ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE (Canon EF) | FotoŠkoda
Recenze

Recenze: ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE (bajonet Canon EF)

Martin Hájek
19. 8. 2021 | 11 minut čtení

Z recenze portrétního Zeiss Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE jsem měl ze začátku trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem věděl, že jde o řemeslně brilantně zvládnutý kousek, na stranu druhou mě trochu znervózňoval fakt, že jde o plně manuální sklo. Naštěstí se veškeré obavy brzy rozplynuly jako pára nad hrncem.

Hodnocení odborníka 92%

 • Špičková kvalita obrazu
 • Celokovové tělo
 • Vysoká světelnost
 • Minimální optické vady
 • Jemný chod MF
 • Zcela specifický bokeh
 • Výborná ostrost i na plně otevřenou clonu
 • Celkově nádherné zpracování objektivu
 • Příjemné rozměry i hmotnost
 • Sluneční clona
 • Výrobce nedodává ochranné pouzdro objektivu
 • Vnitřní „sametový“ povlak sluneční clony zachytává prach a nečistoty

Popis

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE představuje klasický „kratší teleobjektiv“, nabízející ideální portrétové proporce. Těmi mám na mysli vhodnou ohniskovou vzdálenost 85 mm a z toho vycházející úhel záběru cca 27°. Tyto parametry nám totiž dovolí být při pořizování portrétních snímků v ideální „potkávací“ vzdálenosti cca 3-5 metrů. Použití v kombinaci s focením (ale klidně též natáčením) lidí se tak přímo nabízí. Mimoto však tento skvělý objektiv stejně dobře využijeme pro focení zvířat, reportáží či detailů. Nutno však počítat s faktem, že jde o delší sklo s užším úhlem záběru a jako takové je vhodné pro střední a delší vzdálenosti. Zároveň se však můžete poté spolehnout na velice jasný, čistý, ostrý a nezkreslený obraz s minimem běžných optických vad (ale o tom až dále). 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D)

Okénko do historie

Pro znalce značky to nebude jistě ničím novým ale pro všechny ostatní určitě neuškodí malá dějepisná vsuvka. Značka Carl Zeiss je na trhu již od poloviny 19. století, takže má historii více než 150 let dlouhou. Zakladatel Carl Zeiss začínal s výrobou mikroskopů a poté přešel na objektivy. Spolupracovali s ním takové ikony jako například Ernst Karl Abbe nebo sklářským mistr Otto Schott. Objektivy (a obecně optika) Carl Zeiss si za svou dobu působení na trhu získaly renomé naprosto špičkových výrobků. Od začátku byla hlavním kriteriem vysoká kvalita. Zajímavostí je, že se objektivy Carl Zeiss po stránce designu za století a půl vlastně příliš nezměnily (což někomu může vyhovovat, někomu zase ne). Další zajímavostí je, že právě model „Planar“ byl v první verzi představen světu již v roce 1896 (leč sám zakladatel se toho bohužel již nedožil, zemřel 8 let předtím).

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar - shora

Popis objektivu ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE

Samotné zpracování a design objektivu je špičkový a plně dotažený v každém detailu – ostatně tak, jak jsou fanoušci značky zvyklí. Na celou konstrukci použil výrobce výhradně kov a to včetně přiložené sluneční clony. Uvnitř těla objektivu je vyladěná optika čítající 6 členů, řazených do 5 skupin. Tato symetricky uspořádaná sestava čoček, navíc s tzv. „T* coatingem“ (antireflexní vrstvy), napomáhá k excelentním obrazovým výstupům. Světelnost objektivu je f/1,4 - což umožní silné rozostření pozadí. Maximální clonové číslo je f/16. Malá hloubka ostrosti dokonale oddělí fotografovaný subjekt od popředí/pozadí a specifický bokeh současně dodá snímku zvláštní, působivou atmosféru.

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D) zepředu

Světelnost f/1,4 umožňuje fotografovi kreativně ovládat hloubku ostrosti a téměř kulatá clona tvoří zajímavé efekty v prostoru mimo zaostřenou oblast. ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE je plně manuálním objektivem, který umožňuje zaostřit lidi, zvířata či předměty od vzdálenosti 100 cm. Za zmínku určitě stojí relativně nízká hmotnost 700 g - vzhledem k faktu, že jde o pořádný „kousek železa“. Také objektiv velmi mile překvapí relativně kompaktním tělem – v porovnání s konkurenčními objektivy (Canon nebo Sigma). Průměr příruby předního členu – pro použití fotografických filtrů - je 72 mm. 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar

Jak se s pracuje objektivem ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE

Jak jsem právě uvedl v odstavci výše, máme co do činění s plně manuálním sklem. Na autofocus tedy můžete zapomenout. Pro mnohé možná zklamání, pro jiné však pořádná fotografická výzva. Jelikož mi již v minulosti pár manuálních ZEISS objektivů rukama prošlo, věděl jsem do čeho jdu. Nicméně přiznávám, že v době všemožných automatik, přesných servo motorků a rychlých, přesných ultrasonických ostřících systémů, je ze začátku maličko problém opustit svou komfortní (automatickou) zónu. Ovšem velice brzy tomu přijdete na chuť a po pár desítkách (nepovedených) fotografií už si to vyloženě užíváte a manuální ostření vám nebude činit žádný problém. Ostřící prstenec má krásně jemný chod. Je velice plynulý a příjemně tuhý zároveň. Prostě tak akorát. Jako skvělá se záhy ukázala též standardně dodávaná sluneční clona, která je robustní a současně elegantní. Její vnitřní sametový potah v kombinaci s antireflexními vrstvami (T*) dá ihned jasně najevo, že odlesky tu téměř nemají šanci a můžete vesele fotografovat i v protisvětle.  

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D)

Tip na práci s objektivem

ZEISS Planar 85 mm f/1,4 T* sice nemá autofocus, což může mnohé z nás - rozmazlené sofistikovanou automatikou - trochu odrazovat. Na druhou stranu, digitální zrcadlovka je vybavena AF senzorem (ano, ten je v těle fotoaparátu, zatímco automatické ostření probíhá fyzicky přímo v  objektivu pomocí servo motorků). Tzn. že automatické ostření - přesněji jeho kontrola - nám do jisté míry vlastně funguje. Stačí během ostření prostě namáčknout spoušť (nebo jiné tlačítko, na němž máte nastaven autofocus/AF) a držet ji v této první poloze. Poté už jen otáčíte ostřícím prstencem objektivu a v momentě kdy je ostrost v aktivní ostřící oblasti (AF bodu nebo bodech) nejvyšší, AF senzor ve fotoaparátu vás na tuto skutečnost upozorní vizuálně i zvukově. Samozřejmě je třeba mít signalizaci AF zapnutou a mít přiřazenou funkci autofocusu k tlačítku spouště (nebo k jinému, alternativnímu tlačítku). Pro přesné zaostření jsem v momentě, kdy mi během manuálního ostření aktivní AF bod v hledáčku „blikl/pípl“, ještě vrátil ostřící prstenec nepatrně zpět (ostřím relativně rychle a tak mám tendenci správnou rovinu zaostření vždy "přejet"). A voila! Bylo zaostřeno. Chce to trochu praxe ale lze se to poměrně rychle naučit. Nicméně jde o věc subjektivní a správný postup nechť si každý najde sám. 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar - objektiv, krytka, sluneční clona

Hodnocení ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE

Obrazové výstupy ZEISS Planar 85 mm f/1,4 jsou naprosto špičkové ale také specifické (což každý, kdo někdy s objektivy ZEISS fotografoval, určitě potvrdí). Objektiv poskytuje celkově skvělou reprodukci obrazu – barev, jasů i stínů, detailů a jemnost kresby. Ostatně samotná „Planar“ konstrukce je již léty osvědčená a mimo krásné výstupy poskytuje také mimořádně účinné prostředky k eliminaci optických vad. Výsledkem je – kromě všech výše zmíněných benefitů –ultra malá hloubka ostrosti, příjemný (teplý, jemný) bokeh a typická „plochost obrazu“ (v dobrém slova smyslu). 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D)

Obrazová kvalita 

Kresba, ostrost a jemnost detailů je skvělá a to už od minimální clony f/1,4. Po přiclonění nabývá obraz na ostrosti a pří vyšších clonách (nad f/4) už je kresba doslova ostrá jako břitva. 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar - objektiv a sluneční clona

Hloubka ostrosti a bokeh

Vedle extrémně malé hloubky ostrosti, je právě bokeh další silnou zbraní ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE. Právě kvalitní podání rozostřených oblastí v obraze představuje jeden ze zásadních – a ostře sledovaných – parametrů každého portrétního objektivu. Ale vlastně vysoce světelných objektivů obecně. Bokeh má ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE jemný, příjemný a do velké míry originální. Ono se to vlastně dost těžko popisuje, neboť jde o věc dost individuální. Například můj Canon EF 50 mm f/1,8 STM má sice bokeh také příjemný ale je mnohem „drsnější“, hrubší. Oproti tomu je ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE jako pohlazení. Na druhou stranu, portrétní Canon EF 85 f/1,4 L IS USM je se svým bokehem někde mezi – bokeh má jemný ale dynamický, ostřejší. ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE je prostě docela „retro“ ale jeho vlastnosti včetně bokehu mě jednoduše bavily.

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D)

Optické vady objektivu

Jak je na tom objektiv v případě optických neduhů jako chromatická aberace, odlesky (flares) či vinětace? Objektivy s vysokou světelností mají sklony k aberaci (pruhování na jasově extrémních přechodech) i k vinětování (ztráty světla v rozích). Po pečlivém testu však musím uznat, že ani s jedním zde není problém. Chromatická aberace se téměř nevyskytuje a když ano, tak jen velice minimálně. Co se týče vinětace, k té dochází jen při plně otevřené cloně (f/1,4) ale je decentní a navíc celkovému vyznění fotografie spíše přidá než by ubírala. 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar v detailu

V případě odlesků (flares) je situace velice podobná. Nenajdete je skoro na žádném snímku. Snad jen s výjimkou, kdy fotíte vyloženě proti slunci a ani tehdy nejde o nic zásadního. Svůj podíl na tom má již výše zmíněný T* coating (speciální antireflexní povrch) a výborná sluneční clona. 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D)

Zpět ke kořenům

Objektiv ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE vrací do fotografie opět řemeslo. Díky jeho plně manuální filosofii vás nutí, vrátit se zpátky na začátek - kdy ještě žádné AF, AE, AWB apod. neexistovaly - a osvojit si základy poctivé ruční práce. Rozhodně mohu každému fotografovi i kameramanovi jen doporučit, aby si tento špičkový objektiv minimálně vyzkoušel! Stojí to za to, je to zajímavá zkušenost a je dost možné, že vás to opravdu chytne (tak jako mě). A když už nic jiného, minimálně se naučíte manuálně ostřit, což se neztratí! 

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar na DSLR (Canon EOS 6D)

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 T* Planar ZE

Hlavní rysy

 • Výrobce: Carl ZEISS
 • Určení: Portrétní (krátký teleobjektiv)
 • Bajonet: Canon EF
 • Ohnisko: 85 mm
 • Zorný úhel: 27°
 • Světelnost: f/1,4
 • Rozsah clon: F1,4-F16
 • Clona: 9-lamelová
 • Poměr zvětšení: 1:10
 • Optická soustava: 6 členů / 5 skupin
 • Ostření: pouze manuální (MF)
 • Antireflexní vrstvy: ANO (T* coating)
 • Materiál: kov
 • Průměr závitu: 72 mm
 • Hmotnost: 700 g

Shrnutí

ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE je skvělý objektiv bez kompromisu v obrazové kvalitě. Současně však není úplně pro každého nebo přesněji pro jakýkoliv typ práce. Všude, kde nás tlačí čas – typicky rychlé reportáže nebo business portréty – potřebujeme rychlý a přesný autofocus. Rychle připravit scénu, párkrát cvaknout a hotovo. Ovšem v případech, kdy čas máme a nemusíme nijak zvlášť spěchat, nastává přesně ta chvíle, vytáhnout z fotobatohu ZEISS Classic 85 mm f/1,4 Planar T* ZE a jít na věc. Odměnou vám budou parádní portréty s dokonalou kresbou a barevným podáním a především s velmi zajímavou, tak trochu retro atmosférou.

Další recenze

Recenze: ZEISS Classic 50 mm f/1,4 Planar T* ZE (Canon EF bajonet)
Hodnocení 92%

Recenze: ZEISS Classic 50 mm f/1,4 Planar T* ZE (Canon EF...

9. 9. 2021
Zeiss Otus 100mm f1,4
Hodnocení 98%

Zeiss Otus 100mm f1,4

23. 4. 2019
Zeiss Milvus 2,8/15
Hodnocení 90%

Zeiss Milvus 2,8/15

28. 3. 2019
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...