GoPro Hero 4 Session vs Polaroid Cube | FotoŠkoda
4. 11. 2015 | 6 minut čtení

Akční kamery GoPro Hero 4 Session a Polaroid Cube jsou si podobné nejenom rozměry a vzhledem, ale také filozofií ovládání. U obou je klíčová jednoduchost, která je zásadní pro soustředění na činnost, při které je kamera používána. Zbytečně složité ovládání nás totiž zbytečně odtrhuje od toho, co chceme opravdu dělat. Obě kamery jsme s řadou příslušenství testovali v českých i zahraničních bike parcích, kde jsme jim dali co proto!

Tento článek není klasickým duelem mezi dvěma konkurenčními kamerami, ale jakýmsi ukazatelem toho, jak rozdílné a zároveň podobné mohou být dvě sportovní kamery rozlišného cenového spektra se společnou myšlenkou – maximální jednoduchost ovládání.

Polaroid Cube 

Polaroid Cube bike test kamery Je kamerou vzezřením připomínající spíše dětskou kostičku než sportovní kameru schopnou zaznamenávat FHD video s 30 fps, a to přes skleněný objektiv s 124° zorným úhlem a 6 Mpx snímačem pro statické fotografie. Jistě si řeknete, že to není v dnešní době nic světoborného, ale podíváme-li se na cenovku, která  ve vybraných barevných verzích začíná na částce pod 3 tisíci korunami, nejsou to vůbec špatné údaje. Pro toho, kdo bych chtěl spořit místo na paměťové kartě typu micro SD, je u slotu na tyto paměťové karty připraven přepínač, kde je možné vybrat si mezi FHD a HD rozlišením, které má shodně 30 snímků za vteřinu. 

Ovládání je opravdu jednoduché, jedním tlačítkem si kameru zapnete, začnete natáčet nebo pořídíte fotografii. Natáčet můžete až 1,5h vkuse, což je při hmotnosti a velikosti kamery úctyhodný údaj. Kamera nemá LCD displej, což může vypadat jako zásadní nedostatek, ale při praktickém používání není vlastně potřeba. Ovládání zásadně ulehčuje stavová dioda, která informuje o tom, v jakém režimu foto/video se kamera nachází, a integrovaný reproduktor, který oceníte zejména v situacích, kdy nastavujete kameru poslepu, například na helmě či připnutou na nedostupném místě na kole nebo kdekoliv jinde. Praktickým detailem je vestavěný, opravdu silný magnet, díky kterému se kamera doslova přilepí ke každému kovovému tělesu a leckdy dokáže úspěšně suplovat montážní příslušenství/držák. Pokud byste chtěli využívat velkou přednost druhé testované kamery, GoPro Hero 4 Session a všeobecně všech GoPro kamer, tak si společně s kamerou pořiďte jakýkoliv držák či podvodní pouzdro se stativovým závitem a k tomu novinku v našem sortimentu – redukci z klasického GoPro montážního systému na standardní stativový závit, díky němuž můžete Polaroid Cube i jakoukoliv jinou lehkou kameru či kompaktní fotoaparát se stativovým závitem připevnit na držáky pro GoPro kamery, kterých jsou desítky druhů.

GoPro Hero 4 Session

Popisovat dnes tuto kameru je pověstným nošením dříví do lesa. Informací se o ní dá zjistit více než dost, ale prostá teorie a technické parametry nepoví zdaleka vše, co by měl zákazník, vybírající sportovní kameru, vědět. Předně, proč vypadá úplně jinak, než všechny ostatní GoPro? Odpověď je stejně jednoduchá jako otázka. Kamera je totiž koncipována poněkud odlišně než ostatní GoPro kamery. Je jednodušší na obsluhu, o 50 % menší a o 40 % lehčí. Menší rozměry/aerodynamický odpor a hmotnost ji přímo předurčují pro nejextrémnější použití, na kole ji připevníte tam, kde je klasické GoPro už moc velké, a díky zanedbatelné hmotnosti má menší tendenci k vibracím, které se následně přenášejí do záznamu.

GoPro Hero 4 Session

Také na všech držácích drží jako přibitá a nenechá se směrově rozhodit, na rozdíl od větších a těžších kamer. Její jednoduché ovládání vychází z faktu, že k obsluze všeho podstatného vám stačí jedno tlačítko, kterým stejně, jako u Polaroid Cube, volíte foto či video režim. Na rozdíl od něj je však možné tyto režimy plně nastavovat tak, jak jsou uživatelé GoPro zvyklí. Hlubší nastavování probíhá přes volitelný WiFi dálkový ovladač, který je možné připevnit na zápěstí ruky jako hodinky, a mít k němu a ke všem funkcím kamery neustálý přístup. Další možností je tablet či mobilní telefon na systému Android nebo Apple připojený přes vestavěné WiFi a Bluetooth.

V praxi uvítáte maximálně jednoduché ovládání kamery, kde jedním stiskem kameru zapnete a s ní i foto či video mód. S druhým stiskem dochází k uložení videozáznamu a současnému vypnutí kamery, což radikálně snižuje spotřebu energie. Kamera má podle výrobce natáčet více jak 2h ve FHD při 60 FPS, v teplém počasí vás ale mile překvapí až tří hodinová výdrž čistého natáčení.

USAGEAR Handlebar mount - úchyt na řidítkaK natáčení byly použity držáky od firmy USAGEAR, a to konkrétně Chest strap - hrudní držákHandlebar mount - úchyt na řídítka. Práce s nimi byla bezproblémová, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a především navrženy, tak aby splnily svou funkci - pevně spojily kameru s tělem jezdce - cheast strap, a kameru s například řídítky sjezdového kola, motorky atd. - handlebar mount. Klíčovými výhodami úchytu na řídítka od USAGEAR je především integrovaná snadno nastavitelná a aretovatelná kulová hlava, která umožňuje bleskovou změnu úhlu záběru a díky níž je možné vytvořit záběry, které bez kulové hlavy prostě nevytvoříte, nebo až po delším laborováním s upnutím kamery. Dále tento držák boduje velmi rychlým nastavením vnitřního průměru a následnou opravdu pevnou fixací.

PENTAX K-3 Mark III Monochrome
PENTAX K-3 Mark III Monochrome + 20-40 mm černý

CMOS Monochrome senzor, 25,7 Mpx APS-C, SAFOX 13 101-bodová fázová detekce AF

75 690,-
FUJIFILM Instax MINI 12 bílý + příslušenství + 20 snímků

objektiv: 60 mm, f/12,7, minimální zaostřovací vzdálenost: 30 cm, elektronická závěrka: 1/2–1/250 s

2 690,-
GOMATIC Peter McKinnon Cube Pack

Rozměry ve složeném stavu: 13x34x18 cm, Rozměry v rozloženém stavu: 44x34x18 cm, Nastavitelné popruhy batohu a stabilizační hrudní popruh

3 490,-

Související články

Recenze: Leica SOFORT 2
Hodnocení 82%

Recenze: Leica SOFORT 2

Recenze Fujifilm GFX 100 II
Hodnocení 99%

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Recenze: FUJIFILM Instax Pal
Hodnocení 77%

Recenze: FUJIFILM Instax Pal

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...