První mobilní telefon Leica - Leitz Phone 1 | FotoŠkoda
VÁNOČNÍ DODACÍ LHŮTY - DO KDY OBJEDNAT, ABYSTE OBDRŽELI DÁRKY PŘED VÁNOCI
Aktuality z fotosvětaLeica

První mobilní telefon Leica - Leitz Phone 1

První mobilní telefon Leica - Leitz Phone 1
18. 6. 2021 | 3 minuty čtení

Minulý měsíc vyměnila po pěti letech legendární Leica partnera. Čínského výrobce mobilních telefonů Huawei nahradila u nás méně známým japonským Sharpem a na trh byl uveden mobil Sharp Aquos R6 s objektivem Leica Summicron. Jenže u toho nezůstalo. Včera v Tokyu debutoval vůbec první mobilní telefon Leica - oznámen byl Leitz Phone 1.

Zcela jiný, ale ...

Stejně jako jsou fotoaparáty Leica D-lux výsledkem spolupráce s Panasonicem, je Leitz Phone produktem dua Leica a Sharp. Zatímco se fotoaparáty Leica D-lux liší od Panasonic LX vesměs v pár sw detailech nebo jen kosmeticky, u smartphonů tomu bude jinak. Nejspíš až po přečtení specifikace se dočtete, že Leitz Phone stojí na základech zmíněné vlajkové lodi Sharp Aquos R6. Jinak telefon od Leicy dostal zcela odlišný design. 

Jen to nezbytné a elegantní

Stručně se dá definovat jako Leica styl, z něj je patrné, že se designovalo ve Wetzlaru (přesně řečeno v Mnichově, kde má Leica designový ateliér). Styl a funkčnost jsou v praktické eleganci matné barvy v zapuštěných přechodech a konturách. S Leitz Phonem pustil mnichovský ateliér hned i magnetickou krytku a stylové pouzdro.

Telefonu dominuje díky štědrému kruhovému tvaru objektiv, který evokuje celkový dojem  velkého fotoaparátu. A dává tušit, že focení je to oč tu běží. A kdyby byl někdo náhodou přeci jen na pochybách, že jde o fotomobil, zbylo na těle místo na decentní červenou Leica kapku. Celkově telefon působí na první pohled přirozeně a zaobleně. Na ten druhý obklopuje tělo hliníkový rám s vroubkovanou hranou pro bezpečnější držení a jistější manipulaci. A jinak? Jinak Leica.. nic zbytečného, prostě jen to praktické a používané.

Skutečný fotomobil

Objektiv Summicron s F1,9 s ohniskovou vzdáleností 19 mm tvoří 7 členů. Za ním se ukrývá jeden z největších senzorů - 1" výkonný obrazový snímač. Ten díky své velikosti umožňuje až 6x digitální zoom, snímání v JPEG i RAW a vedle přirozených barev překvapí i výkonem za velmi nízkých světelných podmínek. Pokud by se někomu stýskalo po černobílé, pro Leicu tak typické fotografii, je tu režim Leitz Looks. A protože Leica u posledních FF dálkoměrů  i středoformátů sází hodně na komunikaci a ovládání z telefonu, umí si výkon a paměť Leitz Phonu poradit i s podsatně většími obrazovými daty.

 

Stejně jako Sharp R6 bude i Leica Phone bohužel primárně určen nejspíš pro japonský trh (tedy alespoň podle prvních zpráv), takže se s prvním telefonem Leica asi běžně nesetkáme. V každém případě jde o pořádný milník v produkci jinak konzervativního výrobce. 

 

LEICA M11 black paint finish

Leica M11 s full frame BSI CMOS senzorem, Trojí rozlišení: L-DNG / M-DNG / S-DNG, Počet aktivních obr. bodů: 18 MPix / 36 MPix / 60 MPix

216 990,-
LEICA D-Lux 7 black

17 Mpx 4/3" snímač MOS, Zoom objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX (24–75 mm přepočteno na FF), Vysoká světelnost f/1,7–2,8

33 490,-
LEICA Q2 černý elox

plnoformátový snímač, který má nyní rozlišení 47 Mpx, prachu i voděodolné tělo (IP 52), pevný, neměnný 28 mm objektiv s perfektní světelností f/1,7

139 990,-

Související články

EIZO slaví 10 let a představuje nové monitory

EIZO slaví 10 let a představuje nové monitory

Tradice v hledáčku: 20 let Centra FotoŠkoda v paláci Langhans

Tradice v hledáčku: 20 let Centra FotoŠkoda v paláci...

Křest knihy a nového kalendáře Adolfa Ziky

Křest knihy a nového kalendáře Adolfa Ziky

Další Leica

Leica oznamuje (nejen) nový model fotoaparátu M6

Leica oznamuje (nejen) nový model fotoaparátu M6

Světlo, stín a hudba: Leica uvádí limitovanou edici modelu Q2

Světlo, stín a hudba: Leica uvádí limitovanou edici...

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...