(Bez)zrcadlovka vs. kompakt: Kdy sáhnout po kterém foťáku | FotoŠkoda
Fototipy

(Bez)zrcadlovka vs. kompakt: Kdy sáhnout po kterém foťáku

(Bez)zrcadlovka vs. kompakt: Kdy sáhnout po kterém foťáku
21. 2. 2022 | 3 minuty čtení

Jak zařídit, abyste si za každých okolností přivezli domů parádní fotky? V tomto článku se podíváme na to, kdy sáhnout po zrcadlovce nebo bezzrcadlovce a kdy vám skvěle poslouží mnohem menší přístroj, kompakt, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě fotek.

Malý vs. velký fotoaparát

Pořádná fotka se dá udělat jenom s pořádnou (bez)zrcadlovkou!

Tuto větu jste jistě nejednou slyšeli a možná ji i sami používáte. Dříve to možná platilo, digitální fotografie se ale vyvíjí velmi rychle a už dávno s sebou nemusíme na týdenní túru vozit těžkou zrcadlovku, abychom si domů přivezli parádní záběry.

Pokud jdete fotit reklamní zakázku či portrét s klientem, panoramatické záběry, které se budou tisknout na metrová plátna, astrofotografii nebo jiné disciplíny, kde je velký snímač skutečně znát, profesionální stroje, které jsou často také celkem těžké (i když to dnes již zdaleka není pravidlo), jsou jasnou volbou. A to bez ohledu na to, zda mluvíme o zrcadlovkách alias DSLR nebo bezzrcadlovkách (CSC fotoaparátech).

Speciálně na cestách, byť se můžeme těšit na skvělé kvalitní fotky, může být ale jejich hmotnost na obtíž. V batohu je znát každé deko, natož kilový foťák, nemluvě o tom, když ho máte zavěšený na popruhu. Často tak můžete ztratit i chuť něco vyfotit (a zpětně vám to nejspíš bude líto).

Výstup na Wildspitze s kompaktním fotoaparátem Sony RX100 VII © Martin FeixVýstup na Wildspitze s kompaktním fotoaparátem Sony RX100 VII. Více fotografií najdete v článku Martina Feixe © Martin Feix

Nebo radši sáhnete po telefonu, který má každý z nás zkrátka pořád po ruce. Kvalita fotek je ale u mobilu stále ještě většinou jinde, než bychom si představovali. Právě tady přichází ke slovu nadupaný kompakt, který je lehký a přesto výkonný a u běžných velikostí snímků srovnatelný s dražšími přístroji. S jedním z nich, konkrétně se Sony RX100 VII, nedávno vyrazil na třídenní trek do Alp Martin Feix, zakladatel značky Girls Without Clothes. Jakou s ním měl zkušenost, si můžete přečíst v článku na jeho blogu.

chci znát martinův názor

Zítra, 22. 2. 2022 v 18:00, si můžete naladit náš Facebook nebo YouTube, kde se Luděk Bouška a Michal Houdek v živém streamu pobaví o velikosti snímače. Pokud vás zajímá něco konkrétního, neváhejte jim napsat buď předem nebo klidně během samotného vysílání.

SONY CyberShot DSC-RX10 IV

20,1 Mpx snímač Exmor RS CMOS 1.0" s DRAM pamětí / procesor BIONZ X, Objektiv Zeiss Vario-Sonnar T* se zoomem 25–600 mm F2,4–4, Optický stabilizátor obrazu SteadyShot - aktivní stabilizace může přinést benefit až o 4,5 EV

52 490,-
SONY ZV-1
SONY ZV-1 vlogovací fotoaparát

Kompaktní digitální fotoaparát stvořený pro vlogování (výklopný LCD display, indikace červeného světla při nahrávání, možnost bezdtrátového gripu), Real-time Eye AF - rychlý autofocus s automatickou detekcí očí a tváře, Efekt jemné pleti - přirozený tón pleti při vlogování

19 790,-
SONY CyberShot DSC-RX100 VII

objektiv ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200mm F2.8 – F4.5, 8,3x optický zoom, CMOS 1" snímač s rozlišením 20,1 Mpx Exmor RS, 357 bodů ostření s fázovou detekcí a 425 kontrastních bodů ostření

33 990,-

Související články

Fotoškola - začínáme s focením přírody

Fotoškola - začínáme s focením přírody

10 tipů na focení zvířat v pohybu

10 tipů na focení zvířat v pohybu

S analogem až ke hvězdám: počátky vesmírné fotografie

S analogem až ke hvězdám: počátky vesmírné fotografie

Diskuze

(Bez)zrcadlovka vs. kompakt: Kdy sáhnout po kterém foťáku

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...