Fototipy

Co znamenají čísla a písmena na objektivech

Co znamenají čísla a písmena na objektivech
20. 3. 2019 | 5 minut čtení

Zkratkám na objektivech nevěnuje mnoho z nás větší pozornost. Tento soubor písmen a čísel však popisuje vlastnosti objektivu. Na co se hodí, jakou má světelnost, stabilizátor, ostření atp. Chcete ve zkratce znát technologii, která stojí za dokonalým optickým výsledkem vašeho objektivu?

Co je to objektiv?

Je soubor optických členů ve skupinách, které jsou za sebe poskládany tak, aby přenesly obraz na digitální snímač, nebo další záznamové médium ve fotoaparátu. Dle specifikace lze objektivy dělit podle úhlu záběru nebo konkrétního žánru. O tom ale možná příště. V tomto textu zjednodušeně poruzumíme zkratkám na objektivech.

Ohnisková vzdálenost

Na přední části, nebo tubusu objektivu najdete vždy číselný údaj v mm, který popisuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Ta určuje úhel záběru vzhledem k velikosti obrazového snímače. Pokud je toto číslo jen jedno, je to tzv. pevný objektiv, který má neměnný úhel záběru. Když jsou ta čísla dvě, jedná se o objektiv zoomovací a rozsah ohnisek je proměnlivý, tudíž je proměnlivý i úhel záběru. 

 • Nižší číslo = širší úhel záběru, do objektivu dostanete více ze scény před vámi
 • Vyšší číslo = užší úhel záběru bude znamenat výřez ze scény před vámi

Úhel záběru je tedy přímo ovlivněn velikostí snímače. Čím větší snímač, tím větší bude úhel záběru při stejné ohniskové vzdálenosti. A naopak: menší snímač snižuje úhel záběru. Více dole v nákresu. 

Světelnost objektivu

Je hodnota uvedená za ohniskovou vzdáleností. (Často formou zápisu 1:4 , f/4, f/4 - 5.6 apod.) Zkrátka kolik maximálně světla pustí clona objektivem do fotoaparátu, světelnost objektivu tedy označuje nejnižší clonové číslo, jaké jde nastavit. Světelnost může být fixní, nebo proměnlivá podobně, jako ohnisková vzdálenost objektivu. Clonové číslo ale můžete zvyšovat  dle potřeby hloubky ostrosti. Platí zde. 

 • Nižší hodnota = lepší, propustí více světla do fotoaparátu, fotí vě větší tmě a dosáhnete malé hloubky ostrosti (rozostřené pozadí)
 • Vyšší hodnota = propouští méně  světla, ale dosáhnete větší hloubky ostrosti (ostré může být i pozadí záběru)

Pozor na uplatnění objektivu. Objektivy s nižší maximální clonou (f/1.4, f/1.2) bývají obvykle pro své jedinečné vlastnosti (propouští maximum světla a umožňují dosáhnout krásně rozostřeného pozadí) dražší. To platí i pro zoom objektivy s pevnou clonou (f/2.8, f/2), které jsou i díky konstrukci těžší a větší. Před tím, než vyberete objektiv na konkrétní žánr, poraďte se s naším specialistou.

Stabilizace

Je systém, který vyrovnává otřesy vaší soustavy (fotoaparát + objektiv). Stabilizátor je obyčejně vestavěn do objektivu formou pohyblivého členu, který se intuitivně hýbe podle detekce otřesů. Obdobně pracuje i stabilizace snímače. 

 • Canon - IS - image stabilization
 • Nikon - VR - vibration reduction
 • Sigma - OS - optical stabilization
 • Tamron - VC - vibration compentsation
 • Pentax - SR - shake reduction
 • Sony - OSS - operational support system
 • Panasonic - O.I.S - optical image stabilization
 • Olympus - IS - image stabilization

Přítomnost optické stabilizace v objektivu v žádném případě nezastaví pohybující se objekt ve fotografované scéně, ale může pomoci s focením statických scén ve zhoršených světelných podmínkách. Umožní tak snížení hodnoty ISO ve fotoaparátu a používání delších expozičních časů.

Zaostřovací motorek

Se stará o pohyb optické soustavy. Dle rychlosti nebo uplatnění má různá označení, pokaždé ale zajišťuje automatické ostření.

 • Canon - USM (ultrasonic motor) rychlý motorek
 • Canon - STM (stepping motor) vhodnější na video, je tišší
 • Nikon - AF-S tichý a rychlý, AF ostření přes tělo fotoaparátu (zaostřuje pouze s vyššími modely fotoaparátů, které mají AF motor vestavěný v těle)
 • Nikon - AF-P krokový motorek pro video
 • Sigma - HSM (hyper sonic motor)
 • Tamron - USD (ultrasonic silent drive)

Velikost snímače a její vliv na úhel záběru objektivu

Jak již bylo uvedeno výše, velikost snímače ovlivňuje úhel záběru objektivu. Historicky se jako referenční rozměr využívá velikost kinofilmového políčka. V dnešní době je to rozměr FF snímače, který je tomu zhruba rovný. K tomu se pak vztahuje tzv. Crop factor. 

Typ snímače šířka x výška (mm) plocha snímače (mm2) crop factor
Střední formát 53,7 x 40,2 2159 0,65
35mm Full-Frame 36 x 24 864 1
ASP-C (Nikon, Pentax, Sony, Fujifilm, Sigma) 23,6 x 15,6 370 1,52 - 1,54
ASP-C (Canon) 22,3 x 14,9 332 1,61
4/3 (Olympus & Panasonic) 17,3 x 13 225 2
1" snímač (Sony RX 100, Canon G7XII atp.) 13,2 x 8,8 116 2,72

Dnes jsme se podívali na ta nejdůležitější označení, která popisují základní vlastnosti objektivů. Příště se podíváme na všechna označení, která se mohou vyskytnout na objektivech různých značek, abyste se v nich dokázali dokonale vyznat.

Autor: Václav Křížek & Luděk Bouška

GODOX sada barevných filtrů VSA-11T

16 ks barevných filtrů, k použití je třeba Spotlight adaptér Godox, kontrola nad výslednou barevnou teplotou a tónováním snímku

590,-

Související články

Fotoškola - jak se rychle zlepšit II.

Fotoškola - jak se rychle zlepšit II.

Tipy na focení - komunita

Tipy na focení - komunita

Harman Phoenix 200 v praxi: jak se fotí s novým filmem?

Harman Phoenix 200 v praxi: jak se fotí s novým filmem?

Diskuze

Co znamenají čísla a písmena na objektivech

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...