Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!

Stativ Sirui W-2204 používám už něco přes měsíc a musím říci, že je to přesně TO, co jsem hledal. Můj v pořadí pátý stativ nabízí kombinaci všech důležitých vlastností, které by měl dobrý stativ mít.

Hodnocení odborníka 90%

  • kvalitní zpracování
  • karbonové nohy
  • utěsnění proti vnikání vody a prachu
  • na své rozměry velice lehký a pevný
  • dodává se včetně brašny a kovových hrotů
  • dělitelný středový sloupek
  • jedna noha se dá použít jako monopod
  • vynikající skladnost
  • hlava kompatibilní s Arca-Swiss
  • na pevné dotažení destičky je potřeba použít imbus (je v balení)

Popis

Jak je to s výběrem dobrého stativu

Dobře vím, že se při výběru stativu nevyplatí dělat kompromisy. Každý kompromis vás totiž bude dříve či později stát další peníze, což jsem si vyzkoušel na vlastní kůži. Když jsem začínal s focením, potřeba stativu na sebe nenechala dlouho čekat.

Tenkrát jsem si vybral stativ příjemně malý (a tím pádem skladný), lehký a také levný, což se už po několika měsících ukázalo jako ne zrovna ideální rozhodnutí, protože nevydržel zdaleka tolik, co jsem od něj čekal. Brzy se jeho plastové díly opotřebovaly, takže už tak poměrně diskutabilní pevnost (tu pokládám za jednu z nejdůležitějších vlastností dobrého stativu) značně utrpěla.

Můj v pořadí druhý stativ byla tedy sázka na jistotu. Pořídil jsem si velice kvalitní hliníkový stativ od renomovaného výrobce a ten už fungoval dobře. Jenom jsem časem vyměnil 3D hlavu za kulovou, která mi pro mé potřeby (se stativem fotím především krajinu a přírodu) přišla daleko skladnější, pohotovější a příjemnější na obsluhu. Moc se mi líbila možnost v případě potřeby objednat náhradní díly, tohle se moc nevidí. Ale když koupíte skutečně kvalitní stativ, tuhle výhodu velice pravděpodobně vůbec nevyužijete. Po nějaké době mi ale začala docela vadit relativně vyšší hmotnost, takže jsem začal pokukovat po karbonových stativech, které bývají při stejných rozměrech lehčí.

Byla to opravdu jen otázka času. Fotím především na výletech a s přibývající fotovýbavou a její celkovou hmotností se jevil karbonový stativ jako jasná volba. Takže jsem si jeden pořídil.  Při podobných rozměrech byl lehčí a srovnatelně pevný, což jsem přesně potřeboval. (uhlíková vlákna mají oproti hliníku cca 2,6x vyšší pevnost A nebyl ani moc drahý na to, jak byl vybavený. Systém zámků jednotlivých sekcí noh byl už otočný a navíc utěsněný O-kroužkem proti vnikání vody a prachu a to mi neuvěřitelně vyhovovalo právě proto, že stativ používám hlavně venku. Tenhle stativ by mým nárokům asi vyhovoval spoustu let, kdyby se časem neprojevilo ne příliš kvalitní zpracování.

Úplnou náhodou se mi tak do rukou dostal už čtvrtý stativ, který jsem koupil od jednoho známého. Byl také karbonový, měl také otočný systém zámků a byl také utěsněný. Byl (a vlastně stále je, protože ho stále mám) velice masivní a řekl bych až absolutně pevný. Užíval jsem si toho, že i s dlouhými a těžkými teleobjektivy fungoval naprosto bezvadně. Je fakt, že na to jak byl velký, byl díky karbonovému provedení překvapivě lehký. Ale ty rozměry!  I když jsem ho připevnil zvenku na fotobatoh, prostě překážel… Časem si našel místo v kufru mého auta, odkud jej vyndavám jen na kratší výlety, což mi prostě nevyhovuje.

Už několik let jsem tedy hledal stativ, který bude spojovat většinu z kladných vlastností všech stativů, které jsem za ty roky vyzkoušel. Musí být:

  • především pevný a s nosností alespoň 12 kg (mám vyzkoušeno, že nižší nosnost prostě není to pravé)
  • skladný - ideálně aby se vešel do batohu
  • čím lehčí, tím lépe - moje výbava je dost těžká sama o sobě
  • utěsněný proti vnikání vody a prachu - stativ používám jak v potůčcích, tak třeba v písečných dunách
  • dostatečně variabilní - musí mi umožňovat fotit těsně u země
  • možnost zavěšení zátěže
  • kvalitně zpracovaný - dobrý stativ musí fungovat roky, jeho životnost je delší než životnost foťáku
  • za akceptovatelnou cenu

SIRUI W-2204 je pro náročné

Jestliže jste dočetli až sem a můj pohled na stativy je vám blízký, můžete pokračovat. Stativ SIRUI W-2204 totiž splňuje vše, co bylo popsáno výše a musím s radostí říci, že co ho mám, nosím ho s sebou kdykoliv mohu alespoň předpokládat jeho použití. Moc se mi totiž líbí, že se vejde dovnitř batohu, který používám. Samozřejmě jde připevnit i na jeho povrch, když je to potřeba. :)

Ale líbí se mi toho mnohem víc. Je to třeba zpracování, nikde nejsou zbytečné vůle, všechno funguje krásně přesně. Například otočné zámky noh: ve složeném stavu bez problémů obejmu rukou všechny tři zámky a pootočením o cca půl otáčky plně uvolním výsuvné sekce noh, které jedním pohybem vytáhnu bez jakéhokoliv zasekávání. Samotné nohy pak při vyklápění kladou přiměřený odpor, nejsou tedy ani příliš “volné”, ale nevyklápějí se ani zbytečně ztuha.

Perfektní je i samotná konstrukce. Základna stativu na pohled působí docela subtilním dojmem, ale na pevnosti stativu se to nijak neprojevuje. Výhodou je asi jednodušší výroba a také nižší hmotnost. O kvalitě konstrukce a použitých materiálů (nohy jsou vyrobeny z 10 vrstev uhlíkových vláken) svědčí i maximální nosnost 18 kg při celkové hmotnosti 2,02 kg

Zvláštní odstavec si zaslouží skladnost. Pokud vysunete středovou tyč (která se dá rozdělit na dva kusy, což umožňuje jednak focení blízko země, nebo nasazení hlavy na monopod, který vznikne pouhým odšroubováním jedné z noh), můžete k ní přiklopit všechny nohy, čímž se mezi ně dostane stativová hlava a celý stativ ve složeném stavu měří pouze 52 cm při maximální výšce stativu 178 cm (s vysunutou středovou tyčí). Jestliže stativ nechcete nosit v batohu jako já, můžete k přenášení využít dodávanou brašnu s ramenním popruhem. Uvnitř brašny najdete kapsu s nejdůležitějším nářadím a také s ocelovými hroty pro případ, že budete fotit na ledě.

Stativ se dodává v setu s kulovou hlavou K-20X, která má na své rozměry neuvěřitelnou deklarovanou nosnost 25 kg. Musím po pravdě říci, že jsem úplně nevěřil tomu, že by tahle hlava měla unést můj Nikon D810 s objektivem 70-200/2,8. Tedy unést samozřejmě ano, ale že bude tahle sestava na stativu ukotvena dostatečně stabilně. Naštěstí byl můj odhad špatný, focení proběhlo úplně bez problémů. Je ale potřeba dostatečně utáhnout hlavní upínací šroub. Od věci není pak ani nastavení požadované frikce pro dosažení vhodné tuhosti nebo volnosti pohybu hlavní koule. Když už jsme u ní, její zpracování je velice přesné a dost mi připomíná styl úpravy povrchu (leštění), jaký používá u svých špičkových hlav třeba Novoflex. Právě díky vysoké výrobní přesnosti je pohyb koule naprosto plynulý a její zajištění v požadované pozici velice přesné a na rozdíl od mnoha jiných kulových hlav nedochází ani k nechtěné pozvolné změně pozice, pokud není sestava na hlavě úplně přesně vyvážena. Upínací destička je kompatibilní se systémem Arca-Swiss, takže na hlavu můžete použít nejrůznější příslušenství (třeba na makrofotografii a podobně) i od ostatních výrobců, kteří podporují tento standard.

chci koupit  stativ sirui w-2204

Hlavní rysy

  • kvalitní zpracování
  • karbonové nohy
  • utěsnění proti vnikání vody a prachu
  • na své rozměry velice lehký a pevný
  • dodává se včetně brašny a kovových hrotů
  • dělitelný středový sloupek
  • jedna noha se dá použít jako monopod
  • vynikající skladnost
  • hlava kompatibilní s Arca-Swiss

Shrnutí

SIRUI W-2204 není rozhodně jediný stativ, který dokáže nabídnout všechny uvedené výhody, podobně kvalitních jistě najdete ještě několik (ale ne zase nijak mnoho). Když už ale budete v tom hledání a porovnávání, nezapomeňte také na cenu, to je pro spoustu z nás velice podstatný parametr. Nevím k jakému závěru dojdete vy, ale pokud samotná hlava stojí cca 3 800 Kč a celý stativ (včetně hlavy) pak vyjde na cca 10 000 Kč, vychází mi z toho jediné: jen těžko budete hledat stativ, který nabídne podobně výhodný poměr ceny a užitných vlastností. Jestli takový stativ najdete, dejte mi vědět… :) Recenzoval Luděk Bouška

Další recenze

SIRUI 50 mm T2,9 Anamorphic 1,6x: Kino u vás doma
Hodnocení 97%

SIRUI 50 mm T2,9 Anamorphic 1,6x: Kino u vás doma

17. 3. 2022
SIRUI T-2205SK
Hodnocení 89%

SIRUI T-2205SK

11. 10. 2019
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...