FOTOVÝLET: Po stopách historie aneb Jak se fotí urbex
Víte, co je to urbex a jakými pravidly se řídí? Naši kolegové z fotomateriálů vyzkoušeli na vlastní kůži a my vám z této jejich výpravy přinášíme menší tutorial focením urbexu a především ukázku jejich skvělých fotek, abyste se mohli na místo sami přenést a jeho atmosféru okusit. Přejeme inspirativní čtení!
Co je to urbex?
Ačkoliv je tento fenomén čím dál rozšířenější a populárnější, jistě ne všichni vědí, co se pod tímto názvem skrývá. Jedná se o zkratku z anglického "urban exploration", kdy objevujete zpravidla běžně nedostupné a opuštěné obytné a industriální lokace. A samozřejmě je dokumentujete.
Ti, kteří urbex fotí, najdou dobrodružství a nahlédnou do zajímavé historie stavby a lidí, kteří ji obývali. Dá se na něj také pohlížet jako na trochu jiné focení architektury, které je co do práce se světlem hodně kreativní a které nespočívá jenom ve focení budovy z vnějšku, ale především v prozkoumávání celku.
DJI Mavic 2 Pro, EXIF: ISO 100, f/4.5, 1/160 s © Dušan Vybíral
Jak se fotí urbex
I když se často jedná o "ruiny", neznamená to, že náš zásah do místa nemůže nic pokazit. I když nevznikne žádná materiální škoda, zničíme autentičnost místa pro ostatní příznivce urbexu, kteří by rádi místo našli přesně takové, jak jsme si ho užívali my - a proto je zásadou urbexu nic nikam nepřemisťovat, úmyslně neničit a nic po sobě nenechávat. Zkrátka jako bychom se tam nikdy neobjevili.
A jak se o zajímavém místu dozvíte? Rozhodně nehledejte na Instagramu nebo první stránce Google obrázků, urbex je svou podstatou obestřen tajemstvím, a pokud nevíte, co přesně hledáte, budete muset chvíli pátrat. Lokace se totiž nikde veřejně nesdělují, aby se zachovala opuštěnost místa - pokud si na daném chcete udělat fotku, budete si ho muset také sami vypátrat. Což je v době Google Earth jednodušší, než se na první pohled zdá.
Nikon FM, Kodak Ektar 100 © Filip Hollesch
Přesto existuje jakýsi archiv pro urbexově zajímavá místa - prazdnedomy.cz, můžete jít i na místo, které vám někdo doporučí. Vzhledem k naší historii je pravděpodobné, že na nějaké zajímavé lokace narazíte třeba v pohraničí. Pokud se můžete na focení domluvit předem, udělejte to - vám to neublíží a možná vás to zachrání před blikáním modrých majáků a vysvětlováním, co děláte na pozemku, který vám nepatří. :)
Nikon D750, EXIF: ISO 800, f/2.8, 1/30 s © Kristýna Steinbachová
Na závěr ještě pár základních pravidel, které se s focením urbexu pojí - pro případ, že byste se do něj sami chtěli pustit:
- Buďte obezřetní: Budova, do které jdete, může mít ztrouchnivělé stropy a podlahy a nestabilní zdi. I v tom tkví onen dobrodružný duch, který urbex obestírá, nicméně za úraz to rozhodně nestojí. Proto na lokalitu ani nejezděte sami, nebo alespoň někomu řekněte, kam jedete a kdy máte v plánu se vrátit.
- Mějte s sebou vždy světlo: Nejen pro případ, že v zápalu focení zapomenete na čas a setmí se. Můžete narazit na tmavší kout či chodbu a rozhodně budete chtít vědět, kam šlapete. Nebo se naskytne zajímavý objekt k focení, ale budete si muset nasvítit.
- Do základního vybavení urbex fotografa nepatří jenom fototechnika (fotoaparát s manuálním nastavením a možností focení na delší čas, širokoúhlý objektiv, stativ, blesk / trvalé světlo, dálková spoušť, karta a baterie), ale i svítilna, lano, sada první pomoci, GPS, mapa s kompasem pro případ, že se ocitnete mimo signál, kvalitní boty a oblečení, aby vás nemusel znepokojovat zbloudilý hřebík nebo střep. K zahození není ani kurz první pomoci.
A teď už dost mluvení a pojďme se podívat na více fotek, které kolegové pořídili na dvou lokacích nedaleko Nepomuku. Pokud se tam budete chtít podívat, zapátrejte. :)
Nikon Z7, EXIF: ISO 1400, f/8, 1/25 s © Ladislava Vybíralová
Canon EOS 80D © Michael Frisch
Kodak Daylight 800 © Kateřina Mrózková
Další díly seriálu - FOTOvýlety
- 01 - FOTOvýlet: Za krásou přírody a krajiny na Šumavu
- 02 - Tipy na jarní fotovýlet
- 03 - FOTOvýlet: Za krajany do rumunského Banátu
- 04 - FOTOvýlet: Do Irska za Georgem Karbusem
- 05 - FOTOvýlet: Ohlédnutí za fotografickým létem
- 06 - FOTOvýlet: S foťákem po Berlíně
- 07 - FOTOvýlet: Za fotkou na lednovou Mallorcu
- 08 - FOTOvýlet: Za focením zimní krajiny
- 09 - FOTOvýlet: Zima v jižní Anglii okem cestovatele
- 10 - FOTOvýlet: za přírodou na Moravu
- 11 - FOTOvýlet: Mlha, déšť, duha... Nejlepší je focení na hraně
- 12 - FOTOVÝLET: Po stopách historie aneb Jak se fotí urbex

SONY Alpha A7C R černý
Exmor R BSI full frame CMOS senzor 61 Mpx, Obrazový procesor BIONZ XR, Snímání Až 8 fps / ISO 50-102400
Diskuze
FOTOVÝLET: Po stopách historie aneb Jak se fotí urbex
Přidat příspěvekZatím nebyl přidán žádný příspěvek.