Jeden svět

Jeden svět

Jeden svět

Jeden svět v Praze se koná od 3. do 12. března, pak v regionech Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 3. do 12. března 2014 v Praze. Během března a dubna se představí v dalších 33 městech – začíná v Ústí nad Labem, končí v Ústí nad Orlicí.

Jeden svět v Praze se koná od 3. do 12. března, pak v regionech

Přes 100 dokumentárních filmů z celého světa bude promítat 7 pražských kin: Lucerna, Světozor, Evald, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna a Bio Konvikt – Ponrepo. Letos nově kino Lucerna otevře divákům i Malý sál, celkem jich tedy festival obsadí 10. Festivalový tým už teď připravuje panelové diskuse i debaty po filmech s účastí zahraničních hostů. Do Prahy se chystají tvůrci dokumentů i protagonisté. Festivalové centrum v Praze: Centra Člověka v tísni - Langhans.

Program a filmy

Práce jako noční můra i radost

Hlavním tématem letošního ročníku bude práce. Jeden svět se snaží upozornit na to, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání jako zdroj obživy stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Práce lidi spojuje, protože ji řeší všichni – ti, kdo ji hledají, ti, kdo se bojí, že o ni přijdou, i ti, kdo v ní musí trávit příliš času a přicházejí o svůj soukromý život. „Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Někdo je střídá, jiný jí vděčí za hodně

V kampani Jednoho světa 2014 uvidíte skutečné lidi. O svém vztahu k práci mluví způsobem, jako by hovořili o významné osobě svého života. Mladá žena s titulkem „Snad spolu zůstanem“ se bojí o práci. Pán s nápisem „Střídám je“ poukazuje na svá tři zaměstnání, jimiž se snaží uživit rodinu. Diváci a divačky se na různých místech setkají s téměř dvěma desítkami různých tváří a postojů k práci. Navíc si na Facebooku budou moci vytvořit vlastní festivalový vizuál. Letošní kampaň realizovala agentura Büro128 ve spolupráci s fotografem Pavlem Hejným a režisérem Markem Myšičkou.

Kategorie o práci i čtyři premiéry českých filmů

Hlavní programová kategorie stejně jako vizuál představí téma práce v celé jeho šíři. Podíváme se do oblastí, kde změny globálního trhu mají výrazný dopad na způsob života místních. Uvidíme tlaky, jimž čelí zaměstnanci jak v asijských továrnách, tak v evropských. Filmy se tematicky dotknou přepracování a vyhoření, nezaměstnanosti a vzniku nových chudých vrstev společnosti, ale i migrace, dětské práce na globálním Jihu nebo zodpovědné spotřeby. Letos nová kategorie Rodiny v ohrožení je o těch, jimž v budování mezilidských vztahů brání objektivní překážky. Nebudou chybět ani další, už tradiční kategorie. Jeden svět 2014 pro své publikum připravil 4 premiéry českých filmů: Pirátské sítě (David Čálek a Jakub Zahradníček), Olga (Miroslav Janek), Počátky (Linda Kallistová Jablonská) a Raduga (slavnost duhy) od Zdeňka N. Bričkovského. V distribuční premiéře se představí Eugéniové (Pavel Štingl).

Další informace a aktuality z příprav festivalu Jeden svět najdete:

 

Podobné články

Terry Donnelly: Nejlepší tipy pro fotografování ragby v akci
Terry Donnelly: Nejlepší tipy pro fotografování ragby v akci

16. 10. - V okamžicích, kdy rozhoduje zlomek vteřiny, je velice užitečné znát tipy, které vám umožní pořídit jedinečný snímek....

Skenování a digitalizace: Oživte staré rodinné fotografie!
Skenování a digitalizace: Oživte staré rodinné fotografie!

14. 10. - Máte rádi staré fotografie ve fotoalbech nebo kouzlo analogového filmu? My taky! S radostí jim také vdechujeme nový,...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací