Dírkové komory | FotoŠkoda
FotoŠkoda FEST je v plném proudu!
Chci na festival!

Dírkové komory

Výrobce

Otvor (clonové číslo)

Formát snímku

čtverec (0)

Filmový materiál (formát)

120 (svitek) (0)
135 (kinofilm) (0)
8 x 10" (planfilm) (0)
ILFORD Camera Obscura dírková komora1

ILFORD Camera Obscura dírková komora

ILFORD Camera Obscura dírková komora
  • ohnisková vzdálenost 87 mm
  • 4x5" film
  • magnetická závěrka
3 650,-
Skladem 2 - 3 ks

Dírková komora, známá také pod názvem pinhole, je nejjednodušší způsob zobrazování, fungující na principu camery obscury, známé již mnoho století. Obraz se promítá malou dírkou na protější stěnu zatemněného prostoru. Tento jev lze využít i při fotografování. Stačí vložit světlocitlivý materiál do bedýnky s malým otvorem ve stěně bez jakýchkoli čoček. K tomuto účelu může sloužit třeba krabička od zápalek, nebo i celá místnost. Pinhole, nebo také dírková komora, která se v minulosti používala poměrně zřídka, spíše jen jako zvláštní druh fotografie, se dnes těší stále větší oblibě.

Fotografický svět je přesycen množstvím stále novějších, technicky dokonalejších přístrojů napěchovaných nejmodernější technologií. Jsme obklopeni miliony digitálních snímků, vypiplaných v grafických editorech, které však postrádají duši, a jsou více výtvorem stroje než fotografa. Proto se stále více tvůrčích fotografů po celém světě vrací k jednoduchosti a používá dírkovou komoru.

Říká se, že nejlepší dírková komora je ta, kterou si vyrobí každý sám, a ty nejjednodušší si dokáže zhotovit skutečně každý.

Avšak pro častější používání je třeba trvanlivější konstrukce a ne všichni mají dostatek vybavení, času nebo zručnosti, aby si ji mohli vyrobit. Proto je tady Centrum FotoŠkoda, abychom vám dírkovou komoru dodali.

Camera obscura

Camera ObscuraPrincip camery obscury neboli dírkové komory byl znám již před naším letopočtem. Už v 5. století př. n. l. na něj upozornil čínský filizof Mo Ti a v roce 350 př.n.l. jej popsal i Aristoteles. Od té doby se tímto jevem zabývalo několik osobností, mimo jiné i Leonardo da Vinci. Používána byla pro pozorování astronomických jevů, umožnila pozorování vztahů mezi lidským zrakem a perspektivou, méně zdatným malířům umožnila věrné překreslování vnější reality a počátkem 19. století se stala i prvním fotografickým aparátem. Josephu Nicéphorovi Niépceovi se s ní podařilo pořídit první heliografické snímky (nejstarším dochovaným snímkem je heliografie grafického listu, na němž vede mladý chlapec koně do stáje. Předpokládaný rok pořízení 1825). Od těch dob je dírková komora stále více skloňována s fotografií a ani dnes není možné pořídit fotografii, jejíž latentní obraz by nevznikl projekcí světelných paprsků prošlých skrze otvor či objektiv na záznamové medium umístěné v zatemněné komoře fotoaparátu.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...