SAMYANG 14 mm f/2,8 MK2: Objektiv pro astrofotografy a krajináře | FotoŠkoda
Recenze

SAMYANG 14 mm f/2,8 Mk2

Anna Jirásková
22. 10. 2020 | 7 minut čtení

Širokáč je oblíbenou pomůckou krajinářů a astrofotografů, kteří nechtějí skládat fotky, využijí ho i portrétní a jiní fotografové při hraní s perspektivou. Samyang 14 mm Mk2 má příjemnou světelnost a pro hobby astrofotografy, jako jsem já, kteří fandí one shotům, také skvělou ohniskovou vzdálenost. A to za výbornou cenu. Jak je to s výkonem?

Hodnocení odborníka 87%

 • bytelná celokovová konstrukce
 • zámek ostřicího kroužku
 • plynulý pohyb ostřicím kroužkem
 • zanedbatelná chromatická aberace
 • ostrost
 • utěsnění kolem bajonetu
 • krytka pevně drží
 • vinětace u menších clon
 • nemožnost použít filtry
 • nepřenáší údaje o cloně do EXIFu

Popis

Objektiv pro astrofotografy a krajináře

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2

První pohled

Širší ohniska mi sedí, i portréty fotím nejradši 28mm Voigtländerem. A protože kamkoliv jedu, koukám, jaké jsou tam podmínky pro focení Mléčné dráhy, širokoúhlé objektivy patří do mé TOP kategorie. Vyzkoušela jsem jich několik a musím říct, že s výkonem Samyanga 14 mm jsem za cenu, za kterou ho pořídíte, velmi spokojená.

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2EXIF: Canon EOS 5D Mark III; Samyang 14 mm, clona f/2.8, 20 s, ISO 1250 (one shot s upravenou expozicí, světly a stíny bez dalších zásahů)

Pojďme se nejdřív podívat na to zjevné. Objektiv je celokovový, velmi bytelný a příjemný do ruky, což je pro nás, kteří si nelibujeme v co nejlehčích plasťáčcích, skvělá zpráva. Je také utěsněný u bajonetu, což ocení krajináři fotící v mlhách, mrholení nebo i větším dešti (a takové podmínky podle mě krajinářským fotkám dodávají opravdový šmrnc :) ). Problém může být s vypouklou čočkou, která je sice trochu chráněná sluneční clonou, ale kapky deště na ní cáknou celkem snadno.

A také na něm najdete mnohem více číselných řad a kroužků než jste z dnešních objektivů možná zvyklí. Tento je totiž plně manuální, tedy nejenže nedisponuje autofokusem, ale ani elektronicky ovládanou clonou - tu je třeba si také navolit přímo na objektivu.

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2

Je to příjemný návrat k analogovým sklům, nevýhoda ovšem je, že se informace o cloně (a ani o ohniskové vzdálenosti, což u monofokálního objektivu ale není až takový problém) nepřenáší do EXIFu. Většinou to sice nijak extra nepotřebujeme, kvůli této recenzi jsem si ovšem musela buď clony psát do sešitku vedle, nebo si je zapamatovat.

Kromě ostřicího kroužku a kroužku na ovládání clony, který si mimochodem můžete nastavit jako plynulý a "klikací", tzn. že se bude zastavovat na jednotlivých hodnotách clony, je ještě třetí kroužek. Slouží k zamčení ostřicího kroužku, což se mi skvěle osvědčilo při focení noční oblohy i krajinek. Člověk při změně kompozice nebo polohy stativu velmi snadno pohne ostřicím kroužkem, čemuž se zámkem zabrání.

Jak se s ním zachází

Ostřicí kroužek je naprosto plynulý a zároveň tužší, což je pro ovládání podle mě mnohem snazší než volnější kroužky. Celkově je ovládání velmi jednoduché a na tři kroužky si snadno zvyknete.

Ostření probíhá kompletně uvnitř objektivu, nedochází k žádnému focus breathingu. Co možná krajináře zamrzí, je nemožnost použít filtry. Klasické šroubovací filtry kvůli vypouklé čočce a zásuvné kvůli napevno připevněné cloně.

Minimální zaostřovací vzdálenost je 28 cm, což je u krajinářského objektivu luxus, většinou totiž ostříte na mnohem delší vzdálenosti. Můžete tak ale objektiv využít i pro detailní snímky se záměrně zkreslenou perspektivou.

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2EXIF: Canon EOS 5D Mark III; Samyang 14 mm, clona f/4, 1/250, ISO 640

Kvalita obrazu

Objektiv ostří i na plně otevřenou clonu velmi dobře, a to jak ve středu snímku, tak i když je objekt posunutý více do kraje, jak je vidět na fotce muchomůrky výše. Čím větší clona, tím je celková kresba snímku samozřejmě lepší.

SAMYANG 14 mm f/2,8 MK2 - ostření na blízko při různých clonách (od f/2,8 do f/22)

1 2 3 4 5 6 7

Co se týče ostření, přece jenom objektiv trpí jedním neduhem - při plně otevřené cloně a volbě ostření na nekonečno nezaostří na nejvzdálenější předměty, jak by člověk očekával, ale o kus blíže k vám. Při vyšších clonách se toto opět lepší, a při krajinařině budete vyšší clony používat spíše. Nejlépe na nekonečno podle mého testu s focením stejné scény se stativem dopadla clona f/5.6-11.

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2EXIF: Canon EOS 5D Mark III; Samyang 14 mm, clona f/2,8, 1/640, ISO 500

Objektiv obsahuje speciální čočky k potlačení chromatické aberace, a to se daří velmi dobře. Pouze při velmi kontrastních snímcích a na hodně světlých místech je aberace slabě vidět, pokud si ale fotky nezvětšujete na pixely, nejspíš to ani nepostřehnete.

Na “plnou díru” ovšem v protisvětle s nízkým sluncem (tedy východ či západ) kreslí tzv. "ring of fires", nevzhledné kroužky. Buď můžete přiclonit, nebo fotit ze stativu a následně spojit dva snímky (jeden snímek nafotíte s prstem překrývajícím zdroj světla a druhý bez jakéhokoli zásahu). Na vyšší clony už jsou reflexy stejné jako u jiných objektivů.

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2EXIF: Canon EOS 5D Mark III; Samyang 14 mm, clona f/2.8, 1/500, ISO 500

Stejně jako u jeho předchůdců a ostatních objektivů Samyang i tady najdeme značné zkreslení, “vlnovku”, kterou v postprocesu jen obtížně narovnáte. To trochu komplikuje použití objektivu pro architekturu, pro krajinu a focení přírody to ovšem vůbec nevadí. Vlastně se mi celkem líbí, že to přidává efekt “kulatosti Země”. :)

Samyang 14 mm f/2,8 Mk2EXIF: Canon EOS 5D Mark III; Samyang 14 mm, clona f/8, 1/250, ISO 400

Při nižších clonách je velmi znatelná vinětace (což ne všichni považují za vadu) a u fotek najdeme "měkké" rohy, které jsou sice vadou, ale u širokoúhlých objektivů nijak ojedinělou. U malých clon to může dokonce vyvolat takový trochu 3D efekt. Je však třeba na to myslet ve chvíli, kdy komponujete snímek - pokud byste ho chtěli ořezávat, je třeba to dělat rovnoměrně z rohů a nepolohovat výřez asymetricky.

SAMYANG 14 mm f/2,8 MK2 - ostření na nekonečno při různých clonách, vinětace (od f/2,8 do f/22)

1 2 3 4 5 6 7

U všech fotografií je pouze upravená expozice, stíny a světla, aby byl výsledek co možná nejméně zkreslen dalšími úpravami (které u fotek běžně dělám).

Hlavní rysy

 • manuální ostření
 • manuálně ovládaná clona
 • zámek ostření
 • 9lamelová clona
 • utěsnění kolem bajonetu
 • zorný úhel 116,6 ˚

Shrnutí

Sečteno a podtrženo, objektiv má sice své nedostatky, celkově vzato je ale velmi dobře vybaven pro potřeby krajinářů a fotografů přírody. Naprosto zanedbatelná chromatická aberace, ostrost, bytelnost velmi příjemný úhel záběru a ještě příjemnější cena z něj dělají moc fajn objektiv. Je to plně manuální objektiv, který bohužel nepřenáší data do EXIFu, zato si s ním užijete pocit plně ovládané scény bez jakýchkoli pomůcek.

Další recenze

Recenze SAMYANG 10 mm f/3,5 XP: asi nejširší pevné sklo pro fullframe
Hodnocení 90%

Recenze SAMYANG 10 mm f/3,5 XP: asi nejširší pevné sklo...

26. 8. 2021
Samyang AF 14/2,8 RF
Hodnocení 90%

Samyang AF 14/2,8 RF

13. 11. 2019
SAMYANG 14 mm f/2,8 AF
Hodnocení 90%

SAMYANG 14 mm f/2,8 AF

6. 5. 2019

Diskuze

SAMYANG 14 mm f/2,8 Mk2

Přidat příspěvek
 • Jaroslav O.
  Reagovat

  Hodnocení

  Jaroslav O. 12.11.2020 18:16:05
  Mám tento manuální ultraširokáč. Jsem nastaven na delší ohniska, ale říkal jsem si, že to zkusím. A musím říct, že mě nepřepočtených 14mm doslova fascinuje.
  A nejen ohnisko, ale především kvalita fotek. Jsme zvyklý na objektivy sigma řady ART, na sony 85/1,8 a další, ale tento samyang je kresbou na podobné úrovni. Naprosto mě to šokovalo. Škoda, že sem nejde vložit nějaká fotka. Manuál mi vůbec nevadí, stačí zaostřit na 2 metry, zamknout zaostření, nastavit f8-11 a fotit. Neuvěřitelné.
  • Jaroslav O.
   Reagovat

   Upřesnění názoru z testu

   Jaroslav O. 12.11.2020 18:19:09
   No, nevidím jediný důvod, proč takovým objektivem ostřit na nekonečno. Jedině snad u astronomické fotografie. Ale při běžném focení je to naprosto zbytečné.
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...