocení odborníka 95%

 • velmi dobrá kvalita obrazu
 • dotykový displej s funkcí touch-pad
 • funkce 4K foto a Post focus
 • nové softwarové filtry
 • příjemně malé rozměry a hmotnost
 • intuitivní ovládání
 • nabíjení přes USB
 • displej by mohl být výklopný, velice bych to ocenil

Popis

Recenze Panasonic LX100 II - co je nového

Kdybyste si vedle sebe postavili nový LX100 II a jeho předchůdce LX100, nepoznáte mezi nimi rozdíl. Na pohled jsou úplně stejné i přes to, že je jeden z nich o čtyři roky mladší. Ale už když je vezmete do ruky, budete z nich mít rozdílné pocity. Nová verze je vyrobena z hořčíkové slitiny, takže LX100 II bude o trochu odolnější, což je vždy příjemné.

Snímač Micro 4/3 a nový procesor Venus Engine

Lumix LX100 II je vybaven snímačem m4/3 s celkovým rozlišením 21,77 megapixelů a unikátním variabilním poměrem stran. Nejvyššího reálného rozlišení 17 Mpx dosahuje fotoaparát při poměru stran 4:3. Kromě toho lze mechanickým přepínačem nastavit poměr stran 3:2, 1:1 nebo 16:9 a při zachování ohniskové vzdálenosti. Snímač je tedy vyšší a širší než snímané pole a při změně poměru stran nedochází k ořezu, nýbrž se obraz roztáhne v požadovaném směru.

Snímač typu Micro 4/3 je cca 1,6x větší než běžný jednopalcový snímač používaný v lepších kompaktech, což přináší velmi dobrý odstup signálu od šumu a tudíž nižší šumovou hladinu při vyšších citlivostech až po ISO 25 600.

Nový obrazový procesor Venus Engine se stará o mimořádně kvalitní a realistické snímky s výtečnou kresbou detailů, výraznými kontrasty a jemným neagresivním barevným podáním.

Nový dotykový displej

Oproti předchůdci vzrostlo rozlišení displeje na 1,24 Mpx, ovšem nyní je už konečně dotykový a můžete jej použít pro volbu zaostřovacího bodu, nebo pro prohlížení fotek. Volba ostřicího bodu probíhá klasicky, tedy na displeji se dotknete místa, kam má přístroj zaostřit a ten to ihned provede. Tenhle způsob zaostřování využijete asi především při natáčení videa. Můžete tak bez problémů dělat velice efektní přeostřovačky na různě vzdálené objekty během jednoho záběru.

Hlavní displej ale můžete použít i při focení přes hledáček, pak totiž obrazovka slouží v podstatě jako touch-pad u notebooků. Poslední dobou se takové využit dotykového displeje objevuje stále častěji a postupně tak nahrazuje známé křížové voliče a nebo novější a pohotovější joysticky, které na zadních stranách fotoaparátů ještě ani nestačily zdomácnět.

Kvalita obrazu

Mám na jazyku větu, že kvalita obrazu se postupně vyrovnává napříč všemi fotoaparáty s podobnou velikostí snímače…  :) Kdybychom porovnávali stejné snímky vyfocené různými přístroji, určitě bychom rozdíly našli, ale troufnu si říci, že by byly opravdu velice malé. Jinými slovy: LX100 II fotí opravdu parádně a to jak za kontrastního světla, kdy je potřeba větší dynamický rozsah, tak za šera, kdy přijdou ke slovu vysoké citlivosti. Schválně si prohlédněte ukázkové snímky, mě neuráží ani ISO 6400 a to je poměrně extrémní hodnota, kterou nevyužijete příliš často. Tradičně bych trochu ubral redukci šumu, ale to je maličkost.

Pokud máte rádi opravdu ostré fotky, s LX100 II si užijete svého. Velkou měrou se na tom podílí i osvědčený objektiv se světelností F1,7 - 2,8. Díky tomu dokonce můžete pracovat i s malou hloubkou ostrosti, což se u přístrojů této velikosti moc nevidí.

Ovládání a funkce

Nové softwarové filtry vám mohou zkrátit čas strávený u počítače upravováním fotek na úplné minimum, nebo i na nulu. Jde jen o to, abyste si zvykli, že nastavením různých filtrů můžete výrazně ovlivnit vzhled fotek. Přístup k nim najdete v menu, ostatně jako k naprosté většině funkcí. To je trochu rozdíl oproti vyšším modelům, které mívají některé často používané, nebo zajímavé funkce vyvedeny do ovládacích prvků na povrchu těla. Na mysli mám třeba dobře známou funkci 4K Photo.

4K Photo

Rozlišení 4K  odpovídá 8 megapixelům, což v naprosté většině případů stačí na velice kvalitní výtisk fotografie velikosti A4. Mimochodem prohlížel jsem si i fotky formátu A3 a kvalita byla stále velice dobrá. Panasonic samozřejmě počítá s tím, že se výsledné snímky budou prohlížet především na televizích, takže pokud jde o rozlišení, není co řešit.

Rychlost především

V režimu 4K fotografování tedy přístroj snímá rozlišením 8 Mpx rychlostí 30 sn/s, přičemž si můžete vybrat jednu ze tří možností:

 • 4K Burst - nepřetržité snímání po dobu stisknutí spouště
 • 4K Burst (S/S) - stiskem spouště aktivujete fotografování a opětovným stiskem jej zase ukončíte. Funguje to tedy jako spoušť u videokamery.
 • 4K Pre-Burst - přístroj zaznamená jednu vteřinu před stiskem spouště a jednu vteřinu po. Zaznamená tedy celkem 60 snímků.

Sekvence snímků nasnímané jedním ze tří uvedených režimů si můžete v režimu prohlížení procházet po jednotlivých fotkách, ze kterých si vyberete ty, které chcete uložit. To jde samozřejmě přímo ve fotoaparátu, ale také v počítači v programu Adobe Lightroom.

Kdy který režim použít

 • 4K Burst se hodí v situacích, kdy vám nejde o zachycení konkrétního okamžiku. Nejlepší snímek (nebo nejlepší snímky) tedy vyberete až následně.
 • 4K Burst (S/S) je vhodný v situacích, kde nemůžete odhadnout klíčový okamžik. Pořídíte tedy libovolně dlouhou sérii fotek, během které zaznamenáte i nejdůležitější moment.
 • 4K Pre-Burst je ideální tehdy, kdy klíčový okamžik umíte odhadnout, ale nemůžete reagovat tak rychle, jak byste chtěli. Díky tomu, že LX100 II neustále zaznamenává snímanou scénu, drží v paměti vždy poslední vteřinu, tedy posledních 30 snímků. Ty uložíte stiskem spouště a zaznamenáte ještě dalších 30 snímků.

Poslední režim mi přijde nejzajímavější, protože ukládá jen nezbytně nutné množství dat na rozdíl od předchozích dvou režimů.

Post Focus

Za funkcí Post Focus stojí rychlé a přesné automatické ostření s technologií DFD (Depth From Defocus) v kombinaci s kvalitním zpracováním obrazu v rozlišení 4K, o které se stará procesor Venus Engine. Obraz v rozlišení 4K (3840 x 2160 pixelů) se natáčí rychlostí 30 okének za vteřinu, přičemž systém průběžně ostří v různých oblastech záběru.

Ovládání funkce Post Focus je jednoduché a intuitivní. Při prohlížení se dotknete místa, na které chcete zaostřit, a systém vybere z paměti snímek, kde je ostřeno právě do této roviny. Ten se pak uloží jako samostatná fotografie.

Funkci lze kreativně využít v různých fotografických žánrech, např. u portrétů, krajinářských záběrů atd. Mimořádně užitečná je v makrofotografii, kde na přesném zaostření hodně záleží. Pro větší přesnost lze vybranou oblast snímku pětinásobně zvětšit na displeji nebo využít tzv. focus peaking čili zvýraznění kontrastních míst v hloubce ostrosti, na které se dobře ostří (např. hran předmětů). Z jednoho záběru lze vytvořit několik fotografií s různou rovinou ostření, což téměř eliminuje riziko špatně zaostřených snímků.

Autofokus, rychlost a spolehlivost

Moc se mi líbila citlivost autofokusu při focení za špatných světelných podmínek. Fotil jsem v situacích, kdy mívám se zrcadlovkou a světelným objektivem už hodně problémy a velice často se mi stává, že mi fotka prostě uteče jen proto, že zrcadlovka není schopna zaostřit. Ve stejných situacích zaostřoval Panasonic LX100 II docela rychle a hlavně spolehlivě. Problémy nastaly pouze v situaci, kdy byl hlavní objekt tmavší než pozadí. Pak se autofokus nemohl chytit, ale to je vlastně naprosto běžná situace. Tedy velice chválím citlivost a rychlost ostření při špatných světelných podmínkách.

Za dobrého světla fungovalo ostření naprosto bezchybně a přesně, pokud jsem zaostřoval na statické objekty. Při průběžném zaostřování foťák bleskově zaostřil tam, kam mířil ostřicí bod, ale neustále lehce přeostřoval tam a zpět a hledal správnou rovinu ostrosti. Při prohlížení fotek jsem musel uznat, že správně zaostrená byla naprostá většina snímků. Na vině může být (a osobně si myslím, že to tak bude) fakt, že Panasonic nepoužívá fázovou detekci, ale kontrastní ostření, které pro správnou činnost to přeostření tam a zpět prostě potřebuje.

Co ale fungovalo opravdu perfektně, to bylo sledování objektu, který jsem namáčknutím spouště označil. Zaostřovací bod se nenechal zmást a vždy mířil přesně tam, kam měl. Dokonce i při focení běžícího člověka zvládl LX100 II nejen správně sledovat označený objekt, ale také průběžně zaostřovat. Přiznám se, že jsem byl velice příjemně překvapen, nestává se často, že by i kompakt (i když velice výkonný) dokázal zakhle spolehlivě zaostřovat pohybující se objekt.

Konektivita

Konektivita je na perfektní úrovni, samozřejmě zde nechybí WiFi modul, ale nově máte k dispozici také Bluetooth, takže můžete z telefonu přenášet do fotoaparátu informace o poloze. LX100 II a chytrý telefon tak mohou být prakticky neustále propojené a nijak zvlášť se to neprojevuje na spotřebě energie. Skvělé je, že nový model můžete pomocí chytrého telefonu i dálkově ovládat.

Hlavní rysy

 • Snímač Micro 4/3 s efektivním rozlišením až 17 Mpx
 • Elektronický hledáček 2,76 Mpx
 • 3" dotykový displej s rozlišením 1,24 Mpx
 • Sériové snímání 11 sn/s (5,5 sn/s včetně AF)
 • 4K UHD video s frekvencí 30 sn/s
 • Nové barevné režimy L. Monochrome D a Grain Effect
 • Wi-Fi + Bluetooth

Shrnutí

Panasonic LX100 II je malým kompaktem, který můžete nosit klidně v kapse od bundy, kam se vejde úplně bez problémů. Je to přístroj přímo zrozený pro focení momentek, je nenápadný a nebudí pozornost, takže se lidé před objektivem chovají naprosto přirozeně. Moc se mi líbil, je perfektně vybavený užitečnými funkcemi, dobře se s ním fotí a fotky jsou velice kvalitní. Především při focení pohybu jsem ocenil dotykový displej a spolehlivý autofokus. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý. Nebo než třetí?
Hodnocení 98%

Recenze Panasonic Lumix S1 a S1R: jeden lepší než druhý....

24. 2. 2022
Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh
Hodnocení 100%

Recenze: Panasonic Eneloop Pro AA NiMH 2500 mAh

10. 2. 2022
Recenze objektivů LUMIX S 24, 50 a 85 mm f1,8: Panasonic nabízí skvělý set na video
Hodnocení 95%

Recenze objektivů LUMIX S 24, 50 a 85 mm f1,8: Panasonic...

11. 11. 2021
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...