Fotoexpedice - Gargano s Jiřím Skořepou | FotoŠkoda

Fotoexpedice - Gargano s Jiřím Skořepou

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý
Lokalita
externí kurz
Ukázat na mapě

Orchideje i nádherné scenerie, z nichž dýchá minulost poznamenaná člověkem i nezkrotná příroda. Na to všechno se můžete těšit na fotoexpedici na italském poloostrově Gargano, kde vás bude doprovázet Jiří Skořepa. Protože oblast zná jako své boty, můžete se těšit na přehlídku toho nejlepšího, co Gargano nabízí.

Fotografování divokých orchidejí v jedinečné krajině poloostrova Gargano

Gargano, poloostrov, který tvoří ostruhu nad podpatkem pověstné "italské boty", je znám jako domov více než 2 300 původních druhů vyšších rostlin (což je zhruba stejně jako v celé ČR). A především orchidejí, kterých zde vykvétá kolem 65 druhů. Navíc v nádherné krajině, spojující dramatickou divokost krasových planin se stopami osídlení z dávné i bližší minulosti.

Nikde jinde nenajdete na planinách desítky i stovky metrů nasucho po staletí skládaných zídek a terásek z místního křídového vápence. Kulaté i čtvercové kamenné chýše pradávných pastevců. Do moře strmě spadající svahy Monte Saraceno s nekropolí Daunů z předřímských dob. S obloukem duhy, klenoucím se nad pětistovkou kulatých ústí pravěkých hrobů tesaných do skály.

Háje pokroucených kmenů prastarých olivovníků kolem bělostných domů jitřního města - Mattinaty. Monumentálnost normanského a templářského hradu v Monte San’t Angelo i domy kolem, nalepené v úzkých uličkách ke skále jako vlaštovčí hnízda. Obilná políčka zaplevelená žlutými divokými tulipány. Bílý monolit Pizzomunno na pláži ve Vieste. Byl tu předtím, než u pláže vyrostly hotely, a bude tu i potom. Skály a planiny Gargana měří čas jinak.

Během společné fotocesty se budeme věnovat obojímu současně - orchidejím i krajině. Na Garganu Jiří Skořepa od roku 2012 poznávání a fotografování orchidejí v sedmi různých letech věnoval vždy nejméně jeden jarní týden.

Výhody zájezdu s Jirkou

 • Jirka ví, kam za orchidejemi. Běžné druhy sice na Garganu ještě rostou doslova v příkopech, ale ty méně časté je třeba umět hledat.
 • Ví také kdy. Každá sezóna je trochu jiná, víc či méně posunutá. Záleží na množství vláhy v předchozím roce a na průběhu zimy. Podle toho jak, kde a kdy zrovna určité druhy kvetou, dokáže ze zkušenosti odhadnout, kam je dobré vyrazit.
 • Ví, na která místa jít fotografovat krajinu tak, aby na snímcích vynikl její jedinečný charakter. Ví, kdy je na jednotlivých lokalitách ideální světlo. Někam je lépe jet po ránu, jinam navečer. A vybírat místa i podle aktuální předpovědi počasí.
 • Provede vás nejpestřejšími přírodními zahrádkami vstavačů a tořičů. V prvé polovině dubna zastihneme v květu ještě poslední rostliny časně jarních orchidejí. Z ne-orchidejí potkáme nádherné divoké bílé narcisy či divoké žluté tulipány i záplavu fialových a žlutých kosatců.
 • S trochou štěstí najdeme na rostlinstvu i vyzáblé hnědavé kudlanky.

Program a výběr lokalit v jednotlivých dnech přizpůsobíme aktuálnímu počasí. Všechno je podřízeno jedinému cíli: Být ve správnou chvíli a při správném světle na tom správném místě! Budeme vstávat v nejnemožnější hodinu proto, abychom při východu slunce byli připraveni tam, kam by nás samotné  nikdy ani ve snu nenapadlo jít.

Uvidíme a budeme fotografovat desítky druhů, poddruhů a kříženců orchidejí. A k tomu úchvatné krajinářské scenérie z pobřeží i vnitrozemí Gargana - krasové planiny Promontorio del Gargano, mořský skalní most Architiello u Torre di San Felice, bílý monolit Pizzomunno na pláži pod útesy ve Vieste, pověstný "Les stínů" Foresta Umbra, vzácný relikt původního středomořského opadavého lesa ze seznamu světového dědictví UNESCO, nebo nekropoli dávných Daunů na Monte Saraceno.

​Motto

Zájezd je určen pro každého zájemce o fotografování (nejen) orchidejí a krajiny. Nezáleží na zkušenostech, záleží na nadšení. Podmínkou je být opravdovým fotografem, ochotným pro dobrý snímek obětovat i trochu ze svého pohodlí. Ať jste fotografický začátečník nebo zkušený fotograf, na Garganu si určitě přijdete na své.

​Program

 • ​Ráno zhruba 4:30 – 5:30 hod odjezd na lokality, ranní fotografování o modré a zlaté hodince.
 • 9 – 9:30: návrat, oběd, siesta. Při fotogenickém počasí věnujeme i polední hodiny poznávání zajímavých míst a nových lokalit.
 • 14 - 15 hod.: Podle zájmu konzultace k pořízeným fotografiím a diskuze o fotografování rostlin a květin.
 • 15 – 20 hod.: Podvečerní a večerní fotografování.
 • 20 – ? hod.: Večeře, diskuze, návštěvy pizzerie…

​Ubytování

 • dvou- až třílůžkové pokoje

Doprava

 • osobním automobilem - doprava je v ceně​

Cena zahrnuje

 • ubytování
 • dopravu
 • min. 1 profesionální lektora (Jiří Skořepa)
 • pojištění CK proti úpadku

​Základní cena nezahrnuje

 • stravování nad rámec ubytování
 • cestovní připojištění a pojištění storna zájezdu (pomůžeme vám jej v případě zájmu sjednat)
 • vše, co není uvedeno v sekci "cena zahrnuje" nebo v itineráři

​Proč jet s námi

 • K dispozici budete mít zkušeného lektora, který zná region a místní podmínky.
 • Během celé fotoexpedice  budete mít možnost individuálních konzultací při fotografování přímo v terénu.
 • Máme rádi i úplné fotografické začátečníky a fyzicky méně zdatné.

Proč ještě jezdit s námi? Máme pro vás hned 10 důvodů!

Doporučené vybavení

 • Objektivy různých ohnisek - základ je někde v rozsahu 40–150 mm ale také využijete jak širší sklo, tak delší teleobjektiv. Makroobjektiv ale není nutností, postačí i běžný objektiv (raději pevné ohnisko) a mezikroužky.  
 • Stativ, který umožní fotografovat i nízko nad zemí (nemáte-li jej, lze dobře nahradit doma ušitým "plátěným stativem" z látkového sáčku, naplněného rýží).

Doporučené vybavení navíc (nemusíte mít, ale je významnou výhodou)

 • odrazná deska (lze nahradit vymytým kartonem od krabicového mléka se stříbřitou vnitřní stranou) o průměru 30–80 cm
 • bílá rozptylka (difuzér) nebo bílý průsvitný deštník
 • dálková spoušť kabelová, infra nebo rádiová; nouzově lze nahradit používáním samospouště
 • fotoblesk, ideálně i s možností jej odpálit mimo sáňky fotoaparátu

Kdo vás bude provázet - Jiří Skořepa

K fotografování jsem se dostal ve dvanácti letech, když jsem objevil, že po stisknutí čudlíku se z placatého černého kvádříku po dědečkovi vyklopí nádherně starobyle vyhlížející černý měch s pochromovaným objektivem na konci. Od té doby se datuje můj zájem jak o fotografii, tak o historickou fototechniku.

Fotografování se, jako samouk, od té doby věnuji bezmála půl století. Věnuji se ponejvíce fotografování přírody, občas krajině, stavbám nebo památkám. Mou nejoblíbenější činností je fotografování jarních divokých orchidejí, letních zdomácnělých syslů,   krajiny v podzimním světle a netopýrů v zimním spánku.

Jsem psavec a autor. 20 let zkušeností s fotografováním rostlin jsem shrnul, kromě jiného, i v e-knize FOTOGRAFUJEME ROSTLINY A KVĚTINY. Pro fotografy píšu a vydávám edici zdarma dostupných elektronických knih "FOTOTAHÁKY". Baví mne fotografování s filtry a snad si tu a tam mohu dovolit k nim něco kvalifikovaně pronést.

Fotografické zkušenosti předávám na workshopech věnovaných převážně rostlinám či krajině středomoří.

Fotoexpedice - Gargano s Jiřím Skořepou
Makrofotografie Příroda

Fotoexpedice - Gargano s Jiřím Skořepou

24 900,-
Termín
Volná místa
9 dní
Pátek 7. duben 2023, 6:00
až Sobota 15. duben 2023, 23:59
externí kurz
více než 3

Fotoexpedice - Gargano s Jiřím Skořepou

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý
Lokalita
externí kurz
Ukázat na mapě

Další kurzy

Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava
Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava
Příroda Zvířata

Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava

Fotografování zvířat patří k jedné z nejoblíbenějších (a zároveň i nejobtížnějších) disciplín mezi amatéry i profesionálními fotografy. Jak focení správně načasovat, jak překonat mříže,...

LektorPetr Jan Juračka
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 890,-
Bez termínu
Fotovýlet - Potůčkovky
Fotovýlet - Potůčkovky
Krajina Příroda

Fotovýlet - Potůčkovky

Vydejte se s námi na fotovýlet zaměřený na specifickou krajinářskou fotografii. Pojeďte s námi fotit potůčky a vodopády! Celodenním výletem vás provede zkušený lektor a fotograf Jaroslav...

LektorJaroslav Hora
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 990,-
Bez termínu
Fotovýlet - Fotografujeme sysly a veverky
Fotovýlet - Fotografujeme sysly a veverky
Příroda Zážitek Zvířata

Fotovýlet - Fotografujeme sysly a veverky

Pro všechny milovníky přírody a nadšence do fotografování zvířat máme připraven netradiční fotovýlet s nevšedním zážitkem. Pojeďte s námi na kurz, kde není třeba dlouho vyčkávat a kde se...

LektorJaroslav Hora
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 290,-
Bez termínu
Úvod do makrofotografie
Úvod do makrofotografie
Makrofotografie

Úvod do makrofotografie

Fascinuje vás svět makrofotografie? Není divu. Svět makra je nádherný a zároveň nám všem snadno dostupný. Za krásnými makrozáběry nemusíte nikam cestovat, dokonce ani nemusíte opustit váš...

LektorLuděk Bouška
LokalitaZasedací místnost
Nejbližší termín24. 1. 2023
890,-
> 3 volných míst
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...