Pro profesionálního fotografa přírody je samozřejmostí v kitu dalekohled. Musíte mít neustále kompletní přehled o scéně. Abyste určil druh, vyžaduje to proostření a kvalitní obraz z rohu do rohu. To řada MONARCH HG nabízí, jak se ale chová v praxi?

Hodnocení odborníka 98%

 • výtečná optika
 • kvalitní dílenské zpracování
 • jemné ostření
 • 100% spolehlivost v terénu
 • pro opravdu velké ruce je dalekohled malý

Popis

Co můžeme od Nikon Monarch HG očekávat

Dalekohledy řady MONARCH HG stojí v systému Nikon sportovní optiky v samém středu. Aby mohl produkt naplnit postavení v tzv. “zlatém středu”, musí tomu jeho specifikace odpovídat. Tento dalekohled se dělá, podobně jako další modely, ve více verzích. Já jsem si na testování vybral verzi 8x42, protože aktuálně na pozorování ptáků používám stejnou specifikaci rozsahu v řadě ACULON. 

Produkt je dodáván společně s brašnou, krytkami a popruhem přes krk. Jeho čočky, mezi nimiž najdeme i ED členy (odstraňují chromatickou aberaci, tedy zabarvení kontrastních hran do zelena až fialova), sedí pevně v těle ze slitin hořčíku s hliníkem. To dodává dalekohledu lehkost, ale i tvrdou konstrukci. Ta je podtržena voděodolností do 5m po dobu 10 minut. Převážná většina těla je pak osazena gumovým gripem pro perfektní držení a další ochranu. Plnění dusíkem pomáhá jak v místech s vyšším tlakem (i pod vodou), tak v místech, kde je tlak nižší. K zamlžení tedy nedojde. Dodávám opět specifikaci - 5000 metrů nad mořem. Nechybí dioptrická korekce ani tzv. Field Flattener členy, jejichž přítomností dosahuje výrobce ostrostí z rohu do rohu (zjednodušeně řečeno tento člen srovnánává zakřivení zorného pole). Staráte se tak jen o ostření, které se provádí tradičně ve středu a je velmi jemné. 

recenze dalekohledu, nikon dalekohledy

Používání dalekohledu v praxi

Nemám rád číselné specifikace. Nic mi neřeknou. Důležité je “jak to kouká” v terénu. Dalekohled jsem protáhl Šumavou, Bavorským lesem i rybníky nedaleko mého rodiště, protože jsem ho měl půjčený v zimě a potom na nedávný jarní tah ptáků, dobře jsem ho vyzkoušel. 

Dalekohled váží 665 gramů a někdy v batohu, někdy na krku se mi nosil v pohodě. Guma na tubusu a její tvarování jsou příjemné do ruky. S čím jsem měl trochu problém jsou mé extrémně velké ruce, dalekohled se mi pro ně zdál malý. Ten pocit mám ale i u mého ACULONU. Gumové očnice příjemně jedním pohybem vytočíte a dobře sedí na oku.  

První byl test v ostrém lednovém slunku. Kdo trochu pozoruje ptáky ví, že v korunách šumavských smrků lze v tomto období pozorovat křivku obecnou, která je prvním hnízdícím ptákem v roce. Důležitý je přitom pohled přímo ze země, kdy koukáte na kontrastní hranu ptáka a za ním přesvícenou oblohu. Scéna je jako stvořená pro přítomnost chromatické aberace. Ikdyž jsem se hodně snažil, hledal jsem ji marně. Tedy první pozorování v pořádku. 

Tu a tam jsem se vyválel ve sněhu, přeci jen, těžký terén v neobrabaných sněžnicích. Rozhodně jsem v tu chvíli neřešil, že mi dalekohled spadl do sněhu. Podobně i fakt, že na něm po příchodu do chaty sníh roztál a došlo ke kondenzaci z velké změny teploty. Toto mohu potvrdit i s deštěm na jaře. Za mě je to tak, že když už výrobce o odolnosti píše a zmiňuje ji, má to ověřené a já se prostě nebojím. Opět jsem tedy zamlžení nebo snad vodu v optice hledal zbytečně. 

Na jarním pozorování už jsem svůj ACULON, bohužel pro něj, nechával doma a jen těžko jsem zapůjčený MONARCH HG vracel zpátky do Nikonu.

Pro koho se dalekohled Monarch HG hodí?

Toto je profesionální optika pro aktivní uživatele. Pokud chodíte pozorovat zvířata i několikrát za týden, je tento dalekohled právě pro vás. Ideální nástroj pro přírodovědce, myslivce a zapálené amatéry. Rozsah 8x42 je “tak akorát”, jedná se o velmi univerzální ohnisko. Pokud se věnujete čistě jen ornitologii, pak bych spíše bral 10x42

Hlavní rysy

 • ED členy
 • Field Flattener členy
 • Speciální ochranné vrstvy proti poškrábání
 • Utěsnění pro pohyb v náročném terénu
 • vynikající optická kvalita
 • Kompaktní rozměry

Videorecenze

Další videorecenze

Recenze Nikon Z8: trpělivé čekání se vyplatilo

Recenze Nikon Z9: profesionální zrcadlovky nahradí naprosto hravě

Shrnutí

Vydrží dlouhé treky na lokaci i změny počasí v průběhu dne. Vydrží zkrátka pracovní zacházení se zprostředkováním ostrého a jasného obrazu za každé situace. Srovnání s ACULONEM, který nosím běžně, není vůbec na místě. Né, že by nesloužil dobře, ale obraz z “hágéčka” je zkrátka výborný. Recenzoval Václav Křížek

Další recenze

Recenze: Nikon Z f
Hodnocení 99%

Recenze: Nikon Z f

6. 2. 2024
Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8
Hodnocení 99%

Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8

28. 12. 2023
Recenze: NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR
Hodnocení 95%

Recenze: NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR

21. 12. 2023
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...