FUJIFILM X100V | FotoŠkoda

Stovková řada Fujifilm? Vždy to bude kombinace designového kousku s retro stylem a moderním srdcem uvnitř a parťákem na cesty, když chcete mít fotoaparát stále při sobě. Nechcete upravovat fotky na pc, protože víte, že jsou perfektní již ze samotného přístroje. Ať už je to libovolná generace. Každá následující přinese jen další vylepšení, které potěší. Vyzkoušel jsem již pátou generaci a zapsal jsem si mnoho postřehů na mých cestách.

Hodnocení odborníka 90%

 • perfektní kvalita obrazu i na vyšších ISO
 • bezkonkurenční barevné podání
 • kovové tělo odolné proti povětrnostním vlivům
 • 4K video
 • kvalitní elektronický hledáček
 • výklopný dotykový displej
 • displej by mohl být otočný

Popis

Jelikož jsem fotograf a ne videomaker, nebylo by z mé strany na místě hodnotit video funkce 100V a informace tady zmíním jen povrchně. Takže se podívejme na tento konkrétní model spíše pohledem fotografa. 

Ovládání fotoaparátu

Ze zadní strany zmizel 4 směrový ovladač. Je to zjednodušení, na které si fotograf musí zvyknout, ale o to více může řešit samotnou scénu. Pokud je to váš parťák na cesty, tak vám tato změna nebude chybět. 

Práce s ovládacími kolečky a tlačítky je velmi příjemná. Pokud rádi fotíte na prioritu clony, tak ovládání na samotném objektivu je velmi intuitivní a velice rychle si jej zamilujete. Přepínání ISO hodnot pomocí kolečka je jediné, které mi činilo potíže. Takže to radši přesuňte na funkční tlačítko. 

Celkově je ovládání příjemné. Pokud jste zvyklí na zrcadlovku, bude vám přechod zpočátku činit potíže, které ale zmizí během několika málo minut. Takže palec nahoru.

Objektiv 23mm f/2 II 

Pevné ohnisko představující ekvivalent k 35mm filmu. Tedy ideální ohnisko na reportáž, cestování. Oproti předchozí verzi je zde verze II. Ta představuje prý lepší kvalitu (nemám osobní zkušenost pro porovnání). Dle testů však přináší výrazný posun v ostrosti, přenosu kontrastu a snížení chromatické aberace. 

V každém případě není zapotřebí přemýšlet, jestli focení na plnou díru, tedy f/2 je použitelné v praxi. Bez problémů je. Z pohledu fyziky však bude lepší si přiclonit (což platí všeobecně pro každý objektiv), ale bylo by škoda se připravit o tak krásný bokeh a malou hloubku ostrosti, který je spojen s clonou 2. 

To oceníte při toulkách po městě, kdy se stmívá. Když chcete krásný detail a portrét. Já osobně focení na malou clonu miluju a tak kvalita nové verze je velký palec nahoru. 

Nová verze taky minimalizuje odlesky při focení v protisvětle. Obzvláště při focení s malou clonou. Ne že bych ty odlesky nevyrobil, ale zdaleka ne tak často, jak bych byl zvyklý u jiných objektivů a výrobců. 

Hledáček

Klasicky zde máme dvě (respektive tři) možnosti jak, používat hledáček. Ta první určená pro fajnšmekry je využití hledáčku jako klasický dálkoměr. Krásné retro, ale to jsem vyzkoušel spíše z nostalgie. Následuje LCD hledáček se všemi možnými funkcemi, které potřebujete v praxi. Ta třetí varianta je focení přes LCD, a tedy bez hledáčku. 

Skáčete z kompaktu? Pak zde vidíte, jak fotka bude vypadat ve finále. Umožňuje vám to volnost v nastavení hloubky ostrosti, expozice a především naživo vidět výsledek mnoha SW funkcí a filtrů, která stovka přináší.

LCD displej je velmi dobře konstruovaný a nevyčnívá z kompaktního těla. Jde vyklopit, ne však otočit. Podvědomě bych to uvítal, abych jej v případě potřeby otočil pro ochranu displeje (V batohu, v kapse atd.). Ale nikde jsem neviděl náznak poškození a vše by vyřešila ochranná fólie.

LCD je dotykový a velmi dobře se s ním pracuje. I když já osobně inklinuji k focení přes EVF.  

Závěrka

Focení se světelným objektivem za plného dne přináší i požadavek na maximální rychlost závěrky. Ta je zde na 1/2000s, což je zlepšení oproti předchozímu modelu (1/1000s). V případě i když tato rychlost nestačí, je super, že je fotograf varován v hledáčku.

Pak je nutné využít funkce vestavěného ND filtru. Ten je však nutné spustit manuálně. Automaticky by to bylo perfektní. Tak snad v příštím modelu. 

Závěrka je velmi tichá a neruší okolí. Umožňuje mi to v kombinaci s malým, nepatrným designem fotoaparátu fotit nepozorovaně situace, jako je ruch na tržišti a dalších místech, kde potřebujete zachytit atmosféru. 

Automatické ostření

Ostření je rychlé a velmi spolehlivé, v rámci svých možností. Sledování objektů funguje taktéž na výbornou. A to i ve špatných světelných podmínkách. Rozhodně si při cestách nebudete na AF stěžovat. Pokud porovnáme předchozí modely, tak je zde zlepšení, nečekejte však kvalitu, kterou najdete u řady X-Pro. 

Dle dokumentace AF funguje spolehlivě i s ostřením na oko do -5EV.

Co mne zaujalo, je kombinace automatického a manuálního AF. Namáčknete spoušť  a manuálně doostříte na potřebné místo. Ideální kombinace, když fotíte skrz listí, mříže apod.

Video zlehka

Testovaný model nabídne nahrávání do režimu 4K při 30 snímcích za vteřinu a při rozlišení 1080p nabídne 120 snímků za vteřinu. To je ideální na slow motion. Pomocí připojení portu lze dostat maximum pro 10-bitové nahrávání 4:2:2. Předností je využití opět simulací filmů Fujifilm, jako je Eterna apod.

Obecně si myslím, že to je spíše fotoaparát na fotky než na videa. Ale můžu se mýlit. 

Focení v noci 

Na výletech fotíte nejen ve dne, ale i v noci. Obzvláště ve městech. Zde musím opět zatleskat. Focení na ISO 6400 bylo úplně v pohodě použitelné a samotný autofokus pracoval velmi dobře. Můžete se tak těšit na spoustu dobrých snímků z letních nocí. 

Vestavěný ND filtr

Jak jsem již zmínil, tak fotoaparát nabízí i vestavěný ND filtr s funkčností 4 EV. Předchozí model nabízel jen 3 EV. V praxi drobnost, ale umožňuje to v kombinaci s rychlejší závěrkou fotit a hlavně natáčet za velmi slunečných dní.  

Za každého počasí

Tělo poslední generace je opět o něco odolnější proti “špíně a vodě”. Vylepšení doznaly dvířka baterie a další místa. Jedinou slabinou je tak samotný objektiv. Obecně už u předchozí generace nebylo pokud jde o odolnost co řešit. Takže opět bonus.

Výdrž baterie

Obecně je výdrž nikterak vysoká u bezzrcadlovek. Zde na jednu baterku uděláte podle dokumentace až 420 snímků. To by plus mínus odpovídalo i mé zkušenosti z praxe. Záleží jak si hrajete s displejem, nastavením a jak využíváte LCD pro focení. Pokud více cvakáte, jako já v případech , kdy najdu zajímavé místo (tržiště, přístav apod), tak je druhá baterie vhodná. Nicméně měl jsem i dny, kdy jsem ohatě vystačil s jednou baterií a ještě mi zbylo.  

Velmi pozitivní je, že baterie se velmi rychle nabíjí. Když už bylo třeba dobíjet. 

A teď to nejlepší…

Tím nejlepším jsou samozřejmě různé možnosti nastavení, simulace různých Fujifilm filtrů, focení panorama (I když jen do formátu JPEG), simulace tilt-shift objektivu, multiexpozice (až 9 snímků) do jednoho snímku a mnoho dalších.Focení se stává zábavou na cestách a navíc. Kvalita výstupu je parádní. Nemusíte řešit další postprodukci, sezení u pc apod. Prostě jen fotíte.

Hlavní rysy

 • 26.1MP snímač APS-C X-Trans BSI CMOS 4
 • Obrazový procesor X-Processor 4
 • Objektiv Fujinon 23 mm f/2 II
 • Hybridní 0,52x OVF s 3,69 m-OLED EVF
 • Odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • Výklopný zadní LCD displej

Shrnutí

Ideální foťák na cesty. Kvalitní snímač, super objektiv. Nenápadný design. A hlavně výstup, který nebudete dál řešit. Prostě jen fotíte a využíváte možnosti simulací filmu podle své potřeby. Focení zvládne za tmy a autofokus vás málokdy zklame. Není zapotřebí fotit do RAWU, stačí JPEG v nejvyšší kvalitě Fine. Intuitivní ovládání zvládne každý. Co víc si přát? Snad jen parádní obal a fotit, fotit a fotit.

Další recenze

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní teleobjektiv
Hodnocení 99%

Recenze Sony 70-200 f/4 G OSS II aneb špičkový kompaktní...

21. 9. 2023
Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší výlety
Hodnocení 92%

Recenze LOWEPRO Photo Active BP 200 AW: Ideál na menší...

7. 9. 2023
Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první univerzální zoom s F2,0
Hodnocení 95%

Recenze TAMRON 35-150 mm f/2-2,8 Di III VXD: první...

1. 9. 2023

Diskuze

FUJIFILM X100V

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...