Produktové novinkyAktuality z fotosvětaProduktové novinky,Aktuality z fotosvěta

Fullframe bezzrcadlovky Nikon a Canon na obzoru, kapitáne!!!

| 4 minuty čtení

Takhle nějak by asi zavolal námořník ze strážního koše, kdyby bedlivě sledoval pomyslný oceán fotografické techniky. Zatím se jedná spíš jen o tušení toho, co se za obzorem teprve rýsuje, ale je možné, že už brzy uvidíme jasné obrysy. A protože my ten oceán fototechniky sledujeme opravdu hodně pečlivě, budeme vás hned informovat o všem, co se kde šustně, na to vemte jed.

Co víme jistě

Jistě víme to, že zatímco se Canon s Nikonem v posledních letech tvrdošíně drželi zaběhaných kolejí s tvrzením “zrcadlovka je a bude ta nejlepší konstrukce pro pořádný foťák”, ostatní výrobci je moc neposlouchali a šli vlastní cestou. A ono se po prvních ne úplně jistých krůčcích ukázalo, že ta nová cesta vede k úspěchu. Popovídat by vám o tom mohli třeba u Sony, jejich řada bezzrcadlovek s fullframe snímačem už Nikonu a Canonu přebrala docela dost příznivců. Dokonce i u tak tradičního výrobce jako je Leica pochopili, odkud vane nový a evidentně velmi svěží vítr a Fujifilm s Hasselbladem představili středoformátové bezzrcadlovky, které se na profi trhu uchytily také docela slušně.

Jinými slovy: dvěma donedávna neochvějným jedničkám na profesionálním fotografickém trhu v posledních letech docela ujel vlak a pokud chtějí přežít, chtě nechtě musí na rychle rostoucí oblibu bezzrcadlovek reagovat. Tolik fakta.

Co tušíme za obzorem

V posledních týdnech a dnech se množí zvěsti pocházející z nejrůznějších zákoutí internetu, takže stěží rozpoznat, které z nich jsou relevantní a které jsou pouhými výplody bujné fantazie milovníků fototechniky. Ale je evidentní, že se nejspíš NĚCO chystá.

Původní zvěsti mluvily jen o Nikonu, ale s blížícím se veletrhem Photokina se začínají pozvolna objevovat fámy o tom, že i Canon představí zbrusu novou fullframe bezzrcadlovku. Bereme to tedy zatím hodně s rezervou, protože jak to u fám (a je třeba znovu zdůraznit, že se zatím jedná skutečně jen o nepodložené drby) bývá, mnohdy si protiřečí a skutečnost je pak úplně jiná.

Co se můžete dočíst

V případě Canonu se těch drbů zatím moc neobjevilo, ale pár přece:

 • nová bezzrcadlovka (možná dvě) by mohly být představeny v září na veletrhu Photokina
 • jedna z nich by mohla být vybavena fullframe snímačem s rozlišením 30 nebo 24 Mpx
 • uvedení na trh by mohlo být na přelomu roku 2018/2019, ale možná také už v listopadu

 

Pokud jde o Nikon, fám se sice objevilo víc, ale některé si dost protiřečí, takže těžko předvídat, jak to nakonec bude, pokud to vůbec bude:

 • dvě fullframe bezzrcadlovky s rozlišením přibližně 24 a 45 Mpx (údaje z různých zdrojů se liší, může to být i 25 a 48 Mpx)
 • velikost podobná jako u Sony A7, ale s lepší ergonomií a držením. Jiné zdroje ale uvádí, že tělo bude (téměř) totožné se zrcadlovkou D850
 • nový Z-bajonet - o tom se psalo snad už v zimě. Znamenalo by to ale úplně novou řadu objektivů s tím, že ty starší by byly kompatibilní přes redukci. To už Nikon umí a dokázal to u systému Nikon 1. Nasvědčovaly by tomu i nové objektivy s elektromagneticky ovládanou clonou, redukce by pak šla velice snadno vyrobit (byla by vybavena pouze elektronickými kontakty)

  Jiný zdroj ale uvádí, že by tělo bylo skutečně velice podobné s D850 a to včetně F-bajonetu. Pak by to znamenalo kompletní kompatibilitu se všemi doposud vyrobenými objektivy Nikon vybavenými právě F-bajonetem
 • tzv. pětiosý stabilizátor snímače - podobný známe u Sony a funguje bezvadně
 • rychlost prý 9 sn/s
 • slot na 2 karty - XQD a CF Express (asi novinka…)
 • rozlišení elektronického hledáčku vyšší než 3,6 milionu obrazových bodů
NiSi Mavic 3, ND64 filtr

Pro DJI Mavic 3, Ideální pro zatažené až jasné podmínky, Prodlužte rychlost závěrky snížením množství světla vstupujícího do fotoaparátu

890,-
F-STOP Tilopa DuraDiamond - Magma

objem 50 l, materiál DuraDiamond™ - lehčí, pevnější a odolnější vůči vlivům počasí, hliníkový rám pro přenesení váhy z ramen na boky

9 790,-
CANON EOS R5c

Hybridní řešení 2v1: EOS R a Camera systém v jednom, Rozlišení 45 MPix, full frame senzor, DIGIC X obrazový procesor

0,-

Související články

Canon EOS R5c: první hybridní full frame kamera s 8K rozlišením

Canon EOS R5c: první hybridní full frame kamera s 8K...

Nikon Z 400 mm f/2,8: inovace pro sportovní a wildlife fotografy

Nikon Z 400 mm f/2,8: inovace pro sportovní a wildlife...

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Další Aktuality z fotosvěta

Super-světelná novinka LAOWA ARGUS 45 mm f/0,95 FF

Super-světelná novinka LAOWA ARGUS 45 mm f/0,95 FF

TOP články z našeho blogu aneb Co vás letos nejvíc zaujalo

TOP články z našeho blogu aneb Co vás letos nejvíc zaujalo

365 dní v Centru FotoŠkoda: Co se u nás událo v roce 2021

365 dní v Centru FotoŠkoda: Co se u nás událo v roce 2021

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...