VANGUARD VEO 2 235CB: ultralehký stativ pro fotografy-cestovatele | FotoŠkoda
Recenze

VANGUARD VEO 2 235CB

Anna Jirásková
8. 10. 2020 | 5 minut čtení

Na cestách - a na těch za fotkou obzvlášť - počítáte každý gram. Foťák, objektivy různých ohnisek (co kdyby se naskytlo to či ono), baterky, osobní věci nepočítaje. Proto chceme stlačit hmotnost ostatního příslušenství na minimum. Tento stativ splňuje požadavky každého fotografa-cestovatele: je lehoučký, velmi skladný, ale vysunout se dá do úctyhodné výšky a unese i těžkou techniku.

Hodnocení odborníka 91%

 • ultralehký - ideální na cesty
 • malé rozměry ve složeném stavu
 • ve složeném stavu je hlava schovaná mezi nohami
 • vyjímatelná středová tyč a možná transformace na makrostativ
 • nosnost
 • samostatně polohovatelné nohy
 • tři různé polohy nohou
 • protiskluzový kryt na jedné noze pro pohodlné držení v zimě i vlhku
 • součástí stativu je i pouzdro
 • kvůli nízké hmotnosti je v silnějším větru náchylnější k nestabilitě
 • lze trochu pohybovat středovou tyčí ve vzpřímeném stavu i přes utažený šroub

Popis

Opravdový přítel na cesty

Vanguard VEO 2 235CB

Skladný a lehký

První věc, které si všimnete, ještě než stativ vezmete do rukou, je, že je malý. Ani byste do něj neřekli, že se může vysunout až do výšky 145 cm. Když si stativ vezmete do rukou, poznáte, že je neskutečně lehký. Karbon je tady opravdu znát. A třetí věc, která mě u složeného stativu potěšila na první pohled, byla schovaná hlava, do které jinak snadno ťuknete o futra nebo ji odřete o skálu, zkrátka protože neodhadnete šířku batohu.

To, že vývojáři při tvorbě tohoto stativu mysleli právě na cestovatele, je ale patrné i z jiných věcí. Jsou to třeba samostatně polohovatelné nohy, které můžete přizpůsobit terénu - a nejen pomocí sekcí, ale tří různých poloh, které snadno navolíte stisknutím knoflíku pod zámkem nohou. Jenom pozor - středová tyč se skládá pomocí kloubu mezi nohy, a ačkoliv to svádí k využití nějaké mezipolohy k focení, není k tomu určená a váš foťák (nebo spíš objektiv) by mohl nabrat rychlý konec (což naštěstí není moje bolestná zkušenost z praxe).

Pokud se bojíte, že lehký stativ neudrží vaši těžkou výbavu, tak můžete obavy hodit za hlavu - bez problémů udržel Canon 5D Mark III s celkem těžkým objektivem Samyang 14 mm f/2,8 Mk2.

Vanguard VEO 2 235CB

Na svou hmotnost je sice relativně bytelný, ale to, že je lehoučký, přece jenom neskýtá jenom samé výhody. Vyzkoušela jsem ho v prudkém větru, kde měl problém s tím, že se středová tyč, pokud ji necháte maximálně vytaženou, celkem dost klepe (abych byla upřímná, byl to nárazový vítr, který málem porazil i mě, ale podobné problémy měl i druhý den při značně slabším, ale přesto silném větru).

To se dá samozřejmě regulovat zasunutím středové tyče, nebo rovnou její výměnou za destičku, kterou využijete i na makro, případně snížením těžiště celého stativu, přesto si do velkého větru raději vezměte něco, čím stativ zatížíte, nebo rovnou nějaký těžší. Někdy totiž zkrátka potřebujete být s foťákem co nejvýš. Pokud jdete na delší trek a dva stativy ani doma nemáte a nechcete mít, nepochybuji o tom, že si poradíte i s tímto ultralehkým kouskem.

Vanguard VEO 2 235CB

Na krajinky i makro

Už jsem naznačila, že kulová hlava na středové tyči není jedinou výbavou, kterou ke stativu dostanete. Celou středovou tyč totiž můžete vyjmout a místo ní nasadit maličkou patku se šroubem, která přesně zapadne do prostoru po tyči a na kterou rovnou umístíte foťák. A protože nohy stativ můžete dát do takřka vodorovné polohy, máte ideálního pomocníka na makrofotografii. Nebo jako zmíněná eliminace třasu. :) Na fotce je poloha nohou vidět s vytaženou středovou tyčí.

Vanguard VEO 2 235CB

Na stativu se nachází jenom pár páček a knoflíků, takže ovládání není žádný problém a jde to hned. Drobné nepohodlí vzniká při upevňování foťáku s destičkou na stativ, protože šroubek utahující destičku je těsně pod foťákem, ale není to nic dramatického. Naopak musím vyzdvihnout to, že samotná destička má na svém šroubku zespoda háček, takže se destička na foťák připevňuje pohodlně. Je to sice celkem běžná záležitost, ale nikoliv automatická.

Dalším bonusem je pak pouzdro s popruhem, které ke stativu dostanete - to můžete využít ve chvíli, kdy s sebou nenesete batoh, ale třeba jenom foťák přes rameno nebo v brašně.

Vanguard VEO 2 235CB

Hlavní rysy

 • multifunkční kulová hlava vybavená třemi nezávislými tlačítky pro zámek, otočení a tenze (tření)
 • inovativní nastavení středového sloupku a nohou stativu
 • prvotřídní materiály jako hořčík, letecký hliník pro lehké, robustní a odolné provedení stativu
 • kvalitní zpracování nohou pro hladké a přesné rozložení stativu
 • háček na zajištění stability - možnost zavěšení závaží či batohu

Shrnutí

Dobrý výkon za dobrou cenu. Stativ je lehký, po složení malý, vysunutý relativně vysoký a také relativně bytelný. V extrémních podmínkách, jako je velmi silný vítr, je potřeba se trochu přizpůsobit, protože kvůli své hmotnosti je - v maximální možné výšce stativu - náchylnější k nestabilitě. Velkou výhodou je podle mě mezi nohami chráněná hlava a také variabilita stativu - využijí ho jak krajináři, tak makrofotografové. Má své nevýhody, které jsou ovšem vyvážené řadou výhod. Recenzovala Anna Jirásková

Další recenze

První dojmy: Fuji X-H2S - rychlý jako pes!
Hodnocení 98%

První dojmy: Fuji X-H2S - rychlý jako pes!

30. 6. 2022
Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH
Hodnocení 88%

Recenze: PANASONIC 9 mm f/1,7 ASPH

23. 6. 2022
Recenze: Sigma 120-300 f/2,8 DG OS HSM Sports
Hodnocení 98%

Recenze: Sigma 120-300 f/2,8 DG OS HSM Sports

16. 6. 2022

Diskuze

VANGUARD VEO 2 235CB

Přidat příspěvek
 • IvanŠ
  Reagovat

  Chybí tam

  IvanŠ 14.10.2020 11:51:13
  IMHO nevidím tam
  - zda existují výměnné hroty místo gumových nožiček
  - zda středový sloupek má háček na zátěž
  dík Ivan
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Chybí tam

   Luděk Bouška 15.10.2020 11:22:49

   Dobrý den, výměnné hroty bohužel použít nejdou a háček pro zavěšení zátěže na středové tyči také není.

 • CSA
  Reagovat

  Parametry

  CSA 12.10.2020 17:45:06
  Je hezké, že se tu člověk dozví, že stativ je ultralehký a skladný ... ale ty konkrétní rozměry (zejména ve složeném stavu) a váhu, což asi u cestovního stativu jsou hned po stabilitě jedny z nejdůležitějších parametrů, se tu nedočtu ... :)
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Parametry

   Luděk Bouška 14.10.2020 18:09:51

   Dobrý den, všechny "chybějící" parametry najdete v Parametrech, viz https://www.fotoskoda.cz/vanguard-veo-2-235cb-karbonovy-stativ-s-kulovou-hlavou/#/tab/description

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...