Portrét očima Sony ambasadora Kaupo Kikkase

Portrét očima Sony ambasadora Kaupo Kikkase

Portrét očima Sony ambasadora Kaupo Kikkase

Kaupo Kikkas je estonský fotograf, který vytváří portréty s opravdovým kouzlem, a také Sony ambasador. V následujícím článku si můžete přečíst více o jeho práci, technice, kterou používá a důvody, proč je pro jeho práci naprosto nepostradatelná.

Ticho je nejkrásnější zvuk

Navzdory svým hudebním kořenům se dal na dráhu fotografa – Kaupo Kikkas z Estonska ale tato dvě umění zkombinoval a některé funkce modelu α7R III mu v tom zásadně pomáhají.

Předtím, než se rozhodl, že "světu bude užitečnější spíš jako dobrý fotograf než jako průměrný hudebník", studoval Kaupo na hudební škole v Estonsku. Získané zkušenosti si uchoval dodnes, což mu přináší mimořádné porozumění a pouto s fotografovanými objekty. 

Díky tomuto společnému zájmu a úctě se objekty mohou více uvolnit, což portrétům dodává zvláštní kouzlo – pocit lehkosti a důvěrnosti, k nimž napomáhá i jedna z funkcí fotoaparátu Sony α7R III – režim tichého snímání.

Fotografování je pro někoho stresující záležitostí, "přece jen se fotografování anglicky řekne ‚shooting‘, což v překladu může znamenat i ‚střílení‘ nebo ‚přestřelku‘," poznamenává Kaupo s úsměvem, "a pro hudebníky je to stejné jako pro všechny ostatní." Napětí nemusí být z portrétů na první pohled zřejmé, lze však najít jeho nepatrné náznaky – ztuhlá ramena, přílišné nadechnutí, obranný postoj, nucený úsměv a podle Kaupova odborného názoru i způsob, jakým objekt drží hudební nástroj. Všechny tyto věci mají za následek portrét, z něhož nemá radost objekt, fotograf ani pozorovatel. 

Stejně jako pocit klidu a důvěrnosti vycházející z Kaupovy hudební zkušenosti však může napomáhat i technologie ukrytá ve fotoaparátech Sony. "Přestože je mechanická závěrka modelu α7R III opravdu tichá, její zvuk stačí na to, aby objekty, které se před fotoaparátem stydí, znervózněly," říká Kaupo. V těchto případech používá elektronickou závěrku prostřednictvím tichého režimu snímání. "V tomto režimu už dotyční neví, kdy mačkáte spoušť – už nad tím nepřemýšlejí, takže se uvolní a mohou být sami sebou."

Absence zvuku závěrky je zásadní také při fotografování portrétů hudebníků během vystoupení, dodává Kaupo. 

V minulosti musel čekat na přestávky při vystoupení a snažit se fotografovat, když to okolnosti dovolovaly. Nyní, jak vysvětluje, "se to změnilo s použitím tiché závěrky. Můžu pořizovat portréty ve více dokumentárním stylu. Dříve působil zvuk závěrky při natáčení příliš rušivě, ale nyní můžu být od umělců jen pár metrů a fotografovat i během hraní."

Kaupo je ambasador společnosti Sony Europe Imaging. Více informací o jeho díle naleznete na adrese www.sony.cz/alphauniverse.

chci si pořídit sony A7R III

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Není Sigma jako Sigma aneb Šedý dovoz vs. oficiální distribuce
Není Sigma jako Sigma aneb Šedý dovoz vs. oficiální...

17. 10. - Chcete si pořídit objektiv Sigma a najdete ho za výrazně nižší cenu, než ho nabízejí ostatní. Kde je háček? Může se...

Více jak 30 téměř nových objektivů Zeiss s výraznými slevami!
Více jak 30 téměř nových objektivů Zeiss s výraznými...

16. 10. - Právě se vám naskytla jedinečná příležitost jak si koupit vysněný Zeiss objektiv, který nese drobné známky používání,...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací