Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Recenze: Pentax K-3 Mark III - trochu jiná zrcadlovka

Martin Hájek
30. 9. 2021 | 13 minut čtení

Pentax K-3 Mark III je digitální zrcadlovka s rozlišením 25,56 MPix (6192×4128 bodů) APS-C snímačem BSI-CMOS. Dále zaujme účinnou IBIS stabilizací obrazu v těle (posun snímače) nebo zcela novým, jasným optickým hledáčkem s 1,05× zvětšením a základními údaji o expozici. Pro lepší ovladatelnost a přehled slouží přehledný stavový LCD na horní straně fotoaparátu. K přednostem můžeme rozhodně zařadit automatické zaostřování Safox 13, ISO až 1 600 000, sekvenční snímání s kadencí až 12 sn./s (11 sn./s s nepřetržitým AF), Pixel Shift Resolution nebo UHD 4K video 30 fps.

Hodnocení odborníka 88%

  • Skvělý poměr: Rozlišení/ senzor/zpracování
  • Přehledný a velký display
  • Stavový display
  • Špičkový optický hledáček
  • Stabilizátor obrazu
  • Rychlost (snímání, spuštění, AF)
  • UHD 4K video
  • Sériové snímání až 12 sn./sek.
  • Vysoké ISO použitelné i při jinde dost hraničních hodnotách
  • Odolné tělo, utěsněné proti vlhku a prachu
  • Přehlednost ovládacích prvků a menu
  • Nepohyblivý hlavní display
  • Cena (vzhledem k faktu, že jde „pouze“ o APS-C)

Popis

Nový Pentax K-3 Mark III je designově velmi podobný svému předchůdci (K-3 Mk II), který byl uveden na trh cca 6 lety zpátky. Nejprve se tedy podívejme v čem je K-3 Mark III nový a že toho není zrovna málo. V první řadě zde máme vyšší rozlišení (25,6 MPix vs 24,35 MPix u K-3 MkII), dále rychlejší sériové snímání (až 12 sn./sek vs 8,3 fps u K3 MkII), výrazně vyšší ISO, vyšší rozlišení videa (4K vs Full HD). Nejvíce designových změn proběhlo na pravé straně fotoaparátu - kde je grip s baterií a paměťovou kartou. Stavový LCD je zde sice menší, ovšem zato přibyla dvojice ovladačů (rollerů): 1. pro ovládání expozičních parametrů; a 2. přepínač (kolečko) pro změnu režimů - fotografie, video a live view (živý náhled). 

Pentax K-3 Mark III - zepředu

Pentax K-3 Mark III – hlavní i stavový LCD a hledáček

Velkým pomocníkem je hlavní display s úhlopříčkou 3,2“ a s rozlišením 1,62 milionu bodů. Obraz je zde opravdu nádherný, jasný a dostatečně čitelný v podstatě kdekoli a kdykoli. Snad jediné, co bych zde vytkl, je nemožnost LCD vyklopit ale to je opravdu jen detail. Vynikajícím pomocníkem je i stavový LCD – ať už fotíme z ruky nebo ze stativu. Novinkou je i dotykový hlavní LCD. Optický hledáček se 100% zorným polem a 1,05× zvětšením zobrazuje objekty velmi jasně a to i za hodně slabých světelných podmínek. Hned pod hledáčkem leží oční senzor, který při použití hledáčku deaktivuje hlavní LCD včetně dotykové funkce. V průhledovém hledáčku – stejně jako na obou LCD – máte zobrazeny všechny důležité informace (rychlost závěrky, clona, hodnoty ISO atd.).

Pentax K-3 Mark III - z boku

Pentax K-3 Mark III: Autofocus (AF) SAFOX 13 a fázová detekce

Další, co opravdu stojí za zmínku, je propracovaný autofocus. Ten se zde tvoří celkem 101 AF bodů a z toho je 25 AF bodů křížových. Ostření funguje perfektně, rychle a téměř bezchybně. Jediné, kde ztrácí, jsou světelně náročné scény (situace s nedostatkem světla) ale to je běžný problém většiny konkurenčních přístrojů, takže zde netřeba být nijak přehnaně kritický. Autofocus nabízí velké množství nastavení a funkcí – od jednorázového a kontinuálního AF přes velkou škálovatelnost aktivní ostřící oblasti. Navíc ovládání v tomto případě hodně ulehčí nově přidaný roller (kolečko) spolu s joystickem na zadní straně fotoaparátu.

Pentax K-3 Mark III - LCD

Senzor automatického ostření SAFOX 13 je vylepšený jak co do počtu bodů tak i svou plochu pokrytí. Díky tomu je AF rychlejší a přesnější a to i v horších světelných podmínkách (až do -4EV), byť má také své limity. Nový RGBlr senzor s rozlišením 307 000 bodů spolu s novým sledovacím algoritmem přispívají k přesnějšímu sledování objektů, což se hodí typicky pro sport a dynamické snímky obecně – v kombinaci s kontinuální ostřením (AF-C).

Pentax K-3 Mark III - shora

Rychlost K-3 Mk III ve všech směrech

Zcela zásadní parametr u DSLR – rychlost. Není totiž nic horšího, než reportážní fotoaparát s pomalejším „rozjezdem“, líným autofokusem a pomalým sériovým snímáním. To naštěstí u Pentaxu K-3 Mark III nehrozí ani v nejmenším! Start fotoaparátu – od zapnutí, přes zaostření až po expozici je téměř okamžitý (okolo 0,6 sek). Hbitý autofocus jsem již chválil v odstavci výše a pak zde máme samozřejmě velice čilé a nesmlouvavě kadenční sériové snímání – 12 sn./sek. Spolu s tím jde ruku v ruce též vysoká kvalita videa – UHD 4K při 30 fps

Pentax K-3 Mark III - zepředu

Stabilizace obrazu

Pentax K-3 Mark III disponuje velmi výkonnou stabilizací, fungující na principu posunu snímače v těle fotoaparátu. Pokročilý 5-osý systém SR II Shake Reduction funguje (s vybranými objektivy) se ziskem  až 5,5 EV. V praxi to znamená, že s aktivovaným stabilizátorem můžete z ruky snímat na řádově až cca 5,5× delší expoziční časy než je běžné – aniž by došlo k pohybové neostrosti vlivem třesu ruky. Nutno však počítat s tím, že jde o limitní hodnotu, nicméně v praxi nebyl problém s účinkem stabilizátoru běžně okolo 4EV. Když to navíc zkombinujeme s vyššími hodnotami ISO, low light fotografie a reportáže v interiérech a bez blesku nejsou žádným problémem. Stabilizace pracuje ve dvou režimech – buď stabilizuje ve všech 5-osách nebo „jen“ ve 3 osách (v případě panningu/švenkování stabilizace nezohledňuje pohyb do stran).  

Pentax K-3 Mark III - shora

Pentax K-3 Mark III a chytré funce

Kromě redukce chvění a otřesů přináší mechanismus SR II výhody také třeba v podobě funkce Pixel Shift Resolution a funkce AA Filter Simulator. Funkce Pixel Shift Resolution zaznamenává pomocí posunu snímače při sekvenčních záběrech v malých krocích informace o barvě a jasu na každém pixelu a poté tyto sekvenční snímky složí do jediného snímku s bohatšími detaily a rozlišením. Funkce AA Filter Simulator zas využívá během procesu snímání mikroskopické vibrace, které pomáhají zmírnit moaré u texturovaných vzorů (staré dobré kostičkované košile, známe, že?!). Mezi další praktické funkce můžeme jmenovat třeba: automatickou korekci horizontu (digitální vodováha) nebo funkci Astro tracker (ve spojení s volitelně dostupnou GPS jednotkou kamera posune snímač na základě pohybů hvězd a „srovnává“ tak dráhu hvězd během extrémně dlouhých expozic). 

Pentax K-3 Mark III - zepředu

Pentax K-3 Mark III ovládání a práce s ním

Následující 2 odstavce třeba brát s rezervou, neboť jde o silně subjektivní dojmy. Čím rozhodně nový Pentax zaujme na první pohled (a omak), je samotné ovládání. Není už ničím výjimečným, že Pentax si jde (a vždy šel) svou vlastní cestou a ve srovnání s drtivou většinou konkurenčních modelů může být ovládání a orientace v menu fotoaparátu maličko komplikovanější. Bez mučení se přiznávám, že coby kovaný „canonista“ (dříve též „nikonista“ a o hodně dříve „minolťák“ posléze „sonysta“) jsem měl ze začátku docela trápeníčko s ovládáním fotoaparátu Pentax K-3 Mark III. Nejde ani tak o základní věci typu: nastavení expozice, WB, AF, kompenzace atd. Zde není problém. Ten však nastává, když chcete jít hlouběji a měnit parametry obrazu, videa, záznamu zvuku apod. Jasně, časem si na to zvyknete a ovládání už vám po pár týdnech nebude činit větší potíže, nicméně ze začátku to může být docela očistec!

Pentax K-3 Mark III - stavový LCD a ovládání

Na jednu stranu vždy hodně cením snahu, jít si svou vlastní cestou. Na stranu druhou od určitého bodu už tato snaha začíná být kontraproduktivní. Shrnu-li to laickým pohledem: těch „čudlíků“ je tam prostě už nějak moc. To samé by se dalo říci také v případě informací na hlavním LCD, takže i ostřílený uživatel se v tom občas trochu ztrácí. Ovládání „made in Pentax“ je zkrátka samostatnou kapitolou a je nutné si jej prostě vyzkoušet a zvyknout si (nebo také ne). Druhou možností pak samozřejmě může být (ostatně, trocha té konstruktivní sebekritiky nikdy neuškodí), že jsem prostě jen trochu „dřevák“. Ono totiž ovládání jako takové je do velké míry strašně subjektivní. Jinými slovy: někdo bude s nastavením K-3 Mark III zápolit stejně jako já ale jínému/jiné to naopak může bez problému „sednout“. 

Pentax K-3 Mark III - LCD a ovládání

Co se mi naopak na ovládání K-3 Mk III velmi osvědčilo, bylo ovládání expozice i ostření přímo během fáze fotografování. Tedy, když už potřebujete doladit expozici nebo změnit funkci ostření, nemusíte fotoaparát vůbec oddálit od oka. To je super. V některých případech je tak ovládání vlastně docela praktické.

Pentax K-3 Mark III - ovládání

Obrazová kvalita Pentax K-3 Mark III

Senzor s vysokým rozlišením 25,6 MPix BSI-CMOS velikosti APS-C (23 x 15,5 mm) v kombinaci s výkonným obrazovým procesorem a rozumným zpracováním obrazu generují kvalitní obrazové výstupy s dostatečným množstvím detailů. Zpracování obrazu a redukce šumu je na velmi vysoké úrovni a lze s klidným svědomím používat i relativně hodně vysoké ISO hodnoty. Pokud chcete snímky výrazněji upravovat, je kromě standardního JPG formátu (4 velikosti a 3 úrovně komprese) k dispozici i nekomprimovaný RAW formát (PEF) a DNG formát (Adobe Digital Negative). 

Pentax K-3 Mark III - výbava, LCD a ovládání

Technologie snímače BSI (Back Side Illumination) zajišťuje skvělé výsledky i při nízké hladině osvětlení. V praxi nebyl vážnější problém s hodnotami až po ISO 25 600, kde šum překvapivě stále ještě není nijak extra rušivý. Vyšší úroveň, tedy ISO 51 200 - lze příležitostně také ještě použít ale zde už bych se hodně rozmýšlel. Jako fotografie na web proč ne ale pro velkoformátový tisk už to úplně nebude. Samozřejmě nutno vždy brát v potaz, co fotografujete a jak velký snímek (popřípadě výřez) bude ve finále použit. Od "stotisícových" hodnot - ISO 102 400 a výše už je poté obrazový šum opravdu výrazný a narůstá geometrickou řadou. Maximální ISO 1 600 000 je (dle očekávání) pro praktické využití opravdu zcela nepoužitelné a více než fotografie připomíná spíše abstraktní díla výstředních umělců z rozvojových zemí. 

Pentax K-3 Mark III - detaily

Automatické měření expozice funguje korektně a to i ve světelně horších nebo jasově nevyvážených podmínkách. Samozřejmě je stále třeba dávat pozor na jasově extrémně nevyvážené scény (buď s celkově převládajícími stíny nebo převládajícími jasy). V takových případech má automatika fotoaparátu silné sklony k podexpozici (příliš světlé scény) nebo k přeexponování (příliš tmavé scény). Zde je třeba pomoci si expoziční kompenzací nebo sáhnout rovnou po manuálním (M) režimu. Automatika white balance (AWB) funguje také dobře a to i v interiérech, kde máme umělé světelné zdroje. Pro přesnější barevnost však opět lépe využít některý z předdefinovaných režimů (Slunce, žárovka, zářivka atd.) nebo vyloženě manuální vyvážení bílé (MWB). Díky funkcím jako Pixel Shift Resolution nebo simulace anti-aliasing filtru (AA Filter Simulator) jsou též další obrazové vady – typicky moaré zcela minimalizovány.

Pentax K-3 Mark III - výbava, LCD a ovládání

Fotoaparát jsem testoval s objektivem Pentax-DA 16-85 mm f/3,5-5,6 ED DC WR. Výsledné snímky jsou kvalitativně na vysoké úrovni. Ostrost je špičková – a to i na plně otevřenou clonu – kresba je také výtečná. Současně daný objektiv trpí minimem optických vad (chromatická aberace, vinětace, sférické zkreslení). 

Pentax-DA 16-85 mm f/3,5-5,6 ED DC WR

Pentax K-3 Mark III koupit zde

Hlavní rysy

  • APS-C BSI-CMOS s 25,6 MPix snímač
  • 5-osá stabilizace obrazu SR II
  • Typ stabilizace IBIS se ziskem až 5,5 EV
  • Hledáček s ekvivalentní 1,05× zvětšením
  • 3,2" dotykový LCD s rozlišením 1,62 MPix
  • Zaostřování Safox 13 / 101 AF bodů, 25 křížového typu
  • Rychlost snímání 12 sn./s (11 sn./s s nepřetržitým AF)
  • Chytré funkce, analýza scény v reálném čase
  • Pixel Shift Resolution
  • Anti-aliasing simulace
  • UHD 4K video při 30 sn/s
  • Utěsněné a odolné tělo ze slitiny hořčíku

Shrnutí

Pentax K-3 Mark III představuje vysoce výkonnou DSLR se snímačem typu APS-C. Přestože se jedná o „cropový“ model, s přehledem „strčí do kapsy“ i některé řádově vyšší DLSR vybavené full frame snímačem (24×36 mm). Ačkoli jsem ze začátku trochu (no, spíše více) „zápasil“ s ovládáním a nastavením fotoaparátu, ve výsledku jsem byl upřímně hodně mile překvapen obrazovými výstupy, rychlostí a celkově výkonem K-3 Mark III. Jde o žánrově hodně univerzální přístroj, který vám rozhodně neudělá ostudu u žádného typu focení – ať už se zaměřujete na portréty, produktovou/reklamní fotografii, reportáže nebo specifické žánry jako je makro či astrofotografie. Své využití najde Pentax K-3 Mark III díky rychlosti, přesnosti a výkonu, též v oblasti videa.

Další recenze

Recenze: Pentax K-3 Mark III Monochrome
Hodnocení 93%

Recenze: Pentax K-3 Mark III Monochrome

20. 4. 2023
Recenze: RICOH GR IIIx
Hodnocení 92%

Recenze: RICOH GR IIIx

3. 3. 2022
RICOH GR III
Hodnocení 97%

RICOH GR III

23. 4. 2020
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...