CANON RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM | FotoŠkoda
Recenze

CANON RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM

Václav Křížek
31. 1. 2020 | 4 minuty čtení

Objektiv, který zvládne pokrýt všechno vaše focení, to by byla paráda! Canon má pro nás možnou odpověď a to v podobě objektivu CANON RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM. 10x násobný zoom je hlavním lákadlem objektivu, ale jsou tu i jiné kladné vlastnosti, pojďme se na ně podívat.

Hodnocení odborníka 96%

 • Velmi dobrá obrazová kvalita
 • Nepřítomnost chromatické aberace
 • Skvělý rozsah ohnisek na cesty
 • Poměrně malá váha
 • NANO USM ostření je tiché
 • Ostření je sice tiché, ale né tak rychlé

Popis

Fyzické provedení objektivu a jak se s ním fotí

Úžasná velikost na objektiv, který má tak velký rozsah zoomu. Hezky se mi držel v ruce a dal mi vzpomenout na můj kdysi první objektiv EF-S 55-250 mm. Ale pěkně popořádku. Objektiv je 122,5 mm vysoký a 80,4 mm široký. Váží 750 gramů. Pro chlapskou ruku akorát. Má 7 lamelovou kruhovou clonu a 21 členů v 15 skupinách. Objektiv je mimo zoom kroužku osazen i ovládacím kroužkem, kterému můžete přiřadit funkci, nebo jeho pomocí manuálně ostřit. Má minimální zaostřitelnou vzdálenost 0,5 metru. K objektivu lze dokoupit pouzdro LP1219 a sluneční clonu EW-78F.

Objektiv je skvěle poskládán dohromady a pokud jsem ho v úvodu srovnal s objektivem EF-S 55-250 mm, tak pouze prvním pohledem, nikoliv však zpracováním. To je prakticky na úrovni RF L objektivů. Nenechte se ale zmást, objektiv není utěsněn proti vlivům počasí. Šířka objektivu mi na EOS R velmi vyhovovala, protože máte zkrátka při zoomu lepší cit v ruce. Přední část objektivu se při zoomu vysouvá, ale to je při tak velkém rozsahu pochopitelné. Osobně jsem si zatím k ovládacím kroužkům objektivů RF nenašel cestu, ale věřím, že to přijde. 

Výsledná obrazová kvalita snímků a hodnocení

Co očekávat od objektivu bez červeného kroužku? Mám si jej vůbec pořídit? Bylo by pošetilé si myslet, že Canon pustí nový objektiv pro bajonet RF na trh a ten nebude dobře pracovat. Obrazová kvalita se řekněme hodně blíží objektivů o rozsahu 70-200 mm v bajonetu EF. Objektiv hezky kreslí už  od plně otevřené clony, což se například o většině objektivů 70-300 mm říci nedá. Přiclonění tomuto jen pomáhá a my se dočkáme hezky proostřeného snímku. 

Co mě dost zarazilo, je nepřítomnost chromatické aberace. Tuto vadu jsem ani snahou nedokázal navodit. Objektiv kontrastní hrany nikterak nezabarvoval, ani nezdvojoval. Z toho mám velmi dobrý pocit.

5-osý stabilizátor obrazu pracoval skvěle. Podívejte se na snímky, kde jsem udržel v ruce 1/20 vteřiny na 240mm a dokonce i ⅕ vteřiny. Toto se krásně hodí na podvečerní snímky při cestování. 

Trochu zklamaný jsem z motorku NANO USM. Ten mi sloužil na jiných objektivech dobře, ale u RF 24-240 mm se mi zdá, že se úplně nechytá na první dobrou. Možná je to optickou konstrukcí, možná je to mou rukou, ale na letícího racka né a né zaostřit včas. Nebylo to ale pokaždé a tak bych mu dal známku 3 z 5, což je stále ještě dobré. 

Komu RF 24-240 mm f/4-6,3 IS USM doporučuji?

Je to zcela jasné. Objektiv doporučuji majitelům fotoaparátu EOS RP, který si už našel, nebo si v tomto roce najde, cestu do mnoha fotografických batohů. Full frame fotoaparát se skvělým snímačem a k tomu dobré sklo, to je kombinace, která se skvěle hodí na cestování. Už nikdy nebudete muset přemýšlet, který objektiv si vezmete a který zůstane doma. 

Mám radost, že na objektivy bez červeného kroužku Canon nezapomíná. Naopak, objektiv RF 24-240 mm bude dobře sloužit mnoha zapáleným fotografům na jejich cestách za dobrodružstvím. Je poměrně skladný a dobře si poradí s prakticky každou situací, která vás potká.

 

Hlavní rysy

 • 10x násobný zoom v malém tubusu objektivu
 • 5 osý stabilizátor obrazu
 • NANO USM ostření
 • Váha pouhých 750 gramů
 • Kruhová clona ze 7 lamel

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost

Shrnutí

Mám radost, že na objektivy bez červeného kroužku Canon nezapomíná. Naopak, objektiv RF 24-240 mm bude dobře sloužit mnoha zapáleným fotografům na jejich cestách za dobrodružstvím. Je poměrně skladný a dobře si poradí s prakticky každou situací, která vás potká.

Další recenze

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v malých a dostupných přístrojích
Hodnocení 93%

Recenze Canon EOS R7 a R10: neuvěřitelně vysoký výkon v...

29. 9. 2022
Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost
Hodnocení 99%

Recenze Canon EOS R3: spolehlivost, rychlost, rychlost a...

24. 3. 2022
Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?
Hodnocení 95%

Canon EOS R5 C: Fotoaparát, nebo kamera?

19. 1. 2022
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...