Recenze: Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art | FotoŠkoda

Na začátku léta představila společnost Sigma unikátní novinku, kterou je širokoúhlý 14 mm objektiv s velmi vysokou světelností f/1,4. V tuto chvíli se jedná o jediný takový objektiv na trhu a lze ho pořídit ve dvou bajonetech, Leica L a Sony E. Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art cílí na specifickou skupinu žánrů, jimiž jsou především astro a krajinářská fotografie.

Hodnocení odborníka 94%

 • Výjimečná světelnost f/1,4
 • Odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • Kvalitní kovová konstrukce
 • Různé možnosti ovládání clony
 • Zámek zaostřovacího kroužku
 • Vysoká hmotnost a velikost
 • Nelze použít přední filtry
 • Focus breathing při přeostřování

Popis

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art představuje pevný širokoúhlý objektiv určený pro full-frame bezzrcadlovky s bajonetem Leica L nebo Sony E. Objektiv lze použít i na APS-C senzorech, kde nabídne ekvivaletní ohnisko 21 mm. Optická soustava s 1 SLD (Special Low Distortion), 3 FLD (Low Dispersion) a 3 asférickými (ASPH) prvky slibuje vynikající ostrost a eliminaci optických vad. Celokovové tělo je utěsněné proti povětrnostním vlivům a objektiv disponuje několika speciálními vlastnostmi vyvinutými přímo pro účely astrofotografie, ale také pro natáčení videa.  

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art pro L-mount

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art pro Sony E

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art

Využití

Objektiv jsem měla příležitost otestovat v městské krajině společně s fotoaparátem Panasonic Lumix S5. V tomto případě působila Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art tzv. překvalifikovaně. Takový běžný krajinář nebo hobby fotograf architektury možná nevyužije a neocení schopnosti, které tento objektiv nabízí. Zazáří právě v případě astrofotografie, u focení krajiny ve zhoršených světelných podmínkách, případně nočních městských scenerií.

Rozhodně se nejedná o sklo, se kterým by fotograf jen tak vyrazil na túru anebo do města fotit street. Fakt, že výrobce dodává objektiv s objímkou na stativ, napovídá, že statické scény a noční obloha budou jeho hlavní parketou. Nezapomeňme ani na natáčení videa. Díky funkci "de-click" u clonového kroužku mohou video tvůrci hladce upravovat clonu, pomůže také velmi rychlý autofokus. Nedisponuje ale stabilizací a jedná se o relativně velký a těžký objektiv pro použití na gimbalu. Ultra široké pevné ohnisko 14 mm, velmi vysoká světelnost, ale také jeho hmotnost/velikost a vyšší cenová kategorie, předurčují objektiv k využití užší skupinou uživatelů. Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art se však ani netváří jako univerzální kousek pro všechny fotografy.

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art

Optická konstrukce a výkon

Objektiv se skládá z 19 členů v 15 skupinách včetně 4 asférických členů. Při fotografování s plně otevřenou clonou jsem pozorovala nepatrně měkčí okraje po stranách, celkově ale můžete počítat s velmi vysokou mírou ostrosti v celé ploše fotografie. Objektiv disponuje vestavěnou sluneční clonou a při namíření do přímého slunce se vyskytnou občasné odlesky. Nízká clona znamená také nízkou hloubku ostrosti, tady však slouží především k nasbírání co nejvíce světla spíše než k vytvoření toho nejkrásnějšího bokehu.

I u takto širokého ohniska se samozřejmě stále nabízí kreativní možnosti rozostření pozadí při zaostření na blízký objekt (minimální zaostřovací vzdálenost činí 30 cm). Ostření funguje bleskurychle a bezproblémově, jen je při přeostřování patrný focus breathing (zvyšuje se distorze ve středu fotografie). Vinětaci lze u širokoúhlého objektivu očekávat, ta se dá velmi snadno opravit v postprodukci, případně nastavením korekce vinětace přímo ve fotoaparátu.

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art

Provedení 

Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art váží úctihodných 1170 gramů s rozměry 101,5 mm x 150 mm, což omezuje použití tohoto objektivu při focení z ruky. Určitě existují tací, kteří jsou zvyklí nosit těžkou techniku, osobně bych ale sklo do budoucna využívala spíše při práci na stativu, v ruce se totiž opravdu pronese. Zde přijde vhod objímka na stativ, která umožňuje otáčení objektivu, dá se také úplně odejmout. Za klad považuji odolnost a robustnost objektivu, kovové provedení působí velmi kvalitně a bytelně a určitě bych se nebála s ním vyjet do přírody i za zhoršených podmínek, objektiv je totiž utěsněný proti vniknutí vody a prachu. 

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art

Speciální funkce

Na těle objektivu mohou uživatelé najít několik speciálních funkcí. První z nich je tlačítko, které zamkne zaostřovací kroužek, nedojde proto k neúmyslnému otočení. Je zde k dispozici zmiňované tlačítko de-click, díky kterému můžete zvolit hladké otáčení clonového kroužku, přizpůsobitelné tlačítko AFL a standardní tlačítko pro volbu mezi automatickým a manuálním ostřením. U takto širokoúhlého skla asi není překvapením, že přední filtry nelze použít, objektiv ale disponuje držákem pro vnitřní filtry. Součástí balení je i speciální krytka, která bezpečně ochrání přední element objektivu a navíc nabídne prostor pro uschování 2 vnitřních filtrů. 

Rivalové Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art

A jakou má Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art konkurenci? Pokud vlastníte fotoaparát Sony, hlavním rivalem bude objektiv SONY FE 14 mm f/1,8 G Master. Světelnost sice nedosahuje f/1,4, ale pokud vám jde o praktičnost při přenášení, SONY objektiv váží pouze 460 gramů. Pokud však používáte fotoaparáty s bajonetem Leica L (Panasonic, Leica), Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art představuje vcelku unikátní kousek. Zmínit bychom mohli snad jen PANASONIC LUMIX S 14-28 mm f/4-5,6 MACRO, který se ale světelností samozřejmě novince nemůže rovnat.

SIGMA 14 mm f/1,4 DG DN Art

Hlavní rysy

 • Bajonet Leica L / Sony E
 • Rozsah clon f/1,4 až f/16
 • Optimalizovaný pro astrofotografii
 • HLA Autofocus Motor
 • Objímka pro stativ TS-141
 • Kruhová 11-lamelová clona
 • Odolnost proti prachu a vodě
 • Použít lze vnitřní filtry

Shrnutí

Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art je špičkovým objektivem pro low light aplikace. Pokud fotíte noční oblohu nebo se pohybujete ve ztížených světelných podmínkách, hledáte ultra široké ohnisko a budete schopni využít plný potenciál objektivu, může se jednat o tu pravou investici pro vás. Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art nepatří mezi univerzální ani kompaktní objektivy, ale zato nabídne jedinečnou světelnost, rychlost a optický výkon.

Další recenze

Recenze: SIGMA 17 mm f/4 DG DN Contemporary
Hodnocení 95%

Recenze: SIGMA 17 mm f/4 DG DN Contemporary

27. 7. 2023
Recenze: SIGMA 23 mm f/1,4 DC DN Contemporary
Hodnocení 94%

Recenze: SIGMA 23 mm f/1,4 DC DN Contemporary

6. 7. 2023
Recenze: SIGMA 50 mm f/2 DG DN Contemporary
Hodnocení 96%

Recenze: SIGMA 50 mm f/2 DG DN Contemporary

8. 6. 2023

Diskuze

Recenze: Sigma 14 mm f/1,4 DG DN Art

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...