Leica Q3 - první dojmy | FotoŠkoda

Na první pohled je model Leica Q3 velice podobný modelu Leica Q2, který si získal nebývale velkou oblibu mezi dokumentaristy a street fotografy - liší se jen rozmístění tlačítek na zadní straně. Jedná se o velice malý full frame přístroj, který je vybaven skvělým pevným objektivem s ohniskovou vzdáleností 28 mm a světelností f/1,7. Snímač s vysokým rozlišením rozlišením 60 Mpx umožňuje fotit “výřezy”, které odpovídají ohniskům 35 mm, 50 mm, 75 mm a nově i 90 mm. Model Q3 ale umí také fotit do DNG v rozlišení 36 a 18 Mpx, má nově výklopný dotykový displej, a mnohé fotografy jistě velice zaujme nové fázové zaostřování. Novinku Leica Q3 jsme krátce vyzkoušeli.

Hodnocení odborníka 99%

 • skvělý 60 Mpx BSI CMOS snímač s technologií Triple Resolution
 • špičková kvalita obrazu ve všech ohledech
 • fázové ostření s detekcí tváře, lidí, zvířat
 • perfektní elektronický hledáček
 • možnost elektronické závěrky s časy až do 1/16 000 s
 • konektivita s aplikací Leica FOTOS přes WiFi a Bluetooth
 • nabíjení přes USB-C a indukční bezdrátové nabíjení (s volitelným příslušenstvím)
 • výdrž baterie
 • utěsnění proti povětrnostním vlivům
 • výklopný dotykový displej
 • škoda, že displej není výklopný i pro vertikální focení

Popis

Leica Q3 - co je nového

Jak jsem psal v úvodu, Leica Q3 se na první pohled opravdu moc neliší od modelu Leica Q2. Stačí ale jen pohled na zadní stranu a hled máme jasno.

038_recenze_Leica_Q3_review

Výklopný displej, hledáček a nová tlačítka

Leica Q3 je vybavena výklopným dotykovým displejem, což s sebou nutně nese jiné rozmístění tlačítek. Displej totiž zasahuje při pohledu zezadu až k levému okraji těla, takže tlačítka, která zde byla umístěna u předchozích modelů, musela pryč. Jejich počet ale zůstal stejný. Funkční tlačítko se přemístilo vpravo nahoru, kde se vedle sebe nacházejí dvě menší kulatá tlačítka. Obě jsou uživatelsky definovatelná a jejich umístění mi přijde u nového modelu logičtější, jsou snadno dostupná palcem pravé ruky.

041_recenze_Leica_Q3_review

Výklopný displej má vyšší rozlišení, což je jistě příjemné, ale subjektivně jsem to nevnímal. Vlastně stejné je to s novým hledáčkem, který má nově rozlišení 5,76 milionu bodů a obnovovací frekvenci 120 sn/s. Pozorování rychle se pohybujících objektů je tedy příjemné a bez zasekávání.

Moc by se mi líbilo, kdyby bylo možné displej vyklopit i pro focení na výšku, jak to má třeba nový Nikon Z8 a další přístroje. Ale samozřejmě chápu, že by se to nejspíš negativně podepsalo na rozměrech, spolehlivosti, odolnosti a já nevím na čem ještě. No jo, jenomže by se mi to stejně líbilo. Škoda.  :)

037_recenze_Leica_Q3_review

Fázové ostření s detekcí tváře, očí, postav a zvířat

Systém automatického zaostřování založený na detekci fázového posunu je patrně největší novinkou. Tím spíš, že model Leica Q3 je vůbec prvním přístrojem tohoto výrobce (nebereme-li v úvahu středoformátové zrcadlovky řady S), který tento systém využívá. 

Fázové zaostřování je rychlejší (nebudu zabíhat do technických podrobností), ale v určitých situacích nemusí fungovat tak spolehlivě, jako kontrastní ostření. Proto zde oba systémy spolupracují, ale to je podobné jako u jiných značek. Každopádně je to rozhodně velký krok kupředu a jednoznačně mu patří velká pochvala.

040_recenze_Leica_Q3_review

Detekce tváří, očí, postav a zvířat se objevila už v poslední aktualizaci firmwaru u Q2, ale tam je autofokus “pouze” kontrastní. Systém bílým obdélníkem označí postavy nebo obličeje a pokud jste dostatečně blízko, tak i obě oči. Zeleně pak zvýrazní, na které oko (nebo postavu) právě zaostřuje, což je graficky mírně odlišné od toho, jak to mívají jiní výrobci.

Vzhledem k tomu, že jsem měl k dispozici zatím pouze předprodukční kus, který ještě neměl finální firmware, nechci nijak hodnotit spolehlivost tohoto systému, protože na můj vkus fungoval lehce “nervózně”. Každopádně i tak podával vynikající výsledky.

Snímač s rozlišením 60 Mpx

Snímač s rozlišením 60 Mpx není žádná novinka, známe jej už z modelu Leica M11. Zde je použit podle všeho stejný snímač a kvalitě výstupů a možnostem snímání se věnuji v kapitole o kvalitě obrazu.

043_recenze_Leica_Q3_review

USB-C a bezdrátové indukční nabíjení

Dalším benefitem je nabíjení přes USB-C. Při cestování tak můžete nechat nabíječku doma, vystačíte jen s jedním kabelem, který už stejně většinou nosíte s sebou kvůli notebooku nebo telefonu. Tohle dost chybělo už u Q2, takže hurá!

Novinkou je ale bezdrátové indukční nabíjení. Je dostupné s volitelným gripem a volitelnou nabíjecí podložkou a předpokládám, že tohle příslušenství bude dost populární. Pokud foťák používáte každodenně, stačí jej jen položit na své místo (tedy na nabíjecí podložku) a o víc se nestaráte.

 

Obrazová kvalita

Po celou svou historii je Leica proslulá svým nekompromisním přístupem k perfektní kvalitě obrazu a u Leicy Q3 tomu není jinak. Novinkou je 60 Mpx BSI CMOS full frame snímač s technologií Triple Resolution, což známe už z M11. Jedná se o možnost ukládat fotografie bez ořezu buď v 60 Mpx, 36 Mpx nebo 18 Mpx. Přístroj si tak lze nastavit přímo na míru konkrétním potřebám fotografa. 

Nejvyšší rozlišení dává vyniknout plnému potenciálu objektivu Leica Summilux 1,7/28 Asph., množství detailů a ostrost jsou prostě naprosto fantastické. Nový snímač má ještě lepší zpracování barev a velký dynamický rozsah - to je patrné zejména při kontrastních scénách.

047_recenze_Leica_Q3_review

Dynamický rozsah je i při plném rozlišení opravdu skvělý, nicméně dá se ještě o kousek zvýšit při nastavení prostředního rozlišení 36 MPx. Toto rozlišení jsem nejvíce využil u scén v horších světelných podmínkách, při vyšších hodnotách ISO nabízí ještě čistější obraz s minimem šumu. Případně lze pro ještě méně šumu nastavit rozlišení 18 Mpx. U tohoto rozlišení Leica cílí zejména na reportážní fotografy. Rozlišení lze nastavit zvlášť jak pro JPEG, tak pro RAW - v praxi tak lze například fotit do RAWu v plném rozlišení a JPEG nastavit na 18 Mpx pro rychlé sdílení přes mobilní zařízení např. na sociální sítě. 

Další novinkou, jak Leica využila obřího rozlišení snímače, je možnost výřezů známá z Leicy Q2. Na výběr je úhel záběru jako s objektivy 35 mm, 50 mm, 75 mm a nově i 90 mm. Je příjemné, že když fotíte do DNG a použijete výřez, přístroj uloží snímek s plným úhlem záběru 28mm objektivu, ale například v Lightroomu je zvolený výřez rovnou vyznačen. Můžete jej libovolně posouvat a upravovat dle libosti, takže případné chybky v kompozici záběru velice snadno napravíte. 

Konektivita

Fotoaparát lze připojit k telefonu přes aplikaci Leica FOTOS. Připojení je velmi intuitivní, v aplikaci stačí vybrat model fotoaparátu, načíst QR kód a okamžitě se načtou fotografie ke stažení. Fotografie lze do telefonu stahovat jak v JPEGu, tak v RAWu. Uživatelské prostředí aplikace je přehledné, vše funguje spolehlivě bez problémů.

Na boku přístroje se nachází konektor USB-C přes který lze stahovat data z fotoaparátu nebo jej nabíjet. Nově je Leica Q3 certifikovaná MFi- Made for iPhone. Aplikace nabízí dálkové ovládání a tethering a to jak bezdrátově, tak připojením přes kabel.

045_recenze_Leica_Q3_review

 

Hlavní rysy

 • full frame BSI CMOS snímač
 • trojí rozlišení L-DNG / M-DNG / S-DNG, počet aktivních obr. bodů: 18 Mpx / 36 Mpx / 60 Mpx
 • 14-bitová barevná hloubka a dynamický rozsah až 14 EV
 • ISO 50 – 100 000, procesor Leica Maestro IV Series
 • dotykový výklopný LCD s rozlišením 1,84 milionu pixelů
 • expoziční čas až 1/16 000 s (s elektronickou závěrkou)
 • struktura menu shodná s Leica SL2 a Q2, zjednodušený, intuitivní systém nabídek
 • nová baterie s kapacitou 2200 mAh
 • optimalizovaný design a rozmístění tlačítek
 • elektronický hledáček s rozlišením 5,76 milionů bodů
 • odolný proti povětrnostním vlivům, těsnění standardu IP52
 • USB-C port sloužící též k nabíjení
 • hmotnost 743 g včetně baterie

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Leica M11 Monochrom: černobílý klenot

Shrnutí

Leica Q3 je velice příjemnou evolucí předchozích modelů, které byly a doposud stále jsou také vynikající. Q3 ale prostě nabízí víc. Kombinace jednoho z vůbec nejlépe globálně hodnocených snímačů se špičkovým objektivem, fázové ostření, rychlost, nebo výklopný displej a skvělá konektivita, dělají z Q3 bez nejmenšího zaváhání naprosto perfektní fotoaparát pro street fotografii a reportáže pro 21. století.

Další recenze

Recenze Leica M11 Monochrom: černobílý klenot
Hodnocení 99%

Recenze Leica M11 Monochrom: černobílý klenot

27. 4. 2023
Recenze Leica M11: nejlepší ze všech
Hodnocení 99%

Recenze Leica M11: nejlepší ze všech

5. 5. 2022
Recenze LEICA SL 24-70 mm f/2,8 ASPH Vario-Elmarit: Pracant s červenou tečkou
Hodnocení 99%

Recenze LEICA SL 24-70 mm f/2,8 ASPH Vario-Elmarit:...

18. 6. 2021
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...