Fotoexpedice - Fotografování pižmoňů v Norsku | FotoŠkoda

Fotoexpedice - Fotografování pižmoňů v Norsku

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý

Pižmoni - vzácná zvířata, která se několikrát ocitla na pokraji vyhynutí. Právě za nimi se vydáte se svým fotoaparátem, a to do norské zasněžené zimy, která skýtá ty nejlepší podmínky pro pižmoně a jejich focení. Kromě skvělých fotek se můžete těšit i na pěknou dávku dobrodružství!

Co budeme fotit?

Hlavním lákadlem norského národního parku Dovrefjell-Sunndalsfjella a samozřejmě i náplní naší výpravy je fotografování pižmoňů. Těmto majestátním tvorům hrozilo už několikrát úplně vyhynutí, ale ve správnou chvíli se vždy naštěstí podařilo díky jejich ochraně zajistit, že je stále můžeme v alpské tundře potkávat.

Asi nejvíce jim to sluší v zimním období, na které jsou skvěle adaptování. Zasněžená krajina přímo vybízí k minimalistickým kompozicím a skvěle vypadají i fotografie se zvířaty v jejich horském prostředí, ale s trochou štěstí se nám mohou podařit i portréty pižmoňů s tvářemi obalenými sněhem.

Jak náročné to bude?

Do míst, kde se dají pižmoni fotit, je třeba dojít na sněžnicích. Nejedná se o žádné extrémní výstupy, přesto je na místě počítat s jistou fyzickou námahou – každý den nás čeká několik kilometrů, zhruba hodina až hodina a půl chůze ráno a o něco méně večer po focení, protože se k naší radosti budeme vracet dolů z kopce 

Pokud jste na sněžnicích ještě nestáli, nemusíte se obávat – ze zkušenosti můžeme říct, že zatím je všichni poměrně rychle zvládli. Když pižmoně najdeme, strávíme už většinu času na jednom místě.

Je také potřeba být dobře vybaven do mrazivého počasí. Teploty mohou klesnout až pod -20 °C a subjektivní vnímání zimy zhoršuje i vítr. Kvalitní oblečení a boty jsou nutností (s výběrem vám rádi poradíme), ale nemusíte se obávat, že když bude zima nesnesitelná, budete vydání napospas osudu.

Vaše bezpečnost je naší prioritou. Proto vás na cestách vždy doprovázíme dva, a není tak problém, aby se případně část fotografů pod vedením jednoho z průvodců odebrala do ubytování dříve. Odpočinek ve vyhřáté chatě je nejlepší motivací pro další den v mrazivém počasí.

Co budete potřebovat?

Pokud jde o fotografickou techniku, doporučujeme delší objektiv s ohniskem ekvivalentním nejméně 400 mm, ale raději 500 nebo 600 mm na full-frame. Pro dobrou pohodu pižmoňů a naše bezpečí se nebudeme přibližovat více, než je nezbytně nutné, a delší ohnisko poskytuje více možností.

Vhodný je například zoom 100-400 mm doplněný telekonvertorem 1,4× nebo objektiv s rozsahem 200-600 mm či podobným. Světelná pevná skla lze samozřejmě též s úspěchem využít, jen počítejte s tím, že na kopce je budete muset vynést na svých zádech. Kratší ohniska se mohou hodit pro fotografii zvířat v prostředí a širokoúhlý objektiv zase pro zachycení krajiny.

Oblečení s vámi rádi probereme, ale rozhodně budete potřebovat kvalitní zimní boty a oblečení v klasickém vrstvení, od funkčního prádla přes střední zateplovací vrstvu, ochranu před větrem, až po izolační vrstvu zabraňující promrznutí (péřová bunda). Neobejdete se bez dobré čepice do mrazivého počasí a kvalitních rukavic, které vám ochrání prsty a současně dovolí fotografovat. A jak už bylo řečeno, pohyb po horách vyžaduje sněžnice, které si musíme dovézt. Pokud je nemáte, dají se celkem levně vypůjčit.

Ubytování a stravování

Ubytovaní budeme ve skromných, ale útulných a vším nutným vybavených chatkách, které nám poskytnou potřebný komfort a zázemí k odpočinku po dnech strávených v terénu. Chatky jsou určené až pro šest lidí, ale pro udržení rozumného komfortu je budeme obsazovat po čtyřech.

Vařit si budeme sami – v okolí totiž nejsou žádné restaurace ani obchody, proto si musíme nakoupit potraviny po cestě. Kuchyňky jsou dobře vybavené. Nabíjení baterií není problém, elektřina je k dispozici.

Program​

Aby se naše cesta maximálně vydařila, budou lektoři na místě už několik dní dopředu – obhlédnou situaci a vytipují místa, kde se pižmoni zdržují. V Praze bude samozřejmě na letišti zajištěna podpora pro odbavení a odlet a lektoři si vás vyzvednou ihned po příletu.

 • 1. den se sejdeme na letišti v Oslu – po vyzvednutí vašich zavazadel nasedneme do aut a vyrazíme do Dovrefjellu. Po cestě se zastavíme na nákup potravin. Večer se ubytujeme a řekneme si pár slov k tomu, co nás bude čekat hned další ráno.
 • 2.-5. den se budeme věnovat focení pižmoňů. Vstávat budeme poměrně brzy (zhruba kolem šesté hodiny), auty se přesuneme vždy do vhodného výchozího bodu a odtud se na sněžnicích vydáme za naším cílem. Slunce zapadá v tomto období poměrně brzy, takže vpodvečer už se budeme vracet do ubytování. Jeden den bude pravděpodobně nutné zajet do města doplnit zásoby.
 • 6. den je odjezdový, ale ještě budeme fotit. Skončíme asi o něco dříve než předchozí dny (ale kdyby byly extrémně zajímavé podmínky, dá se vydržet až do západu slunce). Je třeba počítat s tím, že nás ale bude čekat přesun auty zpět do Osla, kde budeme mít zajištěné přespání v hotelu poblíž letiště.
 • 7. den ráno si dáme v hotelu snídani a přesuneme se na letiště, odkud se vydáme k domovu.

​Doprava

 • letecky a na místě autem
 • Letenky nejsou v základní ceně, budeme je nakupovat koordinovaně při dosažení min. počtu účastníků, tzn. v tomto případě 4 lidí. Jejich cena se aktuálně pohybuje okolo 5 000 Kč.

Cena zahrnuje​

 • dopravu auty v místě, včetně paliva a mýtného
 • ubytování na 6 nocí v Dovrefjellu a poslední noc v Oslu
 • naše průvodcovské služby včetně fotografických konzultací – my si nejedeme zafotit, ale postarat se, abyste si odvezli povedené snímky a skvělé zážitky!
 • možnost zapůjčení fotovýbavy
 • pojištění CK proti úpadku
 • po návratu kurz zpětné vazby a postprodukce

Cena nezahrnuje

 • stravování
 • letenky
 • vše, co není uvedeno v sekci "cena zahrnuje" nebo v itineráři
 • pojištění storna zájezdu a cestovní pojištění (jsme schopni vám jej případně zajistit)

​Doporučené vybavení

 • objektivy s delšími ohnisky
 • pevný stativ nebo monopod
 • čelovka/příruční svítílna
 • čisticí prostředky na objektiv

Kdo vás bude doprovázet

Michal Krause se fotografii věnuje déle než dvacet let, od roku 2015 profesionálně. Jeho fotografie divoké přírody byly oceněny v mezinárodních soutěžích Nature’s Best, Wildlife Photo Contest, Nature Photographer of the Year nebo Natural Landscape Photography Awards i tuzemském Czech Press Photo. Patří mezi světovou skupinu ambasadorů fotografické techniky FujiFilm X-PHOTOGRAPHERS, je ambasadorem značky f-stop a spoluzakladatelem soutěže Czech Nature Photo. Pořádá individuální fotografické kurzy a je autorem několika úspěšných e-knih o úpravách fotografií.

Jakub Hodáň fotí divokou přírodu déle než deset let a jeho fotografie za tu dobu dosáhly předních umístění v soutěžích jako je Czech Nature Photo, Comedy Wildlife Photography Awards nebo prestižní Australian Nature Photographer of the Year. S fotoaparátem navštívil při svých výpravách za divokou přírodou pět kontinentů – miluje tropické pralesy i mrazivé severské pláně, ale jeho srdeční lokalitou je jednoznačně Austrálie, kam se vydal už několikrát a nemíní s tím přestat ani v budoucnu.

Fotoexpedice - Fotografování pižmoňů v Norsku
Krajina Zvířata

Fotoexpedice - Fotografování pižmoňů v Norsku

44 900,-
V tuto chvíli nejsou vypsány žádné termíny.
Vyberte si z alternativ

Fotoexpedice - Fotografování pižmoňů v Norsku

Náročnost
Začátečník, Středně pokročilý, Pokročilý

Další kurzy

Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava
Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava
Příroda Zvířata

Fotografujeme zvířata - ZOO Jihlava

Fotografování zvířat patří k jedné z nejoblíbenějších (a zároveň i nejobtížnějších) disciplín mezi amatéry i profesionálními fotografy. Jak focení správně načasovat, jak překonat mříže,...

LektorPetr Jan Juračka
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 890,-
Bez termínu
Fotovýlet - Vltavské vyhlídky
Fotovýlet - Vltavské vyhlídky
Krajina Zážitek

Fotovýlet - Vltavské vyhlídky

Máte rádi přírodu a krajinářskou fotografii? Navštivte s námi proslulé i méně známe vyhlídky, které lemují dominantu vodních toků v ČR - Vltavu. Výhledy, které se nám naskytnou mají své...

LektorJaroslav Hora a Miroslav Zigo
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 790,-
Bez termínu
Fotovýlet - Potůčkovky
Fotovýlet - Potůčkovky
Krajina Příroda

Fotovýlet - Potůčkovky

Vydejte se s námi na fotovýlet zaměřený na specifickou krajinářskou fotografii. Pojeďte s námi fotit potůčky a vodopády! Celodenním výletem vás provede zkušený lektor a fotograf Jaroslav...

LektorJaroslav Hora
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 990,-
Bez termínu
Fotovýlet - Fotografujeme sysly a veverky
Fotovýlet - Fotografujeme sysly a veverky
Příroda Zážitek Zvířata

Fotovýlet - Fotografujeme sysly a veverky

Pro všechny milovníky přírody a nadšence do fotografování zvířat máme připraven netradiční fotovýlet s nevšedním zážitkem. Pojeďte s námi na kurz, kde není třeba dlouho vyčkávat a kde se...

LektorJaroslav Hora
Lokalita-
Nejbližší termín-
2 290,-
Bez termínu
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...