Recenze: Pentax K-3 Mark III Monochrome | FotoŠkoda

Když se řekne monochrome, možná se vám vybaví nedávné novinky od společnosti Leica, zasvěceným případně kamera RED či středoformát Phase One - nyní se ale aktuální portfolio fotoaparátů s černobílým snímačem rozšířilo o další (a o něco dostupnější) kousek. Přestože se stále jedná o relativně raritní záležitost, monochrome fotoaparát může být pokladem v rukou toho správného člověka.

Hodnocení odborníka 93%

 • Kvalita výstupu: ostrost, vykreslení detailů, jemné zrno
 • Vysoké rozlišení
 • Utěsnění proti povětrnostním vlivům
 • Velmi dobrá low light výkonnost
 • Velký a jasný optický hledáček
 • Joystick pro výběr ostřicích bodů
 • Nižší cena oproti jiným monochrome fotoaparátům
 • Vyšší hmotnost a velikost oproti bezzrcadlovkám
 • Obtížně využitelný formát PEF

Popis

Nový Pentax K-3 Mark III Monochrome vychází se stejnojmenného fotoaparátu uvedeného v roce 2021. Funkce a ovládání se liší pouze v drobnostech (například tlačítko vyvážení bílé je vyměněné za tlačítko Fx), hlavním rozdílem je právě snímač. Původní model disponuje běžným barevným snímačem, zatímco tato novinka fotí a natáčí pouze černobíle. Malé změny se fotoaparát dočkal také vzhledově, místo bílého loga je zde světle šedé a přibylo také označení Monochrome nad LCD obrazovkou. Barva zmizela i z tlačítek, narozdíl od barevné verze fotoaparátu zde výrobce použil pouze různé odstíny šedé.

Fotoaparát K-3 Mark III Monochrome nabízí tři režimy Custom Image určené výhradně pro monochromatický obrazový snímač: Standard, Hard a Soft. Každý režim umožňuje nastavení parametrů, jako je tón, kontrast a ostrost. K dispozici je i několik digitálních filtrů: Shading, Grainy Monochrome, Tone Expansion, High Contrast, Retro a Invert Color. Posledním rozdílem mezi těmito dvěma modely je nejnižší možná citlivost, která u monochrome verze začíná na hodnotě ISO 200.

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Ukázka digitálních filtrů u Pentax K-3 Mark III Monochrome

APS-C snímač s rozlišením 25,7 Mpx

Fungování fotoaparátu se podrobněji věnuje recenze příbuzného modelu Pentax K-3 Mark III, pojďme si ale zopakovat jejich hlavní vlastnosti: oba modely disponují rozlišením 25,7 Mpx a fotografickým výstupem o velikosti 6192 x 4128 px. Rozlišením tento fotoaparát překoná některé starší full-frame zrcadlovky, jedná se však o APS-C snímač. To napovídá, že Pentax K-3 Mark III Monochrome možná nebude přední volbou fotografů, kteří si na full-frame užívají co nejmenší hloubky ostrosti. Útěchou za crop snímač může být nabídka kompaktních a cenově dostupných objektivů.

Recenze: Pentax K-3 Mark III

Odolná konstrukce Pentax K-3 Mark III Monochrome

Samotný fotoaparát není žádný drobek - hmotností přesahuje například full-frame zrcadlovku Canon EOS 6D Mark II. Robustnější tělo může být výhodou, fotoaparát hezky padne do ruky a působí opravdu bytelně (což není jen dojem), navíc je plně utěsněný proti povětrnostním vlivům. Společně se stabilizací SR II Shake se jedná o fotoaparát do nepohody, který vás podrží i v náročných podmínkách a usnadní fotografování z ruky. Osobně oceňuji přítomnost dvou slotů na kartu, můžete tedy rovnou při focení data zálohovat.

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Foto: Pentax

Citlivost ISO

Problémem nebudou ani špatné světelné podmínky, ISO tohoto modelu dosahuje až hodnoty 1 600 000. Zde je samozřejmě šum extrémní a troufnu si říct, že nejvyšší číslo využije málokdo. Po hodnotě 12 800 lze ale sáhnout bez přemýšlení, stejně tak 25 600 a 51 200 mě nijak neuráží. V porovnání s Pentax K-3 Mark III je vidět relativně velký rozdíl, u barevného snímače bych označila ISO 25 600 jako hraniční, zatímco u monochrome snímače začíná být šum velmi rušivý až u nejvyšších možných hodnot. 

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Od shora dolů: ISO 51 200, ISO 204 800, ISO 1 600 000

Proč monochrome snímač?

Teď už k samotnému snímači. Co přesně znamená monochromatický snímač a proč jednoduše nepřevést barevný obraz v postprodukci? Barevný snímač obsahuje Bayerovu masku, tedy v podstatě "barevné filtry" - každý pixel zachytí pouze část dopadajícího světla odpovídajícího jedné barvě z RGB spektra. Na rozdíl od barevného snímače odpovídá každý pixel monochromatického obrazového snímače přesně každému pixelu výsledného snímku. V praxi to znamená snímky s přesněji vykreslenými detaily, vyšší ostrostí a větším dynamickým rozsahem. Rozdíl v ostrosti tu opravdu je, především při několikanásobném přiblížení (viz ukázka níže). Letmým pohledem vypadají fotografie podobně, ale dokážu si představit, že v tisku by šlo o viditelný rozdíl. 

Pentax K-3 Mark III

Pentax K-3 Mark III (barevný snímač, fotografie převedená do černobílé v postprodukci)

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Pentax K-3 Mark III Monochrome

I v případě, že se odprostím od porovnávání výřezů z obou fotoaparátů a budu se soustředit pouze na pocit z focení a následného výstupu, můžu říct, že práce s fotoaparátem mi dělala radost. A to především v low light podmínkách. Fotografie mají velmi jemnou zrnitost, jsou extrémně ostré, člověk si na první pohled všimne také jemných přechodů mezi odstíny. Zároveň odpadá jakási mentální zátěž, protože od začátku vím, že fotím pouze černobíle a nemusím si následně v postprodukci lámat hlavu s tím, jaká fotka funguje lépe v ČB nebo v barvě. Pentax K-3 Mark III Monochrome v určitých ohledech připomíná analogové médium, kde ale nejste omezení nízkými hodnotami ISO a můžete si užívat veškerých moderních funkcí. 

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Pentax K-3 Mark III Monochrome exceluje v low light podmínkách. Foto: Karolína Fialová

Pokročilý autofokus

Pentax K-3 Mark III slibuje vylepšený výkon AF oproti předchozím generacím. K dispozici je 101 ostřicích bodů a nově i joystick pro rychlou volbu bodů. Zaostřit lze také s pomocí volby bodu na LCD obrazovce v režimu Live View. Uživatel volí mezi dvěma hlavními módy, Continuous AF a Single AF, využít lze také detekci pohybujících se objektů nebo detekci obličeje. Autofokus byl rychlý a ve většině případů přesný i ve velmi špatných světelných podmínkách, dlouho netrvá ani samotné zapnutí fotoaparátu, který je v mžiku připravený k akci. 

Kvalita a formát výstupu

Pokud máte praxi s ovládáním Pentax fotoaparátů, pravděpodobně vás toho moc nepřekvapí. Jakožto uživatel fotoaparátů Canon a Nikon jsem nejdříve v mracích různých nastavení tápala a některé z nich úplně přehlédla, což se mi následně vymstilo při postprodukci. Nezměnila jsem totiž typ zaznamenávaného RAW formátu, který je defaultně nastavený na PEF (vlastní formát Pentax fotoaparátů). V nabídce je ale také DNG, který lze otevřít ve všech běžných programech.

Určitě bych doporučila rovnou zvolit tento formát, protože PEF žádný z programů jako Photoshop, Lightroom nebo Capture One nedokáže "schroupat". Konvertory jako Adobe DNG Converter jsou na PEF krátké, poradí si s ním údajně pouze software samotného výrobce s názvem Pentax Digital Utility. Ten si můžete nainstalovat přímo z fotoaparátu, ale mě osobně se ho i přes hodiny strávené snažením rozchodit nepodařilo. Když to spojím s velmi devadesátkovým rozhraním programu, raději bych se tomuto trápení úplně vyhnula. 

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Foto: Pentax

Pro koho je Pentax K-3 Mark III Monochrome?

Co se týče žánrů, Pentax K-3 Mark III Monochrome by mohl být zajímavou volbou pro astro nebo wildlife fotografy, krajináře nebo reportéry. Určitě potěší každého, kdo své fotografie tiskne a záleží mu na perfektní kvalitě výstupu bez jakýchkoliv nedokonalostí způsobených barevnými filtry. Cestovatelé ocení odolnost a utěsnění těla i mrazuvzdornost do -10 stupňů Celsia, musí však počítat s vyšší hmotností a velikostí. V kombinaci s portrétním objektivem s vysokou světelností (například PENTAX 55 mm f/1,4 DA* SDM) určitě zaujme i portrétisty. 

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Portrét s Pentax K-3 Mark III Monochrome a objektivem PENTAX 35 mm f/2,4 DA AL

Hlavní rysy

 • CMOS Monochrome senzor (APS-C)
 • Rozlišení 25,7 Mpx
 • SAFOX 13 101-bodová fázová detekce AF
 • Hranolový optický hledáček
 • Dotykový LCD 3,2" s rozlišením 1,62 mil bodů
 • Pětiosá stabilizace obrazu SR II
 • Wi-Fi a Bluetooth
 • 2× slot pro SD kartu
 • Odolná konstrukce utěsněná proti vlhku a dešti

Shrnutí

Fotoaparáty Pentax nejsou masovým produktem a Pentax K-3 Mark III Monochrome tuto premisu jen potvrzuje. V internetové diskuzi je jeden člověk nazval ekvivalentem produktů pro audiofily, což mi přišlo jako přesné přirovnání. Jestli jste novým uživatelem této značky, ovládání a menu možná budou působit chaoticky a podobně jako já narazíte na překážky, kvůli kterým se následně porochníte v rozsáhlých Pentax fórech. Některé uživatele může zklamat také crop snímač. I přes všechny nešvary je monochrome fotoaparát velmi vítaným přírůstkem na poli, kde až do této chvíle figurovalo jen pár zařízení. Cena tohoto modelu přesahuje barevný Pentax K-3 Mark III, ale v kontextu dalších monochromatických fotoaparátů vlastně vypadá celkem přívětivě.

Další recenze

Recenze: RICOH GR IIIx
Hodnocení 92%

Recenze: RICOH GR IIIx

3. 3. 2022
Recenze: Pentax K-3 Mark III - trochu jiná zrcadlovka
Hodnocení 88%

Recenze: Pentax K-3 Mark III - trochu jiná zrcadlovka

30. 9. 2021
RICOH GR III
Hodnocení 97%

RICOH GR III

23. 4. 2020

Diskuze

Recenze: Pentax K-3 Mark III Monochrome

Přidat příspěvek
 • Roger
  Reagovat

  PEF žádný z programů jako Photoshop, Lightroom nebo Capture One nedokáže "schroupat"

  Roger 15.05.2023 23:14:33
  "Určitě bych doporučila rovnou zvolit tento formát, protože PEF žádný z programů jako Photoshop, Lightroom nebo Capture One nedokáže "schroupat". Konvertory jako Adobe DNG Converter jsou na PEF krátké, poradí si s ním údajně pouze software samotného výrobce s názvem Pentax Digital Utility. "
  Chtěl bych upřesnit informace ohledně formátu PEF.
  Pokud používáte novější verze Photoshopu/Lightroomu, tak přes modul Camera Raw lze otevřít soubory PEF. Zde je odkaz na stránky Adobe, přehled fotoaparátů podporované modulem Camera Raw.
  Výborným programem pro zpracování souborů PEF, ale i jiných raw formátů je ON1 Photo Raw. Jediná nevýhoda tohoto programu je, že při zpracování velkých raw souborů vyžaduje vyšší výkon počítače než Camera Raw.
  Teoreticky i nová verze Capture One Pro zvládne PEF (netestoval jsem kvalitu převodu). Zde je odkaz na podporované fotoaparáty: https://support.captureone.com/hc/en-us/articles/360002718118-Camera-models-and-RAW-files-support-in-Capture-One-#h_504bb686-f6ac-495b-8549-4899b7b06e4f
  Další skvělý program pro editaci PEF je Sylkypix.
  Jo, ještě na závěr k Pentax Digital Utility. Tento program nedoporočuji vůbec nainstalovat do PC.
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...