Akt a glamour v ráji: rádi lidem předáme vše, co umíme | FotoŠkoda
FotoslužbyFotokurzyRozhovory

Akt a glamour v ráji: Rádi lidem předáme vše, co umíme (Rozhovor)

Termín: 27. 8. - 29. 8. 2021| Místo: Externí kurz
4. 8. 2021 | 9 minut čtení

S fotografy a lektory Liborem Krskem a Rudolfem Dymákem jsme se sešli přímo v Centru FotoŠkoda ve zdejší příjemné kavárně. Bylo krásné letní dopoledne – ideální podmínky pro rozhovor (nejen) na téma motorky a ženy.

Libor Krsek vyučuje fotografii na katedře Multimédií VŠE už více než 10 let. Jeho parketou jsou dynamické/akční fotky pro časopisy, ale nevyhýbá se ani komerčním zakázkám. Jeho druhou vášní jsou akty. Představují pro něj příjemný relax od spáleného benzínu a kouře z pneumatik.

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

 

Rudolf Dymák je aktový fotograf, absolvent master class Stanislava Petery. Podle svých vlastních slov je tak trochu krajinářem, kterému v kompozici chybí geometrie lidského těla. Proto ji do snímku přidává.

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

 

Libor s Rudou organizují i workshopy, kde aktivně pomáhají začínajícím i pokročilým fotografům posouvat se dál. O tom, že své práci skutečně rozumí, se můžete sami přesvědčit poslední víkend v srpnu: od 27. do 29. 8. 2021 na víkendovém fotografickém workshopu: Akt a glamour v ráji.

Ahoj kluci, co pro vás osobně vlastně fotografie představuje? A jak a kdy jste se dali dohromady?

Libor: My se známe už dlouho, jsme spolužáci z vysoké školy (VŠE). Ruda studoval statistiku a já informatiku. Já na škole zůstal a vyučuji na oboru: Multimédia v ekonomické praxi s tím, že tam jsem garantem kurzů fotografie. Fotkou se zabývám už strašně dlouho, 25 nebo 27 let, prostě asi od 15 let. Táta byl fotograf a i když mě k tomu nikdy nijak nevedl, tak to ve mně prostě zůstalo.

Ruda: Můj táta byl shodou okolností taky fotograf, živila ho hlavně produktová fotografie a jako volnou tvorbu měl akty. Ani mě fotit neučil, ale vždycky jsem měl nějaký foťák a po letech jsem chtěl zjistit, co to ten táta vlastně dělal. A nadchlo mě to. S Liborem jsme se zhruba před rokem bavili o tom, že by bylo fajn, udělat společně dobrý kurz aktu a tak vznikla naše škola Art of Light. 

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Proč zrovna workshopy zaměřené na akt a glamour fotografii? Bylo to spíše spontánní rozhodnutí nebo cílený projekt?

Libor: Oba dva se roky věnujeme profesně fotografii, i když focení je pro nás především koníčkem. Já se živím jako business konzultant a Ruda dělá v marketingu – výzkum trhu. Oba ale odjakživa rádi fotíme nahé ženy. V mém případě je to příjemná změna a odpočinek od toho adrenalinu, spáleného benzínu a vůně z pneumatik. No a když jsme se tak o tom bavili, přišlo nám, že by bylo fajn, udělat workshopy, zaměřené právě na akt a glamour. Myslím si totiž, že nic takového, opravdu pořádného u nás není. Současně jsme tím s Rudou propojili naše zkušenosti a zálibu.

Ruda: Já fotím převážně akty a zároveň mě baví – a vždycky bavilo – předávat svoje zkušenosti dál, nejen ve fotografii. Samozřejmě jsem absolvoval i několik workshopů, které mě ale často moc nedaly. Typicky tam čtyři až dvanáct fotografů a fotografek jeden přes druhého fotí modelku, která se pro ně ze všech sil snaží pózovat. Oči otočí na toho, kdo zrovna zavolá a ten musí rychle udělat v uvozovkách “svůj” snímek. Celé se to děje bez rozmyslu, bez komunikace s modelkou, bez cílené práce se světlem a s kompozicí. Ta závisí jen na tom, kam se mezi ostatní účastníky s foťákem vejdu. To mi vadilo a proto jsme si s Liborem řekli, že to uděláme jinak, po svém a lépe.

 

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

Jak Vaše aktové workshopy probíhají? V čem jsou jiné? Jak byste potenciálního absolventa Vašeho workshopu navnadili? 

Ruda: Jak jsem říkal, na podobně zaměřených kurzech se účastníci většinou nikam moc neposunou. Odnesou si sice hromadu fotek ale v podstatě všechny stejné. Vývoj a posun žádný. To je špatně. My to s Liborem koncipujeme tak, že máme na kurzu víc modelek a jednu fotí vždy jen jeden. Pracujeme s menší skupinkou a aktivně se věnujeme každému zvlášť. Jde o to, aby si účastníci vyzkoušeli různé typy svícení, popřemýšleli o kompozici a aktivně pracovali s modelkou. Pak se na fotky podíváme a řekneme si, co je dobré a co by se dalo zlepšit nebo změnit. Jde o to, aby se tam lidi opravdu něco naučili, vyzkoušeli si to a někam je to posunulo. 

Libor: Naše workshopy probíhají tak, že si nejprve rozdělíme lidi do dvou skupinek – na ty méně pokročilé a na ty zkušenější. Jedné skupince se věnuji já a druhé Ruda. Během těch dvou dnů je postupně naučíme správně nasvítit scénu, správně nastavit techniku, správně nakomponovat záběr i napózovat modelku. První den je teoretický, tréninkový a „zkoušecí“. Pokročilejší dostanou méně teorie a první úkoly. Druhý den už je hlavně o individuálním focení, kde účastníkům asistujeme. Po skončení workshopu je tam vždycky vidět jasný posun a všichni účastníci jsou o několik úrovní výše, než byli na začátku. Naším cílem je, aby si lidé z workshopu odnesli nejen pěkné fotky, které mají hlavu a patu, které dobře vypadají, jsou dobře nasvícené a komponované, ale aby se taky naučili si tu fotku sami vymyslet, sami nasvítit a sami napózovat. Prostě celé je to jejich dílo a ne dílo lektorů!

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Jakou používáte techniku a co příslušenství? 

Libor: Já jsem odkojen Nikonem, fotím hlavně na digitální zrcadlovku Nikon D850 a Nikon objektivy. I když se musím přiznat, že jsem nedávno „přičichl“ k novým bezzrcadlovkám SONY a ty mě hodně bavily. Kdybych do toho chtěl dát peníze, tak bych na ně asi přešel. Dále používám blesky a světla Fomei, jak bateriové tak i s napájením ze sítě. Co se týče objektivů, nemůžu říci, že bych měl vyloženě nějaké oblíbené sklo, vždy to podřizuji konkrétní situaci. Používám jak širokoúhlé objektivy, tak teleobjektivy. Nějaký čas jsem fotit i rybím okem, ale to je dost specifické sklo na specifické situace.

Ruda: Já jsem byl vždycky „minolťák“, takže jsem přirozeně přešel na Sony. Teď fotím asi rok a půl na bezzrcadlovu Sony A7R III se Sony objektivy. Mým nejoblíbenějším ohniskem pro akt je 12mm, je zajímavé s takovou extrémní perspektivou pracovat. Kdysi jsem si koupil Sigmu 12-24mm, úplně první verzi, ještě na full-frame zrcadlovku Sony A900. A do teď s tím objektivem strašně rád fotím. Ale používám i jiná ohniska. Co se týče světla, nejraději mám přirozené.

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

Jak jste se dostali ke spolupráci s Centrum FotoŠkoda?

Libor: Znám se s Míšou z FotoŠkody už nějakou dobu, chodíme totiž do stejného Gymu. Před pár lety jsme se spolu bavili na téma fotografie, slovo dalo slovo a domluvili jsme s Míšou výstavu přímo tady v Centru FotoŠkoda na téma „Auta a motorky“. Současně s tím jsem měl i besedu na téma Jak se fotí na The Isle of man, což je ultimátní závodní akce v Anglii. No a teď jsme se dohodli, že bychom mohli společně udělat i kurz na téma Akt a Glamour.

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Akt a Glamour v ráji (foto: Libor Krsek)

Nějaká zpráva na závěr? Co byste vzkázali našim čtenářům? Nebo proč by měli lidé přijít právě na Váš workshop a co si z něj odnesou?

Libor: Těšíme se na setkání a všem zájemcům o workshop garantujeme, že se od nás naučí všechno, co umíme my sami a v ideálním případě náš ještě „přerostou“. Tím totiž splníme naši misi! Na rozdíl od mnoha jiných lektorů-fotografů se s Rudou focením primárně neživíme, takže nám vůbec nevadí, že bychom si vytvářeli konkurenci. Naopak, rádi předáme úplně všechno, co umíme. To je náš cíl.  

Děkuji za rozhovor

Workshop: Akt a glamour v ráji

Stránky Libora a Rudy: www.artoflight.cz

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

Akt a Glamour v ráji (foto: Rudolf Dymák)

 

 

SeaFrogs podvodní pouzdro pro Sony CyberShot DSC-RX100VII

SeaFrogs podvodní pouzdro SF-RX100VII, Určené pro digitální fotoaparát Sony RX100 VII, Odolává tlaku vody do hloubky až 60 m

6 990,-
Fotopapír Fine Art Deep Matt

dva formáty v nabídce – 20 × 30 cm a 20 × 20 cm, suchý proces tisku

100,-

Související články

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Fotoalba jsou nejen krásným dárkem (služby #05)

Fotoalba jsou nejen krásným dárkem (služby #05)

Archivujte své negativy jako profík!

Archivujte své negativy jako profík!

Další Fotokurzy

Canon ZOOM 2023

Canon ZOOM 2023

Pronajměte si temnou komoru jen pro sebe!

Pronajměte si temnou komoru jen pro sebe!

Téma měsíce února: Externí blesky

Téma měsíce února: Externí blesky

Další Rozhovory

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

Lukáš Vinš: Technika je jen špička ledovce

Lukáš Vinš: Technika je jen špička ledovce

Jitka Spoustová Staňková: Na kvalitu si stojí za to počkat

Jitka Spoustová Staňková: Na kvalitu si stojí za to počkat

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...