Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!

Sony Alpha A7 je v prodeji už od roku 2013 a to je ve světě digitálních foťáků už docela dlouho. A stále se ještě prodává, což si nesporně zaslouží obdiv, když vezmeme v úvahu, že má už dva vynikající nástupce. Podívali jsme se na to, jak v dnešní době obstojí a jestli se koupě staršího modelu vyplatí. Jedná se totiž momentálně o nejlevnější fullframe přístroj, stojí pouze málo přes 20 000 Kč.

Hodnocení odborníka 90%

  • špičkový obrazový výkon
  • minimální šum na vysokých citlivostech
  • výkonný AF systém se 117 body fázové detekce
  • skvěle fungující detekce oka
  • rozsah ISO 100 až 25 600
  • odolnost proti prachu a stékající vodě
  • výklopný displej
  • připojení k chytrému telefonu pomocí WiFi a NFC
  • výborný OLED elektronický hledáček s vysokým rozlišením
  • potřeba dokoupení náhradních baterií, nebo power banky

Popis

Recenze Sony Alpha A7

Rok 2013 byl pro fotografický trh vlastně docela přelomový, u Sony totiž představili první fullframe bezzrcadlovky Sony A7 a A7R. To bylo něco, protože velké snímače do té doby nabízely především zrcadlovky. Kdo chtěl využívat výhod velkého snímače (a nemohl si dovolit perfektní, ale drahou Leicu), neměl jinou možnost než vybrat si nějakou výkonnou zrcadlovku od Canonu a nebo Nikonu. Samozřejmě se musel smířit i s relativně velkými rozměry a hmotností a právě tohle si u Sony dobře uvědomovali.

Výhody konstrukce bez zrcadla

Hledáček a trochu menší rozměry

Bezzrcadlovky mohou být díky absenci sklopného zrcátka o něco menší a lehčí, ale to nejsou jejich jediné výhody. Vím, že je to pro mnohé ještě stále diskutabilní, ale já s odstupem těch několika let beru jako výhodu elektronický hledáček, který rovnou zobrazuje scénu tak, jak bude zachycena na fotce. Tedy s věrnou barevností, expozicí a podobně.

Autofokus s fázovou detekcí přímo na snímači

Jak o tom tak přemýšlím, tohle beru asi jako největší výhodu oproti zrcadlovkám. Zrcadlovky totiž mají speciální AF senzor, na kterém jsou fyzicky umístěné zaostřovací body. Tenhle senzor ale funguje pouze přes hlavní sklopné zrcátko (které je polopropustné), další pomocné zrcátko na tento senzor teprve promítne světelné paprsky. Pokud není pozice zrcátka úplně přesně seřízena, nebo pokud není úplně přesně usazen samotný AF senzor, může dojít (a v praxi k tomu překvapivě velice často i dochází) k ne zcela přesnému zaostření. Tedy vy v hledáčku vidíte vše správně zaostřené, AF bodem míříte na požadovanou část scény, ale výsledný snímek je zaostřen těsně před (Frontfocus), nebo naopak těsně za (Backfocus) místo, na které míříte AF bodem. A to je velice nepříjemné hlavně tehdy, pracujete-li s velice malou hloubkou ostrosti.

Tohle se vám s bezzrcadlovkou Sony A7 nikdy nestane. Obrazový snímač má totiž vestavěných 117 AF bodů s fázovou detekcí (fungují tedy stejně jako u zrcadlovek) a protože vyhodnocování správnosti zaostření probíhá vlastně přímo v rovině obrazového snímače, je vždy zaostřeno přesně tam, kam míříte AF bodem. Tohle je fakt k nezaplacení, bez obav můžete fotit s plně otevřenou clonou a pokud v hledáčku vidíte že je správně zaostřeno, můžete se spolehnout na to, že to tak bude i na výsledné fotce.

Velice snadné ruční zaostřování - Focus Peaking a lupa

I další výhoda k nezaplacení se týká zaostřování, ale tentokrát ručního. Se zrcadlovkou potřebujete speciální matnici, abyste mohli opravdu přesně ručně zaostřovat a ani pak to není úplně snadné a spolehlivé. Obraz v hledáčku je prostě příliš malý na to, abyste s jistotou rozpoznali, kam vlastně zaostřujete.

V elektronickém hledáčku Sony A7 to není nejmenší problém. Jednak má sám o sobě dostatečné rozlišení, ale především si můžete obraz několikanásobně zvětšit, takže pak už vidíte úplně krásně. Ohromným pomocníkem je také funkce Focus Peaking, která barevně zvýrazní kontrastní, tedy správně zaostřené hrany. Krásně tak můžete pozorovat i to, jak veliká je hloubka ostrosti…

Všechny objektivy přes adaptéry

Díky faktu, že Sony A7 nemá zrcátko, je snímač vlastně daleko blíže bajonetu pro uchycení objektivu a to znamená, že s vhodnou redukcí můžete nasadit prakticky jakýkoliv objektiv. Opravdu, ať se jedná o staré manuálně ostřené raritky s unikátním podáním obrazu, nebo nejnovější modely od konkurenčních značek. Některé redukce dokonce umožňují kompletní přenos elektronických informací mezi tělem a objektivem, takže bez problémů funguje jak automatické zaostřování, tak i stabilizátor obrazu. A to bez jakýchkoliv omezení a zcela stejně rychle a spolehlivě, jako na přístroji, pro který je daný objektiv určen.

Design, ergonomie, menu a ovládací prvky

Sony u modelu A7 vykročilo na svou vlastní a nikým neprošlapanou cestu, ale od těch prošlapaných cest se naštěstní nevzdálilo nijak výrazně. Ani v dobrém a ani ve špatném. Fajn jsou hned tři otočné voliče. Zatímco u výkonných zrcadlovek najdete jen dva (na nastavení clony a času), u Sony A7 je pomocí třetího otočného voliče nastavovat i citlivost ISO. A nebo něco jiného.

Velkou výhodou je také možnost uživatelského nastavení pro až deset voličů nebo tlačítek, takže si můžete ovládání přístroje nakonfigurovat tak, jak jste zvyklí. Drobnou nevýhodou, se kterou se ale nedá nic dělat, je zapamatovat si, na jaké tlačítko jste si kterou funkci nastavili. Je to tedy hodně o zvyku, zrcadlovky jsou na první pokus možná intuitivnější, ale zase si nemůžete určit, co budete kterým tlačítkem nastavovat…

Sony A7 se docela dobře drží i když máte větší ruce. Doslova perfektní je to v kombinaci s nějakými malými objektivy, to si ty malé rozměry a hmotnost doslova vychutnáte. Ale při nasazení nějakých rozměrnějších skel bych vřele doporučil pořídit si battery grip SONY VG-C1EM, s ním už držení nemá vůbec žádnou chybu.

Tedy držení chybu nemá, ale nabíjení ano. K přístroji totiž nedostanete nabíječku. Sony A7 se nabíjí přes USB vstup nabíječkou na mobil. Tohle řešení by mě nijak neuráželo, naopak. Ale s připojeným gripem mi nabíjení nefungovalo a to pokládám za nevýhodu. Pořídíte-li si k Sony A7 více náhradních baterek (což VŘELE doporučuji), pořiďte si na ně také externí nabíječku (vhodná je třeba univerzální nabíječka s redukcí na baterku). Já to řešil elegantně pomocí power banky. Když jsem nefotil a přístroj jsem uklidil do brašny, rovnou jsem připojil kabel, takže jsem nebyl nijak omezen poměrně vysokou spotřebou energie. To je také asi jediná vážnější nevýhoda, kterou bych Sony A7 vytknul.

Skvělý je také výklopný displej, umožňuje focení třeba těsně u země bez toho, abyste si k tomu museli lehat.

Autofokus, rychlost

Už v prvních odstavcích jsem se zmínil o ostřicím systému, který má 117 ostřicích bodůMusím říct, že v kombinaci se světelnými objektivy je ostření příjemně rychlé, nezaznamenal jsem žádné omezení dokonce ani při průběžném zaostřování.

Pokud jsem zaostřovacím bodem mířil na správné místo, nestalo se mi, že bych pořídil špatně zaostřenou fotku. Skvěle funguje i sledování objektu při průběžném zaostřování. Zaostrovací systém vždy ohraničí označený objekt čtvercem nebo obdélníkem, který zhruba odpovídá velikosti daného objektu, takže máte velmi dobrý přehled o tom, jestli je zaostřeno tam, kam chcete. Samozřejmě to nefunguje úplně na 100%, ale je to tak spolehlivý režim zaostřování, že jsem ani nebyl nucen přepínat na statické ostření při focení nehybných objektů. Tohle se mi moc líbí.

Podobně jako u novějších modelů řady Sony A7 a A9 funguje průběžné zaostřování při zavřené cloně na rozdíl od zrcadlovek, kde se zaostřuje vždy při otevřené cloně. Znamená to tedy, že při zavřené cloně mají ostřící body méně světla a navíc ještě pracují s větší hloubkou ostrosti, takže je složitější rozlišit zaostřené od nezaostřeného.

Eye AF

Při focení jsem si ohromně užíval toho, jak dokonale a přesně zvládá AF zaostřování na bližší oko. Fakt, že se ostřící body fyzicky nachází přímo v rovině snímače znamená, že pokud AF detekuje správné zaostření, můžete se na to bezpodmínečně spolehnout, nehrozí žádný front nebo back focus jako u zrcadlovek, které mají přesnost ostření naprosto závislou na správném seřízení objektivu s tělem.

Samotné sledování oka je skutečně k nezaplacení, funguje spolehlivě, ale pouze v režimu statického zaostřování, což mi přijde škoda. U novějších modelů to už opravili a ještě vylepšili, takže je zaostřování na oko ještě spolehlivější a funguje při průběžném zaostřování.

Kvalita obrazu

Se zvyšujícím se ISO se šum samozřejmě pozvolna zvyšuje, ale nedovedu říci, při jaké hodnotě mi už začíná vadit. Vůbec mě totiž neuráží ani snímky na ISO 12 800, nebo dokonce 25 600. Je fakt, že se na nich (myšleno na těch nejvyšších citlivostech) dost podepisuje redukce šumu, protože do určité míry snižuje ostrost. Ale zdaleka ne tak výrazně, jako u jiných značek, protože algoritmus od Sony přece jen pracuje jinak. Myslím, že tomu říkají selektivní redukce šumu, takže je snímek podroben důkladné analýze a k redukci šumu dochází pouze v místech, kde nejsou detekovány žádné hrany. Tím pádem je zachována ostrost v daleko větší míře, než u standardních algoritmů pro redukci šumu.

Určitě nemohu zapomenout na velmi věrnou barevnost, problém nejsou dokonce ani takové ty “jedovaté” barvy, se kterými mívají jiné značky docela problém. Hezkou ukázkou jsou třeba fialové květy, na fotce jsou barevné opravdu stejně, jako ve skutečnosti.

Pro koho je Sony A7 zajímavou volbou

Když to vezmeme s nadhledem, je Sony A7 vlastně neuvěřitelně univerzální. Perfektně se bude hodit fotografům, kteří ocení tyto vlastnosti Sony Alpha A7:

  • má skvělou kvalitu fotek a dostatečné rozlišení pro tisk velkých fotografií
  • je k němu velice široká nabídka kvalitních originálních objektivů
  • můžete využít i jakýkoliv jiný objektiv (s vhodnou redukcí)
  • je dostatečně rychlý i na akční focení
  • je malý, lehký a nenápadný (ideál na street focení)
  • natáčí Full HD video vlastně v profesionální kvalitě
  • je za velice příznivou cenu, o které se nikomu ani nesnilo
  • je to vůbec nejdostupnější fullframe přístroj

Ukázkové video 

Hlavní rysy

  • nejmenší plnoformátový fotoaparát na světě s profesionální ergonomií a funkční výbavou
  • 24,3 Mpx plnoformátový CMOS snímač (u alpha 7r 36,3 Mpx bez low-pass filtru)
  • hybridní AF se 117 body fázové detekce a 25 body pro kontrastní zaostřování (u 7r pouze kontrastní AF) přímo na snímači
  • obrazový procesor Bionz-X s citlivým zpracováním obrazových dat a selektivním odstraněním šumu
  • rozsah ISO 100-25 600
  • sériové snímání 5 snímků/s (7r 4 snímky/s)
  • Full HD videosekvence AVCHD 1920p50
  • pokročilé funkce pro video, 3,5 mm Audio vstup a výstup
  • 14 bit RAW snímky
  • profesionální OLED elektronický hledáček s XGA rozlišením
  • 3" výklopný LCD displej s 1,229 kpx
  • funkce panorama a efektové filtry
  • bajonet objektivu Sony E, lze použít objektivy pro Sony NEX (s ořezem)
  • WiFi a NFC pro sdílení snímků a ovládání fotoaparátu prostřednictvím chytrých mobilních zařízení
  • akumulátor s výdrží pro pořízení 340 snímků (dle standardů CIPA)

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze LAOWA 10 mm f/2,8 FF II C&D-Dreamer: první Laowa s automatickým zaostřováním

Recenze Fujifilm GFX 100 II

Shrnutí

Sony A7 je dnes nejlevnější fullframe fotoaparát, jaký si můžete pořídit. Přes redukce na něj můžete nasadit vlastně jakýkoliv objektiv, což je ohromná výhoda. Je už starší a má své mouchy, ale to mu ani v dnešní době neubírá nic na atraktivitě. Sony Alpha A7 nabízí jednoznačně nejlepší poměr výkonu a ceny ze všech dnes dostupných fullframe fotoaparátů. Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G
Hodnocení 98%

Recenze: SONY FE 16-25 mm f/2,8 G

25. 4. 2024
Recenze: Nikon Z6 II
Hodnocení 98%

Recenze: Nikon Z6 II

11. 4. 2024
Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II
Hodnocení 98%

Recenze: Panasonic Lumix DC-S5 IIx a S5 II

4. 4. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...