FOTOVÝLET: Po stopách historie aneb Jak se fotí urbex | FotoŠkoda
5. 12. 2019 | 4 minuty čtení

Víte, co je to urbex a jakými pravidly se řídí? Naši kolegové z fotomateriálů vyzkoušeli na vlastní kůži a my vám z této jejich výpravy přinášíme menší tutorial focením urbexu a především ukázku jejich skvělých fotek, abyste se mohli na místo sami přenést a jeho atmosféru okusit. Přejeme inspirativní čtení!

Co je to urbex?

Ačkoliv je tento fenomén čím dál rozšířenější a populárnější, jistě ne všichni vědí, co se pod tímto názvem skrývá. Jedná se o zkratku z anglického "urban exploration", kdy objevujete zpravidla běžně nedostupné a opuštěné obytné a industriální lokace. A samozřejmě je dokumentujete.

Ti, kteří urbex fotí, najdou dobrodružství a nahlédnou do zajímavé historie stavby a lidí, kteří ji obývali. Dá se na něj také pohlížet jako na trochu jiné focení architektury, které je co do práce se světlem hodně kreativní a které nespočívá jenom ve focení budovy z vnějšku, ale především v prozkoumávání celku.

© Dušan VybíralDJI Mavic 2 Pro, EXIF: ISO 100, f/4.5, 1/160 s © Dušan Vybíral

Jak se fotí urbex

I když se často jedná o "ruiny", neznamená to, že náš zásah do místa nemůže nic pokazit. I když nevznikne žádná materiální škoda, zničíme autentičnost místa pro ostatní příznivce urbexu, kteří by rádi místo našli přesně takové, jak jsme si ho užívali my - a proto je zásadou urbexu nic nikam nepřemisťovat, úmyslně neničit a nic po sobě nenechávat. Zkrátka jako bychom se tam nikdy neobjevili.

A jak se o zajímavém místu dozvíte? Rozhodně nehledejte na Instagramu nebo první stránce Google obrázků, urbex je svou podstatou obestřen tajemstvím, a pokud nevíte, co přesně hledáte, budete muset chvíli pátrat. Lokace se totiž nikde veřejně nesdělují, aby se zachovala opuštěnost místa - pokud si na daném chcete udělat fotku, budete si ho muset také sami vypátrat. Což je v době Google Earth jednodušší, než se na první pohled zdá.

© Filip HolleschNikon FM, Kodak Ektar 100 © Filip Hollesch

Přesto existuje jakýsi archiv pro urbexově zajímavá místa - prazdnedomy.cz, můžete jít i na místo, které vám někdo doporučí. Vzhledem k naší historii je pravděpodobné, že na nějaké zajímavé lokace narazíte třeba v pohraničí. Pokud se můžete na focení domluvit předem, udělejte to - vám to neublíží a možná vás to zachrání před blikáním modrých majáků a vysvětlováním, co děláte na pozemku, který vám nepatří. :)

© Kristýna SteinbachováNikon D750, EXIF: ISO 800, f/2.8, 1/30 s © Kristýna Steinbachová

Na závěr ještě pár základních pravidel, které se s focením urbexu pojí - pro případ, že byste se do něj sami chtěli pustit:

  • Buďte obezřetní: Budova, do které jdete, může mít ztrouchnivělé stropy a podlahy a nestabilní zdi. I v tom tkví onen dobrodružný duch, který urbex obestírá, nicméně za úraz to rozhodně nestojí. Proto na lokalitu ani nejezděte sami, nebo alespoň někomu řekněte, kam jedete a kdy máte v plánu se vrátit.
  • Mějte s sebou vždy světlo: Nejen pro případ, že v zápalu focení zapomenete na čas a setmí se. Můžete narazit na tmavší kout či chodbu a rozhodně budete chtít vědět, kam šlapete. Nebo se naskytne zajímavý objekt k focení, ale budete si muset nasvítit.
  • Do základního vybavení urbex fotografa nepatří jenom fototechnika (fotoaparát s manuálním nastavením a možností focení na delší čas, širokoúhlý objektiv, stativ, blesk / trvalé světlo, dálková spoušť, karta a baterie), ale i svítilna, lano, sada první pomoci, GPS, mapa s kompasem pro případ, že se ocitnete mimo signál, kvalitní boty a oblečení, aby vás nemusel znepokojovat zbloudilý hřebík nebo střep. K zahození není ani kurz první pomoci.

A teď už dost mluvení a pojďme se podívat na více fotek, které kolegové pořídili na dvou lokacích nedaleko Nepomuku. Pokud se tam budete chtít podívat, zapátrejte. :)

© Ladislava VybíralováNikon Z7, EXIF: ISO 1400, f/8, 1/25 s © Ladislava Vybíralová

© Michael FrischCanon EOS 80D © Michael Frisch

© Kateřina MrózkováKodak Daylight 800 © Kateřina Mrózková

SONY Alpha A7C R
SONY Alpha A7C R černý

Exmor R BSI full frame CMOS senzor 61 Mpx, Obrazový procesor BIONZ XR, Snímání Až 8 fps / ISO 50-102400

89 990,-

Související články

Sony vydává nové bezdrátové mikrofony pro streamování, podcasty i dokonale čistý zvuk při nahrávání venku

Sony vydává nové bezdrátové mikrofony pro streamování,...

Jak máme otevřeno 28. září

Jak máme otevřeno 28. září

Fujifilm představuje novinku INSTAX PAL

Fujifilm představuje novinku INSTAX PAL

Další Fototipy

Fotoškola - začínáme s focením přírody

Fotoškola - začínáme s focením přírody

10 tipů na focení zvířat v pohybu

10 tipů na focení zvířat v pohybu

S analogem až ke hvězdám: počátky vesmírné fotografie

S analogem až ke hvězdám: počátky vesmírné fotografie

Diskuze

FOTOVÝLET: Po stopách historie aneb Jak se fotí urbex

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...