Petr Jan Juračka pokřtil svou knihu "Ze života fotografa" | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaRozhovory

Petr Jan Juračka pokřtil svou knihu "Ze života fotografa"

20. 9. 2018 | 5 minut čtení

Royal Theatre Praha hostilo 18. 9. 2018 představení nové knihy Petra Jana Juračky “Ze života fotografa”. Na vznik knihy přispělo prostřednictvím portálu HitHit přes 1200 účastníků kampaně a vybralo se neuvěřitelných 607 000 korun. Křest jsme si nemohli nechat ujít.

“Tohle byl šílenej kotel, kámo”

Petr to vystihl přesně. Na místě představení nechyběla osobitá výzdoba. Nad diváky visel například kajak. A že jich dorazilo, celkem 160 lidí sledovalo, jak Petr slanil na scénu z balkonu divadla a chopil se úvodního autorského čtení. Následovala krátká videa, fotografie, historky a představování rodiny, kamarádů a kolegů z oboru.

petr jan juracka krest knihy

Detaily a zajímavosti o knize “Ze života fotografa”

Jak se již v předmluvě knihy dočtete, Petrova myšlenka napsat knihu se zrodila před 7 lety u jezera Bajkal, které toho času s kamarádem na kajaku přejel. 

Autor uvádí, že chce čtenáře především motivovat k tomu NĚCO prožít. To “něco” nemá nijak konkrétní popis, jasně vám ale dojde, že jde o výstup ze své komfortní zóny. Obyčejně se totiž dostaví zážitek. K tomu čtenářům dopomůže i vložená strana s názvem “moje přání”, na kterou si budete moci napsat…. To už necháme na vás. Kniha je vlastně soupisem velmi nevšedních zážitků, expedic a historek ze života autora/fotografa. :-) 

Font, kterým je název knihy a nadpisy v ní napsány vymyslel Petrův tatínek a věnoval mu ho půl roku před vydáním knihy. Autor podepsal všech 1 600 výtisků knihy. Knihu vydalo nakladatelství First Class Publishing. To se postaralo i samotnou událost křestu. 

Knihu autor nepolil šampaňským. Jak sám říká, nechtěl první výtisk, který podepsalo všech 26 nejbližších na pódiu, zničit. Na přípitek tak skvěle posloužil panák Metaxy.

juracka ze zivota fotografa

Rozhovor s autorem knihy

  • Jak se po představení cítíš Petře? Na scénu jsi slanil ve velkém stylu a skoro 3 hodiny zajímavě povídal, četl a "pomlouval". (smích)

Tohle byl šílenej kotel,kámo. Trochu se obávám, že ještě hodně času uteče, než mi dojde, že se tohle fakt stalo! Stejně, jako když se narodily naše holky, trvalo mi několik dní pochopit, že jsem táta. Jsem utahanej jako kotě, ale šťastnej. 

  • Nápad na knihu se zrodil dle tvých slov na Bajkalu. Od té doby jsi cíleně sbíral materiál, nebo jen tak nějak dál žil svůj příběh a letos to dal dohromady? 

Mnohokrát jsem letěl za focením. Létal jsem za fotkami, za horami, za skalami… ale nikdy jsem neudělal ani krok proto, abych měl o čem psát. Protože já ty roky dycinky psal o tom, o čem jsem ani netušil, že se mi může stát. A tak jsem poletoval po světě, fotil a průběžně přímo na místech, kde jsem zrovna byl, psal. A teď je to pohromadě. :)

  • Hele, víš, co mě napadlo? Napsal jsi to poměrně brzo a nějak nemám pocit, že bys pověsil všechno na hřebík. Napíšeš i pokračování? 

Je to moje druhá kniha, první ale takhle autorská a hlavně prozaická. Ta první byla vyloženě odborná publikace o dronech. A jestli je poslední? To se ještě ukáže, nicméně mám před sebou jednu dopsanou, úplně jinou a takovou, kterou prostě musím dotáhnout. Ale upřímně, nebude to zejtra.

  • Co budeš zítra dělat? Vyspávání opice není tvůj styl.

Hehe, to jsi uhodl. Prospal bych se rád, ale musím naložit všechny ty krámy ve First Class, odjet se Zuzkou do Pardubic a tam se ne jen vybalit, ale taky sbalit. Nebudu patrně spát dva dny v kuse, protože mě čeká další bestiální cesta hned pozítří. S Petrem Horkým, Adamem Ondrou a novýma hračkama :-)

Úryvek z knihy “Ze života fotografa”

Nemohli jsme si odpustit malý úryvek z knihy. Ten pojednává pro fotografy o velice častém tématu - tzv. šuplíkovkách. 

Jsou tři typy fotek, první, to jsou ty, které hned po pořízení člověk maže, protože ví, že k ničemu nebudou. Jsou buď rozmazané, nebo špatně exponované, nebo prostě o ničem. Druhá kategorie, to je přesný opak. Už při samotném mačkání spouště chytne fotografa amok, že právě pořídil ten úplně nejlepší záběr na světě a že tohle je prostě tutovka! Fotku hned po návratu domů stahuje do počítače, horlivě upravuje a sype na sociální sítě. A ten třetí typ? To jsou šuplíkovky. Je jich mnoho, ale na naprostou většinu fotek v šuplíku se zapomene. Bývají obvykle průměrné a jejich naděje na to, že ještě někdy spatří světlo světa, jsou velmi malé…PETR JAN JURAČKA, Ze života fotografa

Knihu si můžete zakoupit přímo na First Class eshopu
Trička na akci jsme dělali přímo ve FotoŠkoda. Více o nich zde

Autor článku: Václav Křížek
Autoři fotografií: Michal Unar, Václav Křížek

CANON EOS R8
CANON EOS R8

Kompaktní fotoaparát pro focení i natáčení videa, Full frame snímač s rozlišením 24,2 Mpx, Dual Pixel CMOS AF II ostření s detekcí objektů, lidí a zvířat včetně ostření na oko

43 990,-
FUJIFILM Instax pouzdro MINI 12 - zelené

Pro Instax Mini 12, Pevný koženkový materiál, K dispozici v 5 trendy barvách

499,-
FOCUS ROCK rám A 3 dřevo, dub

27,7 x 42 cm, Krycí sklo

430,-

Související články

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Staňte se členem CPS nebo Canon Club a čerpejte výhody

Staňte se členem CPS nebo Canon Club a čerpejte výhody

Ohlédnutí za rokem 2022 v Centru FotoŠkoda

Ohlédnutí za rokem 2022 v Centru FotoŠkoda

Další Rozhovory

Lukáš Vinš: Technika je jen špička ledovce

Lukáš Vinš: Technika je jen špička ledovce

Jitka Spoustová Staňková: Na kvalitu si stojí za to počkat

Jitka Spoustová Staňková: Na kvalitu si stojí za to počkat

Rozhovor: Je foton ještě stále rychlejší než elektron?

Rozhovor: Je foton ještě stále rychlejší než elektron?

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...